ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Mytherm ΙΟΛΗ TS27

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 125 times
Been thanked: 81 times
Status: Offline

Re: Mytherm ΙΟΛΗ TS27

Postby Vagelis » 09 Nov 2015, 16:32

Φιλαρακι, εγραψα πιο πανω:
Vagelis wrote:Η καταναλωση της, μετρημενη σε δυο σταδια, ακριβως ιδιες ωρες, απο 18.00 - 22.20 καθε φορα,
ηταν 2 τσουβαλια των 15 κιλων, δλδ, 2x4.20h=8.40h > 30kg .. δεν ξερω αν ειναι καλα ή οχι, μαλλον ειναι
. :)

και..
Vagelis wrote:η αποδοση της σομπας, με εξωτερικες θερμοκρασιες των 11οC και τροφοδοτηση 11 σωματων εσωτερικα
συν της σερπαντινας του ηλιακου 160lt, με εξωτερικες σωληνες και διαδρομη 25m, ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ !!!

οι εσωτερικες θερμοκρασιες, ανα οροφο (μεζονετα πανω 60μ - κατω 80μ), ηταν πανω απο 22.5οC

τωρα, ακομη ειναι νωρις για ακριβη συμπερασματα αποδοσης, καθως εχουμε καλο καιρο και οχι χαμηλες θερμοκρασιες.
θα δουμε το καταχειμωνο τι παιζει, αλλα βλεπω οτι ανεβαζει 65οC νερο, ευκολα.
δε νομιζω οτι το πελλετ μπορει να παει παραπανω.

τη δουλευω σχεδον καθε βραδυ για 4-5 ωρες, ετσι για να σπαει η υγρασια και για να ζεσταινουμε το μποϊλερ για μπανιο.
μια γνωμη για την καταναλωση της ?

* μου εβγαλε κανα δυο φορες κατα την εναυση, σφαλμα Α08 - προβλημα στον ανεμιστηρα καυσαεριων.
σβησιμο - αναμμα αμεσως ξανα και πηρε μια χαρα.
ανακαλυψα οτι το Α2 της ALFAWOOD και η διαρυθμιση των διαδρομων καυσαεριων, μου αφηνουν πολυ σταχτη
στον εσωτερικο θαλαμο, κατω απο το λεβητα, με αποτελεσμα μαλλον, να μπουκωνει ο ανεμιστηρας (error Α08).
καθαρισα κι εκει και ειναι τζαμι.
** αν βρω καταλληλες ρυθμισεις για το ανοιγμα και το κοψιμο του κυκλοφορητη, θα ειμαι αρχοντας.
εχει δυο ρυθμισεις: θερμοκρασια ανοιγματος και θερμοκρασια off
*** το εγχειριδιο το εχει μεταφρασει μαλλον περαστικος μεταναστης ή καποιος που βαριοτανε να γραψει, ειναι αισχρο. :D
πραγματικα, αν εισαι και λιγακι ''του βουτυρου'' και δεν πιανουν τα χερακια σου, εμπλεξες :lol:
ειναι δυνατον να σου βγαζει στην οθονη ''σφαλμα, διαβαστε το εγχειριδιο''
και το εγχειριδιο να σου λεει μεσα ως λυση ''σφαλμα, διαβαστε το εγχειριδιο'' ????? :lol: :lol: :lol:
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 09 Nov 2015, 18:30

Τα παραπανω σχετικα με καταναλωση κτλ τα ειχα δει, αλλα ελεγα μπας και εχεις ήδη κανει αλλες μετρησεις-ρυθμισεις-καταναλωσεις.

Επίσης ελεγα μπας και αλλαξε τιποτα ο καιρος στο νησι.. αλλα καταλαβαινω οτι ειμαστε πολύ τυχεροι φετος!!! :D (αρκει μετα μην τα καψουμε ολα σε καναν πολυ βαρυ μηνα!)

Στο μεχρι τωρα εχεις ανεβασμενη καταναλωση καθως την αναβεις απο την αρχη καθε μερα με κρυα νερα! αν αυξηθει ο χρονος λειτουργιας θα πεσει η ωριαια καταναλωση - πιθανως να εισαι 2 τσουβαλια για ολη την μερα θερμανση ;)
Eco-Heating .....everything about energy & heating

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Postby fousk_mech » 22 Nov 2015, 18:21

Καλησπέρα:

Αν υποθέσουμε τιμή τόνου 240 ευρώ (στο πέλλετ αναφέρομαι), τότε η τιμή κιλού είναι: 0.24 Ε/kg.

