ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τα φωτα σας για αγορα υδραυλικης Pellet

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
billis_anti
Νέος και ωραίος
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Τα φωτα σας για αγορα υδραυλικης Pellet

Postby billis_anti » 17 Mar 2017, 01:04

Καλησπερα σε ολους,

Με αφορμη το τελος της χειμερινης σεζον κ βαζοντας κατω το ποσο που πληρωσα για πετρελαιο θελω να κανω μερικες ερωτησεις σχετικα με τις υδραυλικες πελλετ προκειμενου να ξερω 2 πραγματα πρωτου ξεκινησω να κανω βολτες στα μαγαζια για να παιρνω προσφορες και να ακουω διαφορα απο τους πωλητες :)

Ξερω οτι δεν γινετε ετσι σωστος υπολογισμος των αναγκων μιας οικιας, απλα να κανουμε αν μπορουμε εναν προχειρο υπολογισμο για να εχω μια ιδεα στο περιπου τι να κοιταζω..
Το σπιτι μου ειναι μονοκατοικια αυτονομη του 2004, 150 τεραγωνικων κ 2.80 μετρα υψος.
Τα κουφωματα ειναι τα κλασσικα αλουμινενια με διπλα τζαμια, οι τοιχοι ειναι κ αυτοι διπλοι με Dow στην μεση, οπως επισις υπαρχει dow και κατω απο την πλακα της ταρατσας.
Το σπιτι βρισκετε στα προαστια των Χανιων σε αγροτικη περιοχη που φημηζετε για τα πολυ υψηλα ποσοστα υγρασιας και εχει μονιμως 2 - 3 βαθμους λιγοτερο απο την πολη.
Μαζι με την αλλαγη της θερμανσης θελω να κανω θερμομονωση στην ταρατσα (ευπροσδεκτες γνωμες κ εδω).
Η παρουσα θερμανση ειναι το πετρελαιο που το δουλευω τις απογευματινες κ βραδυνες ωρες,
και τις πρωινες ωρες αναβουμε ενα 24αρη inverter που ζεσταινει κυριως τον ενιαιο χωρο.
Η ερωτηση μου ειναι εξης: τι αποδοσης σομπα πελλετ θελω και τι πρεπει να προσεξω πριν καταληξω τοσο στην σομπα οσο και στο συνεργειο που θα την εγκαταστησει? Εχω σκοπο να καει συνεχομενα τους 2-3 κρυους μηνες εφοσον ειναι οικονομικο το πελλετ κ να καταργησω το κλιμαστικο τις πρωινες ωρες.
Αυτα για αρχη ;)

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 145 times
Been thanked: 90 times

Re: Τα φωτα σας για αγορα υδραυλικης Pellet

Postby Vagelis » 17 Mar 2017, 08:12

καλημερα.

οσον αφορα στα χαρακτηριστικα του σπιτιου, εχουμε ακριβως τα ιδια, μεχρι και την ιδια χρονια κατασκευης.
εχω κι εγω ενα μεγαλο inverter, το οποιο δουλευα συμπληρωματικα με το πετρελαιο.
η διαφορα μας ειναι οτι εγω ειμαι Β. Αιγαιο, που σημαινει πολυ κρυο 5-6 μηνες το χρονο.

η δικη μου υδραυλικη σομπα, ειναι ονομαστικης ισχυος 30KW (27 στο νερο και 3 στο χωρο).
και εχω να ζεστανω 11 σωματα + ενα μποϊλερ 160 λιτρα εξω στην ταρατσα.

τη δουλευω για δευτερο χειμωνα και λεω με απολυτη σιγουρια, οτι σωθηκα.
απλως, αν ειχα την επιλογη και το χωρο, θα αγοραζα λεβητα και οχι σομπα.
οι λογοι πολλοι, συνοπτικα να πω:
σκονη απο το γεμισμα της σομπας και απο το καθαρισμα, θορυβος λειτουργιας (εστω και ελαφρυς).

απο τοτε που τη δουλευω, εχω αποκλεισει εντελως το πετρελαιο και τα aircontitions
και το κοστος θερμανσης για 12 ωρες τη μερα επι 180 μερες, επεσε στο 1/3 απ'οτι με πετρελαιο.
φυσικα εξαρταται απο την τιμη που προμηθευεσαι το καυσιμο.

