ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορα Σομπας Πελλετ - Βοηθεια

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Re: Αγορα Σομπας Πελλετ - Βοηθεια

Postby vega » 17 Oct 2017, 18:44

Να διορθώσω ότι υπάρχει κάποιος κίνδυνος όταν η σόμπα λειτουργεί χωρίς επίβλεψη και "ερθει" η διακοπή του ρεύματος.

Οι κατασκευαστές δίνουν κάποιου είδους προδιαγραφές για την τοποθέτηση της καμινάδας Εάν ξεφύγουμε από αυτές τότε πραγματικά και αποκλειστικά για τις σόμπες πέλλετ [που τις έχουμε μέσα στο σπίτι] υπάρχει κίνδυνος. Και αυτός είναι να μην φύγουν τα καυσαέρια με φυσικό ελκυσμό απο την καμινάδα και να διοχετευθούν μέσα στον χώρο.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times

Postby Menelaos_73 » 17 Oct 2017, 19:26

Ευχαριστω πολυ. Φανταζομαι οτι ο ιδιος κινδυνος υπαρχει και οταν εισαι στο χωρο και γινει διακοπη. Τι κανεις σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 92 times
Been thanked: 66 times

Postby stergiosbik » 17 Oct 2017, 20:49

Κανενας κινδυνος δεν υπαρχει.
Ακομα και σ αυτην την περιπτωση αφου θα λειπουν ολοι απο το σπιτι.Ποιος θα κινδυνεψει και γιατι.
Ειναι θεωρω αυτονοητο οτι τηρεις 1-2 βασικα πραγματα.Αν οχι δεν φταιει η σομπα.
Το κεφαλι σου φταιει.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 17 Oct 2017, 20:53

Menelaos_73 wrote:Ευχαριστω πολυ. Φανταζομαι οτι ο ιδιος κινδυνος υπαρχει και οταν εισαι στο χωρο και γινει διακοπη. Τι κανεις σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Μην αγχωνεσαι αδικα.
Αυτο που πρεπει να φροντισεις ειναι να αποφυγεις ειναι τα μεγαλα οριζοντια τμηματα καμιναδας και να εχεις οπωσδηποτε τουλαχιστον 1,5-2 μετρα κατακορυφη καμιναδα.
Επισης να φροντιζεις να ειναι καθαρη.Αυτο απαιτει 1 με 2 φορες τον χρονο καθαρισμο.

vega
Moderator

Postby vega » 17 Oct 2017, 21:21

Menelaos_73 wrote:Ευχαριστω πολυ. Φανταζομαι οτι ο ιδιος κινδυνος υπαρχει και οταν εισαι στο χωρο και γινει διακοπη. Τι κανεις σε περιπτωση διακοπης ρευματος?

Ανοίγεις τα παράθυρα "και φεύγουν τα ντουμάνια" :D ....είναι φαινόμενο που συμβαίνει και "στα καλύτερα σπίτια" .......δηλαδή σε πολλές εγκαταστάσεις.

Αφού τοποθετήσουμε μια σόμπα πέλλετ, ένα απο τα πρώτα πράγματα που πρέπει να κάνουμε είναι να διακόψουμε την λειτουργία της βγάζοντας ητν απο την πρίζα όταν δουλεύει στο φούλ. Στην συνέχεια θα ξέρουμε τι πρέπει να κάνουμε μόνοι μας, τι πρέπει να προσέξουμε μόνοι μας, ποιόν πρέπει να δείρουμε :lol: :lol: :lol:

Μην ανησυχείς είναι σχετικά ασφαλείς οι σόμπες, πάνε αγόρασε την σύντομα πριν πιάσουν τα κρύα για να ζεστάνεις το σπίτι σου, γιατί δεν βλέπω να έχει και πολλά περιθώρια επιλογών. Ο χειμώνας είναι "προ των πυλών" :!:

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 18 Oct 2017, 10:53

Την Παρασκευη θα βγω να κανω μια ερευνα αγορας εδω στην Αττικη. Δυστυχως καποια οικονομικα μοντελα οπως Wersthal, δεν υπαρχουν σε εκθεσεις εδω στην Αθηνα η τουλαχιστον δεν εχω βρει κατι εγω. Θα περασω να δω καποια που ονομαζεται ΚΕΔΡΟΣ η οποια ειναι κινεζικη απο οτι μου ειπαν κοντα στα 1200 Ευρω. Αν εχετε καποια αποψη για το συγκεκριμενο μοντελο η για Werstahl θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα.

Ευχαριστω Πολυ.

vega
Moderator

Postby vega » 18 Oct 2017, 11:11

Καλημέρα.
Εαν καταλήξεις κάπου θα πρέπει να είσαι προς τα εδώ http://eco-heating.gr/viewtopic.php?f=14&t=134

Το μοντέλο στύλ τζακόσομπας στα 13 kw είναι η ιδανική για την περίπτωση σου...η αυτό που ψάχνεις.
Δεν ξέρω στην Αθήνα που μπορείς να την βρεις, αλλά ψάξε. Επίσης ο κάθε εισαγωγέας δίνει και διαφορετικό όνομα [από τον κωδικό του εργοστασίου] στις σόμπες που φέρνει.

Πάρε μια σόμπα που την γνωρίζουμε όλοι και μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε κάθε πρόβλημα που πιθανόν σου παρουσιαστεί.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 18 Oct 2017, 11:58

ΟΚ, Ευχαριστω και Παλι. Θα ρωτησω και για το συγκεκριμενο μοντελο. Η αληθεια ειναι πως μοιαζει με αυτην που εχω δει ηδη (ΚΕΔΡΟΣ) αλλα φυσικα δεν ξερω αν ειναι το ιδιο μοντελο.

Menelaos_73
Νέος και ωραίος

Postby Menelaos_73 » 18 Oct 2017, 13:32

Καλησπερα και παλι φιλοι μου. Βρηκα το συγκεκριμενο μοντελο (τζακοσομπα) στα 13ΚW. Εχει και καποιος αλλος να μου πει αποψεις για το συγκεκριμενο μηχανημα? Ρωταω γιατι θα πρεπει να την παραγγειλω μεσω Ιντερνετ (δεν βρηκα καποια στην Αθηνα) οποτε δεν μπορω να εχω αποψη.
Επισης, εχετε να μου προτεινετε καποιο τεχνικο για τη συνδεση η μπορει να γινει ευκολα και απο δικο μου τεχνικο?

Ευχαριστω.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 18 Oct 2017, 14:26

H συνδεση ειναι γελοια.Δεν χρειαζεσαι κανεναν τεχνικο.
Να ζητησεις manual στα Ελληνικα και κυριως το κρυφο μενου της σομπας.
Οταν με το καλο την παρεις εδω ειμαστε για βοηθεια.Ιδιως ο Δημητρης που ξερει πολυ καλα τις Grace.

Return to “Σόμπες pellet”