ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

SCHWEIGHOFER.....δεν βγάζει ζέστη

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times
Status: Offline

SCHWEIGHOFER.....δεν βγάζει ζέστη

Postby vega » 06 Dec 2015, 09:38

Φέτος και για πρώτη φορά, είπα να πάρω για την αρχή του χειμώνα μερικά τσουβάλια απο το "Αυστριακό πέλλετ" όπως το γνωρίζει όλος ο κόσμος, η αλλιώς το SCHWEIGOFER PELLET HOT MATERIAL.

Στην αρχή της λειτουργίας της σόμπας με εντυπωσίασε πραγματικά η σωστή καύση του, όπως και το μηδενικό ποσοστό στάχτης που παράγει.

Στην διάρκεια όμως διαπίστωσα ότι απο παραγόμενη ζέστη είμαστε πολύ χαμηλά. Με λίγα λόγια και ενω ακόμα οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι πολύ καλές, αν και έχουμε Δεκέμβριο μήνα, η σόμπα μου δεν μπορεί να ζεστάνει το μικρό μου σπιτικό με τίποτα.

Οπότε διαπιστώνω ότι η θερμική ικανότητα που έχει αυτό το πέλλετ είναι τελείως ψόφια. Εχει άψογη συμπεριφορά στην καύση, αλλά απο ζέστη τίποτα.

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 123 times
Been thanked: 81 times

Re: SCHWEIGHOFER.....δεν βγάζει ζέστη

Postby Vagelis » 06 Dec 2015, 10:51

να ενα ερωτημα που ηθελα κι εγω να θεσω.

να ρωτησω λοιπον, επειδη δεν ξερω...
τη θερμικη αποδοση τη μετρησες με καποια standards?
δλδ, εμπειρικα και μονο ή μεσω μετρησεων ανακαλυψες τη διαφορα?

θεωρω οτι εχεις ηδη ελεγξει το υπολοιπο κυκλωμα (εξαερωσεις, πιεσεις κτλ)
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 230 times
Been thanked: 161 times

Postby cosmic » 06 Dec 2015, 13:58

Vagelis wrote:να ενα ερωτημα που ηθελα κι εγω να θεσω.

να ρωτησω λοιπον, επειδη δεν ξερω...
τη θερμικη αποδοση τη μετρησες με καποια standards?
δλδ, εμπειρικα και μονο ή μεσω μετρησεων ανακαλυψες τη διαφορα?

θεωρω οτι εχεις ηδη ελεγξει το υπολοιπο κυκλωμα (εξαερωσεις, πιεσεις κτλ)

Αερόθερμη ειναι η σομπα του Δημητρη.
Eco-Heating .....everything about energy & heating

timkam
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Postby timkam » 06 Dec 2015, 14:03

vega wrote:Φέτος και για πρώτη φορά, είπα να πάρω για την αρχή του χειμώνα μερικά τσουβάλια απο το "Αυστριακό πέλλετ" όπως το γνωρίζει όλος ο κόσμος, η αλλιώς το SCHWEIGOFER PELLET HOT MATERIAL.

Στην αρχή της λειτουργίας της σόμπας με εντυπωσίασε πραγματικά η σωστή καύση του, όπως και το μηδενικό ποσοστό στάχτης που παράγει.

Στην διάρκεια όμως διαπίστωσα ότι απο παραγόμενη ζέστη είμαστε πολύ χαμηλά. Με λίγα λόγια και ενω ακόμα οι εξωτερικές θερμοκρασίες είναι πολύ καλές, αν και έχουμε Δεκέμβριο μήνα, η σόμπα μου δεν μπορεί να ζεστάνει το μικρό μου σπιτικό με τίποτα.

Οπότε διαπιστώνω ότι η θερμική ικανότητα που έχει αυτό το πέλλετ είναι τελείως ψόφια. Εχει άψογη συμπεριφορά στην καύση, αλλά απο ζέστη τίποτα.

Θα συμφωνήσω μαζί σου για την θερμική ισχύ. Η απόδοση ανεβαίνει αλλά με το κόστος της υψηλής κατανάλωσης / ώρα. Όσο για τα υπόλοιματα/ τέφρα δεν πρέπει να ξεγελαστούμε από την έλλειψη της τέφρας στο θάλαμο καύσης ή τασάκι ...... κάψε 4 σακούλες και στη συνέχεια πίξε μια ματιά στο χώρο κάτω από τον ανεμιστήρα καύσης. Εκεί καταληγει όλη η τέφρα!

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Postby vega » 07 Dec 2015, 23:24

timkam wrote:Η απόδοση ανεβαίνει αλλά με το κόστος της υψηλής κατανάλωσης / ώρα.

Αυτό δεν το συζητάμε, και βέβαια εάν την μπουμπουνίσω [αυξάνω τροφοδοσία και αέρα] θα κάψει καλά και θα ζεστάνει......αλλά πάντα οι δοκιμές μου γίνονται με τις ίδιες ρυθμίσεις για ασφαλή συμπεράσματα.

Γενικά προβληματίστικα πάρα πολύ, γιατί έχουν γραφτεί για αυτό το θέμα χιλιάδες σελίδες, αναφορές, συζητήσεις και είχα πειστεί πλέον ότι το εν λόγω καύσιμο ξεπερνούσε όλα τα άλλα.

Αλλο θέμα που παρατήρησα είναι ότι η στάχτη του είναι μαύρη.....κατράμι. Σε αντίθεση με όλα τα άλλα πέλλετ που βγάζουν γρι χρώμα στάχτης.

Οσο για την ποσότητα στάχτης που πάει στον θάλαμο του ανεμιστήρα θα το δω αύριο και θα επανέλθω. Γενικά όμως ξέρουμε ότι αυτό το πέλλετ βγάζει πολύ ελαφριά στάχτη, οπότε είναι λογικό να "πάει πιο μακρυά"

Επίσης η σόμπα μου είναι αερόθερμη και είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις απόδοση, και μάλιστα χωρίς θερμόμετρο στην έξοδο του ζεστού αέρα χώρου.

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”