ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αναζήτηση τεχνικών για λέβητες πέλλετ...μέγα πρόβλημα

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
vega
Moderator
Has thanked: 9 times
Been thanked: 36 times
Status: Offline

Αναζήτηση τεχνικών για λέβητες πέλλετ...μέγα πρόβλημα

Postby vega » 28 Dec 2015, 10:24

Εχοντας κάποια σχετική επαφή με τις σόμπες πέλλετ στο τεχνικό τους μέρος, και σε συγκεκριμένη μάρκα αντιμετωπίζω πολλές στεναχώριες-προβληματισμούς απο εκλήσεις βοήθειας για καυστήρες και συστήματα πέλλετ.

Οταν ακούς ότι μέσα στον χειμώνα οτι έχει μείνει το σπίτι απο θέρμανση και έχουν μωρά παιδιά, επιθυμείς να βοηθήσεις, αλλά δεν μπορείς.

Το πράγμα στην αγορά στο νέο αντικέιμενο που λέγεται πέλλετ, ακόμα μια φορά όπως πολλά άλλα προιόντα πήρε πολύ άσχημο δρόμο. Εγιναν χιλιάδες και διάφορες εισαγωγές γνωστών και αγνώστων μηχανήματων πουλήθηκαν όλα κάτω απο ένα βουνό υποσχέσεις, και σήμερα οι περισσότεροι έμειναν ξεκρέμαστοι χωρίς βοήθεια χωρίς ανταλλακτικά.

4 χρόνια μετά την "μαγική έξαρση του πέλλετ" στην αγορά, έχουν όλα κρεμάσει. Τα ευκαιριακά καταστήματα έβαλαν λουκέτο, οι λίγοι ασχολούμενοι που ξεκίνησαν να αναλάβουν το service εξαφανίστηκαν. Και κάποιοι που βάζουν χέρι χωρίς να γνωρίζουν το πέλλετ, μόνο ζημία κάνουν.

Και ο κοσμάκης που έδωσε πολλά η λίγα λεφτά για να κάνει την αλλαγή, τώρα υποφέρει. Δεν θέλω να ακούσω "καλά να πάθουν" ας πρόσεχαν" "να το έψαχναν όπως εμείς" κτλ....γιατί δεν μπορούν, η δεν μπορούσαν να έχουν όλοι τις γνώσεις, η έστω την ίδια δυνατότητα σαν εμάς [πχ ψάξιμο στο ίντερνετ]

Επάγγελμα τεχνικός καυστήρων και σομπών πέλλετ δεν υπάρχει. Δεν υπήρξε βέβαια ποτέ, αλλά τώρα δεν βρίσκεις ούτε έναν. Σε όλους φαίνεται κάτι απλό, και ίδια όλα, αλλά στην ουσία είναι πολύ δύσκολο να φτιάξεις ένα χαλασμένο μηχανημα...ακόμα και ένα μπλοκαρισμένο την στιγμή που δεν το γνωρίζεις. Ισως με τα μηχανικά του μέρη να μπορείς να βγάλεις άκρη, αλλά με τα ηλεκτρονικά του με τίποτα. Εαν βάλουμε και τον παράγοντα "ανταλλακτικά" και την απουσία αυτών, τότε θα πράγματα γίνονται απο πολύ δύσκολα έως αδύνατα. Ακόμα και ψαγμένος και καλός μάστορας να είσαι, στο επί τόπου επισκευή σε ένα άγνωστο μηχανημα είναι μαρτυριο.

Εχω ένα τηλέφωνο στο διαδίκτιο για το service μια συγκεκριμένης μάρκας σόμπας πέλλετ, και δέχομαι κάθε μέρα 5 τηλέφωνα απόγνωσης για τεχνική βοήθεια....κάθε μέρα 4-5 τηλέφωνα...είναι τραγικό αυτό που συμβαίνει, και το ζω κάθε μέρα τώρα που ξεκίνησε ο χειμώνας. Η πρώτη ερώτηση μου είναι απο το πήρατε το μηχάνημα, και ακούω πάντα "δεν υπάρχουν πλέον αυτοί που μας το πουλησαν-τοποθέτησαν"

Είναι πολύ κρίμα και άδικο για το πέλλετ, χάνει την αξιποπιστία του μέρα με την μέρα.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 28 Dec 2015, 10:41

