ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τι pellet εχουμε καψει?

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times
Status: Offline

Τι pellet εχουμε καψει?

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:02

Ας ξεκινησουμε ενα θεμα με το ποια πελλετ εχουμε δοκιμασει και αν μειναμε ευχαριστημενοι!

1) Karipidis - κοινως Alfawood. Πολύ δυνατό πελλετ και κανένα πρόβλημα στην λειτουργία.
2) Pirin pellet. Μιαμιση παλέτα δυνατή αλλα με αρκετή στάχτη. Μισή παλέτα ΔΕΝ καιγότανε!
3) Pellet μικρής βιοτεχνίας από πευκο,ελατο. Πολύ καλό πελλετ, με παρα πολυ λιγη σταχτη.

Τα παραπάνω από πλευράς ποσοτήτων, γιατι από δοκιμές σε 1-2 σακια εχω κι αλλα αρκετα, αλλα τα συμπερασματα δεν ειναι ξεκαθαρα!
Eco-Heating .....everything about energy & heating

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times

Re: Τι pellet εχουμε καψει?

Postby erimitis » 16 Oct 2014, 22:47

Μεχρι στιγμης καιω ΒΙΟ πελλετ.Ακομα ομως μικρη ποσοτητα για να μπορω να εχω πληρη εικονα.Παντως μεχρι τωρα ικανοποιημενος
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 22 Oct 2014, 20:01

Προσθέτω και το Bio pellet κι εγώ από σήμερα στα pellet που έχω κάψει! Εκ πρώτης άποψης καλό δείχνει! Βέβαια θα δοκιμαστεί με το που αδειάσει το σιλό μου και θα επανέλθω.
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Nasikas
Νέος και ωραίος

Postby Nasikas » 31 Oct 2014, 00:52

http://www.youtube.com/watch?v=Qmzk3NCclto

Αλφα, αλλά και όλα τα πελλετ του ανταγωνισμού
Στα παιδιά μου θα αφήσω καθαρό μέτωπο -καθαρό όνομα - και τίποτα άλλο.

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Postby vega » 01 Nov 2014, 09:01

Πέρα απο κάποια δείγματα που μου έδωσαν φίλοι, εγω για φέτος θα κάψω στην μικρή σομπίτσα μου πέλλετ KECHIDIS...και φυσικά δοκιμάζω ότι βρω μπροστά μου, καθώς θέλω να έχω άποψη για όλα τα πέλλετ, εμπλουτίζοντας τις εμπειρίες μου με αυτόν τον τρόπο.

Μια μέρα θα αποκτήσω και το δικό μου μικρό εργαστήριο που θα μπορεί να εξετάζει διάφορα πέλλετ. Δεν ξέρω ακόμα τι εργαλεία και όργανα μέτρησης χρειάζονται για αυτόν τον σκοπό, αλλά σαν μανιώδης εραστής και τρελός χομπίστας θα διαθέσω ένα ποσό για να πραγματοποιήσω το όνειρο μου. :roll:

stathis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 3 times

Postby stathis » 27 Mar 2015, 21:31

Καλησπέρα και Καλό Πάσχα.
Ή κατανάλωση πέλλετ κυμάνθηκε από την 22/Οκτ/14 - 27/Μαρ/15 στα 3105 κιλά. (807 ευρώ)
Πιο συγκεκριμένα:
Oκτ: μέση εξ: 13,5c , καταναλώθηκαν: 48 kg.... (έλατο - πεύκο)
Nοε: μέση εξ: 11,9 c ,καταναλώθηκαν: 381 kg
Δεκ: μέση εξ: 9,9 c ,καταναλώθηκαν: 623 kg
Ιαν: μέση εξ: 6,9 c , καταναλώθηκαν: 725 kg
Φεβ :μέση εξ: 6,4 c ,καταναλώθηκαν : 611 kg
Mαρ: μέση εξ: 7,3 c ,καταναλώθηκαν : 717 kg ...27/3/15.
Άλλα στοιχεία:
1) Μέση εσ: 21,5 c
2) Τετραγωνικά κατοικιών. α) Διαμ.78 μ2 με 16,2 kw ..... Απώλειες
β) Διαμ. 60 μ2 με 9,13 kw
γ) Διαμ. 110 μ2 με 14 kw
Η λειτουργία του γ διαμ. ήταν για 60 ημ. ενώ τα άλλα κάθε ημέρα.
Στο διαμ. α λειτουργούσε απλό τζάκι για περίπου 120 ημέρες.
a)Ο καυστήρας είναι της Όκταγκον Ελλάς 12-70 kw και λειτουργούσε σε ισχύ φλόγας 41 kw
b)Ο λέβητας είναι ξύλου μάρκας θερμοστάλ 116 kw με ενσωματωμένο βεντιλατέρ καυσαερίων.
c)Η θερμοκρασία καυσαερίων στα 41 kw φλόγας ήταν 78 c και η ταχύτητα ανύψωσης της θερμοκρασίας του νερού του λέβητα γινόταν από τη στιγμή δημιουργίας της φλόγας σε 12 λεπτά. Η μέγιστη θερμοκρασία νερού του καυστήρα είναι στους 65 μεγάλη φλόγα + 6 η μικρή των 12 kw.
d)CO2=12 % kai O2=8%.
Περιοχή Λίμνη ευβοίας.
Πέλλετ από έλατο -πεύκο τοπικού παραγωγού.
Συντήρηση καυστήρα κάθε 10 ημέρες.
Συντήρηση λέβητα κάθε 40 ημέρες.
Εμπλοκή έγινε μία φορά λόγω μη πραγματοποίησης συντήρησης του καυστήρα στον προγραμματισμένο χρόνο. Έπιασε στάχτη 3 εκατ. μετά από διάρκεια 30 ημερών.
Αυτός είναι ο απολογισμός της κατανάλωσης πέλλετ στην οικία μου.
Στάθης

