ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Mytherm ΙΟΛΗ TS27

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 125 times
Been thanked: 81 times
Status: Offline

Re: Mytherm ΙΟΛΗ TS27

Postby Vagelis » 02 Jan 2016, 14:44

εχω πληρη αποψη Αντωνη μου. :)

ο καυστηρας μου ειναι λιγακι μεγαλος απ'οτι φαινεται και ηθελα 1000lt καθε 50 μερες maximum.
(εχω να βαλω πετρελαιο 3-4 χρονια... δε θυμαμαι πια)
εδω οι τιμες δεν επεσαν ποτέ κατω απο 1€ και ειδικα περισυ ηταν στο 1.40€
φετος ειναι στα 95 λεπτα ανα λιτρο.

βαλε λοιπον, σε 50 μερες (8-10 ωρες τη μερα) ηθελα, για θερμανση + ΖΝΧ, απο 1000€ εως 1400€ !!!
φετος 950€ :lol:

εγω αγορασα 4200kg πελλετ με 1060€ !!!
πελλετ: 50 μερες x 8€ = 400€
πετρελαιο: 1000€ / 50 μερες = 20€ ανα ημερα !!!

τα ποσά ΔΕΝ ειναι ενδεικτικα, ειναι πραγματικα.
αν και διαβαζω (σε αλλα φορουμ) για καταναλωσεις μαλλον εξωγιηνες.
δλδ, σομπα νερου 23kw να καιει με δυο τσουβαλια συνεχομενα για 20 ωρες και θερμοκρασια μεσα, 22οC
δεν ξερω αν γινεται αυτο ή αν τελικα εγω καιω πραγματικα εξωφρενικα πολυ!!!
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 02 Jan 2016, 15:27

Κανε λοιπον το εξης αυριο που θα εισαστε ολοι σπιτι. Ασ την να δουλεψει απο το πρωι μεχρι και το επομενο πρωι και θα την βαλεις να μπαινει σε stand by και οχι αναψε σβησε. Περνα λοιπον δυο τρια 24ωρα με αυτο τον τροπο και πες μας ξανα τι καταναλωσεις θα εχεις. Α! με αυτο τον τροπο θα την εχεις να καιει στην 2-3 σκαλα και οχι να μπαινει σε φουλ ισχυ οπως λογικα την εχεις τωρα
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 02 Jan 2016, 18:36

Φιλαρακι, να σου πω τι παιζει εδω...

1. η σομπα ελεγχεται απο το προγραμμα του plc και γι' αυτο και δεν κανει ποτέ on/off.
αρα, ειναι ηδη προγραμματισμενη να μπαινει standby και να ριχνει ισχυ οταν ''δει'' και τους δυο θερμοστατες στο ''off''.
σομπα μπαινει σε χαμηλη σκαλα και συντηρηση φλογας για 60 λεπτα αν δεν δωσει εντολη καποιος θερμοστατης.
αν περασουν τα 60 λεπτα χωρις εντολη, τοτε θα σβησει μεχρι να ''δει'' ξανα εναν θερμοστατη.
εκει εχω επεμβει με το προγραμμα και της δινω στα 59 λεπτα, μια ενδειξη εντολης θερμοστατη, ωστε να μεινει σε mode συντηρησης.
θα σβησει ΜΟΝΟ αν ανεβουν τα νερα πανω απο 68 + 5 (εργοστασιακη ρυθμιση).

2. οι σκαλες 2-3, ναι μεν δε θα μας κρυωσουν το σπιτι, αλλα σε καμια περιπτωση δε θα ανεβασουν τοσο το νερο του μποϊλερ
ωστε να κανει μπανιο μια 4μελης οικογενεια... εχει ηδη δοκιμαστει αυτο επι 20 ωρες και η καταναλωση ηταν 3 σακια,
αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι αυτο που χρειαζεται ενα σπιτι οταν εχει γερο κρυο.... για συντηρηση ειναι ΟΚ.

αρα, το να διαπιστωσω οτι σε χαμηλοτερη σκαλα κανει οικονομια, οκ ειναι λογικο, αλλα οχι αποτελεσματικο σε γερο χειμωνα.
ασε δε, που αν πεις να ανοιξεις να αερισεις το σπιτι, τοτε θα πεσει η θερμοκρασια και αντε να την ανεβασεις με την 2-3 σκαλα.
εκτος, δεν καταλαβα το σκεπτικο.

3. εδω εχει πολλες διακοπες ρευματος και αν και εχω τροφοδοτησει την ολη εγκατασταση (plc + σομπα + κυκλοφορητες)
απο σταθεροποιητη εναλλασσομενου, ωστε να εχω παντα 240v και να αποφευγω τις διακυμανσεις της τασης,
ομως δεν μπορω να πω οτι δε με προβληματιζει μια πληρης διακοπη σε συνδιασμο με εναν δυνατο ανεμο εξω.

