ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Πληροφορίες, γνώμες και θέματα για τις σόμπες Pellet
Αερόθερμες και υδραυλικές
sugio
Νέος και ωραίος
Status: Offline

ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Postby sugio » 14 Dec 2017, 11:00

καλημερα σας..ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με την θερμανση του σπιτιου μου.
Υπαρχει σαλονοκουζινα , δυο δωματια και μια μικρη τουαλετα η οποια ειναι αναμεσα στα δυο δωματια τα οποια επικοινωνουν με ενα μικρο χολακι με το σαλονι.
Σωματα καλοριφερ ηδη υπαρχουν αλλα δεν τα λειτουργω λογω πετρελαιου.
Ελεγα να βαλω μια σομπα πελετ ενεργιακη που να συνδεεται με τα καλοριφερ και διερωτουμε εαν θα μπορει να φτασει το νερο απ τα καλοριφερ σε ολο το σπιτι...δωματια δηλαδη και μικρη τουαλετα. ( η σαλονοκουζινα ειναι περιπου στα 50 τετραγωνικα , τα δωματια ειναι περιπου 20 τ.μ το καθενα και η τουαλετα περιπου 6 τ.μ.
τα ερωτηματα μου ειναι..
1) με ποσα kw θα ηταν καλυτερα και αποδοτικοτερα μια τετοια σομπα πελετ να διαλεγα ?
2) θα φτανει το ζεστο νερο σε ολα τα σωματα το ιδιο?
3) ειναι καλη λυση μια τετοια επιλογη για θερμανση ολου του σπιτιου ( εννοω βεβαια και πιο οικονομικη απο πετρελαια κ.τ.λ.)

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 174 times
Been thanked: 99 times

Re: ΕΡΩΤΗΜΑ ΓΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

Postby Vagelis » 14 Dec 2017, 11:43

γενικα μιλωντας, η θερμανση με πελλετ, ειναι φθηνοτερη απο εκεινη με το πετρελαιο.
οι χωροι που αναφερεις δειχνουν οτι δε θες μεγαλο μηχανημα, δλδ ενα κατω απο τα 25KW θα σε ικανοποιησει.
η υδραυλικη σομπα, αν συνδεθει απο σωστο μαστορα, στη σωστη θεση, θα σε καλυψει απολυτα.

ολα ομως ειναι σχετικα και εξαρτωνται απο τις απωλειες της οικιας, τα τετραγωνικα, τους ογκους,
την υπαρχουσα υδραυλικη εγκατασταση του κλειστου κυκλωματος και πολλα άλλα...

αν δεν υπαρχει ενα τρομερα δυσκολο προβλημα που δεν μπορει να ξεπεραστει, τοτε μια υδραυλικη σομπα
θα στελνει σε ολα τα σωματα σου, ζεστο νερο και θα απολαυσεις πολλη και φθηνη θερμανση.

** αν μπορεις, να μην καταργησεις την υπαρχουσα εγκατασταση πετρελαιου.
Image

sugio
Νέος και ωραίος

Postby sugio » 14 Dec 2017, 11:53

ευχαριστω αδερφε για την αμεση απαντηση σου..αυτο που ειπες ειναι σωστο...οτι δλδ δεν εχω μεγαλες απαιτησεις διοτι οι χωροι ειναι βολικοι , υπαρχουν σωματα σε ολα τα δωματια και ειναι γενικα ψιλο μικροι οι χωροι του.
οσον αφορα τις απωλειες αυτες ειναι καπως γιατι τα κουφωματα ειναι ξυλινα και οπως και να ναι εχουν καποιες απωλειες λογικες.

Και επισης κυριο ειναι οτι δεν εχουμε παιδια και ειμαστε δυο ατομα πραμα που σημαίνει πως δεν χρειαζεται και παρα πολυ ζεστη ,

απλα δεν εχω μια εικονα απ τις σομπες που θα μπορουσα να διαλεξω..

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 14 Dec 2017, 12:04

εγω, ηθελα 3 χιλιαρικα τη σεζον (5 μηνες) για πετρελαιο.. 12-13 σωματα
τωρα, με το πελλετ (υδραυλικη σομπα 27KW), θελω 700€ χοντρικα.
με το πετρελαιο, 19-20 βαθμοι για 7-8 ωρες τη μερα
με το πελλετ, 23-24 βαθμοι για 12-13 ωρες τη μερα

ψαξε στο φορουμ.. θα βρεις πολλες προτασεις για επιλογη σομπας και πληροφοριες για το τι χρειαζεται να κάνεις.
ειναι το πιο κοινο ερωτημα, αυτο που σε βασανιζει.. ολους μας απασχολησε
και δεν μπορει να απαντηθει μεσα σε λιγες γραμμες.
χοντρικα, θες 2 χιλιαρικα για αγορα σομπας και ανοξειδωτων μπουριων και χρηματα για την υδραυλικη εγκατασταση.
δεν μπορω να ξερω τι υλικα θα χρειαστει το δικο σου σπιτι... ο υδραυλικος σου θα το πει αυτο.

