ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

EdilKamin Idrochip 11.3kW (8.3kW)

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
Pavlitos80
Νέος και ωραίος
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

EdilKamin Idrochip 11.3kW (8.3kW)

Postby Pavlitos80 » 11 Dec 2017, 11:59

Καλημερα σας και καλη σας εβδομαδα!

Καλως σας βρηκα!

Οπως λεει και ο τιτλος ειμαι ενας "χαρουμενος" ιδιοκτητης της εν λογω σομπας!

Ακομα γνωριζομαστε! Εχεις κανεις προτερη εμπειρια σε αυτη τη σομπα;

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για το χρονο σας!

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Re: EdilKamin Idrochip 11.3kW (8.3kW)

Postby cosmic » 11 Dec 2017, 13:12

Με τι πελλετ ξεκινησες? πως τα βλέπεις τα πράγματα για αρχη με την πελλετοσομπα σου?
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Pavlitos80
Νέος και ωραίος

Postby Pavlitos80 » 12 Dec 2017, 16:49

Να τα παρουμε απο την αρχη!

μεχρι προτινος ειχα ξυλοσομπα υδραυλικη την Prity K1 W8.
8 kW στο νερο και 4 kW στο χωρο.

Μετα απο πολλες διορθωσεις και μετατροπες τα τελευταια 4 χρονια (πριν ειχαμε θερμοσυσσωρευτες), καταληξαμε να δουλευει καλα και ικανοποητικα (εαν δεν χρειαζοταν να αδειασουμε το κυκλωμα και μετα να μη μπορουμε να βγαλουμε τον αερα). Να σας πω τη μαυρη μου αληθεια δε θα την αλλαζα, αν εμενα σε μονοκατοικια ή τουλαχιστον σε ισογειο. Χρειαζομουν ενα 5αρι τονους ξυλα για να βγαλουμε τη χρονια. Αλλα μενω σε διαμερισμα δευτερου οροφου,χωρις ασανσερ και τα ξυλα ανεβαιναν στον απο πανω οροφο, χωρις να υπαρχει δυνατοτητα να βαλεις γερανακι και χωρις την ευχερεια να αποθηκευσω μια και καλη τα ξυλα και να ησυχασω!

Ετσι πηραμε την "αιματηρη" αποφαση της αγορας μιας pellet. Ειχα ξαναρωτησει και περσι αλλα 2200 μονο η σομπα ηταν απαγορευτικο! Φετος ετυχε που βρηκαμε την συγκεκριμενη προσφορα και ειπαμε να το τολμησουμε. Θα σου πω φιλε cosmic την πασα αληθεια! Οσο αγχος ειχα για την αγορα,αλλο τοσο εχω και τωρα. Η σομπα κανει τα αδυνατα δυνατα για να με καλυψει αλλα ειμαι επιφυλακτικος!

Τι εννοω! Περα απο το αγχος να τη βαλουμε σωστα (καθως ειχα καει στο χυλο με την εγκατασταση της ξυλοσομπας, μακρια ιστορια), εχω και το αγχος της αποδοσης και της ομαλης λειτουργιας! Ακομα και τωρα, μετα απο ενα μηνα συμβιωσης δε σιγουρευομαι ευκολα,παρολο που η σομπα μας ζεσταινει,δεν εχω παραπονο!

Στις 4 Νοεμβριου πρωτοαναψε η σομπα και σημερα ανοιξα το 25 τσουβαλακι, το Pellets Hot Material της Schweighofer. Δε ξερω να σου πω εντυπωσεις καθως δεν εχω προτερη εμπειρια. Το προμηθευομαι απο εδω προς 6 ευρω το τσουβαλι.

Απο εδω και περα θα ξεκινησω το Pirin το βουλγαρικο σε Α1, εχω μια μπαλετα-72 τσουβαλια-τα οποια μου εκανες ενας φιλος εξυπηρετηση και μου τα εφερε σε τιμη κοστους συν τα μεταφορικα.Αυτο δε το εχω καψει ακομα!

Κοιτα, ακομα ειμαι μουδιασμενος καθως οι πληροφοριες ειναι πολλες και συγκεχυμενες! Ψαξε απο εδω και ψαξε απο εκει μπερδευεσαι πιο πολυ!
Για την ωρα ζεσταινομαστε. Τωρα η εξακριβωση της ζεστης ποσοτικα και οικονομικα, θα δειξει! Θα τα δουμε στην πορεια υποθετω!

Παρακατω θα σας βαλω και λιγες φωτογραφιες!
Τελευταία επεξεργασία από 1 και Pavlitos80, έχει επεξεργασθεί 12 φορά/ες συνολικά

Pavlitos80
Νέος και ωραίος

Postby Pavlitos80 » 12 Dec 2017, 16:50

Image00001.jpg
Image00002.jpg
Image00003.jpg
Image00004.jpg
Image00005.jpg

Pavlitos80
Νέος και ωραίος

Postby Pavlitos80 » 12 Dec 2017, 16:51

Image00006.jpg
Image00007.jpg
Image00008.jpg
Image00009.jpg
Image00010.jpg

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times

Postby vega » 13 Dec 2017, 00:05

Καλορίζικια η καινούργια σου σόμπα. Ακριβό πράμα, ποιότητα όμως σούπερ.