η σομπα τον παλευει τον ανεμο με το ενσωματωμενο airflow, αλλα με κομμενο ρευμα... τι θα γινει ?
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2016, 18:50

Οχι δεν εχεις καταλαβει το σκεπτικο μου. Αν ειχες μονιμα ον την θερμανση και οχι για ενα 8ωρο, η σομπα θα επρεπε να καλυψει μονο τις απωλειες που εχει το σπιτι και οχι να το ζεστανει απο την αρχη, γι αυτο και θα σε καλυπτε πιθανως η 2-3 σκαλα λειτουργιας σε μονιμη βαση.

Το νερο στο μποιλερ ειναι κουφο να μην ανεβαινει το ιδιο στην 2η και αντιστοιχα 5η σκαλα οταν η σομπα ανεβαζει τα νερα στην επιθυμητη θερμοκρασια.

Στην 2-3 σκαλα η σομπα ανεβαζει θερμοκρασια στα νερα? αλλα οχι με διακοπτομενη θερμανση

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 02 Jan 2016, 20:24

το πρωτο το καταλαβαινω.
ειναι λογικο να σε καλυπτει χαμηλοτερη σκαλα αν εχεις να καλυψεις λιγοτερες απωλειες.
ομως πόσο εφαρμοσιμο ειναι σε ενα σπιτι που θες τα πρωϊνα να το ανοιξεις να αεριστει,
που θες να σταματησεις τη σομπα για καθαρισμο (το αλφαγουντ βγαζει μπολικη σταχτη),
που λειπουμε ολοι σχεδον καθε πρωι, μεχρι 12-1 το μεσημερι ?

το δευτερο, δεν ειναι κουφο... κοιτα τι συμβαινει...
επειδη το μποϊλερ ειναι το καζανι του ηλιακου, θελει μια διαδρομη 25μ σωληνωσεων μεχρι την ταρατσα.
στη 2-3 σκαλα, η σομπα ανεβαζει μεν τα νερα, αλλα μεχρι 58-60 βαθμους, αν δουλευουν και οι δυο αυτονομιες των οροφων.
μιλαω παντα για λειτουργια σομπας επι 8-10 ωρες συνεχομενα...
το νερο που περισσευει για το μποϊλερ, θα ζεσταθει, αλλα οχι σε μια ωρα.. θα κανει 5-6 ωρες, λογω απωλειων και χαμηλων νερων σομπας.

σε αντιθεση με τις σκαλες 4-5 που τα νερα ειναι μονιμα καρφωμενα 64 και πανω, με μεσο ορο τους 65-67 κι ας δουλευουν 11 σωματα.
εκει, το μποϊλερ, σε μια ωρα περιπου , ειναι ετοιμο στους 59-60 βαθμους.
οι οποιες απωλειες, αντισταθμιζονται απο τα πιο ζεστα νερα της σομπας.

ετσι, δεν μπορω να σκεφτω να δουλεψω χαμηλοτερα τη σομπα (πχ. για οικονομια), επειδη, εχω προτεραιοτητα το ΖΝΧ ολη μερα.
δε θεωρω επιλογη το να φτανω σε ενα σημειο το ΖΝΧ και μετα να το υποβοηθω με ρευμα.
και δεν ειναι ευκολο να πεισεις και την υπολοιπη οικογενεια να κανει πειραματα.

δεν εχουν ολοι τη ψωρα (οπως εμεις :P ) να δοκιμαζουν και να προσαρμοζουν τα συστηματα τους :D
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2016, 21:02

Ο σωστος και επαρκης αερισμός γίνεται 10 λεπτά με όλα τα παράθυρα εκεινη την ώρα ανοιγμένα και φυσικα εκεινη την ώρα κατεβαζεις θερμοστατες ή τους κλείνεις.

Οταν λειπεται απο το σπιτι το κλεινεις οπως και να εχει ε? Εγω ο μονος λογος που εβαλα πελλετ ειναι ακριβως για τον λογο αυτο, ο λεβητας δεν κλεινει παρα μόνο στο τελος της σεζον, ποτε αλλοτε - πλην καμιας διακοπης στην Δεη και τον καθαρισμο του καθε 1 τονο που θα καψει.

Δηλαδη στην 2η-3η σκαλα τα νερα δεν μπορουν να πιασουν παραπανω θερμοκρασια?

θυμησε μου ο κυκλοφορητης σου σε τι θερμοκρασια ανοιγει? και δεν εχεις 3οδη ε?

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 02 Jan 2016, 22:46

θεωρω οτι άλλο λεβητας και αλλο σομπα.
ο ενας ειναι εκτος οικιας και η σομπα ειναι αναγκαστικα εντος.
αυτο απο μονο του εχει οσα ηδη αναφεραμε.. ειδικα σε διακοπη ρευματος
που .. μια στις χιλιες μπορει να φερει καπνο κτλ..

τα νερα στις σκαλες 2-3 δεν πανε παραπανω, οσο δουλευουν οι αυτονομιες.
αφου τη βλεπεις τη φλογα... ειναι μεν ζωηρη, σκουρο ξανθο, αλλα λιγακι χαμηλη.
ενω στις 4-5 βλεπεις φλογα καρφι πανω που ακουμπαει στα τουμπο.