το χερακι σου πιανει καθολου ?
αν ναι, μπορεις να εξοικονομησεις καπου χρηματα και μπορεις να βαζεις ''δωρεαν χερι'' στη σομπα,
χωρις την αναγκη δηθεν εξειδικευμενου μαστορα (το δηθεν παει στο οτι ελαχιστοι τεχνικοι κατεχουν σωστα την υποθεση πελλετ).
Image

sugio
Νέος και ωραίος

Postby sugio » 14 Dec 2017, 12:31

πολλα ρε γαμωτο τα 2000 για αγορα και μονο σομπας χωρις οπως ειπα να εχω τρελες απαιτησεις..
παρεπειπτωντως ξεχασα να πω πως στη σαλονοκουζινα υπαρχει ηδη και για υποστιριξη 25000 bt κλιματιστικο inverter που εχω τωρα για θερμανση..
αρα οπως ειπα δεν χρειαζεται να βρω το τελειο στην αγορα, ...δηλαδη να εχω την σομπα και στην χειροτερη εαν χρειαστει να βαζω και το κλιμα για βοηθεια.
σκεφτομενος ετσι ειπα πως με κανα χιλιαρικο εως χιλια πεντακοσια το πολυ να το ρισκαρα γιατι οι οικονομικες μου δυνατοτητες δεν ειναι αν των 1500 ευρω...
να ρωτησω και κατι ακομη....επειδη οι γυναικες ειναι παραξενες με την καθαριοτητα και δεν θα ηθελα να με πριζει...θελω να ρωτησω αν βαλω πελετ το μπουρι θα βγαζει καπνα πολυ?...θα πρεπει δλδ να βγαινει εντελως εξω απο το σπιτι ή αν βγαινει θα βγαινει λιγος καπνος που δεν θα λερωνει τον τοιχο?

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 14 Dec 2017, 12:57

ξεκιναω απο το τελος...
τη γυναικα και στον παραδεισο να τη βαλεις... παραπονα θα εχει.. χαχαχαχα

το ενα χιλιαρικο για υδραυλικη, μαλλον δε φτανει.
την αποσβεση ομως θα την κανεις αμεσως, αρα πρεπει να το ξανασκεφτεις.

η καμιναδα πρεπει (ιδανικα) να βγει καρφι ευθεια πανω .. αν δε γινεται αυτο, τοτε να εχει μεχρι μισο μετρο ευθεια και μετα καρφι πανω.
κανονικα, αν βγει πανω απο τη στεγη κανα μετρο, δε θα καταλαβεις τπτ απο σκονες και βρωμα.
φυσικα, αν και το καυσιμο που καις ειναι λιγακι της προκοπης.

κατα τα άλλα, μεσα στο σπιτι και γυρω απο τη σομπα, δεν θα εχεις βρωμια.
να προσεχεις μοναχα κατα το γεμισμα να μη ριχνεις με δυναμη το τσουβαλι στη σομπα.. ειπαμε.. θα τα δεις στην πραξη αυτα.

κατα το καθαρισμα, οχι ανοιχτα παραθυρα.. να μη σου ανακατευει τη σκονη το ρευμα αερα.

με το κλιματιστικο, απλα προσθετεις καταναλωση στο σπιτι..
αυτα τα λεφτα ριχτα στη σομπα
Image

sugio
Νέος και ωραίος

Postby sugio » 14 Dec 2017, 13:16

να εισαι καλα και παλι..θα το παλεψω οπως ειπα και για παραπανω απο 1000 και εως 1400 περιπου...ετσι κι αλλιως υπαρχουν εδω που μενω καποιοι που πουλανε τετοιου ειδους σομπες και θα το κανω με δοσεις...λογικο ε? χαχαχα

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 14 Dec 2017, 13:36

εμ... αν ειχαμε τα φραγκα, θα ψαχνομασταν με πελλετ και πατεντες ?
θα μεναμε στο πετρελαιο .. να παταμε ενα κουμπακι και θα ειμασταν αραχτοι στην πισινα μας :D
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 284 times
Been thanked: 212 times

Postby cosmic » 14 Dec 2017, 21:43

https://www.skroutz.gr/c/1384/pellet_st ... rifer.html

Επιλογές υπάρχουν.. πχ Sunsystem BURNiT PM Comfort 25 Plus στα 1424 Ε.

Εχει και τις μικρες πχ 13 Kw αλλα πιστευω οτι δεν θα σε καλυψουν. Στην περιπτωση της σομπας και του λεβητα πελλετ, το μεγαλο γινεται να δουλεψει ως μικρο ως ενα σημειο, το μικρο ομως οτι και να κανεις δεν γινεται να δουλεψει σαν μεγαλο!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

sugio
Νέος και ωραίος

Postby sugio » 15 Dec 2017, 10:03

τελικά φιλοι μου κατέληξα να ψαξω για σομπα πελλετ χωρις να συνδεεται στα σωματα..
δηλαδη μια απλη σομπα σε σχεδον ενιαιο χωρο (δωματια+σαλονοκουζινα κοντα) και περιπου για 80 τ.μ.

μπάτζετ γυρω στα 1200 ευρω...αν θελετε μου λετε γνωμες...
Υ.Γ. η Βουλγαρικες πελετ σομπες εχουν μεγαλες διαφορες απο τις δικες μας?..δλδ δεν αξιζουν να τις δω καθολου?
ρωτω γιατι θα μπορουσα να εχω και μια λιστα απο αυτες να δω αν βολευουν για μενα...
ευχαριστω

Return to “Σόμπες pellet”