ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θερμοστατης

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 71 times
Status: Offline

Θερμοστατης

Postby erimitis » 07 Nov 2017, 00:29

Παιδιά την βοήθεια σας.
Όπως ξέρετε έχω τον λεβητα της κιτουραμι , τον krp20
καταλήγει σε αυτονομία που κάνει κουμάντο τις ηλεκτρονικές για τους ορόφους.
Ο θερμοστάτης που δίνει λοιπόν τις εντολές είναι με τηλεφωνικό καλώδιο δύο δηλαδή παλιές εντολές και ρεύμα κάποια βόλτα μαζί.
Ψάχνω να αλλάξω θερμοστάτη να βάλω κάτι άλλο με μικρότερο διαφορικο αλλά σχετικά οικονομικό.
Η κιτουραμι έχει αλλά είναι στα 90 ευρώ και έχει μισό διαφορικό

Sent from my P1m using Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

erimitis

Re: Θερμοστατης

Postby erimitis » 17 Nov 2017, 12:29

Τίποτα καμία πρόταση?

Εριμιτις

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Postby cosmic » 17 Nov 2017, 13:50

erimitis wrote:Τίποτα καμία πρόταση?

τωρα τι πιστευεις οτι θα πρεπει να σε πουμε? Οταν μιλουσαμε δεν μας ακουγες :lol:
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

erimitis

Postby erimitis » 17 Nov 2017, 16:13

Ρε τρελέ ο θερμοστάτης ήταν και πριν το πολλές.
Τι να έκανα να έβαζα drone

Εριμιτις

erimitis

Postby erimitis » 06 Jan 2018, 12:09

Κυρίες και κύριοι καλή χρονιά σε όλους.

Θα ηθελα την βοηθεια σας καθως βρηκα κατι αλλα δεν μπορω να καταλαβω πως δουλευει.
Ο θεμοστατης της κιτουραμι εχει λειτουργια hysterisis στα αγγλικα η τελος παντων οπως καταφερα να βρω απλο ρωσσικα site.
με καποιο τροπο διορθωνεις κατι στην θερμοκρασια για να δουλευει συμφωνα με εκει που θες αλλα δεν μπορω να καταλαβω.Τα φωτα σας οποιος το κατεχει.
Α οι τιμες που μπορει να ρυθμιστει ειναι απο -9 εως +9
Εριμιτις

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 06 Jan 2018, 13:59

Καλημέρα erimiti, Χρόνια σου Πολλά.
Η υστέρηση αναφέρεται σε 2 μέρη, το ένα είναι η θερμοκρασία του νερού και το άλλο η θερμοκρασία χώρου.
Μπορείς για παράδειγμα να ορίσεις υστέρηση 2 βαθμών, ας πούμε, στην θερμοκρασία νερού του λέβητα σου που σημαίνει ότι εάν την έχεις στους 68 και σβήνει, μόλις θα κρυώσει το νερό και πάει απο τους 68 μείον 2 66 μείον 1 δηλ. 65, θα παίρνει ξανά μπροστά.
Αυτό αφορά την υστέρηση νερού λέβητα, η υστέρηση του θερμοστάτη χώρου αφορά την θερμοκρασία που όρισες, κάτω απο αυτή να δίνει εντολή για να ανοίξει η ηλεκτροβάνα για να στείλει νερό στα σώματα. πχ. θερμοκρασία χώρου 22 βαθμοί, υστέρηση 0,5 βαθμός, άρα ανοίγει μείον 1 βαθμό ( όπως παραπάνω).
Εαν υπάρχει στον λέβητα σου άλλη εξήγηση για την υστέρηση, δεν μπορώ να σου πω.

erimitis

Re: RE: Re: Θερμοστατης

Postby erimitis » 06 Jan 2018, 14:58

NIKOLAS66 wrote:Καλημέρα erimiti, Χρόνια σου Πολλά.
Η υστέρηση αναφέρεται σε 2 μέρη, το ένα είναι η θερμοκρασία του νερού και το άλλο η θερμοκρασία χώρου.
Μπορείς για παράδειγμα να ορίσεις υστέρηση 2 βαθμών, ας πούμε, στην θερμοκρασία νερού του λέβητα σου που σημαίνει ότι εάν την έχεις στους 68 και σβήνει, μόλις θα κρυώσει το νερό και πάει απο τους 68 μείον 2 66 μείον 1 δηλ. 65, θα παίρνει ξανά μπροστά.
Αυτό αφορά την υστέρηση νερού λέβητα, η υστέρηση του θερμοστάτη χώρου αφορά την θερμοκρασία που όρισες, κάτω απο αυτή να δίνει εντολή για να ανοίξει η ηλεκτροβάνα για να στείλει νερό στα σώματα. πχ. θερμοκρασία χώρου 22 βαθμοί, υστέρηση 0,5 βαθμός, άρα ανοίγει μείον 1 βαθμό ( όπως παραπάνω).
Εαν υπάρχει στον λέβητα σου άλλη εξήγηση για την υστέρηση, δεν μπορώ να σου πω.
Νικο σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.
Η υστερηση αφορα στην θερμοκρασια χωρου.Οταν βαζω υστερηση αρνητικη κατα 2 παραμετρο και ενω εχω θερμοκρασια χωρου 22 βαθμους πως θα δουλεψει? Στον θερμοστατη μου που εχει ψηφιακη οθονη αλλαζει κατι?

