ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τι pellet εχουμε καψει?

Τι άλλο, εκτός από τα εναλλακτικά μας καύσιμα?
Εδώ βάζουμε τιμές, εμπειρίες-απόψεις σχετικά με τα καυσιμα
NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 59 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re:

Postby NIKOLAS66 » 31 Mar 2015, 23:31

erimitis wrote:You drink it

Για την απάντηση εάν αφορά εμένα, παρακαλώ να γίνεις πιο σαφής..

tho67
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times

Re: Τι pellet εχουμε καψει?

Postby tho67 » 01 Apr 2015, 09:02

NIKOLAS66 wrote:
tho67 wrote:αρχισα να καιω απο τελος Σεπτεμβριου συγκεκριμενα,με τον θερμοστατη (ηλεκτρονικο)στον 1ο οροφο 20-20,5 βαθμους την ημερα περιπου και 19 το βραδυ και στο ισογειο στους 20 βαθμους περιπου (παλαιος αναλογικος).Τωρα η μονωση στο ισογειο δεν εχει,σπιτι του 1982 αλλα εχει κουφωματα αλουμινιου καινουργια και ο 1ος οροφος ειναι σπιτι 10ετιας με μονωση , με πλακα και σκεπη.Οι θερμοκρασιες αρκετα χαμηλες λογω περιοχής ,πιο χαμηλες απο τις αντιστοιχες μεσω ορου του φιλου stathis.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και θα ήθελα να μου πείς αν και μέσα στον χειμώνα είχες πάλι τις ίδιες θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι ή μεγαλύτερες διότι για καταχείμωνο με 20 και 20,5 σίγουρα θα παγώνατε.
Σε ποια περιοχή μένεις ;
Kαι επίσης το συνολικό κόστος σε πέλλετ . Επέτρεψε μου που ρωτώ λεπτομέρειες αλλά την Παρασκευή συνδέω τον λέβητα και επειδή έχουμε τα ίδια τετραγωνικά με εκτεθειμένο σπίτι στον βαρδάρη και απροστάτευτο από παντού, θέλω να έχω συγκριτικά μεγέθη.

Κοιταξε να δεις, μην μπερδευεσε.Εγω σου μιλαω για τιμες θερμοκρασιας θερμαστατη( ο οποιος στον δικο μου χωρο ειναι μακρυα απο καλοριφερ,στην εισοδο του σπιτιου).Οι τιμες θερμοκρασιας στον υπολοιπο χωρο ηταν παραπανω ,εως 23-24 βαθμους.Τωρα αν παγωναμε ειναι δικια μας υποθεση, δεν σε αφορα. Περιοχη Καρδιτσας στους προποδες της οποιας απο κει και πανω ξεκινα ο ορεινος ογκος της Αργιθεας.Τιμη τονου πελλετ 205 ευρω

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 25 times
Been thanked: 43 times

Postby fotisBasm » 01 Apr 2015, 11:24

NIKOLAS66 wrote:
tho67 wrote:αρχισα να καιω απο τελος Σεπτεμβριου συγκεκριμενα,με τον θερμοστατη (ηλεκτρονικο)στον 1ο οροφο 20-20,5 βαθμους την ημερα περιπου και 19 το βραδυ και στο ισογειο στους 20 βαθμους περιπου (παλαιος αναλογικος).Τωρα η μονωση στο ισογειο δεν εχει,σπιτι του 1982 αλλα εχει κουφωματα αλουμινιου καινουργια και ο 1ος οροφος ειναι σπιτι 10ετιας με μονωση , με πλακα και σκεπη.Οι θερμοκρασιες αρκετα χαμηλες λογω περιοχής ,πιο χαμηλες απο τις αντιστοιχες μεσω ορου του φιλου stathis.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση και θα ήθελα να μου πείς αν και μέσα στον χειμώνα είχες πάλι τις ίδιες θερμοκρασίες μέσα στο σπίτι ή μεγαλύτερες διότι για καταχείμωνο με 20 και 20,5 σίγουρα θα παγώνατε.
Σε ποια περιοχή μένεις ;
Kαι επίσης το συνολικό κόστος σε πέλλετ . Επέτρεψε μου που ρωτώ λεπτομέρειες αλλά την Παρασκευή συνδέω τον λέβητα και επειδή έχουμε τα ίδια τετραγωνικά με εκτεθειμένο σπίτι στον βαρδάρη και απροστάτευτο από παντού, θέλω να έχω συγκριτικά μεγέθη.

