ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορα υδραυλικης σομπας πελλετ

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
panos
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Αγορα υδραυλικης σομπας πελλετ

Postby panos » 08 Jan 2015, 16:36

...αν τελικα την ονομαζω σωστα ''Υδραυλικη'' ... δεν ξερω.

ψαχνω μερικες πληροφοριες σχετικα με:
1. αγορα (κατα προτιμηση) Ελληνικης Κατασκευης σομπας με δυνατοτητα συνδεσης στα καλοριφερ.
2. τις συχνοτερες βλαβες ανα μαρκα, αν ειναι δυνατον.
3. τι πρεπει να προσεξω και τι να προτιμησω
4. αν ειναι οντως οικονομικη (σε σχεση με το πετρελαιο)
5. γνωμη για τα προϊοντα της progettopellets.gr
4. αλλες προτασεις απο καποιον που γνωριζει, επειδη εγω δεν εχω ιδεα

τη θελω για να καλυψω καλα μονωμενο ογκο 250m3

σας ευχαριστω, Πανος !

cosmic
Admin
Has thanked: 249 times
Been thanked: 176 times

Re: Αγορα υδραυλικης σομπας πελλετ

Postby cosmic » 08 Jan 2015, 21:34

Η σόμπα πελλετ και μάλιστα η υδραυλική είναι μια πολύ καλή λύση για περιπτώσεις σπιτιών και ανθρώπων που θέλουν αφενός να έχουν την θαλπωρή της φωτιάς στο σαλόνι τους, αλλά και ομοιόμορφη κατανομή θερμοκρασιών στο υπόλοιπο σπίτι! Μεγάλο πλεονέκτημα αυτών των συσκευών είναι ότι ουσιαστικά τις απώλειες της συσκευής προς το περιβάλλον τις εκμεταλλεύεσαι στον χώρο σου!
Τώρα σε ότι αφορά τις ερωτήσεις σου :
1. Γιατι το περιοριζεις στην Ελληνικη σομπα? Από το να πάρεις βεβαια Βούλγαρο-Σκοπιανες και εγώ μαζί σου, αλλα να κοιτάξεις και Ιταλικές ! Αν βρισκεσαι Αθήνα, υπάρχει εταιρία που δίνει Ιταλικές σόμπες πέλλετ σε EΙΔΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ για τα μέλη του φορουμ μας! Το προτίνω καθώς πέραν της τιμής, οι άνθρωποι είναι δοκιμασμένοι και σωστοί επαγγελματίες!

Αν βεβαια επιμένεις στην Ελληνικη, τότε οι βασικές εταιρίες με εμπειρία στον χώρο της υδραυλικής σόμπας πελλετ είναι http://www.eco-heating.gr/viewtopic.php?f=14&t=146 (με σειρά βαρύτητας κατά την γνώμη μου)
2. βλάβες ιδιαίτερες δεν έχουν ή τουλάχιστον δεν έχουν φανεί μέχρι τώρα! Κυρίως το πρόβλημα είναι να βρεις τον μεταπωλητή ή εγκαταστάτη που να στην ρυθμίσει σωστά! (όμως και γι αυτό είμαστε και εμείς εδω :D )
3. Πρέπει να προσέξεις κυρίως στον άνθρωπο που θα την αγοράσεις και τις γνωσεις του για να στην ρυθμίσει και να σου εξηγήσει-μάθει πως να την χειριστείς-προγραμματιζεις οταν αλλαζεις μαρκα πελλετ κτλ, καθώς φυσικά και το after sales του - στοκ υλικών και ανταλλακτικών!
4. Η αναλογία του πελλετ σε σχέση με το πετρέλαιο ειναι : 1 lt πετρελαιο = 2.2 kg πελλετ. ΜΕ μονη εξαίρεση την φετινή πολύ χαμηλή τιμη του πετρελαίου λόγω καταστάσεων που όλοι ξέρουμε (και μην φαντάζεστε οτι θα πάει για πολύ ακόμα) το πελλετ σου κάνει μια οικονομία της τάξεως του 40% με 50%.
Και θα σου δώσω ένα προσωπικο παράδειγμα για να το καταλαβεις καλύτερα : Εγώ καίω στο σπίτι μου (180 μ2 μεζονετα) σε λέβητα πέλλετ περίπου 4 τόνους πελλετ ανα σεζόν. Οι 4 τόνοι αυτοί μου κοστίζουν -> 4 χ 250 Ε = 1000 Ε. Αντίστοιχα σε πετρελαιο θα ήθελα 2 τονους--> 2 χ 840 =1680 Ε ( Με επιδότηση 2χ570=1140 Ε) ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΟΜΩΣ την τελευταία 4ετια!!!
5. Οι γνώμες για τα μηχανηματα της progetto ειναι μπερδεμενες - κυρίως η εταιρία δούλεψε με τους λέβητες πελλετ της και όχι με τις σόμπες.
6. Σου αναφερω παραπανω λινκ με Ελληνικες σομπες κατα προτιμηση δική μου.

