ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Βιοτεχνία πέλλετ στην Θεσσαλονίκη

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times
Status: Offline

Βιοτεχνία πέλλετ στην Θεσσαλονίκη

Postby vega » 11 Dec 2014, 13:17

Πρόσφατα επισκεφθήκαμε στην Σίνδο της Θεσσαλονίκης την βιοτεχνία παραγωγής πέλλετ του φίλου μας Τιμόθεου.

Εκεί είδαμε μια πολύ καλή γραμμή παραγωγής βιοτεχνικού επιπέδου, η οποία παράγει ένα περίφημο πέλλετ πρώτης κλάσης.

Σύντομα θα το δοκιμάσουμε στις σόμπες και στους λέβητες μας, και επανερχόμαστε με περισσότερες λεπτομέρειες.

Image

Image

Image

Image

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times
Status: Online

Re: Βιοτεχνία πέλλετ στην Θεσσαλονίκη

Postby cosmic » 19 Dec 2014, 18:59

Σημερα είχα την τύχη και την χαρά να πάρω μέρος στην παραγωγή πέλλετ στην συγκεκριμένη βιοτεχνεία!

Είδα την 22αρα πρέσα να 'φτύνει' μπολικο 'πραμα', την τάισα, τσουβαλιασα λίγο πελλετ για το σπίτι και ενημερώθηκα πλήρως από τον ιδιοκτήτη, τον οποίο ευχαριστώ και δημόσια που μου επέτρεψε να βοηθήσω στην παραγωγική διαδικασία!

Σύντομα θα ακολουθήσει βιντεο-ρεπορταζ με τα μηχανήματα και την παραγωγή σε εξέλιξη!

Το πέλλετ θα δοκιμαστεί στην σόμπα - δοκιμαστήριο πέλλετ (του Δημήτρη) και αναμένεται να είναι δυνατό και με ελάχιστη στάχτη!

Σύντομα θα έχουμε και ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ για τα μέλη του φόρουμ μας, οπότε stay tuned...

Υγ. Έπαθα πλάκα με το μέγεθος της πρέσας και την παραγωγή! Με μία τέτοια πρέσα η κάλυψη της θέρμανσης του σπιτιού μου θα ήταν δυο μέρες δουλειά...
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

timkam
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Postby timkam » 24 Dec 2014, 13:29

Και.....τι έγινε με τη δοκιμή πέλλετ από φλοιό; Εδώ και λίγες ημέρες τα βάζω στην σόμπα μου χωρίς προβλήματα. Περισσότερη τέφρα αλλά καλύτερη θέρμανση. Το Σάββατο Κατάφερα τη σωστή υγρασία για το φλοιό (θέλει 10%) και το μηχάνημα μέχρι 450 κιλά / ώρα. Δεν είναι κακό για μια μηχανή με ονομαστική ισχύ 250-350. Η παραγωγή με φλοιό είναι ένα πολύ διασκεδαστικό.

cosmic wrote:Σημερα είχα την τύχη και την χαρά να πάρω μέρος στην παραγωγή πέλλετ στην συγκεκριμένη βιοτεχνεία!

Είδα την 22αρα πρέσα να 'φτύνει' μπολικο 'πραμα', την τάισα, τσουβαλιασα λίγο πελλετ για το σπίτι και ενημερώθηκα πλήρως από τον ιδιοκτήτη, τον οποίο ευχαριστώ και δημόσια που μου επέτρεψε να βοηθήσω στην παραγωγική διαδικασία!

Σύντομα θα ακολουθήσει βιντεο-ρεπορταζ με τα μηχανήματα και την παραγωγή σε εξέλιξη!

Το πέλλετ θα δοκιμαστεί στην σόμπα - δοκιμαστήριο πέλλετ (του Δημήτρη) και αναμένεται να είναι δυνατό και με ελάχιστη στάχτη!

Σύντομα θα έχουμε και ΕΙΔΙΚΗ ΤΙΜΗ για τα μέλη του φόρουμ μας, οπότε stay tuned...

