ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τι pellet εχουμε καψει?

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
tho67
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Re: Τι pellet εχουμε καψει?

Postby tho67 » 28 Jan 2018, 10:41

Προφανώς με αυτές τις καταναλώσεις θα μιλάς για σπίτι 1 η 2 γύρω στα 200-250 τμ ; Σωστά;

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 33 times
Been thanked: 148 times

Postby Χρηστος » 28 Jan 2018, 12:45

tho67 wrote:Προφανώς με αυτές τις καταναλώσεις θα μιλάς για σπίτι 1 η 2 γύρω στα 200-250 τμ ; Σωστά;

Οχι βεβαια...μιλαω για διωροφη μονοκατοικια 120τμ (ο καθε οροφος) εξω απο Θεσσαλονικη.
Εχω ταρατσα αμονωτη και κατασκευη του 1980 με εξωτερικη τοιχοποιια θερμομπλοκ χωρις φελιζολ.
Ο κατω οροφος ειναι ακατοικητος και μενουμε στον πανω οροφο.
Το σπιτι ειναι μονο του και βαλλεται απο παντου...δεν συνορευει με κανενα.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

tho67
Πελλετοκαύστης

Postby tho67 » 28 Jan 2018, 17:40

αρα οι 7 τονοι είναι για 120τμ σπιτι ; πολλοι μου φαινονται προσωπικα,εγω τοσους καιω σε 2 οροφο 95τμ ο 1ος και 135τμ ο 2ος, εκτεθημενο εκτός της μιας πλευρας ,διπλα σε ποταμι ,..εξαρτάται από πολλούς παράγοντες βεβαια , τελος παντων μεγάλη συζήτηση.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 28 Jan 2018, 21:52

tho67 wrote:αρα οι 7 τονοι είναι για 120τμ σπιτι ; πολλοι μου φαινονται προσωπικα,εγω τοσους καιω σε 2 οροφο 95τμ ο 1ος και 135τμ ο 2ος, εκτεθημενο εκτός της μιας πλευρας ,διπλα σε ποταμι ,..εξαρτάται από πολλούς παράγοντες βεβαια , τελος παντων μεγάλη συζήτηση.

Νομιζω ημουν αναλυτικος και σαφης στην περιγραφη του σπιτιου μου.
Εχεις σκεπη;;; το 40% της καταναλωσης μου το τρωει η αμονωτη ταρατσα συμφωνα με αυτα που λενε μηχανολογοι...
Αλλη ερωτηση...που βρισκεσαι;;; Βορεια Ελλαδα η Νοτια;;;
Επισης βαλε στο 23 τον θερμοστατη σου (και στους δυο οροφους) για 180 μερες συνεχομενα 24 ωρες το 24ωρο και τα ξαναλεμε ;)

Αν θελω και εγω την βγαζω με 2 τονους ετησιως...οι τροποι;;; πολλοι και σηκωνουν μεγαλη συζητηση.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times

Postby NIKOLAS66 » 28 Jan 2018, 22:26

Γειά σου Χρήστο, ακριβώς στα ίδια είμαστε, και το δικό μου σπίτι κεραμιδοσκεπή μεν, αλλά η πλάκα αμόνωτη και το κεραμίδι πατάει σε καδρονάκια χωρίς πέτσωμα.
Σαν να λέμε έχω φαλάκρα και δε φοράω κουκούλα ή καπέλο για να ζεστάνω το κεφάλι μου.

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Postby obelix » 29 Jan 2018, 08:01

και εγω φετος που ανεβασα το θερμοστατη στους 23,5 (για να μου ζεσταινει καλα πανω) εχω μεγαλη διαφορα σε καταναλωση
οσο συνεχιζει τη προσφορα το λερου και εχω λεφτα παω και παιρνω λιγα λιγα,προχθες συμπηρωσα παλετα και θα συνεχισω.δυστηχως το αμαξι παιρνει 13 σακια το πολυ.
Αντωνης

tho67
Πελλετοκαύστης

Postby tho67 » 29 Jan 2018, 08:36

Χρηστος wrote:
tho67 wrote:αρα οι 7 τονοι είναι για 120τμ σπιτι ; πολλοι μου φαινονται προσωπικα,εγω τοσους καιω σε 2 οροφο 95τμ ο 1ος και 135τμ ο 2ος, εκτεθημενο εκτός της μιας πλευρας ,διπλα σε ποταμι ,..εξαρτάται από πολλούς παράγοντες βεβαια , τελος παντων μεγάλη συζήτηση.

Εχεις σκεπη;;; το 40% της καταναλωσης μου το τρωει η αμονωτη ταρατσα συμφωνα με αυτα που λενε μηχανολογοι...
Επισης βαλε στο 23 τον θερμοστατη σου (και στους δυο οροφους) για 180 μερες συνεχομενα 24 ωρες το 24ωρο και τα ξαναλεμε ;)

Αν θελω και εγω την βγαζω με 2 τονους ετησιως...οι τροποι;;; πολλοι και σηκωνουν μεγαλη συζητηση.

Ειμαι σε ημιορεινή περιοχη της Κεντρικής Ελλάδας, χαμηλά στον ορεινό όγκο των Αγράφων ,κλίμα δύσκολο το χειμωνα,σε ποταμι αναμεσα σε στενά βουνά,το ισογειο είναι του 82 με 3ετιας καινουργια αλουμίνια και ο 1ος του 2001 με μόνωση κ εχω πλάκα στην ταράτσα και κεραμιδι.Ο θερμοστάτης παιζει στο 22 περιπου και το βραδυ 1 βαθμο κατω γιατι δεν θελουμε ζεστη όταν κοιμόμαστε.Ε τωρα 2 τονους κοψε κατι , με 2,5 κατι γίνεται :lol: ενταξει όπως λες εσυ δεν το δουλευω για να εχουμε μια εικονα,τωρα δεν ξερω τι μπορει να αλλάξει.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 65 times

Postby stergiosbik » 29 Jan 2018, 09:32

Χρηστος wrote:

Αφου το κατω ρε Χρηστο δεν κατοικειται γιατι το ζεσταινεις και μαλιστα στους 23 βαθμους;
Θα το καταλαβαινα να ειχες π.χ. τον θερμοστατη στους 12-13 βαθμους για να μην παγωνει εντελως.
Οι καταναλωσεις που δινει ο Χρηστος δεν ειναι παραλογες.

tho67
Πελλετοκαύστης

Postby tho67 » 29 Jan 2018, 12:36

κατσε ...για να καταλάβουμε ζεστένει και το άδειο σπιτί των 120 τμ ,γιατι εγω νομισα μονο το ένα διαμερισμα ,για αυτό ειπα ,7 τόνους για ένα σπιτι 120τμ,μενει να μας πει.Αν είναι όλο 240τμ οκ η κατανάλωση συμφωνώ και γω.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 29 Jan 2018, 13:53

Παιδες οταν λεω ο κατω οροφος ειναι ακατοικητος σημαινει οτι ειναι ενα αδειο διαμερισμα.
Δεν ειπα πουθενα οτι τον ζεσταινω...ειπα φυσικα οτι μενουμε στον πανω οροφο.

Ολοκληρη η προταση...
Ο κατω οροφος ειναι ακατοικητος και μενουμε στον πανω οροφο.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”