250 m3 ή 250m2??? Έχει τεραστια διαφορά, οπότε καλό θα ηταν να μου το ξεκαθαρίσεις Πανο!
Eco-Heating .....everything about energy & heating

panos
Νέος και ωραίος

Postby panos » 08 Jan 2015, 22:08

καταρχην ενα μεγαλο ευχαριστω για την ανταποκριση στο θεμα μου...

να ξεκινησω αναποδα με μια διορθωση (ξεχασα να δηλωσω ενα μερος του χωρου μου)...
ο χωρος που θελω να θερμανω σε ογκο ειναι 315 κυβικα
και σε τετραγωνικα ειναι 140 περιπου, ενας ενιαιος χωρος 80 τετραγωνικα και τα υπολοιπα 60 ειναι δωματια.
με καλυπτει εως σημερα ενας 20KW πετρελαιου, μια χαρα.. (11 σωματα καλοριφερ).
πλεον ομως θελω να περασω σε δευτερη μοιρα το πετρελαιο ως καυσιμο, χωρις να το καταργησω.

προτιμω την Ελληνικη αγορα, για το προφανες, για να δουλεψει κι ενας συμπατριωτης βρε παιδια,
αλλα και για να μπορω να συνεννοηθω με καποιον σε ενδεχομενο προβλημα
(το after sales και το στοκ υλικών και ανταλλακτικών που ειπες κι εσυ !)

διαβασα το νημα για τις Ελληνικες εταιριες, αλλα δε βρηκα αυτο που περιμενα.. γνωμες αγοραστων.

οσο για τις Ιταλικες, χωρις να εχω αποψη, ειναι λαθος να υποψιαζομαι οτι ο καθενας πλεον εισαγει
οτι του αποδιδει μεγαλυτερο κερδος και του κολλαει μια φιρμα ετσι για τα ματια?

μου λες:
Πρέπει να προσέξεις κυρίως στον άνθρωπο που θα την αγοράσεις και τις γνωσεις του για να στην ρυθμίσει και να σου εξηγήσει-μάθει πως να την χειριστείς-προγραμματιζεις οταν αλλαζεις μαρκα πελλετ

εμ.. εκει ειναι ολο το θεμα μου... πως να προσεξω, οταν δεν ξερω αν οτι μου πουν ειναι αληθεια
ή ειναι η αληθεια που αφηνει το περισσοτερο κερδος στον πωλητη και οχι το καλυτερο για εμενα ???

οι γνωσεις σας, θα μου ειναι πολυτιμες και τις προτασεις σας (για καταστηματα ή προϊοντα) θα τις εκτιμουσα ιδιαιτερα.
edit: Δεν ειμαι Αθηνα, βρισκομαι σε νησι.
...και παλι σας ευχαριστω

cosmic
Admin

Postby cosmic » 08 Jan 2015, 22:26

Αυτο που θετειις, σχετικα με το βαφτισμα ισχύει μέχρι ένα σημείο και το έχουμε δεί. Βέβαια για να μην τα τσουβαλιασουμε ολα υπάρχουν τα επωνυμα προιοντα που οπως και να το κανεις δεν χωρανε αμφισβητιση για την προέλευση τους.

Το φορουμ μας είναι σχετικά καινούργιο, όμως κόσμος που συμμετέχει σε αυτό είναι από τους πλέον ειδικούς στο πελλετ και στις συσκευές καύσης! θα δουν λοιπον και αλλα παιδια το ποστ σου και θα απαντησουν κι αυτοι βαση της εμπειριας τους (εχουμε υδραυλικους, τεχνικους σομπας πελλετ, τον κ. Νασίκα - Εκπρόσωπος Συνδέσμου Βιομάζας κα

Προς το παρον δεν θα επεκταθω αλλο, θα μιλήσουν και οι υπολοιποι και ελπίζω να βρούμε την βέλτιστη λύση!

