ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Σύνδεση ωρομετρητή σε λέβητα πέλλετ

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times
Status: Offline

Σύνδεση ωρομετρητή σε λέβητα πέλλετ

Postby KOSTAS VESTA » 30 Oct 2014, 13:49

Ανοίγω αυτό το θέμα στο πως πρέπει να συνδεθεί ένας ωρομετρητής σε λέβητα πέλλετ μονοκατοικίας χωρίς αυτονομία.

Τι πρέπει να μετρήσουμε : Την κατανάλωση πέλλετ βάσει τις ώρες λειτουργίας. Εδώ είναι το λάθος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.Επειδή πολλά μηχανήματα θέλουν ξηρή επαφή(Χωρίς ρεύμα, απλό ON-OFF) συνδέουμε τον θερμοστάτη και περνάμε φάση στην επαφή του και οπλίζουμε το πηνίο ενός ρελέ και από την όπληση του πηνίου βάζουμε παράλληλα έναν ωρομετρητη και περνουμε ξηρή επαφή από το ρελέ και κάνουμε START-STOP στον λέβητα ή στην μεταγωγική επαφή του θερμοστάτη δεν δίνουμε φάση και κάνουμε την μεταγωγή από αυτόν START-STOP(ΞΗΡΗ ΕΠΑΦΗ) χωρίς σύνδεση ωρομετρητή. Με αυτή την σύνδεση δεν Μ Ε Τ Ρ Α Μ Ε τελικά ώρες που έφαγε πελλετ αλλά ώρες λειτουργίας λέβητα ακόμα και όταν αυτός είναι π.χ. στο άναμα αντίστασης ή στα δευτερόλεπτα που ο κοχλίας περιμένει μέχρι να ξαναρίξει πέλλετ κ.α. ΑΡΑ λάθος μέτρηση!!!!!!!!!!!

Γνώμη μου είναι και θα το κάνω στον δικό μου λέβητα : Παράλληλα στην φάση-ουδέτερο που πάπνε στο μοτερ κοχλία να συνδεθεί ο ωρομετρητής γιατί έτσι θα δούμε πόσο πέλλετ ρίχνει και θα βγάλουμε άκρη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Τι λέτε? ακουώ γνώμες

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Re: Σύνδεση ωρομετρητή σε λέβητα πέλλετ

Postby cosmic » 30 Oct 2014, 16:22

Κώστα το όλο σου σκεπτικό είναι σωστό!

Εγώ αν είχα τις ηλεκτρολογικές γνώσεις θα έβαζα ωρομετρητή όπως λές πολύ σωστά στον κοχλία για να μπορώ να βλέπω την κατανάλωση σε σχέση με τις ώρες τροφοδοσίας, ΑΛΛΑ θα έβαζα αντίστοιχα ωρομετρητή και στο βεντιλατέρ - γιατί έτσι θα έβλεπα το σύνολο των ωρών που δουλεψε ο λέβητας - ασχετα αν ταιζε πελλετ ή οχι (μην ξεχνάμε ότι και στο σβήσιμο παράγεται ενέργεια που εκμεταλεύεται ο λέβητας).
Eco-Heating .....everything about energy & heating

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 25 times
Been thanked: 43 times

Re: Απ: Σύνδεση ωρομετρητή σε λέβητα πέλλετ

Postby fotisBasm » 30 Oct 2014, 19:47

Εγω δεν χρειάζομαι γιατι εχει ο controller μου

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Oct 2014, 19:52

Εσενα ακομα σε περιμενουμε να μας βαλεις φωτογραφίες του λεβητα και του κοντρολερ :D

Για πες μας ομως για να ειμαστε και εντος του θεματος, τι μετραει ακριβως?

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 30 Oct 2014, 20:10

ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ.Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ START.ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΩΡΟΜΕΤΡΗΤΗ ΣΤΟ ΚΟΧΛΙΑ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΠΕΛΛΕΤ.ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ Η Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Η ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ?ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΘΟΔΩΡΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΡΥΩΜΑΤΟΣ ΒΑΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟΥ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ ΣΒΥΣΙΜΑΤΟΣ.ΤΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ???ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 25 times
Been thanked: 43 times

Postby fotisBasm » 30 Oct 2014, 20:59

cosmic wrote:Εσενα ακομα σε περιμενουμε να μας βαλεις φωτογραφίες του λεβητα και του κοντρολερ :D

Για πες μας ομως για να ειμαστε και εντος του θεματος, τι μετραει ακριβως?

Τα παντα!!!!

μπορεις να παρεις μια μικρη γευση σαν επισκεπτης
http://www.stokercloud.dk/dev/fotisbasm.html

Θα κανω παρουσιαση και φωτος μολις λιγο λασκαρω

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Oct 2014, 21:14

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW. wrote:ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΞΕΧΑΣΑ.Ο ΛΕΒΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΚΑΙ ΕΠΕΙΣΗΣ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ START.ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΩΡΟΜΕΤΡΗΤΗ ΣΤΟ ΚΟΧΛΙΑ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΕ ΚΑΙ ΕΚΑΨΕ ΠΕΛΛΕΤ.ΤΙ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΠΟΣΟ ΔΟΥΛΕΨΕ ΤΟ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ Η Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ Η ΤΟ ΜΟΤΕΡ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ?ΠΟΣΟ ΤΡΩΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΡΑΜΕ!!!!!!!!!!!ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΒΗΣΙΜΟ ΘΟΔΩΡΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΛΙΣ ΠΙΑΣΕΙ Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΛΕΠΤΟ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΝΑ ΡΙΧΝΕΙ ΠΕΛΛΕΤ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΡΥΩΜΑΤΟΣ ΒΑΣΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΚΑΜΙΝΑΔΑΣ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟΜΕΤΡΟΥ ΜΕΤΑΒΑΣΗΣ ΣΒΥΣΙΜΑΤΟΣ.ΤΙ ΝΑ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ???ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ

