ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορά αερόθερμης σόμπας πελλετ

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 26 times
Been thanked: 35 times
Status: Offline

Re: Αγορά αερόθερμης σόμπας πελλετ

Postby obelix » 31 May 2017, 21:10

Η εισαγωγή αερα στις πελλετ είναι φ40
Αντωνης

Matis
Νέος και ωραίος
Has thanked: 1 time

Postby Matis » 05 Oct 2017, 03:11

Καλησπέρα και από εμένα (άσχετος και θα γράψω κάμποσα) οπότε υπομονή μαζί μου..
Λοιπόν.. νοικιάζω διαμέρισμα με 3 δωμάτια σχετικά ανοιχτό δλδ χωρίς διαδρόμους κλπ περίπου 100-110τμ
είμαι σε άγρια παραθαλάσσια περιοχή αλλά το σπίτι είναι πολύ καλό με μονώσεις κλπ το σπίτι έχει ατομ. Πετρέλαιο και με τελευταίας τεχνολογίας λέβητα πέρσι (κρύος χειμώνας) με κλειστά σώματα στα 2 δωμάτια χρειαστεικα περίπου 700€ να το ζεστάνω και με την επιδότηση...
Και επειδή το θεματακι με το πετρέλαιο πάει από το κακό στο χειρότερο... Σκέφτομαι τώρα εγώ.. και όλο γυρνάει στο κεφάλι μου το θέμα πέλλετ.. σόμπα πέλλετ κλπ
Θέλω να ζεστάνω συγουρα τα 60-70 τμ ενιαίος χώρος σλκουζινα και γτ όχι και κανένα δωμάτιο αν όχι και όλο το σπίτι και τα ερωτήματα είναι τα εξής..
Αρχικά ρε παιδιά πολύ ακριβές οι σόμπες αν είναι να δώσω 1.5 και 2 και 3 χιλιάρικα για σόμπα και χωριά το καύσιμο βγάζω 4 μη σου πω και 5 χειμώνες με το υπάρχον καθεστώς...
Απλά εγώ σκεφτόμουν πριν δώσω φέτος τα 700 για να φουλαρω μήπως να τα δώσω για να πάρω καμιά καλή σομπιτσα που θα μου μείνει κιόλας και ας δώσω και κάτι παραπάνω οκ αλλά εν τέλει αξίζει; Θα τα βγάλω; Και πότε;
Υπάρχει λοιπόν κάτι που να καλύπτει τις ανάγκες μου χωρίς να κλαίει η τσέπη μου;
Επίσης κάτι πήρε το μάτι μου για κινεζακι... Και γενικά είμαι fun-boy του καλού κινεζικού.. (Xiaomi όλε...) Για όποιον ξέρει.. αλλά για σόμπες δεν έχω ιδέα
Τι παίζει; Καλές; Τιμουλες και από που;
Ρίξτε μου καμία ιδέα μην πάει το σενάριο ακλαφτο και το παρατήσω πριν το πιάσω..

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times

Postby vega » 05 Oct 2017, 08:26

Φίλε μου τα κρύα έχουν ξεκινήσει ήδη, και χρόνος για συζητήσεις και σκέψεις δεν υπάρχουν πλέον.
Αφού τελικά μπορείς να εμπιστευθείς κάτι καλό κινέζικό [κάτι που ο περισσότερος κόσμος δεν το κάνει] έχει εξασφαλίσει το 80% επιτυχίας της αγοράς και θέρμανσης του σπιτιού σου.
"Ρίξε" μέσα στο σπίτι μια grace 10kw για να ζεστάνεις καλά τους χώρους που θέλεις, η μια grace 13kw για να το ζεστάνεις όλο, με τιμές περίπου στα 950 ευρώ και 1250 ευρώ, συν τα λίγα μπουριά που θα χρειαστείς και τα τεχνικά για την εγκατάσταση.

