ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αγορά ενός λεβητα pellet..Τι πρέπει να μάθω?

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 50 times
Been thanked: 39 times
Status: Offline

Re: Αγορά ενός λεβητα pellet..Τι πρέπει να μάθω?

Postby stergiosbik » 22 Dec 2016, 18:24

Με παραδεχεσαι; :mrgreen:

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times

Postby Χρηστος » 22 Dec 2016, 21:05

stergiosbik wrote:Με παραδεχεσαι; :mrgreen:

Εννοειται...ξερεις οτι σε εχω αδυναμια ρε μπαγασα αν και ουτε καν πλησιασες :D
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 22 Dec 2016, 21:10

Χρηστος wrote:
stergiosbik wrote:Με παραδεχεσαι; :mrgreen:

Εννοειται...ξερεις οτι σε εχω αδυναμια ρε μπαγασα αν και ουτε καν πλησιασες :D

Γιατι ρε Χρηστο;Ιδιοι δεν ειναι στην ουσια;

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 22 Dec 2016, 21:46

Δεδομενο ειναι ο λεβητας που σου ανεφερα οτι φτιαχνεται με συνεχομενες βελτιωσεις εδω και μια 15ετια...

Δεδομενο ειναι οτι ο οποιοσδηποτε μπορει να αντιγραψει και να κατασκευασει σημερα τον οποιοδηποτε λεβητα και να του δωσει οποια ονομασια θελει ;)

Εγω προτιμω τον πρωτοτυπο και οχι την φετινη αντιγραφη...
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 22 Dec 2016, 23:24

Ok.Προφανως το πρωτοτυπο ειναι καλυτερο απο την αντιγραφη.
Εγω βαζοντας τον TOBY ηθελα να δειξω απλως οτι αυτος ο λεβητας κανει αυτο το πραγμα.Εσυ εννοειται οτι κατεχεις καλυτερα το αντικειμενο και-κυριως-εμπειρια μεσω της πραξης.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times

Postby erimitis » 23 Dec 2016, 12:16

Χρήστο τον κατατασσεις λοιπον στους κορυφαίους λεβητες αυτον που ανεφερες?

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 23 Dec 2016, 14:26

Ναι Δημητρη τον θεωρω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες για καθαροαιμο λεβητα πελλετ.
Και επειδη μου αρεσει να τεκμηριωνω τις αποψεις μου, αναφερω και τους λογους χωρις να αποτελει αυτο διαφημιση.

1. Εχω τοποθετησει γυρω στους 20 λεβητες και δεν εχω προβληματα σε κανεναν ακομη και μετα απο 5 χρονια...οποιος δυσπιστος μπορω να τον παω μονο στο χωριο μου σε 8 πελατες χωρις να μιλησω εγω καθολου...μονο οι χρηστες που η γνωμη τους εχει αλλη βαρυτητα.

2. Η εταιρια ειναι σοβαρη και αξιοπιστη με υποστηριξη σε τεχνογνωσια και ανταλλακτικα ανα πασα στιγμη (5 χλμ απο το σπιτι μου)...πουλανε λεβητες πελλετ πριν το 2000 με οτι αυτο σημαινει.

3. Πραγματικα εξαιρετικες αποδοσεις καυσης με οικονομια σε μεγιστο βαθμο...110 με 130 βαθμους καυσαερια σε φουλ ισχυ στα 30kw ειτε ειναι καθαρος, ειτε βρωμικος...40 καθετα τουμπο με ελατηρια και μοχλο απλοποιουν τον καθαρισμο.

4. Εδω και ενα χρονο και κατι, βγαινουν με αναβαθμισμενο λογισμικο που αυτορυθμιζει την καυση αναλογως του καυσιμου που καιμε...πραγματικα το κανει να φαινεται παιχνιδι σε σημειο να μην επεμβαινει τεχνικος.
Αυτο ειναι κατι που ωφελειται τα μεγιστα ο πελατης... μια και δεν χρειαζεται καθε φορα που αλλαζει αυτος πελλετ να πειραζει καποιος ρυθμισεις κτλ.

5. Εξοδος καυσαεριων Φ80 αρα συνδεεται σε οποιαδηποτε διαμετρο καμιναδας.

6. Με 90cm φαρδος...140cm υψος και 70cm βαθος μπαινει παντου κουβαλωντας και 180 κιλα δεξαμενη.