NIKOLA66 Ποιος θα τον συνδεσει ?και τελικα ποιον πηρες (μοντελο,ισχυς) και απο που το αγορασες ? πες δημοσια δεν υπαρχει προβλημα

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 01 Apr 2015, 14:29

fotisbasm wrote:
NIKOLAS66 wrote:

Σε ποια περιοχή μένεις ;

NIKOLA66 Ποιος θα τον συνδεσει ?και τελικα ποιον πηρες (μοντελο,ισχυς) και απο που το αγορασες ? πες δημοσια δεν υπαρχει προβλημα

Φώτη θα σου στείλω mail με λεπτομέρειες, για να μην εκτείθονται δημόσια οι αρμόδιοι.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 01 Apr 2015, 14:38

tho67 wrote:
NIKOLAS66 wrote:

Σε ποια περιοχή μένεις ;

Κοιταξε να δεις, μην μπερδευεσε.Εγω σου μιλαω για τιμες θερμοκρασιας θερμαστατη( ο οποιος στον δικο μου χωρο ειναι μακρυα απο καλοριφερ,στην εισοδο του σπιτιου).Οι τιμες θερμοκρασιας στον υπολοιπο χωρο ηταν παραπανω ,εως 23-24 βαθμους.Τωρα αν παγωναμε ειναι δικια μας υποθεση, δεν σε αφορα. Περιοχη Καρδιτσας στους προποδες της οποιας απο κει και πανω ξεκινα ο ορεινος ογκος της Αργιθεας.Τιμη τονου πελλετ 205 ευρω

tho67 βλέπεις οτι απο την πρώτη φορά που σου έγραψα σου απευθύνω με ευγένεια και σεβασμό, χωρίς καν να σε γνωρίζω, και έτσι πρέπει.
Όταν γράφεις για θερμοκρασίες 19 και 20 βαθμούς χωρίς να διευκρινίζεις οτι ο θερμοστάτης είναι στην είσοδο και δεν μετράει σωστά, ΕΣΥ μας ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ και όχι εγώ μπερδεύομαι.
Η αναφορά μου στο ότι με τέτοιες θερμοκρασίες θα κρυώνατε ήταν απλά μία διαπίστωση που σε χειμώνα ο οποιοσδήποτε θα την έκανε και δεν χρειάζεται με ΕΙΡΩΝΙΚΟ και ΝΤΑΙΛΙΔΙΚΟ ύφος να απαντάς.
Και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου.

tho67
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times

Postby tho67 » 01 Apr 2015, 15:05

εγω προσπαθησα αναλυτικα να σου απαντησω,τωρα αν εσυ νομιζεις οτι η απαντηση σου ηταν με ευγένεια και σεβασμό οπως λες,αποψή σου.Θα μπορουσα να σου γραψω μεση θερμοκρασια χωρου να ξεμπερδευουμε και να μην ελεγες τιποτα,αλλα ειπα να βοηθησω λιγο παραπανω. Και την ζεστη πως την αισθανεται ο καθενας ειναι σχετικό.Τωρα για την θερμοκρασια των θερμοστατων εκει πιστευω παιζουν οι πιο πολλοι.Εσυ αλήθεια που την εχεις ρυθμισμενη;

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 01 Apr 2015, 15:25

Φανταζομαι οτι ολο το παραπανω ειναι απλα παρεξηγηση που φέρνει καμια φορά ο γραπτός λόγος. Καλή διάθεση να έχουμε παλικάρια και τα λύνουμε όλα.