.......γρήγορα γιατί θα σου φάνε τα λεφτά οι πετρελαιάδες :D

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times

Postby vega » 05 Oct 2017, 09:28

Οι σόμπες που σου έχω προτείνει είναι οι παρακάτω, μάρκας grace, απλά η εισαγωγική εταιρία τις έχει δώσει άλλη ονομασία.

http://www.promex.gr/products/sompes_pellet_aerothermes/sompa_pellet_aerothermi_areti_pel033

http://www.promex.gr/products/sompes_pellet_aerothermes/sompa_pellet_aerothermi_thetis_pel034

Matis
Νέος και ωραίος

Postby Matis » 05 Oct 2017, 16:42

Υπάρχει και εργαλείο που να μην έχει απαιτήσεις σε ρεύμα;

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 26 times
Been thanked: 35 times

Postby obelix » 05 Oct 2017, 16:47

Όχι
Οι απαιτήσεις σε ρεύμα είναι πολύ μικρές
Αντωνης

Matis
Νέος και ωραίος

Postby Matis » 05 Oct 2017, 16:55

Το λέω γτ στο σπίτι που είμαι πέρσι είχαμε πολύ συχνές διακοπές ρεύματος και επειδή και ο λέβητας πετρελαίου ήθελε ρεύμα καταλήγαμε χωρίς θέρμανση..

cosmic
Admin
Has thanked: 248 times
Been thanked: 176 times

Postby cosmic » 05 Oct 2017, 17:16

Ξεχνα οτιδηποτε δεν εχει ρευμα - βεντιλατερ!!!! Το μονοξειδιο ειναι αοσμο και αχρωμο και ειναι Κινδυνος - Θανατος! Αυτο το λεω για κατι υποτιθεται σομπες πελλετ που φανηκαν πριν χρονια χωρις ρευμα κτλ... Μην κανετε κανα λαθος και δωσετε λεφτα για τετοιες ανοησιες!
Eco-Heating .....everything about energy & heating

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 57 times
Been thanked: 44 times

Postby stergiosbik » 05 Oct 2017, 20:09

Mε 700 ευρω καταναλωση εγω ΔΕΝ θα εκανα τιποτα.
Θ αργησεις να κανεις αποσβεση και δεν θα εχεις και την ομοιομορφη θερμανση που εχεις τωρα.
Εξαλλου σε διακοπες ρευματος δεν δουλευει ουτε η πελλετοσομπα.

Matis
Νέος και ωραίος

Postby Matis » 05 Oct 2017, 20:29

700 ναι μεν με πολύ οικονομία στην κατανάλωση και κλειστά σώματα δε..
Έχεις δίκιο πάντως ξέρω ότι θα γίνει πολύ αργή απόσβεση αυτό και είπα ποιο πάνω ότι δεν ξέρω τουλάχιστον για της τιμές που βρίσκω στην αγορά μιας σόμπας πέλλετ που να καλύπτει και τις ανάγκες μου είναι ακριβές αν είναι να χρειαστώ 1000-1500 ευρώ στην καλύτερη και χωριστά το καύσιμο που θα χρειαστώ τουλάχιστον για φέτος είναι ένα ποσό που δεν θα αποσβέσει ούτε φέτος ούτε του χρόνου μη σου πω ούτε του παραχρονου.. τουλάχιστον με τα δεδομένα που έχω μέχρι στιγμής
Αλλά όπως και να έχει έρευνα κάνω γνώμες παίρνω γτ την σόμπα την θέλω και αν όχι φέτος του χρόνου οπωσδήποτε θα το κάνω το βήμα και θέλω να ξέρω τι παίζει και να κάνω μια καλή επιλογή

Τώρα να ρωτήσω..
Δεν υπάρχει κάποιο σύστημα είτε ενσωματωμένο στην σόμπα αφού είναι ηλεκτρικη η λειτουργία της, είτε ξεχωριστά κάποια μπαταρία με σουκου να έχει κάποια αυτονομία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος;

Return to “Σόμπες pellet”