Aν λοιπόν στο 4ωρο (18-22) κατανάλωσε 2 τσουβαλάκια, τότε κατανάλωσε 7.20 ευρώ.

Σαν πολλά δεν είναι ρε παιδιά?

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 22 Nov 2015, 21:38

ο κατασκευαστης δινει καταναλωση απο 2 εως 6 κιλα ανα ωρα
αναλογα με το επιπεδο ισχυος που βρισκεσαι καθε φορα.

οπως εχω αναφερει σε αλλη αναρτηση, αγορασα (μετα απο περιπετειες :D ) πελλετ
στην τιμη των 3.78€/15kg, αρα: 0,252€/1kg

επισης, αναφερω οτι:
Vagelis wrote:Η καταναλωση της, μετρημενη σε δυο σταδια, ακριβως ιδιες ωρες, απο 18.00 - 22.20 καθε φορα,
ηταν 2 τσουβαλια των 15 κιλων, δλδ, 2x4.20h=8.40h > 30kg .. δεν ξερω αν ειναι καλα ή οχι, μαλλον ειναι
. :)

νομιζω οτι η καταναλωση θα πεσει με συνεχη λειτουργια, αφου δε θα μεσολαβουν διαστηματα που θα κρυωνουν τα νερα.
φυσικα, θα συνεχισω τις δοκιμες και θα αναφερω οταν εχω σοβαρα αποτελεσματα ;)
Image

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Postby fousk_mech » 22 Nov 2015, 23:17

πως το σκέφτομαι...............

σε λίγο περισσότερα κρύα, και με 24h λειτουργία, σίγουρα θα καίει 4 τσουβαλάκια τη μέρα (εάν τώρα χρειάζεται 2 τσουβαλάκια στο 4ωρο)

Άρα, 4*15*0.25=15 ευρώ τη μέρα, ή 450 ευρώ το μήνα.

Πολλά μου φαίνονται....ειδικά αν συγκρίνω με τα δικά μου μεγέθη.... anyway....

cosmic
Admin

Postby cosmic » 23 Nov 2015, 06:09

το πελλετ και τα ξυλα, ΔΕΝ δουλευονται με τον παραπανω τροπο! Λογικο ειναι να εχεις τρελη καταναλωση!

Ασε την δυο τρεις μερες να δουλεψει σταθερα και τοτε θα βγει συμπερασμα

cosmic
Admin

Postby cosmic » 27 Dec 2015, 09:08

Βαγγέλη, πως παει η σόμπα? την δουλευεις ολο το 24ωρο? και αν ναι πως παει απο καταναλωσεις?

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 27 Dec 2015, 16:13

Θοδωρή μου, προς το παρον, ο καιρος δε μου εδωσε την ευκαιρια να τεσταρω στα μεγιστα τη σομπα,
ομως, μεχρι στιγμης, στο 4ο επιπεδο (εχει μεχρι το 5), καταναλωνω 1 τουβαλι 15kg, σε 8 ωρες λειτουργιας.
μιλαω παντα για θερμοκρασια χωρου στους 22,5οC και στους δυο οροφους (αυτονομιες) + ενα μποϊλερ
το οποιο ανοιγει ως εξης:
εβαλα ενα αισθητηριο θερμοκρασιας στην επιστροφη νερων και οταν δει οτι εχω επιστροφες στους 50οC,
τοτε δινει εντολη στον κυκλοφορητη μποϊλερ να ξεκινησει να στελνει.
αυτο μου εξασφαλιζει οτι πρωτα θα εχει θερμανθει επαρκως το σπιτι και μετα θα παρει σειρα το μποϊλερ.
επισης, το μελος χρηστος8 (σε αλλο φορουμ), εδωσε μια ιδεα, την οποια ετυχε να διαβασω και την εφαρμοσα...
ειπε οτι καλο ειναι να ρυθμιζουμε τον κυκλοφορητη της σομπας ωστε να ανοιγει στους 63οC και να κλεινει στους 59οC.
το εφαρμοσα, και ειδα πραγματικα ικανοποιητικη αποδοση.

