ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θερμοστατης

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times
Status: Offline

Re: Θερμοστατης

Postby NIKOLAS66 » 07 Jan 2018, 01:39

Αρα Νικο εγω που θελω 22 οταν πεσει 21 ανοιγει ο λεβητας ετσι και αλλιως. Δεν καταλαβαινω που κολαει η υστερηση του -2 για να εχει 21

Για να καταλάβω τι εννοείς : θέλεις 22 βαθμούς και έχεις υστέρηση -2, κανονικά, όπως κάνουν όλοι οι θερμοστάτες, θα παίρνει εμπρός στους 22-2-0,5= 19,5.
Το έτσι και αλλιώς που γράφεις οτι ανοίγει σημαίνει οτι μάλλον ή θέλει καλιμπράρισμα το θερμόμετρο του θερμοστάτη, ή κάτι δεν πάει καλά με την ρύθμιση του -2. ( άλλο γράφει και άλλο κάνει).
Οι λιγοστές μου γνώσεις σταματούν εδώ, τώρα πιάνει δουλειά ο Θοδωρής. :)

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 73 times

Re: RE: Re: Θερμοστατης

Postby erimitis » 07 Jan 2018, 09:50

NIKOLAS66 wrote:Αρα Νικο εγω που θελω 22 οταν πεσει 21 ανοιγει ο λεβητας ετσι και αλλιως. Δεν καταλαβαινω που κολαει η υστερηση του -2 για να εχει 21

Για να καταλάβω τι εννοείς : θέλεις 22 βαθμούς και έχεις υστέρηση -2, κανονικά, όπως κάνουν όλοι οι θερμοστάτες, θα παίρνει εμπρός στους 22-2-0,5= 19,5.
Το έτσι και αλλιώς που γράφεις οτι ανοίγει σημαίνει οτι μάλλον ή θέλει καλιμπράρισμα το θερμόμετρο του θερμοστάτη, ή κάτι δεν πάει καλά με την ρύθμιση του -2. ( άλλο γράφει και άλλο κάνει).
Οι λιγοστές μου γνώσεις σταματούν εδώ, τώρα πιάνει δουλειά ο Θοδωρής. :)
Ευχαριστω βρε Νικο.Ο θοδωρης και αυτος δεν το κατεχει.Εχω στειλει μαιλ στην κιτουραμι και περιμενω να δω.
Ευχαριστω παντως

Sent from my P1m using Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

cosmic
Admin
Has thanked: 286 times
Been thanked: 214 times

Postby cosmic » 07 Jan 2018, 12:15

Με την λογικη απλα θα πω οτι ετσι θα πρεπει να δουλευει :

- Αν εχεις δηλώσει 1 βαθμό υστεριση και ζητάς 22 βαθμούς, θα σβήσει στους 23 βαθμούς και θα ξαναδώσει εντολή στην ηλεκτροβάνα στους 21. Το οποίο ειναι 2 βαθμοι διαφορά και γίνεται αισθητη η διαφορά απο την σωματαρα σου!

Εδώ λοιπον λογικά θα ειχε τελειωσει η ιστορια με τον θερμοστατη σου, αλλα δυστυχως με τους Κορεατες δεν βλεπω λογικη! Δεν μπορω να καταλαβω γιατι να εχουν και διαφορικο, οποτε να κανουν ακομα χειροτερη την λειτουργια του... Θα μπορουσα να το καταλαβω αν ηταν PID και αυτορυθμιζε, αλλα οχι σε εναν απλο ον οφ
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 73 times

Postby erimitis » 16 Oct 2018, 12:31

Τελικα λυση δεν βρεθηκε να βαλω εναν αλλο θερμοστατη με μικροτερο διαφορικο. Μηπως κανενας νεος εχει κατι να προτεινει?
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”