ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Μετατροπή λέβητα πετρέλαιου σε πελλετ με καυστηρα Ferroli

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
caftis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 4 times
Status: Offline

Postby caftis » 21 Feb 2015, 23:05

Είπα να κάνω εγώ την αρχή οπότε λέω να παρουσιάσω την μετατροπή του λέβητα μου από πετρέλαιο σε πέλλετ . Η αγορά έγινε από τον αντιπρόσωπο της ferroli στην Ηλιούπολη. Ξαφνικά ανακάλυψα ότι είναι γνωστός .Με ενημερωσαν οτι πρέπει να βγάλω μέσα από τον λέβητα τους επιβραντηρες καυσαερίων και ότι πρέπει η μπούκα του καυστήρα να περισσεύει μέσα απ την πόρτα 2,5cm. Οπότε και ξεκίνησε η μετατροπή. Έβγαλα την πόρτα του λέβητα (θερμής st45)Imageέκοψα την παλιά βάση και άνοιξα μια τρύπα φ140Imageέφτιαξα στο μηχανουργείο 2 φλάντζες με εσωτερικό κενό φ142 1 με πάχος 5mm και 1 με 8mm κόστος 6€.Έκοψα έναν σωλήνα φ140 15cm και τον κόλλησα πάνω στις φλάντζεςImageυπολόγισα ώστε όταν θα πατάει πάνω ο καυστήρας να περισσεύει τους 2.5 πόντους που μου είπανImageΣτην εσωτερική πλευρά της πόρτας είχα βγάλει το πυροτσιμεντο που υπήρχε έβαλα σιλικόνη κόκκινη και ξανά έκλεισα την τρύπα με d8ImageImage.Η πόρτα τώρα είναι έτοιμη την ξανατοποθέτησα στον λέβητα βίδωσα πάνω τον καυστήρα και όλα κομπλέ . Αγόρασα από έναν παλιατζη με 5€ ένα βαρέλι έκοψα το πάνω μέρος και έτοιμο και το σιλό. Αργότερα ανακάλυψα ότι έπρεπε να είναι πιο χαμηλά η τρύπα ώστε να παραμένει ο κοχλιας στις 45 μοίρες οπότε και έγινε η αλλαγή. ImageImageΤις ρυθμίσεις τις έκανα μόνος μου γιατί μου ζήταγε ο μάστορας 70€.Με βοήθησε ένα παλικάρι από ένα άλλο σαιτ. Μέχρι τώρα είμαι απόλυτα ικανοποίημενος έχω το καλοριφέρ μόνιμα στους 22c και αν θέλω παραπάνω βάζω σε λειτουργία το τέρας της kratki oliwia 18kw Imageοπότε φτάνω άνετα τους 25c για πλάκα ότι θερμοκρασία και να έχει έξω. Έχει πλάκα μια μέρα κόλλησε η βανα της αυτονομίας και έφτασε το σπίτι στους 26c και μετά ανοίγαμε τις μπαλκονοπορτες για να πέσει η θερμοκρασία. Έχω συνδέσει τον καυστήρα με 3 αυτονομίες υπόγειο σαλόνι και κρεβατοκαμαρες έχω τραβήξει και ένα καλώδιο ώστε να βάλω ένα λαμπάκι στον πίνακα στο σπίτι για να βλέπω όταν μπλοκάρει ο καυστήρας και να κάνω ρεσετ χωρίς να πηγαίνω στο λεβητοστασιο .Αυτά για τώρα ακούω απόψεις και τα ξαναλέμε.

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Re: μετατροπή λέβητα από πετρέλαιο σε πελλετ

Postby fousk_mech » 22 Feb 2015, 00:24

Πολύ ωραία παρουσίαση. Ευχαριστούμε. Τελικά δεν είναι τόσο τραγικό να αλλαχτεί ο καυστήρα πετρελαίου σε πέλλετ.

Ωραίο το σετάκι των αξεσουάρ τζακιού...... :mrgreen:

caftis
Νέος και ωραίος

Postby caftis » 22 Feb 2015, 00:26

fousk_mech wrote:
Ωραίο το σετάκι των αξεσουάρ τζακιού...... :mrgreen:

Το χεις βάλει στο μάτι προβλέπω να στο κάνω δώρο

fousk_mech
Πελλετοκαύστης

Postby fousk_mech » 22 Feb 2015, 09:14

:o :o :o :o :o :o

Sorry για το off-topic γενικά....

=======================================================================================================================
Τάκη, στο έχω πει, μου αρέσει πάρα πολύ.

Γενικά έχω ένα θεματάκι, είμαι πολύ "μυστήριος" με τα γούστα μου..... όλα μου ξυνίζουνε όλα μου μυρίζουνε, αλλά άν δω κάτι και μου αρέσει,
τρώω κόλλημα.

Ε... το σετάσι αυτο τώρα, αντικειμενικά είναι πολύ όμορφο. Τι κρίμα (πραγματικά) που δεν το συνεχίζει η viometale.

Τάκη, τα σχέδια του αυτοσχέδιου τζακιού είναι έτοιμα. Όποτε θες, το φτιάχνουμε :mrgreen:

Αν θες, τα βλέπουμε και με τον Δημήτρη Φ. μαζί.....
=========================================================================================================================

caftis
Νέος και ωραίος

Postby caftis » 22 Feb 2015, 10:30

Γιώργο στείλε σε μαιλ να τα δω.Αν θες κάντω και εδώ ένα θέμα να τα λέμε και από εδώ.

caftis
Νέος και ωραίος

Postby caftis » 22 Feb 2015, 10:34

Όσο για το σετάκι λέω να στείλω φωτογραφία στην viometal να μου πουν γιατί σταμάτησαν αυτό το έργο τέχνης και δεν μπορούν να το βρουν οι συντεκνοι

fousk_mech
Πελλετοκαύστης

Re: Μετατροπή λέβητα πετρέλαιου σε πελλετ με καυστηρα Ferroli

Postby fousk_mech » 22 Feb 2015, 13:48

Τάκη, αυτό με τη φωτογραφία θα ήταν φοβερό. Εσύ που το έχεις, το τραβάς μια φωτό και τους στέλνεις mail. Κάνε το σε παρακλώ και θα σου είμαι υπόχρεος. Να δω τι θα σου απαντήσουν......

caftis
Νέος και ωραίος

Postby caftis » 24 Feb 2015, 20:16

Γιώργο έστειλα το μαιλ περιμένω απάντηση.

fousk_mech
Πελλετοκαύστης

Re: Μετατροπή λέβητα πετρέλαιου σε πελλετ με καυστηρα Ferroli

Postby fousk_mech » 24 Feb 2015, 22:37

Ευχαριστώ Τάκη, για να δούμε.....

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times