ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τι pellet εχουμε καψει?

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times
Status: Offline

Re: Τι pellet εχουμε καψει?

Postby obelix » 26 Dec 2017, 15:07

Εγώ φέτος καίω Hot sticks και παίρνω λίγο λίγο από λερου το holz royal με 4,15.
Το egger έχει περισσότερη στάχτη από το σβαι αλλα καίγεται λίγο καλύτερα, νομίζω ότι έχει και περισσότερη κατανάλωση η σομπα χωρίς να είμαι σίγουρος
Αντωνης

cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times

Postby cosmic » 28 Dec 2017, 09:18

Εχω περασει εδω και λίγες μέρες στον 2ο τονο για φέτος, ο οποίος ειναι kastamonu. απο τα λιγα σακια που εχω καψει ηδη, μπορώ να πω οτι το 4U ηταν καλύτερο απο αποψη υπολειμματων!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

Pasxalis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times

Postby Pasxalis » 29 Dec 2017, 08:32

Πηρα δεκα τσουβαλια 8 rivko απο πευκο μου αρεσε ειχε καλη ζεστη και 2 eco pellet απο οξυα δεν τα ξερω τωρα θα τα δω αλλα η τιμη αλλαξε απο 3,5 τωρα 3,8 και μαλλον θα παει και αλλο ευτηχως πηρα ενα τονο virgin πολυ καλο και δεν θα παρω αλλο φετος.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 01 Jan 2018, 18:55

Για φέτος πήρα τον Ιούλιο 7 τόνους βουλγάρικο technowood με 195 ευρώ,http://www.technowood.bg
Παρότι, εάν δείτε στο site της εταιρίας, λένε οτι είναι απο ξύλο πεύκου εντούτοις η σύνθεση του, η μυρωδιά του και το χρώμα του παραπέμπει σε διαλυμένα νοβοπάν,παλέτες, και έπιπλα.
Στην πράξη από τις 20 Οκτωβρίου που το καίω βλέπω να έχει περισσότερη και πιο μαύρη στάχτη απο άλλα name pellet, παραπάνω απο το κανονικό τρίμματα και σκόνη.
Για τα τρίμματα και την σκόνη έχω φτιάξει ένα κινούμενο κόσκινο με μάτι 0.4 mm και καταλαβαίνω απο αυτό που πέφτει, τι σόι πέλλετ είναι το καθένα.
Θερμογόνο δύναμη με άριστα το 10 παίρνει 7.
Όχι όπως μου το παρουσίασαν, αλλά ένα φτηνό και προς το τίμιο πέλλετ.
Στις 24 Δεκ . αγόρασα απο το Μέρυλιν Μονρόε ;) 10 τσουβαλάκια holz royal με 3,85 ευρώ και έχω να πω ότι είναι απλά καταπληκτικό.
Φλόγα καθαρή και δυνατή, άρωμα μεθυστικό, υπολείμματα στάχτης προς το άσπρο χρώμα και λιγοστά.
Τρίμματα και σκόνη ελάχιστα, αναλογικά με το technowood 1 προς 4.
Για φέτος τον Ιούνιο - Ιούλιο είμαι ανοιχτός σε κάθε πρόταση για συμμετοχική αγορά ( μοιρασμένη νταλίκα )

cosmic
Admin

Postby cosmic » 01 Jan 2018, 20:33

Το προβλημα Νικολα ειναι οτι αν και στον ιδιο νομο ειμαστε πολυ μακρια..γιατι κι εγω μεσα θα ημουν για νταλικα, αλλα βλεπεις 3-4 τονους θελω ανα σεζον

tho67
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 2 times

Postby tho67 » 04 Jan 2018, 13:41

εχω καψει φετος :
-Alfa Wood A2 πάρα πολύ καλό ,καλή θερμογόνος δύναμη,σταχτη φυσιολογική
-orso bruno (kastamonu) όπως το ΑΛΦΑ αλλα μου δημιουργουσε κλίγκερ και το εδωσα
-Lοsan A1 πιστοποιημενο Ρουμανικο, χαμηλα ποσοστα σταχτης ,θερμογόνος δύναμη μετρια,
Pegasus (core pellet) πιστ/νο A1 BG3 χαμηλη θερμογόνος ,αυξησα την παροχη για να λειτουργησει αλλα όμως η μιση σταχτη από ολα τα υπολοιπα και γενικος οσα εχω καψει ολα τα χρονια,οποιος δεν θελει σταχτη θα παθει πλακα
-Holz pellet 87 LTD- Bioenergy fuel, Boυλγαρικο oσοι το ξερουν δυναμιτης,χανεις την μπαλα,σε σομπα σε λεβητα δεν παίζεται,σταχτη κανονικη