By the way μιας και ο δικός μου ο θερμοστάτης ειναι σε λάθος μέρος στον μεσαιό και στον επάνω όροφο, πράγματι η διαφορά στην θερμοκρασία είναι 1- 1 μιση βαθμό.

Η λάθος τοποθέτηση του θερμοστατη ειναι αλλη μια πονεμένη ιστορια στις Ελληνικές οικιες... Δυστυχως
Eco-Heating .....everything about energy & heating

stathis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 3 times

Postby stathis » 01 Apr 2015, 22:53

tho67 wrote:εγω προσπαθησα αναλυτικα να σου απαντησω,τωρα αν εσυ νομιζεις οτι η απαντηση σου ηταν με ευγένεια και σεβασμό οπως λες,αποψή σου.Θα μπορουσα να σου γραψω μεση θερμοκρασια χωρου να ξεμπερδευουμε και να μην ελεγες τιποτα,αλλα ειπα να βοηθησω λιγο παραπανω. Και την ζεστη πως την αισθανεται ο καθενας ειναι σχετικό.Τωρα για την θερμοκρασια των θερμοστατων εκει πιστευω παιζουν οι πιο πολλοι.Εσυ αλήθεια που την εχεις ρυθμισμενη;

Συγνώμη που επεμβαίνω.
Αν ρυθμίσεις τον θερμοστάτη χώρου στους 20 c και σε σημείο μακρυά από χαραμάδες και ανοίγματα και σε εσωτερικό τοίχο προφανώς οι άλλοι χώροι κοντά στις εξωτερικές τοιχοποιίες θα στερούνται κανά μισό ή και 1 c . Η σωστή τοποθέτηση του θερμοστάτη αυτή είναι όμως και τον ανεβάζεις λίγο για να πιάνουν οι άλλοι χώροι λίγο περισσότερο από τους 20c.
Τώρα για κάθε βαθμό έχουμε και μία αύξηση της δαπάνης σε πέλλετ περίπου στο 10%.
όσο για το πώς αισθάνεται κανείς τη θερμοκρασία έχει να κάνει εκτός και από την θερμοκρασία του αέρα και από τη μόνωση των δομικών υλικών. Όσο καλύτερη αυτή τόσο αισθάνεται κάποιος τη θερμοκρασία των 20c πιο ανεκτή. Ο λόγος είναι ότι το σώμα (βλέπει) κρύα επιφάνεια και ακτινοβολεί μεγάλο μέρος της θερμότητας του προς την κρύα.
Άρα σωστή τοποθέτηση του θερμοστάτη , προτείνεται ηλεκτρονικός με οθόνη , λίγο μεγαλύτερη διαστασολόγηση των σωμάτων για εξοικονόμηση καυσίμου εξαιτίας των χαμηλότερων θερμοκρασιών της εργαζόμενης ουσίας , και σωστή μόνωση στις δομικές επιφάνειες κυρίως στις οροφές,δ άπεδα και στις βόρειες.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times

Postby erimitis » 01 Apr 2015, 23:49

Για αυτο ειπα στο φιλο you drinkn it. Πρωτα μονωση και μετα ολα τα αλλα παιδια

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Re:

Postby NIKOLAS66 » 02 Apr 2015, 10:12

erimitis wrote:Για αυτο ειπα στο φιλο you drinkn it. Πρωτα μονωση και μετα ολα τα αλλα παιδια

Καλημέρα παιδιά,
εξωτερική μόνωση με γραφιτούχα διογκωμένη πολυστερίνη 5 cm θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται περιμετρικά στο σπίτι μόλις περάσει το Πάσχα, σήμερα περιμένω να έρθει ο λέβητας πέλλετ και αύριο τοποθετείται ηλιακός κενού 150 lit.
Ελπίζω συγκριτικά με το πετρέλαιο που έκαιγα μέχρι σήμερα, αλλά και με ενεργειακό τζάκι να έχω κάποια οικονομία.

Return to “Pellet - Καυσόξυλα - Mπρικέτες”