Εριμιτις

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 06 Jan 2018, 18:32

Άρα λοιπόν σε αυτή την περίπτωση ( θερμοστάτης ) έχουμε διαφορικό και όχι υστέρηση.
Λογικά ο θερμοστάτης σου ρυθμίζει ανά 0,5 βαθμό, εκτός και αν έχει ρύθμιση ανά 0,1 βαθμό όπως έχουν οι πολύ σύγχρονοι.
Όταν λοιπόν βάζεις αρνητική παράμετρο 2 και θερμοκρασία χώρου 22 σημαίνει ότι ο λέβητας σου ή η ηλεκτροβάνα σου ( ανάλογα τις συνδέσεις σου ) θα παίρνει εμπρός στους 20 βαθμούς μείον το 0,5, δηλ. στους 19,5 βαθμούς.
Το 'ίδιο θα γίνεται όταν θα βάλεις θετική παράμετρο 2 βαθμούς, θα παίρνει μπρός στους 22 σύν 0,5 δηλ. 22,5 βαθμούς.
Εγώ για να μην έχω την αίσθηση του κρύου έχω διαφορικό 1 βαθμό, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το κρύο αλλά και δεν κρυώνει το σπίτι.
Στον θερμοστάτη σου που έχει ψηφιακή μορφή θα κάνεις και την ανάλογη ρύθμιση που επιθυμείς, όταν αυτός κλείνει και δίνει εντολή προφανώς σου γράφει την θερμοκρασία και βγάζει κάποιο σύμβολο , είτε βελάκι προς τα πάνω, είτε ON.

erimitis

Re: RE: Re: Θερμοστατης

Postby erimitis » 06 Jan 2018, 18:51

NIKOLAS66 wrote:Άρα λοιπόν σε αυτή την περίπτωση ( θερμοστάτης ) έχουμε διαφορικό και όχι υστέρηση.
Λογικά ο θερμοστάτης σου ρυθμίζει ανά 0,5 βαθμό, εκτός και αν έχει ρύθμιση ανά 0,1 βαθμό όπως έχουν οι πολύ σύγχρονοι.
Όταν λοιπόν βάζεις αρνητική παράμετρο 2 και θερμοκρασία χώρου 22 σημαίνει ότι ο λέβητας σου ή η ηλεκτροβάνα σου ( ανάλογα τις συνδέσεις σου ) θα παίρνει εμπρός στους 20 βαθμούς μείον το 0,5, δηλ. στους 19,5 βαθμούς.
Το 'ίδιο θα γίνεται όταν θα βάλεις θετική παράμετρο 2 βαθμούς, θα παίρνει μπρός στους 22 σύν 0,5 δηλ. 22,5 βαθμούς.
Εγώ για να μην έχω την αίσθηση του κρύου έχω διαφορικό 1 βαθμό, οπότε δεν αντιλαμβάνομαι το κρύο αλλά και δεν κρυώνει το σπίτι.
Στον θερμοστάτη σου που έχει ψηφιακή μορφή θα κάνεις και την ανάλογη ρύθμιση που επιθυμείς, όταν αυτός κλείνει και δίνει εντολή προφανώς σου γράφει την θερμοκρασία και βγάζει κάποιο σύμβολο , είτε βελάκι προς τα πάνω, είτε ON.
Νικο οχι δεν εχει κάποια ενδειξη.Αν ειναι οπως τα λες εχει μια λογικη.ηταν στους 22 βαθμους και εβαλα -9 και μου εβγαλε error.
Να σαι καλα ρε Νικο που βοηθας.

Εριμιτις

erimitis

Re: RE: Re: RE: Re: Θερμοστατης

Postby erimitis » 06 Jan 2018, 18:54

erimitis wrote:
NIKOLAS66 wrote:Άρα λοιπόν σε αυτή την περίπτωση ( θερμοστάτης ) έχουμε διαφορικό και όχι υστέρηση.
Νικο οχι δεν εχει κάποια ενδειξη.Αν ειναι οπως τα λες εχει μια λογικη.ηταν στους 22 βαθμους και εβαλα -9 και μου εβγαλε error.
Να σαι καλα ρε Νικο που βοηθας.

Αρα Νικο εγω που θελω 22 οταν πεσει 21 ανοιγει ο λεβητας ετσι και αλλιως. Δεν καταλαβαινω που κολαει η υστερηση του -2 για να εχει 21

Εριμιτις

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”