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 30 times
Been thanked: 47 times

Postby obelix » 13 Jan 2018, 15:14

Το πρωί πήγα στο λερου στο Μαρούσι και πήρα 13 τσουβάλια royal ακόμα με 51 ευρώ. Από τι μου είπε έχουν ξεσκιστεί να πούλανε
Δευτέρα τρίτη πούλησαν 13 παλέτες και ξανγέμισαν .
Αντωνης

cosmic
Admin

Postby cosmic » 27 Jan 2018, 00:00

Σε λίγες μέρες θα τελειώσω τον 2ο τονο για φετος! Να θυμισω οτι αναψα 28/10 και ο πρωτος τονος ηταν 4U, ενω ο δεύτερος life pellet (Kastamonu). Τωρα απο εδω και μεχρι το τελος λεω να το παω με 10-15 σακια φορτωμα στο αμαξι! Ευτυχως δεν μας εκανε κρύα φέτος!

υγ.To 4U δεν ξερω αν ετυχε, αλλα ηταν πολυ καλυτερο μπορω να πω!

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 27 Jan 2018, 19:44

Μόλις επέστρεψα απο το Λερόυ όπου πρόλαβα και πήρα τα τελευταία 18 τσουβαλάκια που είχε απο το Holz Royal.
Φανταστική καύση, το αναμειγνύω σε αναλογία 1 προς 3 με το βουλγάρικο, το φτηνό το νο νέιμ.
Απο 26 Οκτωβρίου που ξεκίνησα να καίω μέχρι και σήμερα (ακριβώς 3 μήνες) έκαψα 4 τόνους.
Ή καίμε ή δεν καίμε, παρότι θερμοπρόσοψη 5 εκ. δεν είμαι ευχαριστημένος από την απόδοση της.
Και έχουμε πολύ δρόμο ακόμη μέχρι τέλος Απριλίου όπου και σβήνει ο λέβητας.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times

Postby Χρηστος » 27 Jan 2018, 20:22

Αναψα 22 Οκτωβριου και μεχρι σημερα εκαψα 3990 κιλα ακριβως.
Οπως εχω ξαναπει καιμε την θερμανση 24 ωρες το 24ωρο με τον θερμοστατη στο 23 ολο το χειμωνα...γυρω στις 180 μερες δηλαδη.
Αν ο χειμωνας συνεχισει ετσι, υπολογιζω κατα τα μεσα Απριλιου να καψω 6,5 τονους.
Με τις περσινες πολικες θερμοκρασιες :D εκαψα 7,5 τονους συνολικα.
Οπως και ναχει ολα γινονται για την οικονομια και για κανεναν αλλο λογο.
Με αγορα μπαλετας 1050 κιλων στα 180 ευρω... η οικονομια ειναι φανταστικη σε σχεση με το πετρελαιο.
Εκαιγα στο σπιτι μου 3 με 3,5 τονους πετρελαιο και οχι με θερμοστατη μονιμα ολο το χειμωνα στο 23 ετσι;;;
Οι 3 τονοι ειναι γυρω στα 3000 ευρω πετρελαιο.
Οι 6,5 τονοι ειναι 1170 ευρω ακριβως.
Κι αν καψω κατι παραπανω ακομη, που δεν το νομιζω...κλαιν μαιν... παλι το οφελος ειναι τρελο.
Οπως εχω ξαναπει, αγοραζω με τους γειτονες ολοκληρο φορτιο απο Βουλγαρια και το μοιραζομαστε.
Με αυτες τις τιμες ακομη και αεριο να ερθει στα μερη μου δεν θα βαλω σε καμια περιπτωση...ειναι 30% φτηνοτερο, παντα απο την τρεχουσα τιμη πετρελαιου.
Να μη ξεχασω και την τζακαρα μας...το invicta εκαψε καμια 300αρια κιλα ξυλα...τις μερες που εχει αρκετο κρυο το αναβουμε για εξτρα ζεστη...25 - 26 βαθμους για πλακα και στο πολυ χαλαρο.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”