ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Burnit comfort

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Burnit comfort

Postby fenergy » 05 Mar 2015, 21:28

Καλησπερα σε ολους!Εχει καποιος εμπειρια απο τη συγκεκριμενη σομπα?Προς αναζητηση επιλογης θερμανσης βρισκομαι και η αληθεια ειναι οτι τα 1500 ευρω της σομπα με παρακινησε να την κοιταξω.Δε λεω καλες οι Ιταλικες αλλα και ακριβες αρκετα ειδικα για τις εποχες που ζουμε.Ετσι κι αλλιως η sunsystem θεωρω πως ειναι μια αξιοπιστη εταιρεια απ οσα εχω διαβασει.

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 29 times

Re: Burnit comfort

Postby vega » 06 Mar 2015, 08:40

Εγώ φίλε μου δεν έχω να σου πω τίποτα για την εν λόγω σόμπα, γιατί απλά δεν την γνωρίζω...δεν έτυχε να την δω από κοντά σε ώρα λειτουργίας.

Αυτό που έχω να σου πω είναι να προσέξεις μην τυχόν και βρεθείς στην δύσκολη θέση εκατοντάδων χρηστών-ιδιοκτητών σομπών πέλλετ που ψάχνουν τεχνική υποστήριξη πέραν της αγοράς, ακόμα και στο βάθος του χρόνου.

Αν δεν είσαι μάστορας που θα μπορέσει να αναλάβει εξ ολοκλήρου το service της όποιας σόμπας έχεις αγοράσει, μην προχωρήσεις σε καμία αγορά πριν έρθεις σε επαφή με κάποιον εξειδικευμένο τεχνίτη που θα σου εγγυηθεί τις υπηρεσίες του.....ακόμα και εάν χρειαστεί κάποτε να αλλάξει επάγγελμα.

Ο σωστός ο τρόπος είναι ο εξής. Έρχεσαι σε επαφή με την εταιρία που θα αγοράσεις την σόμπα. Ζητάς το τηλέφωνο του τεχνίτη που έχει αναλάβει την τεχνική υποστήριξη των συγκεκριμένων σομπών που εισάγει η εταιρία, και στην συνέχεια τον καλείς στον χώρο όπου πρόκειται να τοποθετηθεί η σόμπα.
Κάνετε μαζί μια μελέτη της εγκατάστασης και μια κουβέντα για τις σόμπες πέλλετ, και εάν επιθυμείς στην συνέχεια προχωράς στην αγορά.

Δύσκολα και χρονοβόρα πράγματα.....ίσως και απίστευτα υπερβολικά θα μου πεις.

Δυστυχώς αυτός είναι ο σωστός ο δρόμος της αγοράς μας.........αλλιώς "γουρούνι στο σακί" και καλή τύχη.

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 06 Mar 2015, 10:09

Οντως φιλε vega ισχυουν ολα οσα λες τα οποια φυσικα και τα εχω στο νου μου,παρολα αυτα παντα πρεπει να τα υπενθυμιζουμε σε κατι τετοιου ειδους συζητησεις ;) Στην ερευνα αγορας που κανω ξεκινησα με ελληνικα μηχανηματα για τα οποια ομως διαβασα καποιες αρνητικες κριτικες και ειμαι δυσπιστος.Για το συγκεκριμενο προιον δεν εχω δει-διαβασει κατι αρνητικο και σε συνδιασμο με την εξαιρετικη -σε σχεση με αλλα μηχανηματα- τιμη του με εκανε να το προσεξω!

Καλημερα!

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 125 times
Been thanked: 81 times

Postby Vagelis » 06 Mar 2015, 12:11

επιτρεψτε μου μια μικρη παρεμβαση...
επειδη ειμαι κι εγω στο ψαξιμο και το διαβασμα.

το οτι δεν εχεις διαβασει κατι αρνητικο μηπως εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι και ελαχιστοι (ΙΣΩΣ)
οι αγοραστες αυτου του προϊοντος ?

απο την αλλη, δεν εχω δει κανενα ποστ εγω προσωπικα που να λεει
'' εχω την ταδε σομπα 5 χρονια και δεν εβγαλε καμια βλαβη ''
μπορει να υπαρχει, αλλα δεν συναντησα κατι τετοιο.

οι προτασεις vega ειναι μονοδρομος πιστευω, οσο ειναι δυνατον βεβαια.
Image

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 06 Mar 2015, 16:44

Vagelis wrote:το οτι δεν εχεις διαβασει κατι αρνητικο μηπως εχει να κανει με το γεγονος οτι ειναι και ελαχιστοι (ΙΣΩΣ)
οι αγοραστες αυτου του προϊοντος ?