erimitis

Postby erimitis » 28 Mar 2015, 00:35

Σταθη εισαι θεος.Αυτο δεν ειναι αναλυση ειναι ολοκληρη μελετη.Φιλε βαλε μονωση και θα κατεβεις στο μισο

stathis
Νέος και ωραίος

Postby stathis » 28 Mar 2015, 07:11

'Εχω τοποθετήσει στο α διαμ των 78 μ2 ορυκτοβάμβακα εσωτερικά της σκεπής 5 εκ με συντελ. διαπερατότητας 0,032 kw/m2c h.
Οι τοίχοι είναι 16 εκ απλοί χωρίς μόνωση με διπλά παράθυρα αλουμηνίου.
Το β διαμ των 60 μ2 έχει απλά παράθυρα και αμόνωτες επιφάνειες αλλά η οροφή είναι προστατευμένη από το α διαμ.
Το άλλο είναι διαμέρισμα 110 μ2 με 8 σώματα πάνελ περίπου 12 kw με διπλά παράθυρα αλουμινίου μονωμένοι τοίχοι με το Κ =0.9 kcal/hcm2 και λειτουργεί σαν ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Γι' αυτό ανάφερα ότι λειτουργεί έως και εχθές για 60 ημέρες, έπεται και συνέχεια όμως γιατί το Πάσχα θα έχω κόσμο πιστεύω θα πιάσει άλλες 20 ημέρες από σήμερα.
Πιστεύω ότι θα κλεισω τη περίοδο με 3500 κιλά πέλλετ.
Στη μονάδα λειτουργούν και 2 βόιλερ 600 κιλών χωρητικότητας συνεχόμενης λειτουργίας και απορροφούν τουλάχιστον 6 kw από τον λέβητα.
Εδώ έκανα μία τροποποίηση όσον αφορά τη λειτουργία τους.
Για να μειωθέι η συχνότητα έναυσης του καυστήρα σετάρησα τον υδροστάτη του κυκλοφορητή των μπόιλερ στους 45 c και αυτόν της υπερθέρμανσης στους 62c οπότε όταν ο λέβητας πιάνει τους 65 + δίνει και στα μπόιλερσ με αποτέλεσμα να τα ζεσταίνει χωρίς αυτά να ενεργοποιούν το σύστημα της αυτονομίας και κατόπιν τον καυστήρα για λογαριασμό τους.
Σύντομα θα παρουσιάσω και της ημέρες που είχε ηλιοφάνεια για να υπάρχει μια πιο γενική εικόνα στην αποτελεσματικότητα των ηλιακών συστημάτων για ζ/ν και ηλιακή θέρμανση.
Τα μπόιλερσ υποστηρίζονται και από 7,5 τ.μ. ηλιακά επιλεκτικά πάνελς και διαφορικό θερμοστάτη emeti διπλής εντολής.
όταν ταν μπόιλερς ζεσταίνονταν από τον ήλιο ένας σένσορ απενεργοποιούσε ένα ρελέ και ο κυκλοφορητής των μπόιλερ δεν λειτουργούσε να σπαταλά ενέργεια από τον λέβητα.
Ξέχασα να γράψω για τον ελκυσμό της εστίας και της καπνοδόχου.
Όταν στην καπνοδόχο ο ελκυσμός ήταν 20 pa or 0,2 mbar τότε η εστία είχε 5-7 pa. Αυτό είναι θετικό γιατί υπάρχει οριακή σύγκλιση στη καμπύλη της υπερπίεσης και υποπίεσης χρονικά και τοπικά μέσα στην εστία όπου η εναλλαγή της θερμότητας άγγιζε τα μέγιστα των θερμοκρασιών αυξάνοντας κατά πολύ την ειδική φόρτιση του λέβητα.

erimitis

Postby erimitis » 28 Mar 2015, 22:40

Δωσε τηλεφωνο να σε παρω φιλε Σταθη

stathis
Νέος και ωραίος