ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Βιοτεχνία πέλλετ στην Θεσσαλονίκη

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 69 times
Status: Offline

Re: Βιοτεχνία πέλλετ στην Θεσσαλονίκη

Postby erimitis » 04 Jan 2015, 13:21

Φιλε Τιμοθεε θα μας πεις και που εισαι για να ερθουμε να σε βρουμε και να δουμε.Μονο καφεδακι τσιπουρακι δεν παιζει δηλαδη?
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

timkam
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Postby timkam » 06 Jan 2015, 19:15

erimitis wrote:Φιλε Τιμοθεε θα μας πεις και που εισαι για να ερθουμε να σε βρουμε και να δουμε.Μονο καφεδακι τσιπουρακι δεν παιζει δηλαδη?

Δυστυχώς, το αλκοόλ και τα μηχανήματα που μπορούν να μετατρέψουν το χέρι σου σε κιμά δεν πάνε καλά μαζί. Είμαστε δίπλα στο εργοστάσιο Amstel στη Σίνδο, Α7 οδικών, κτίριο 33.

cosmic
Admin
Has thanked: 248 times
Been thanked: 176 times

Postby cosmic » 06 Jan 2015, 19:21

Επίσης όποιος θέλει μου κανει ενα τηλ και του εξηγω εκεινη την ωρα πως να πάει! ;)
Eco-Heating .....everything about energy & heating

xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 30 times

Postby xrysafis72 » 08 Jan 2015, 05:58

timkam wrote:
xrysafis72 wrote:[color=#FF4040]

Η καλύτερη θέρμανση μπορεί να δει κανείς από την οθόνη LCD στη σόμπα η οποία έδειξε 125C με τη χρήση κανονικών πέλλετ και 146C με τη χρήση πέλλετ από φλοιό.
Στην παραγωγική διαδικασία χρησιμοποιούμε τους κορμούς, όπως μπορεί να δει κανείς στην φωτογραφία, χωρίς αποφλοίωση. Όταν κάνουμε πέλλετ φλοιό χρησιμοποιούμε μόνο 100% φλοιό και ό, τι πριονίδι συλλέγουμε όταν καθαρίζουμε.
Πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν φλοιό αντί λιπαντικά όπως το αλεύρι ή έλαια επειδή παράγει πέλλετ με 'λαμπερή' επιφάνεια και λιγότερα KW/ωρα. Το μειονέκτημα είναι περισσότερη στάχτη και ένα πιο σκούρο προϊόν. Είναι ευκολότερο να πωλήσει ανοιχτόχρωμα πέλλετ δεδομένου ότι οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι αυτά είναι τα καλύτερα. Έχω μια διαφορετική άποψη, αλλά κανείς δεν με ακούει.
Όσον αφορά την παραγωγή, συνήθως κάνουμε 280-350 κιλά / ώρα χρησιμοποιώντας μαλακή ξυλεία από κορμούς (4 χιλιοστά κόσκινο στο σφυρόμυλο). Χρησιμοποιώντας σκληρά ξύλα όπως οξιά, αλλά κάτω από 2mm (στο μέγεθος) μπορούμε να κάνουμε 280 / ώρα. Χρησιμοποιώντας ένα μείγμα από 80% πριονίδι οξιάς και 20% έλατο φτάνουμε και 300 κιλά / ώρα. Χωρις αλεύρια και τέτοια.
Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι να έρθουν για επίσκεψη. Δευτέρα-Παρασκευή δεν είναι καλό, αλλά το Σάββατο είμαι μόνος μου με λίγη καλή μουσική και καφέ.

θα βρεθουμε να μιλησουμε για το θεμα πελλετ.απο ελατο και εγω με 5 χιλιοστα κοσκινο περναω το υλικο και με 15kwπρεσσα εφτασα τα 160-200 κιλα την ωρα.λογο οτι ακομα δεν εχω κατασκευαση ξυραντηριο και δεν μπορω να ξερανω ελατο εχω πεσει στην βραστη οξεια απο βιοτεχνεια καρεκλων.πολλη δυσκολο υλικο (για μενα)δεν βγαινει..... θελει το "κολυβο του"!!!ωραιο γυαλιστερο, καλος συμπιεζμενο και πολυ θερμογωνο δυναμη αλλα ασυμφορη ακομα και για ατομικη χρησει,λογου του οτι εχουμε χαμηλη παραγωγη πολλα αμπερ στην πρεσσα,μολις μετα βιας 80 με 100 κιλα. μικρο σε ογκο αλλα πολλα κιλα το πελλετ απο βραστη οξεια(σε τσουβαλακι πελλετ ελατου 15 κιλων αν βαλουμε οξεια μετρησα μεχρι 18 με 20 κιλα ,σκετο μολυβη!!ελπιζω να μπορεσουμε να τα πουμε και απο κοντα!!:)
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

timkam
Πελλετοκαύστης

Postby timkam » 25 Jan 2015, 11:57

xrysafis72 wrote:θα βρεθουμε να μιλησουμε για το θεμα πελλετ.απο ελατο και εγω με 5 χιλιοστα κοσκινο περναω το υλικο και με 15kwπρεσσα εφτασα τα 160-200 κιλα την ωρα.λογο οτι ακομα δεν εχω κατασκευαση ξυραντηριο και δεν μπορω να ξερανω ελατο εχω πεσει στην βραστη οξεια απο βιοτεχνεια καρεκλων.πολλη δυσκολο υλικο (για μενα)δεν βγαινει..... θελει το "κολυβο του"!!!ωραιο γυαλιστερο, καλος συμπιεζμενο και πολυ θερμογωνο δυναμη αλλα ασυμφορη ακομα και για ατομικη χρησει,λογου του οτι εχουμε χαμηλη παραγωγη πολλα αμπερ στην πρεσσα,μολις μετα βιας 80 με 100 κιλα. μικρο σε ογκο αλλα πολλα κιλα το πελλετ απο βραστη οξεια(σε τσουβαλακι πελλετ ελατου 15 κιλων αν βαλουμε οξεια μετρησα μεχρι 18 με 20 κιλα ,σκετο μολυβη!!ελπιζω να μπορεσουμε να τα πουμε και απο κοντα!!:)