οι δικες μου επιλογες, ειναι πραγματικα ανεξαντλητες, επειδη χρησιμοποιω PLC για την εκμεταλλευση των εντολων
και ετσι κανω πολλες και διαφορετικες αλλαγες μεσω προγραμματος.
για παραδειγμα, αν για 60 λεπτα δεν δει κανενα θερμοστατη στο ΟΝ θα σβησει η σομπα, εγω εχω προσθεσει ενα χρονικο στα 59 λεπτα,
ετσι ωστε, εκει στελνω ενα σημα για δευτερολεπτα οτι δηθεν καποιος θερμοστατης ''εκλεισε κυκλωμα'' και την κραταω αναμμενη,
αλλα παντα σε ECO MODE και σε πολυ χαμηλη φλογα και καταναλωση.
ετσι, αποφευγω τα συνεχη αναμματα και σβησιματα και δεν καταπονω ουτε την αντισταση, ουτε τα αυτια μου. :lol:
εχω διαρκη φλογα και ζεστα νερα.
εχω καψει 1 τονο, απο 31/10/2015, παντα στο ''4'', καθως στο ''5'' δεν αντεχεται η ζεστη και μπορω να πω οτι ειμαι υπερκαλυμενος.

πραγματικες καταναλωσεις θα δουμε το προσεχες διαστημα, καθως περιμενουμε βαρυχειμωνια.
επειδη ΑΚΟΜΗ δεν εχω βλαβες και αστοχιες και επειδη ξερω ΑΚΡΙΒΩΣ τι αγορασα, δηλωνω απολυτα ευχαριστημενος με το ολο εγχείρημα.
παντως να πω το εξης:
επειδη ειμαι πιο πολυ της καλοπερασης, παρα της οικονομιας, με νοιαζει 90% η αποδοση και η διαρκης ζεστη
και 5% η οικονομια.... το υπολοιπο 5% που περισσευει... δε με νοιαζει καθολου :lol:

περισσοτερα, με τα πρωτα μειον (-)
Image

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 01 Jan 2016, 22:14

UPDATE:

με την ευκαιρια της μινι κακοκαιριας, δοκιμαστηκε το συστημα στα δυσκολα.
εχουμε και λεμε:
σομπα 27Kw στο νερο, σπιτι 140τ.μ , δυο αυτονομιες, συνολικα 11 σωματα
και ενα μποϊλερ 160lt με διαδρομη σχεδον 25μ. εξωτερικων σωληνωσεων με τυπικη μονωση.
στην επιστροφη των νερων, εχω τοποθετησει ηλεκτρονικο αισθητηριο θερμοστατη,
με το οποιο ελεγχω την τροφοδοτηση του μποϊλερ.
δλδ, επιλεγω μια επιθυμητη θερμοκρασια επιστρεφομενων νερων (π.χ 50οC) και οταν τη ''δει'' ο θερμοστατης,
τοτε κλεινει κυκλωμα και παιρνει εντολη ο κυκλοφορητης μποϊλερ για να στειλει νερα εξω.
(το μποϊλερ ειναι στο δευτερο οροφο, στην ταρατσα :D )

οι απωλειες του σπιτιου, μπορω να πω οτι ειναι λιγες, αφου κατα την κατασκευη του (2004) μονωθηκε εσωτερικα η διπλη τοιχοποιϊα
και τοποθετηθηκαν διπλα αλουμινια με θερμοδιακοπη.

εσωτερικη επιλεγμενη θερμοκρασια 23 βαθμοι.
η εξωτερικη θερμοκρασια αυτες τις μερες, ηταν απο -4 εως 4 βαθμους
οταν ειχαμε -2 και -4, η διαφορα θερμοκρασιας μεσα με εξω ηταν της ταξης των 27 βαθμων περιπου.

οι καταναλωσεις μου:

*** με τα μειον (-), καταναλωσα συνεχομενα για 8 ωρες & 30 λεπτα, δυο τσουβαλια πελλετ.
*** με τους 2 ή 4 βαθμους, ξεπερασα τις 10 ωρες και 30 λεπτα συνεχομενα, παντα με δυο σακια.
ισως, αν επελαγα χαμηλοτερη θερμοκρασια χωρων να εφτανα και πανω απο τις 11,30 ωρες,
αλλα δεν ηταν αυτος ο αντικειμενικος σκοπος μου αυτη τη στιγμη.

ηθελα να τεσταρω, οταν οι απαιτησεις ειναι ισχυρες, τι καταναλωση θα εχω
και οχι πόσο μπορω να βγαλω με ενα σιλο (2 και κατι σακια)... δεν ηταν ο στοχος η οικονομια,
αλλα η δοκιμη της ικανοτητας της σομπας να μου δωσει περιπου το max με ενα γεμισμα.

η δοκιμη συνεχιζεται ....
ευχαριστω.
Image

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 25 times
Been thanked: 30 times

Postby obelix » 02 Jan 2016, 13:20

Μιλάς δηλ για 8 ευρώ περίπου την ημέρα ζέστη συν νερά. Μια χαρά νομίζω.
Αν είχες πετρέλαιο έχεις άποψη τι θα εκαιγες;
Αντωνης

Return to “Σόμπες pellet”