Και για να μην παρεξηγηθουμε, το forum μας ουδεμια οικονομικη και πελατειακη σχέση έχει με τον όποιο έμπορο και επαγγελματία! Οι διαφημίσεις και παρουσιάσεις όπως έχω ξαναπεί είναι ελεύθερες να γίνονται σε συγκεκριμένο χωρο του φορουμ! Εχουμε 2 σημεια για μπανερς επαγγελματιων, από τους οποίους το μονο που ζητάμε είναι η κλήρωση κάποιου αντικειμένου σχετικά με την θέρμανση ή καυσιμο!

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Postby Φιλιππακόπουλος » 08 Jan 2015, 23:32

καλησπέρα κύριε Πανο !καταρχήν να ευχαριστήσω τον Θεόδωρο για τα καλά του λόγια γιατί μια απο τις 2 εταιρίες που διαφημίζονται στο φόρουμ η μια είναι η δική μου !!
όσον αφορά αυτό που είπατε για το κέρδος των εισαγωγέων έχετε δίκιο !!είχαν μάθει οι έμποροι, οι εισαγωγείς να τους δίνουν μεγάλα ποσοστά κέρδους για να μπορούν με μια πώληση να βγάλουν τα έξοδα του μήνα !!αυτό πριν 5 χρόνια που έφερα την εταιρία kratki στην Ελλάδα www.kratki.gr το ξεκίνησα εγώ να το ανατρέψω δίνοντας μικρότερα ποσοστά κέρδους προς τους εμπόρους, κρατώντας τις τιμές χαμηλά και αν και δεν αρέσει σε πολλούς αυτό που θα πω είμαι ο πρώτος που στην διεθνή έκθεση climatherm 2012 έβαλα τιμές στα φυλλάδια μου !!αποτέλεσμα ηταν στην επόμενη έκθεση το μεγαλύτερο ποσοστό των εταιριών κατέβασαν 20 % κάτω τους τιμοκαταλόγους τους και έβαλαν τιμές στα φυλλάδια !!μετά απο αυτή την εξήγηση για τις εισαγωγικές εταιρίες να σας πω οτι αρκετές Ελληνικές εταιρίες δεν ακολούθησαν αυτή την πολιτική και άφησαν τα ποσοστά κέρδους σε υψηλά επίπεδα (έως 67,5%) .Αυτός είναι ένας απο τους λόγους που δεν αποφάσισα να συνεργαστώ με μια Ελληνική εταιρία .
όσο αφορά ο θέμα σας τώρα εγώ σαν εταιρία έχω να σας προτείνω την www.tepor.gr και συγκεκριμένα για το σπίτι σας την http://tepor.gr/index.php?id_product=32 ... er=product η οποία όπως βλέπετε είναι στα 22 KW με 2 χρόνια εγγύηση
και εσείς σαν χρήστης του φόρουμ έχετε ενα 20% έκπτωση !

panos
Νέος και ωραίος

Postby panos » 09 Jan 2015, 16:01

κυριε Φιλιππακόπουλε, ευχαριστω κι εσας για τις πολυτιμες πληροφοριες.

να ενημερωσω εδω, οτι μετρησα τα σωματα τυπου πανελ που εχω
και ειπα να τα αναφερω μηπως βοηθησουν οσους θα ηθελαν να κανουν τις προτασεις τους.
οι διαστασεις ειναι ΥχΜχΒ (Υψος-Μηκος-Βαθος)
εχω λοιπον:
90χ110χ10
90χ80χ10
90χ60χ10
90χ60χ10
90χ70χ10
90χ70χ10
90χ80χ10
60χ140χ10
60χ40χ10
50χ40χ10

με ενα μεανδρο εσωτερικα

cosmic
Admin

Postby cosmic » 09 Jan 2015, 18:07

Δες λίγο Πάνο τα σώματα μέσα είναι μονόστηλα ή δίστηλα?

Αμα δεις ενα από επανω θα καταλαβεις τι εννοω

panos
Νέος και ωραίος

Postby panos » 09 Jan 2015, 20:20

ειναι διστηλα, αρα με δυο μεανδρους , τελικα.

υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε σχετικα ευκολα τις θερμιδες ?

:?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 09 Jan 2015, 20:45

panos wrote:ειναι διστηλα, αρα με δυο μεανδρους , τελικα.

υπαρχει περιπτωση να βγαλουμε σχετικα ευκολα τις θερμιδες ?

:?

Θα στα βγάλω σε λίγο κατά προσέγγιση βεβαια γιατι παιζει απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη

cosmic
Admin

Postby cosmic » 09 Jan 2015, 21:01

90χ110χ20....3560 Θερμιδες
90χ80χ20....2657
90χ60χ20....1993
90χ60χ20....1993