θέλεις να σου κάνω λίγη ξερή πρώτη ύλη από το 70% οξιά 30% έλατο, 12% Μ, <1 mm μέγεθος; Λειτουργεί καλά με καλή απόδοση και χαμηλά αμπέρ, και μπορούμε να προσθέσουμε την απαιτούμενη % των binder/λιπαντικά, αν χρειαστεί. Θα χρειαστείς μια μήτρα με μια σχέση συμπίεσης τουλάχιστον 4,5:1. Εγώ προτιμώ 5:1. τι μηχανή έχεις; R-type;

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 25 Jan 2015, 12:55

φιλε μου η πρεσσα που εχω ειναι με κινηση στην μητρα D-TYPE με 15 kw μοτερ 25 cm μητρα.θα κανονισω να ερθω να τα πουμε απο κοντα!!
(χρειαστείς μια μήτρα με μια σχέση συμπίεσης τουλάχιστον 4,5:1. Εγώ προτιμώ 5:1) αυτο δεν το καταλαβα,τι θελεις να πεις?
ενα σχετικο βιντεακι της πρεσσας μου
http://www.youtube.com/watch?v=D60dJE7BE-I
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

timkam
Πελλετοκαύστης

Postby timkam » 25 Jan 2015, 17:35

xrysafis72 wrote:φιλε μου η πρεσσα που εχω ειναι με κινηση στην μητρα D-TYPE με 15 kw μοτερ 25 cm μητρα.θα κανονισω να ερθω να τα πουμε απο κοντα!!
(χρειαστείς μια μήτρα με μια σχέση συμπίεσης τουλάχιστον 4,5:1. Εγώ προτιμώ 5:1) αυτο δεν το καταλαβα,τι θελεις να πεις?
ενα σχετικο βιντεακι της πρεσσας μου
http://www.youtube.com/watch?v=D60dJE7BE-I

για κάθε χιλιοστό της διαμέτρου των πέλλετ χρειαζόμαστε πέντε χιλιοστά (ή 4,5) πάχος μήτρας..... συμπεριλαμβανομένης της χοάνης. Έτσι, τα πέλλετ 6 χιλιοστών απαιτούν μήτρα με πάχος από 27-30 χιλιοστά. Αυτό βέβαια εξαρτάται από την πρώτη ύλη, το μέγεθος, το ποσοστό υγρασίας, και η τροφοδοσία....... και την κατάσταση των roller.

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 26 Jan 2015, 01:02

timkam wrote:
xrysafis72 wrote:)

θέλεις να σου κάνω λίγη ξερή πρώτη ύλη από το 70% οξιά 30% έλατο, 12% Μ, <1 mm μέγεθος; R-type;

κοκκομετρια υλικου κατω του ενος χιλιοστου !!!εδω πρεπει να μιλας για πουδρα!!!!και πως κατεβαζεις την κοκομετρια τοσο χαμηλα?
με το ανταλακτικο μητρες εχω ψαχτη πολλη αλλα ειναι πολλη ακριβες η κατασκευη τους η η αγορα απο εξωτερικο,για καποιους πειραματισμουςπου θελω να κανω !!!
Image

timkam
Πελλετοκαύστης

Postby timkam » 26 Jan 2015, 08:59

xrysafis72 wrote:
timkam wrote:
xrysafis72 wrote:)

θέλεις να σου κάνω λίγη ξερή πρώτη ύλη από το 70% οξιά 30% έλατο, 12% Μ, <1 mm μέγεθος; R-type;

κοκκομετρια υλικου κατω του ενος χιλιοστου !!!εδω πρεπει να μιλας για πουδρα!!!!και πως κατεβαζεις την κοκομετρια τοσο χαμηλα?
με το ανταλακτικο μητρες εχω ψαχτη πολλη αλλα ειναι πολλη ακριβες η κατασκευη τους η η αγορα απο εξωτερικο,για καποιους πειραματισμουςπου θελω να κανω !!!

Ναι. Όσο υψηλότερη είναι η πρώτη ύλη τόσο πιο εύκολο είναι να επεξεργαστεί. Όσο για τα ανταλλακτικά, υπάρχουν πολύ λίγοι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν τη δουλειά σωστά. Δυστυχώς, αυτό είναι μια δαπανηρή διαδικασία.

cosmic
Admin
Has thanked: 248 times
Been thanked: 176 times

Postby cosmic » 15 Feb 2015, 10:22

Σήμερα και για τις επόμενες μέρες θα δοκιμάσω 10 σακια - δείγμα από τη νέα παραγωγή της βιοτεχνείας του Τim.

Σε πρώτη φάση, οπτικά το πελλετ είναι πολύ καλό και η σακούλα καθαρή από τριμα.

Θα σας ενημερώσω μέσα στις επόμενες μέρες με τα αποτελέσματα καύσης!
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”