Υγ. Έπαθα πλάκα με το μέγεθος της πρέσας και την παραγωγή! Με μία τέτοια πρέσα η κάλυψη της θέρμανσης του σπιτιού μου θα ήταν δυο μέρες δουλειά...

cosmic
Admin

Postby cosmic » 24 Dec 2014, 13:48

Μπραβο Τιμ! θα έρθω μέσα στις γιορτές να βγάλουμε βίντεο σε πλήρη παραγωγή της μονάδας!

Τα 2 σακιά τα έχω μόνιμα στο αμάξι μέχρι να πάω στον Δημήτρη να τα δοκιμάσει! Δυστυχώς ειμαστε πολλά χλμ μακριά με τον Δημητρη, οπότε όταν πάω θα μείνω κι όλη την μέρα για δοκιμή και τσιπουράκι!

xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 30 times

Postby xrysafis72 » 27 Dec 2014, 20:13

Και.....τι έγινε με τη δοκιμή πέλλετ από φλοιό; Εδώ και λίγες ημέρες τα βάζω στην σόμπα μου χωρίς προβλήματα. Περισσότερη τέφρα αλλά καλύτερη θέρμανση. Το Σάββατο Κατάφερα τη σωστή υγρασία για το φλοιό (θέλει 10%) και το μηχάνημα μέχρι 450 κιλά / ώρα. Δεν είναι κακό για μια μηχανή με ονομαστική ισχύ 250-350. Η παραγωγή με φλοιό είναι ένα πολύ διασκεδαστικό.
οταν λες καλητερη θερμανση τι θελεις να πεις και πως το καταλαβες?
και οταν λες παραγωγη με φλοιο θες να πεις μονο την φλουδα απο τον κορμο του ξυλου?
λογικο ειναι ειναι η φλουδα εχει περισοτερο ποσοστο λιγνινης και ενεργοποιητε ποιο ευκολα λογο του οτι ειναι ποιο μαλακο και γιαυτο εχεις μεγαλη παραγωγη με μικρη καταναλωση.πελλετ απο καθαρο πριονιδι και διαφορετικα ειδη ξυλου εχεις βγαλει?
και αν ναι ποσα κιλα την ωρα και τη ξυλο?
ελπιζω να μπορεσω να σε επισκεπτο μεσα στο χειμωνα αν βεβαια το επιτρεπεις?
εχω στησει και εγω κατι μικρο αλλα ατομικο εργαστηριο πελλετ(ρωτα τον θωδορη).
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 27 Dec 2014, 20:21

cosmic wrote:Σημερα είχα την τύχη και την χαρά να πάρω μέρος στην παραγωγή πέλλετ στην συγκεκριμένη βιοτεχνεία!

αντε θωδορη ανεβασε τα βιντεο να μαθαινουμε και κατι και εμεις!!
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 27 Dec 2014, 20:39

Οταν με το καλό τις επόμενες μέρες έρθει πάλι η α υλη Χρυσάφη θα βγάλουμε πάνω σε κανονικη παραγωγη, περιμένω να με ενημερώσει ο Τιμοθεος και θα ανεβάσω βίντεο. Η πρέσα είναι της gemco - R-type.

Η μοναδα δεν εγινε τώρα, εβγάζε πέλλετ απο ερυθρελατη (τους κορμους που εβγαλα φωτο παραπάνω) μεχρι τωρα και τα επόμενα που θα βγουν θα είναι οξια με έλατο ή πευκο.

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 27 Dec 2014, 20:53

εκεινο με τον φλοιο δεν το καταλαβα?
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 27 Dec 2014, 21:12

φτιαξαμε μια ποσοτητα σκετο φλοιο για να το δοκιμασουμε σε διαφορες συσκευες. έχω δυο ειδων δειγματα και θα δοκιμαστουν στην σομπα του Δημητρη για αμεση παρατηρηση.

