ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Στοκαρισμα η όχι πελλετ

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times
Status: Offline

Στοκαρισμα η όχι πελλετ

Postby erimitis » 17 Sep 2017, 09:50

Όλοι μας κάθε καλοκαίρι ερχόμαστε πλεον αντιμέτωποι με την αναζήτηση φτηνού πελλετ για την οικογένεια μας.
Το ερώτημα που πολλές φορες μας έχει ταλανίζει είναι αξίζει να στοκαρουμε πελλετ απο το καλοκαίρι και να δεσμευσουμε ενα σεβαστό ποσο ή να αγοράζουμε ακριβότερα το χειμωνα και να έχουμε δει και δοκιμάσει αυτό το οποίο αγορασαμε.
Όλα αυτά βέβαια γιατί μιλάμε για ενα καύσιμο που ακόμα και οι καλύτερες εταιρίες παρουσιάζουν ποιοτικές διακυμάνσεις.

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

cosmic
Admin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 181 times

Re: Στοκαρισμα η όχι πελλετ

Postby cosmic » 17 Sep 2017, 12:33

Εγω πλεον εχω καταληξει οτι δεν με συμφερει να προ-πληρωνω και να στοκαρω το πελλετ απο το καλοκαιρι, καθώς οι ποσοτητες που καιω δεν ειναι μεγαλες. Δηλαδη στους 3, 3μιση τονους που καιω ως συνηθως το κερδος ειναι περιπου 10 με 20 Ε τον τονο. Το οτι δεσμευω ομως τα χρηματα μου απο το καλοκαιρι για να τα καψω τον χειμωνα + οτι δεν μπορω να ειμαι 100% σιγουρος για την ποιοτητα του πελλετ (μην ξεχνας τι παθαμε περυσι!) ενισχυουν την αποφαση μου για αγορα πελλετ τμηματικα και μεσα στην σεζον!
Ξεκιναω λοιπον την σεζον με εναν τονο που αγοραζεται προς το τελος του καλοκαιριου, οταν δω οτι θα φτασει στην μεση θα παραγγειλω τον επομενο ΠΟΥ αν δεν μεινω ευχαριστημενος απο το πρωτο απλά θα αλλαξω μαρκα! Καπου μετα τα Χριστουγεννα συνηθως αγοραζω τον 3ο τονο και μολις τελειωσει κι αυτος προχωραω σε αγορες τσουβαλι τσουβαλι μεχρι και το τελος!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 27 times
Been thanked: 42 times

Postby obelix » 17 Sep 2017, 14:12

Εγώ Πρώτη χρονιά δεν πήρα καλοκαίρι
Με τις προσφορές πρακτικερ και Λερου δεν αξίζει σε μας εδώ κάτω να στοκαρουμε
Αντωνης

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 17 Sep 2017, 17:40

Πολλες οι αποψεις απλα για να σας βαλω σε περαιτερω προβληματισμο θα ηθελα να υπενθυμισω δυο σημεια
-Η καλοκαιρινη παραγωγη ειναι παντα καλυτερη απο την χειμερινη λογο ζητησης που υπαρχει. Θυμηθείτε οτι τον περσινό χειμωνα οι εμποροι ξεμειναν απο πελλετ.
-Απ την αλλη η αγορα ποσοτητας το καλοκαιρι δημιουργει αναγκες αποθηκευσης του πελλετ.
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”