Ποση ώρα κάνει στο κρυωμα που λες? Δηλαδη πόσο δουλεύει το βεντιλατέρ για να ΄κρυωσει'? Εχεις παρατηρησει ποτε ότι τα καυσαερια κατά αυτην την μεγαλύτερη προς ένταση του βεντιλατερ διαδικασία ανεβαζουν θερμοκρασια? Αυτό σημαίνει Κώστα ότι το πελλετ που έχει μείνει στο σχαρακι ή στην μπουκα στην δικια μου περιπτωση συνεχιζει να σου στελνει kw στον λεβητα. Τουλαχιστον αυτο συμβαινει στον δικο μου λεβητα...

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Oct 2014, 21:17

fotisbasm wrote:μπορεις να παρεις μια μικρη γευση σαν επισκεπτης
http://www.stokercloud.dk/dev/fotisbasm.html

Θα κανω παρουσιαση και φωτος μολις λιγο λασκαρω

Με έστειλες.... Μακράν το καλύτερο controller που έχω δει ως τώρα!

Υγ. Και έχω δει αρκετά!

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 31 Oct 2014, 07:00

ΘΟΔΩΡΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΚΛΕΙΣΕΙΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΡΙΧΝΩΝΤΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΕΛΛΕΤ Ο ΚΟΧΛΙΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΣΗ ΩΡΑ ΤΑ ΒΕΝΤΙΛΑΤΕΡ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΛΛΕΤ.ΗΔΗ Ο ΩΡΟΜΕΤΡΗΤΗΣ ΘΑ ΕΧΕΙ ΜΕΤΡΗΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΟΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΕΙ Ο ΚΟΧΛΙΑΣ .ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ?ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ (ΜΟΤΕΡ ΚΑΥΣΑΕΡΙΩΝ-ΦΥΣΗΤΗΡΑΣ)ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΠΕΛΛΕΤ!!!1

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Oct 2014, 10:40

Σου ξαναλέω τι εννοω για να το καταλάβεις :

1)Μια μέτρηση ειναι ακριβώς όπως λές οι ώρες λειτουργίας του κοχλία. Ετσι σε σχέση με την συνολική κατανάλωση να βγάλεις έναν μέσο όρο κατανάλωσης σε pellet.

2)Μια άλλη και διαφορετική μέτρηση είναι το να ξέρεις πόσες ώρες στο σύνολο δούλεψε ο λέβητας. Αυτό το βλέπεις από τις ώρες που δούλεψε το βεντιλατερ - και όχι ο κυκλοφορητής. Με την μέτρηση αυτήν και γνωρίζοντας σε τι Kw έχεις ρυθμίσει τον καυστήρα σου μπορείς να βγάλεις μέσο όρο το πόση ενέργεια χρειάζεται το σπίτι σου σε χρονικά διαστήματα

Με τις 2 παραπάνω ξεχωριστές μετρήσεις μπορείς να πάρεις στο τέλος και την απόδοση του λέβητα σου

Ενα παράδειγμα :

Τον Νοεμβριο ο λεβητας μου δουλεψε 100 ωρες και ήταν ρυθμισμένος στα 15 Kw οπότε η ενέργεια που έβγαλε ο λέβητας ήταν 100χ15=1500 Kw * ΑΣΧΕΤΩΣ το αν έφυγε στην καμινάδα ποσοστό αυτής της ενέργειας ή στο περιβάλλον πλησίον του λέβητα!

M.O. Λειτουργίας για τις 30 μέρες του Νοεμβρίου είναι : Δούλεψε 3.33 ώρες την ημέρα και κάθε μέρα έδωσε 49.95 Kw αντίστοιχα.

Tον Νοέμβριο λοιπόν ο λέβητας αν και δούλεψε 100 ώρες βλέπεις ότι το τάισμα του pellet ηταν αντίστοιχα πχ 60 ώρες. Αν ξέρεις ότι ο κοχλίας σου ταίζει 5 κιλά πελλετ την ωρα τοτε : 60 x 5 = 300 Κιλά pellet. Τα κιλά πελλετ δίνουν μια ενέργεια 300χ5.2= 1560 Kwh. 1560 / 30 = 52 Κw κάθε μέρα.

ΑΡΑ ΛΟΙΠΟΝ : 'Ξόδευε' ο λέβητας σου σε πέλλετ 52 Κw κάθε μέρα και εκμεταλευόταν τα 49.95 Kw . Αυτό σημαίνει 96,05 % απόδοση ο λέβητας...

Το παράδειγμα φυσικά είναι υποθετικό και με νούμερα που απλά μου έρχοταν στο μυαλό ε!

Ελπίζω να βοήθησα.

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”