απο την αλλη, δεν εχω δει κανενα ποστ εγω προσωπικα που να λεει
'' εχω την ταδε σομπα 5 χρονια και δεν εβγαλε καμια βλαβη ''
μπορει να υπαρχει, αλλα δεν συναντησα κατι τετοιο.

Καλησπερα φιλε Vageli και ευχαριστω για το post αρχικα :)
Αναμφισβητητα ισχυουν οσα λες,εγω γνωριζω 2-3 ατομα που να την εχουν και δεν εχουν συναντησει προβλημα μεχρι στιγμη,θα ηθελα ομως κι αλλες αποψεις απο κατοχους περισσοτερες.Με την λογικη σου ομως αυτη θα σου πω κι εγω το αλλο.Σκεψου οτι γνωριζω επισης 4 κατοχους ελληνικων μηχανηματων εκ των οποιων οι 2 ειχαν προβλημα (κι ακομα ενας εδω μεσα) πραγμα το οποιο ισως και κατι να σημαινει...Οπως και να χει η ερευνα αγορας συνεχιζεται :D

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 06 Mar 2015, 18:14

Για την συγκεκριμένη σόμπα έχω ακούσει και εγώ καλά λόγια από έμπειρο υδραυλικό και μέλος του φορουμ μας, τον οποίο και εμπιστευομαι!

Δυστυχως δεν εχει τυχει να την δω απο κοντά
Eco-Heating .....everything about energy & heating

vega
Moderator

Postby vega » 11 Sep 2015, 21:50

Εχουμε νεότερα και εμπειρίες από αυτήν την σόμπα.

Ασχολήθηκα πριν λίγες ημέρες με την ετήσια γενική συντήρηση της Burnit comfort και οι εντυπώσεις είναι γενικά καλές ως προς την κατασκευή της σόμπας [λέβητας, tubo, θάλαμος καύσης, υδραυλικά εξαρτήματα] αλλά απογοητευτικές προς την ποιότητα της εξωτερικής επένδυσης της σόμπας.

Βέβαια αυτό το φαινόμενο υπάρχει σχεδόν σε όλες τις σόμπες, ακόμα και στις ακριβές Ιταλικές. Καμία βίδα που συγκρατεί τα μεταλλικές επιφάνειες που καλύπτουν την σόμπα δεν ξ ανατοποθετείτε εύκολα στην θέση της, ιδίως οι 2 μ8 που συγκρατούν τα πλαινά καπάκια. Εκεί θέλει να έχεις δάχτυλα εξωγήινου.
Αλλο πρόβλημα είναι ότι απο ένα δυο ξεβιδώματα "κλωτσάνε" οι λαμαρινόβιδες και χρειάζεται άλλες μεγαλύτερες. Στις δε βίδες που έχουν επάνω στο μεταλλικό καπάκι για τον καθαρισμό των tubo υπάρχει πρόβλημα. Σκουριάζουν τα σπειρώματα και ......έμπλεξε ο μάστορας. :)

Δεν είναι αποτρεπτικό σημείο αυτό ώστε να μην αγοράσει κανείς αυτήν σόμπα, απλά επισημαίνουμε το πρόβλημα που θα ανεβάσει το κόστος των εργατικών που απαιτείται για τον καθαρισμό της σόμπας.

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 11 Sep 2015, 21:56

Φιλε Vega,επειδη με ενδιαφερει το συγκεκριμενο θεμα μηπως μπορεις να μας πεις ποια η ισχυ της σομπας σε ποσα τμ σπιτι?

vega
Moderator

Postby vega » 11 Sep 2015, 22:06

Δεν γνωρίζω το μέγεθος του σπιτιού καθώς εκεί πήγα μόνο για τον καθαρισμό. Αλλά είδα ότι ήταν μεζονέτα μικρή σχετικά αλλά 3 επιπέδων.

Η σόμπα ήταν 23kw και ο ιδιοκτήτης πολύ ευχαριστημένος με την απόδοση.

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 11 Oct 2015, 14:43

Η sunsystem κυκλοφορησε στην αγορα τα 2 νεα της μοντελα BURNIT COMFORT PLUS 13 και BURNIT COMFORT PLUS 25 για τη νεα χρονια τα οποια φορανε πανω τον παρακατω controller και ηθελα να ρωτησω αν καποιος γνωριζει ποιας εταιρειας ειναι καθως και αν εχει προσβαση στο κρυφο μενου...το controller ειναι το παρακατω:

http://www.makrissystems.gr/gallery/Ima ... 20copy.jpg

Return to “Σόμπες pellet”