Μια παρατήρηση.
Στις υδραυλικές σόμπες πάντα στις συνδέσεις των νερών τοποθετούμε διαιρούμενες βάνες για να μπορούμε να τις κάνουμε γρήγορη απεγκατάσταση για κάποια επισκευή που πιθανόν που θα χρειαστεί, να μην πω για service [πχ αλλαγή το δαχτυλίδι του κοχλία] που σε κάποιες σόμπες είναι απαραίτητο η εργασία από την πίσω πλευρά.

Κατά τα άλλα είσαι οκ.

Απόλαυσε την σόμπα και μην "τρώγεσαι" πολύ μαζί της....τυπική συνήθεια όλων των νέων χρηστών σόμπων πέλλετ. :)

Pavlitos80
Νέος και ωραίος

Postby Pavlitos80 » 13 Dec 2017, 15:05

Καλησπερα φιλε vega!

σε ευχαριστω για τις ευχες σου.

ορθη η παρατηρηση σου, αλλα νομιζω εχει αρκετο χωρο να δουλεψει καποιος.
Ευχομαι παντως να μη το ανακαλυψουμε επι του πρακτεου!χεχεχε!

Παντως η συγκεκριμενη δε πρεπει να ανοιγει απο πισω,ειναι το σασι της (λεω,μπορει να κανω και λαθος).

Κοιτα!η σομπα δεν ειναι ρυθμισμενη. οπως ηρθε ετσι την αναψα.λιγο με χρονοπρογραμματισμο εχω ασχοληθει και με τις αυξομειωσεις των θερμοκρασιων στο χωρο και στα νερα.
στα υπολοιπα μαυρα μεσανυχτα. Ψαχνομαι να δω μηπως πρεπει να γινει κατι, το οποιο δε γινεται.

Γι αυτο και ρωταω μηπως υπαρχει καποιος που εχει εμπειρια, να με κατευθυνει καπως!
Πιστεψε με δε θελω να τρωγομαι καθολου! Να βαζω pellet, να καθαριζω και να ζεσταινομαι.

Αλλα επειδη απλα τη συνδεσαμε και τη λειτουργησαμε εχω αμφιβολιες!

Σημερα λογικα θα αρχισω να καιω και το Pirin!παπαλα το Schweighopher!

Pavlitos80
Νέος και ωραίος

Postby Pavlitos80 » 16 Dec 2017, 20:27

Καλησπερα παρεα,

επανερχομαι για να σας πω εντυπωσεις για το pellet.

Μετα απο λιγη συμβιωση με το Pirin εχω να δηλωσω ενα πραγμα.
Δε προκειται να ξανακουμπησω το αυστριακο, τουλαχιστον αυτο που πωλειται εδω στην Κερκυρα.

Εχω παθει πλακα!πριν τζαμπα το εκαιγα!

το Pirin εχει καλυτερη θερμογονο αποδοση, ζεσταινει το σπιτι πιο γρηγορα, μεγαλυτερες θερμοκρασιες σε λιγοτερο χρονο, λιγοτερες κατα πολυ κρυσταλοποιησεις στο ποτηρακι. Εχω παθει πλακα!

και ολα αυτα με αρυθμιστη τη σομπα ετσι! ή καλυτερα να ειμαι πιο ακριβης με κανενα πειραματισμο!

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Postby cosmic » 16 Dec 2017, 21:34

ναι το πιριν ειναι δυνατο πελλετ, απλα εχει παραπανω σταχτη! Σου εβγαλε καθολου κλινκερακι?

επειδη εχω παρει πιριν 2-3 φορες, εχω αναμικτες εντυπωσεις με το πελλετ αυτο. Βεβαια ποτε δεν ηταν ασχημο, παντα ηταν απο καλο ως πολυ καλο!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 33 times
Been thanked: 149 times

Postby Χρηστος » 16 Dec 2017, 23:01

Pavlitos80 wrote:
και ολα αυτα με αρυθμιστη τη σομπα ετσι! ή καλυτερα να ειμαι πιο ακριβης με κανενα πειραματισμο!

Αν μου επιτρεπεις μια παρατηρηση...
Η σομπα σου ειναι ποιοτητα 3 ΑΑΑ...κορυφαια δηλαδη.
Διαθετει συστημα Leonardo - Galileo που ελεγχει - ρυθμιζει την καυση ανα πασα στιγμη μετρωντας υποπιεση...θερμοκρασια καυσαεριων και καποιες αλλες παραμετρους.
Αυτο σημαινει οτι ποτε δεν ειναι αρυθμιστη και απαγορευεται ο πειραματισμος (χωρις γνωση)...αυτορυθμιζεται μονη της.

http://edilkaminhellas.gr/%CE%A3%CF%85% ... -Edilkamin
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Return to “Σόμπες pellet”