Η πρεσα αντι 250-300 κιλα/ωρα που βγαζει σε wood pellet με τον σκετο φλοιό εφτασε μεχρι 450 κιλα παραγωγη.

timkam
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Postby timkam » 04 Jan 2015, 09:07

xrysafis72 wrote:Και.....τι έγινε με τη δοκιμή πέλλετ από φλοιό; Εδώ και λίγες ημέρες τα βάζω στην σόμπα μου χωρίς προβλήματα. Περισσότερη τέφρα αλλά καλύτερη θέρμανση. Το Σάββατο Κατάφερα τη σωστή υγρασία για το φλοιό (θέλει 10%) και το μηχάνημα μέχρι 450 κιλά / ώρα. Δεν είναι κακό για μια μηχανή με ονομαστική ισχύ 250-350. Η παραγωγή με φλοιό είναι ένα πολύ διασκεδαστικό.
οταν λες καλητερη θερμανση τι θελεις να πεις και πως το καταλαβες?
και οταν λες παραγωγη με φλοιο θες να πεις μονο την φλουδα απο τον κορμο του ξυλου?
λογικο ειναι ειναι η φλουδα εχει περισοτερο ποσοστο λιγνινης και ενεργοποιητε ποιο ευκολα λογο του οτι ειναι ποιο μαλακο και γιαυτο εχεις μεγαλη παραγωγη με μικρη καταναλωση.πελλετ απο καθαρο πριονιδι και διαφορετικα ειδη ξυλου εχεις βγαλει?
και αν ναι ποσα κιλα την ωρα και τη ξυλο?
ελπιζω να μπορεσω να σε επισκεπτο μεσα στο χειμωνα αν βεβαια το επιτρεπεις?
εχω στησει και εγω κατι μικρο αλλα ατομικο εργαστηριο πελλετ(ρωτα τον θωδορη).

Η καλύτερη θέρμανση μπορεί να δει κανείς από την οθόνη LCD στη σόμπα η οποία έδειξε 125C με τη χρήση κανονικών πέλλετ και 146C με τη χρήση πέλλετ από φλοιό.
Στην παραγωγική διαδικασία χρησιμοποιούμε τους κορμούς, όπως μπορεί να δει κανείς στην φωτογραφία, χωρίς αποφλοίωση. Όταν κάνουμε πέλλετ φλοιό χρησιμοποιούμε μόνο 100% φλοιό και ό, τι πριονίδι συλλέγουμε όταν καθαρίζουμε.
Πολλές εταιρείες χρησιμοποιούν φλοιό αντί λιπαντικά όπως το αλεύρι ή έλαια επειδή παράγει πέλλετ με 'λαμπερή' επιφάνεια και λιγότερα KW/ωρα. Το μειονέκτημα είναι περισσότερη στάχτη και ένα πιο σκούρο προϊόν. Είναι ευκολότερο να πωλήσει ανοιχτόχρωμα πέλλετ δεδομένου ότι οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν ότι αυτά είναι τα καλύτερα. Έχω μια διαφορετική άποψη, αλλά κανείς δεν με ακούει.
Όσον αφορά την παραγωγή, συνήθως κάνουμε 280-350 κιλά / ώρα χρησιμοποιώντας μαλακή ξυλεία από κορμούς (4 χιλιοστά κόσκινο στο σφυρόμυλο). Χρησιμοποιώντας σκληρά ξύλα όπως οξιά, αλλά κάτω από 2mm (στο μέγεθος) μπορούμε να κάνουμε 280 / ώρα. Χρησιμοποιώντας ένα μείγμα από 80% πριονίδι οξιάς και 20% έλατο φτάνουμε και 300 κιλά / ώρα. Χωρις αλεύρια και τέτοια.
Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι να έρθουν για επίσκεψη. Δευτέρα-Παρασκευή δεν είναι καλό, αλλά το Σάββατο είμαι μόνος μου με λίγη καλή μουσική και καφέ.

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”