ο κυκλοφορητης μποιλερ ανοιγει στους 50 βαθμους επιστρεφομενων νερων.
αυτο αλλαζει πολυ ευκολα, αλλα το εχω εκει ψηλα, για να ζεσταινω πρωτα τα σωματα
και αφου η επιστροφη μου γινει 50 βαθμους, εκει να δινω στο μποϊλερ.

τριοδη δεν εχω.
εχω τρεις κυκλοφορητες, δυο για καθε οροφο και εναν ξεχωριστο για μποϊλερ.
οι δυο κυκλοφορητες των σωματων δεχονται εντολη απο την εντολη κυκλοφορητη της σομπας
και ανοιγουν στους 63 και κλεινουν στους 59.

αυτη τη ρυθμιση τη διαβασα καπου, τη δοκιμασα και απο τοτε καταφερα να εχω νωριτερα ζεστα νερα
στα σωματα και γενικα καλυτερη αποδοση.
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2016, 23:04

Βαγγελη κρίμα ειλικρινα που δεν ειμαστε κοντα να δω τι παιζει... Γιατι φιλε το να χρειαζεται να δουλευεις την μεγιστη ισχυ της σομπας, δηλαδη 27-30 Kw ειναι πολυ περιεργο! ακομα πιο περιεργο το οτι δεν ανεβαζει στην 2-3 σκαλα περισσοτερο τα νερα.

κατι αλλο ίσως ασχετο (αλλα ισως και σημαντικο) που μου ρθε στο μυαλο, τους θερμοστατες σε τι διαφορικο τους εχεις?

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 02 Jan 2016, 23:13

εδω ειναι το θεμα...
ειναι μεν ηλεκτρονικοι και οι δυο, αλλα δεν εχουν διαφορικο ρυθμιζομενο.

κοιτα, να αναφερω και κατι που ισως να το μετεφερα λαθος.
η σομπα μας ζεσταινει παρα πολυ καλα, ακομα και στις μικρες σκαλες,
απλα οπως καταλαβαινεις, αν δουλευουν τοσα σωματα ταυτοχρονα, πιανει μεν μια χαρα το 60αρι
αλλα δεν αρκει για να βραζει το μποϊλερ που ειναι εξω στο Βορρια.

δεν εχω δλδ, κανενα παραπονο απο τη σομπα... ειναι αλλωστε η πρωτη μου επαφη με το ειδος αυτο,
αλλα δε θεωρω οτι δυο τσουβαλια ειναι πολλα για 8-10 ωρες θερμανση + ΖΝΧ.

πολυ ευκολα βεβαια μπορει να κανω λαθος, λογω πρωτης επαφης, αλλα σε σχεση με το πετρελαιο.. φιλε ειμαι Βασιλιας :lol:
Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2016, 23:25

Vagelis wrote:εδω ειναι το θεμα...
ειναι μεν ηλεκτρονικοι και οι δυο, αλλα δεν εχουν διαφορικο ρυθμιζομενο.

κοιτα, να αναφερω και κατι που ισως να το μετεφερα λαθος.
η σομπα μας ζεσταινει παρα πολυ καλα, ακομα και στις μικρες σκαλες,
απλα οπως καταλαβαινεις, αν δουλευουν τοσα σωματα ταυτοχρονα, πιανει μεν μια χαρα το 60αρι
αλλα δεν αρκει για να βραζει το μποϊλερ που ειναι εξω στο Βορρια.

δεν εχω δλδ, κανενα παραπονο απο τη σομπα... ειναι αλλωστε η πρωτη μου επαφη με το ειδος αυτο,
αλλα δε θεωρω οτι δυο τσουβαλια ειναι πολλα για 8-10 ωρες θερμανση + ΖΝΧ.

πολυ ευκολα βεβαια μπορει να κανω λαθος, λογω πρωτης επαφης, αλλα σε σχεση με το πετρελαιο.. φιλε ειμαι Βασιλιας :lol:

Καλα, δεν το συζηταμε! σε σχεση με το πετρελαιο φυσικά και ειμαστε μάγκες!

Δυο τσουβαλια, ίσως και λίγο λιγοτερο τις λιγότερο κρύες μερες/νυχτες, καιω και εγω με τον λεβητα με θερμανση ολο το 24ωρο. ΑΛΛΑ εγω δεν εχω το μποιλερ εξω στην ταρατσα - που αυτο απο μονο του εχει απωλειες καποια αρκετα Kw . Eπίσης σημαντικό για την αίσθηση στο σπίτι, αλλά και θα σου κανουν περισσότερη οικονομια είναι να αλλάξεις τους θερμοστάτες με αλλους με ρυθμιζομενο διαφορικο! Μιλαμε πολυ καλύτερη αίσθηση και άνεση Βαγγέλη! Και δεν χρειαζεται να παρεις ακριβους! Εγω πηρα της Perry http://www.telethermansi.gr/el-gr/Produ ... 5bea30036a αλλά και η Olympia electronics εβγαλε εναν καινούργιο με κανα 30αρι (εμφανισιακά αποδεκτό) http://www.olympia-electronics.gr/C6F9117C.el.aspx

Return to “Σόμπες pellet”