συμφερει απο καθε αποψη.
Image

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 17 Mar 2017, 19:20

Εμενα τα σωματα καλοριφερ ειναι 9 στο συνολο 2 εκ των οποιων βρισκονται στον ενιαιο χωρο που θα μπει κ η σομπα οποτε μπορει και να απενεργοποιηθουν.
Χρειαζομαι εστω κ ετσι με προχειρους υπολογισμους τοσο μεγαλη σομπα οταν το οριο που βλεπω σε αυτες τις σομπες ειναι περιπου στα 30kw?
Τα σπιτια στην φλωρινα κ ακομα πιο βορια στην Ευρωπη που ειναι μεγαλυτερα απο το δικο μου και σιγουρα πολλα απο αυτα με χειροτερη μονωση με τι τα θερμαινουν αν εμεις στον νοτο θελουμε τοσο μεγαλες σομπες?

cosmic
Admin
Has thanked: 259 times
Been thanked: 183 times

Postby cosmic » 17 Mar 2017, 20:23

billis_anti wrote:Χρειαζομαι εστω κ ετσι με προχειρους υπολογισμους τοσο μεγαλη σομπα οταν το οριο που βλεπω σε αυτες τις σομπες ειναι περιπου στα 30kw?
Τα σπιτια στην φλωρινα κ ακομα πιο βορια στην Ευρωπη που ειναι μεγαλυτερα απο το δικο μου και σιγουρα πολλα απο αυτα με χειροτερη μονωση με τι τα θερμαινουν αν εμεις στον νοτο θελουμε τοσο μεγαλες σομπες?

Αυτο που πρεπει να αντιληφθει κανεις οταν ψαχνει για σομπα πελλετ ειναι αρχικα οτι το πελλετ δεν εχει την ιδια θερμογονο με το πετρελαιο.. Αυτο απο μονο του εχει ως αποτελεσμα οτι δεν μπορει αμεσα (μεσα σε 2 λεπτα) να ζεστανει τα νερα και να αρχισει να ζεσταινει το σπιτι μας αντιστοιχα!
Ο λέβητας πελλετ ως λειτουργια θα πρεπει να ειναι σε κατασταση λειτουργίας όλο το 24ωρο και να δουλευει όταν αυτός θα χρειαστει ή απλά να κανει συντηρηση της θερμοκρασιας!

H επιλογη σομπας αρκετά μεγαλύτερης απ΄οτι χρειαζομαστε γινεται για 2 κύριους λόγους :
1) Γιατι οταν θελουμε διακοπτομενη θερμανση, την δουλευουμε σε πολλα Kw ετσι ώστε να ζεστανει οσο το δυνατόν γρηγοροτερα (να καλύψει τις απώλειες και να αρχισει να ανεβαζει και θερμοκρασια στο σπιτι)
2) Γιατι η μεγάλη γίνεται μικρή πολύ εύκολα από τις επιλογές ισχύς της - οπότε ακόμα και σε ακραίες συνθήκες (οπως για παραδειγμα τα -16 φετος που ζησαμε θα τα ειχε για πλακα - ενω μια οριακη σομπα απλά θα δουλευε και δεν θα μας καλυπτε!

Υγ. Δεν θα μπω στην διαδικασια επισης να αναφερω οτι η μεγαλη σομπα εχει τις περισσοτερες φορες και μεγαλύτερο καζάνι, όπως και θάλαμο καύσης και συνηθως εχει και ευκολοτερο καθαρισμα και οχι τοσο συχνο (καθημερινο) όπως μια μικρή
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 17 Mar 2017, 21:20

Ξεχασα να γραψω... Λιαν συντομως περιμενουμε μια φοβερη προσφορά ενος παρα πολυ καλου λέβητα σε απιστευτη τιμη! :shock: :shock:

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 17 Mar 2017, 22:20

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις,

αρα μια σομπα πελλετ δουλευει οπως το πετρελαιο δλδ αναβει κ σβηνει μεσω της ρυθμισης του θερμοστατη σωστα?
νομιζα οτι ειναι σαν το ξυλο κ οτι απαξ κ την αναψουμε δεν σβηνει...
τι αλλα πρεπει να προσεξω πριν καταληξω στην επιλογη της σομπας?
οι διαφορες πιστοποιησεις που βλεπω κ εχουν μερικοι κατασκευαστες και κυριως στις ακριβες μαρκες ειναι κατι που θα πρεπει να λαβω υποψιν?

