ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορά αερόθερμης σόμπας πελλετ

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
djpete
Νέος και ωραίος
Has thanked: 9 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Αγορά αερόθερμης σόμπας πελλετ

Postby djpete » 31 Oct 2015, 10:30

Καλημέρα σε όλους.
Ψάχνω να αγοράσω αερόθερμη σόμπα πελλετ για μονοκατοικία περίπου 60 τετραγωνικά.

Μέτα από αναζήτηση που έκανα στο ιντερνετ βρήκα αυτη http://www.alfaplam.gr/site/product/%CE%A3%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%84-%CE%B1%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B5%CF%82-ALFA-PLAM/New-Model---%CE%91%CE%B5%CF%81%CF%8C%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B7-%CF%83%CF%8C%CE%BC%CF%80%CE%B1-%CF%80%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%84-LUCA?prdId=LUCA&extLang=
και θα ήθελα την γνώμη σας αν είναι αξιόπιστη και αν κάποιο μέλος την εχει δει απο κοντά,γιατι εδω που είμαι δεν μπορώ να την βρω.

Αν κάποιος μπορεί να προτείνει κάποια άλλη δεν εχω κανένα πρόβλημα.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 25 times
Been thanked: 43 times

Re: Αγορά αερόθερμης σόμπας πελλετ

Postby fotisBasm » 31 Oct 2015, 10:51

Ειναι γενικα αρκετα καλη σομπα , και με καλο κοντρολλερ , λιγο προσοχη στην τοποθετηση της καμιναδας κ δεν θα εχεις κανενα προβλημα

τα 8,5 Kw οριακη την βλεπω ,αλλα εξαρτάτε και απο τι μόνωση εχει και το σπιτι (πχ εχει κεραμοσκεπη ? , ακουμπαει η μια πλευρα με τον γειτωνα, εχει καποιο κελυφος , εχει παραθυρα ενεργιακα)
Eco-Heating .....everything about energy & heating

djpete
Νέος και ωραίος

Postby djpete » 31 Oct 2015, 11:12

Απο πάνω έχει πλάκα όσο για μόνωση το σπίτι είναι παλιό.Το σπίτι δεν ακουμπάει σε κανένα τοίχο άλλα γύρω του υπάρχουν σπίτια και πολυκατοικίες όποτε φυλάγεται απο τον αέρα τουλάχιστον.

Εσυ την έχεις δει κάπου από κοντά ?Με ενδιαφέρει να μάθω αν η κατασκευή της είναι στιβαρή και ο θάλαμος καύσης είναι κατασκευασμένο απο κάποιο καλο υλικό(μην είναι τίποτα λαμαρίνα).

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 162 times

Postby cosmic » 31 Oct 2015, 11:35

Καλημέρα και καλώς ήρθες!

Καταρχας θα πρεπει να γνωρίζεις ότι η όποια αερόθερμη συσκευή θα πρέπει να βολεύει η διαρύθμιση του σπιτιού σου για να ζεστάνει όλους τους χώρους! Είμαι κι εγώ της γνώμης όπως προείπε ο Φώτης να προτιμήσεις μια μεγαλύτερη σόμπα για να μην βρεθείς στα πολλά κρυα να μην σε καλύπτει. Εξάλλου η μεγάλη δουλευει και ως μικρή, η μικρή ομως όχι σαν μεγάλη!!!

Σε ότι αφορά τις αλφα πλαμ δεν εχει ακουστεί κάτι άσχημο! Το καλύτερο βεβαια είναι να δεις μια από κοντα και μετά να αποφασίσεις!

djpete
Νέος και ωραίος

Postby djpete » 31 Oct 2015, 11:58

Καλήμερα είμαι απο Λαμία.

Ο χώρος μου δεν είναι ενιαίος και η διαρρύθμιση δεν βοηθάει όποτε δεν περιμένω να ζεστάνει ολο το σπίτι.Θέλω να ζεσταίνει ικανοποιητικά γύρω στα 45 τετραγωνικά.

Επίσης σκέφτομαι και αυτη https://www.skroutz.gr/s/2654711/La-Nordica-Viviana.html
αν αξίζει η διαφορά γιατί την πρώτη την βρίσκω 861 ευρω και την viviana 1380 ευρω.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Oct 2015, 12:04

Καλα η La Nordica ειναι ανώτερη σαν ποιοτητα κατασκευής, αλλά προσωπικα δεν θα τα εσκαγα τοσα Ε για αεροθερμη

Υγ.Στην περιοχή σου πάντως απ όσο ξέρω το πέλλετ δεν ειναι καθολου φτηνό.

djpete
Νέος και ωραίος

Postby djpete » 31 Oct 2015, 12:12

Απο μια ερώτηση που έκανα για κάποια οχι γνωστή μάρκα 5 ευρω το τσουβάλι κόστιζε.

Σκεφτόμουνα να αγοράσω 1 τόνο απο κάποια γύρω περιοχή αν συμφέρει με τα μεταφορικά.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Oct 2015, 12:17

djpete wrote:Απο μια ερώτηση που έκανα για κάποια οχι γνωστή μάρκα 5 ευρω το τσουβάλι κόστιζε.

Σκεφτόμουνα να αγοράσω 1 τόνο απο κάποια γύρω περιοχή αν συμφέρει με τα μεταφορικά.

Πραγματι 5 E το τσουβαλι ειναι πανακριβα για πελλετ, ποσο μαλιστα για μη-πιστοποιημενο!

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 50 times
Been thanked: 39 times

Postby stergiosbik » 31 Oct 2015, 13:55

Μη φοβασαι τιποτα.Μια χαρα θα σε καλυψει η σομπα.Εγω να φανταστεις που εχω μια 12αρα τη δουλευω μονιμα στην 1η σκαλα δηλ. περιπου στα 5 kw.
To θεμα ειναι ομως οτι δεν εχεις προσβαση σε φθηνο πελλετ.Αν αυτο δεν το λυσεις θα ηταν καλυτερα να το ξανασκεφτεις.5 ευρω η σακκουλα ειναι πολλα.
Επισης να κοιταξεις να δεις αν υπαρχουν ανταλλακτικα για τη σομπα γιατι αλλιως....

kosi
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times

Postby kosi » 31 Oct 2015, 17:22

Την έχει ξάδερφος μου στις σέρρες τοποθετημένη έτσι να βλέπει τα δωμάτια και είναι μια χαρά,εγώ έβαλα φέτος την como21κω ίντρο και πυροβολάει από ανταλλακτικά μου είπαν ότι υπάρχουν σε απόθεμα,άμα αποφασίσεις πάρε ένα τηλ στο κεντρικό κατάστημα πρέπει να έχει μια εκθεσιακή στο μαγαζί,αν θεωρηθεί διαφήμιση το τελευταίο που έγραψα ας σβηστεί..

Return to “Σόμπες pellet”