7. Με 4 χιλιοστα σιδερο ειμαι σιγουρος για το καζανι και την μακροζωια του.

8. Το θεμα τιμης ειναι κατι προσωπικο και καθαρα υποκειμενικο...προσωπικα ομως με τιμη λεβητα στα 2800 εγω ειμαι ικανοποιημενος γιατι αξιζει τα λεφτα του...ξερετε ποσοι εκει εξω πληρωσαν 3χιλιαρα σε εταιριες και ειναι στα δικαστηρια;;;

Αυτα...
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times

Postby xrysafis72 » 23 Dec 2016, 15:13

Χρηστος wrote:Ναι Δημητρη τον θεωρω οτι ειναι μια απο τις καλυτερες επιλογες για καθαροαιμο λεβητα πελλετ.
Και επειδη μου αρεσει να τεκμηριωνω τις αποψεις μου, αναφερω και τους λογους χωρις να αποτελει αυτο διαφημιση.

1. Εχω τοποθετησει γυρω στους 20 λεβητες και δεν εχω προβληματα σε κανεναν ακομη και μετα απο 5 χρονια...οποιος δυσπιστος μπορω να τον παω μονο στο χωριο μου σε 8 πελατες χωρις να μιλησω εγω καθολου...μονο οι χρηστες που η γνωμη τους εχει αλλη βαρυτητα.

2. Η εταιρια ειναι σοβαρη και αξιοπιστη με υποστηριξη σε τεχνογνωσια και ανταλλακτικα ανα πασα στιγμη (5 χλμ απο το σπιτι μου)...πουλανε λεβητες πελλετ πριν το 2000 με οτι αυτο σημαινει.

3. Πραγματικα εξαιρετικες αποδοσεις καυσης με οικονομια σε μεγιστο βαθμο...110 με 130 βαθμους καυσαερια σε φουλ ισχυ στα 30kw ειτε ειναι καθαρος, ειτε βρωμικος...40 καθετα τουμπο με ελατηρια και μοχλο απλοποιουν τον καθαρισμο.

4. Εδω και ενα χρονο και κατι, βγαινουν με αναβαθμισμενο λογισμικο που αυτορυθμιζει την καυση αναλογως του καυσιμου που καιμε...πραγματικα το κανει να φαινεται παιχνιδι σε σημειο να μην επεμβαινει τεχνικος.
Αυτο ειναι κατι που ωφελειται τα μεγιστα ο πελατης... μια και δεν χρειαζεται καθε φορα που αλλαζει αυτος πελλετ να πειραζει καποιος ρυθμισεις κτλ.

5. Εξοδος καυσαεριων Φ80 αρα συνδεεται σε οποιαδηποτε διαμετρο καμιναδας.

6. Με 90cm φαρδος...140cm υψος και 70cm βαθος μπαινει παντου κουβαλωντας και 180 κιλα δεξαμενη.

7. Με 4 χιλιοστα σιδερο ειμαι σιγουρος για το καζανι και την μακροζωια του.

8. Το θεμα τιμης ειναι κατι προσωπικο και καθαρα υποκειμενικο...προσωπικα ομως με τιμη λεβητα στα 2800 εγω ειμαι ικανοποιημενος γιατι αξιζει τα λεφτα του...ξερετε ποσοι εκει εξω πληρωσαν 3χιλιαρα σε εταιριες και ειναι στα δικαστηρια;;;

Αυτα...

Γνωριζεις αν ο παραπανω λεβητας μπορει να διαχειρηστη-καψεις αγροπελλετ απο αχυρο-βαμβακες-καλαμποκιες?
ΥΓ το πελλετ απο καλαμποκιες εκτος απο μεγαλο ποσοστο σταχτης εχει και μεγαλο βαθμος σχηματισμού κλινκερ
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 23 Dec 2016, 17:12

Χρυσαφη οχι σε καμια περιπτωση...προοριζεται μονο για καυση πελλετ ξυλου.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 23 Dec 2016, 18:50

Χρηστο ειναι απλος στον χειρισμο ή πρεπει να γινεις πυρηνικος φυσικος για να τον μαθεις;Μπορεις ευκολα να αλλαζεις καποιες ρυθμισεις οπως ταισμα και αερα;Μπορει καποιος που δεν ειναι Θεσ/νικη και εχει αυτον τον λεβητα
να κανει καποιες εργασιες σε περιπτωση βλαβης εφοσον φυσικα κοβει λιγο το κεφαλι του;

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”