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 145 times
Been thanked: 90 times

Postby Vagelis » 17 Mar 2017, 23:01

billis_anti wrote:αρα μια σομπα πελλετ δουλευει οπως το πετρελαιο δλδ αναβει κ σβηνει μεσω της ρυθμισης του θερμοστατη σωστα?
νομιζα οτι ειναι σαν το ξυλο κ οτι απαξ κ την αναψουμε δεν σβηνει...

σε γενικες γραμμες, μια τυπικη εγκατασταση σομπας εχει αυτο το χαρακτηριστικο:
να αναβει και να σβηνει απο το θερμοστατη (ενσωματωμενο ή χώρου), απο τη θερμοκρασια νερου λεβητα
ή λογω μη εναυσης καποιου θερμοστατη για ενα διαστημα.. αυτο το τελευταιο υπαρχει στη δικη μου.

στη δικη μου εγκατασταση, εχω επιλεξει να ελεγχεται ολη η λειτουργια των αυτονομιων μου και της σομπας
απο ενα PLC, οποτε δεν ισχυει σε μενα το ''αναβει και σβηνει η σομπα απο θερμοστατη''.

ομως στην πραγματικοτητα..., το οτι θα αναβει και θα σβηνει ενας θερμοστατης, δε σημαινει οτι θα αναβοσβηνει και η σομπα.
απλα, θα δινεται και θα κοβεται η εντολη ΠΡΟΣ τη σομπα, για να ρυθμισει η ιδια το αν θα μπει και πότε σε idle / standby.

αυτη ειναι μια απο τις βασικες διαφορες της σομπας με το λεβητα πετρελαιου, δεν αναβοσβηνει με το θερμοστατη.
Image

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 20 May 2017, 15:48

εχω αλλη μια ερωτηση.
σε περιπτωση που θα επιλεξω καποια υδραυλικη σομπα ή τζακι θα χρειαστω δοχειο διαστολης, κυκλοφορητ και θερμοστατη νερου
ή επειδι εχω ηδη εγκατασταση πετρελαιου στο σπιτι ειναι ενα εξοδο που θα γλιτωσω?
στην επαρχια ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα σε λυσεις πελλετ (υψηλη τιμη πελλετ λογο μεταφορικων νησιου και πολυ ελαχιστης ζητησης) οποτε εξεταζω κ το ενδεχομενο ξυλου.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 20 May 2017, 17:05

billis_anti wrote:εχω αλλη μια ερωτηση.
σε περιπτωση που θα επιλεξω καποια υδραυλικη σομπα ή τζακι θα χρειαστω δοχειο διαστολης, κυκλοφορητ και θερμοστατη νερου
ή επειδι εχω ηδη εγκατασταση πετρελαιου στο σπιτι ειναι ενα εξοδο που θα γλιτωσω?
στην επαρχια ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα σε λυσεις πελλετ (υψηλη τιμη πελλετ λογο μεταφορικων νησιου και πολυ ελαχιστης ζητησης) οποτε εξεταζω κ το ενδεχομενο ξυλου.

Καλησπέρα! Ναι, θα τα χρειαστεις εκτός του θερμοστάτη νερού καθώς η συσκευή θα έχει controller. Εκτος βεβαια κι αν ακυρωσεις τον πετρελαιου και χρησιμοποιησεις αυτά που φοράει ήδη. Αυτο δεν ειναι σωστό, καθώς η βέλτιστη λύση ειναι να εχεις 2 ξεχωριστά κυκλώματα που σε περιπτωση αναγκης να μπορείς να δουλέψεις και το πετρέλαιο!

Ο ξυλολέβητας είναι μια άλλη περίπτωση...που ομως θελει να το σκεφτείς καλα για το αν θα πας σε αυτη την λύση :?

billis_anti
Νέος και ωραίος

Postby billis_anti » 20 May 2017, 17:36

οποτε μου προτεινεις να μην εχεουν σχεση αυτα τα 2 κυκλωματα καθολου.
δηλαδη να μην χρησιμοποιουν καν τα ιδια νερα. σωστα?

Return to “Σόμπες pellet”