Πολυ σωστος φιλε Βεγγα

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 142 times
Been thanked: 90 times

Re: Αναζήτηση τεχνικών για λέβητες πέλλετ...μέγα πρόβλημα

Postby Vagelis » 28 Dec 2015, 17:07

οπως καθε ''μοδα'' στην ελλαδα (χρηματιστηριο - φωτοβολταϊκα), ετσι και το πελλετ ως ''αναγκη - μοδα''
τραβηξε τους επιτήδειους τυχοδιωκτες, που το ειδαν σαν αλλη μια αρπαχτη.
θα μου πει κανείς ''μιλας σαν να ξερεις''... μα δε χρειαζεται να ξερεις... απλα βλεπεις τι γινεται καθημερινα γυρω σου.

εχεις απολυτο δικιο ο Δημητρης, τυχαιοι και λαμογια, εχουν κατακλυσει την αγορα, γενικα στον τομεα ''ενεργεια'',
τοσο που μπηκα στον πειρασμο να σκεφτω να στοκαρω κοχλιες και μοτερ απο τη σομπα και ισως και πλακετα...
σημερα ειναι τα εργοστασια και αυριο αλλαζουν ονομα, χρεωκοπουν και ανοιγουν σουβλατζιδικο.
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 181 times

Postby cosmic » 28 Dec 2015, 17:54

Αυτό μας έκανε και κάτσαμε να μάθουμε ένα αντικείμενο, άσχετο παντελώς με το εργασιακό μας περιβάλλον!

Μην μασάτε όμως όσο υπάρχουμε, θα βοήθάμε οταν μας το ζητανε!

Βάγγο κοχλίες πες μου τι αριδα εχει και σου στέλνω όσα μέτρα θέλεις! Τα χέρια σου πιανουν, οπότε μετατροπή με άλλη πλακέτα-κοντρόλερ άνετα την κάνεις! ΚΑΙ πλακέτες υπάρχουν πολύ αξιόλογες αν θέλεις - και καλύτερες απ ότι φοραμε τωρα!!!!

Εγω σε αυτα τα χρονια που ασχολουμαι με το αντικείμενο έχω πάει σε αρκετές εγκαταστασεις για να πω την άποψη μου (παντα αφιλοκερδως!). Το πιο περιεργο που αντιμετωπισα ήταν ανθρωπος με ακριβό λέβητα που τον δουλευε τριτη χρονιά ΔΕΝ ηξερε ουτε το πως να μπει στο μενου του, δεν λεω να το ρυθμισει! ΔΕΝ ηξερε καν πως να μπει στο μενου!!! Αυτο ηταν ΑΠΛΑ ΤΡΑΓΙΚΟ!!!

Πρόσφατα δέχτηκα τηλεφώνημα από γνωστό μου σχετικά με μια εγκατασταση που απ οτι μου είπε ανεβαζε πιεση αλλά και να μην μπορει να ανεβασει θερμοκρασια οταν λειτουργει! Τον ρωτησα 2-3 πραγματα και του ειπα σε πρωτη φαση να αλλαξει τον πληρωτη του και μετα θα βλεπαμε και το δευτερο θεμα - που δεν ανεβαζει θερμοκρασια!
ΕΜ, εδω λοιπον εγινε το εξης καθως υδραυλικος δια τηλεφωνου δεν παιζει! καποιος πειραξε τον πληρωτη και τον ανεβασε απο το 1 bar στα 2 bar, ο πληρωτης λοιπον δεν κολλησε και ετσι δεν ηταν για πεταμα, αλλα καποιος τον πειραξε (πως θα μπορουσα να το ξερω χωρις να το δω?!). Για το δευτερο θεμα ειπα απλα να δουν ρυθμισεις και πελλετ.

Καλως ή κακως το πελλετ θελει ενημερωμένο χρήστη και άνθρωπο που μπορει να αντιληφθει το πως θα αλλαξει ρυθμισεις στο μηχανημα και που θα εχει διαθεση να ασχοληθει με το μηχανημα! Αυτός είναι ένας ακόμη λόγος που έμεινε στάσιμο τα τελευταία 2 χρονια περαν των οικονομικών κτλ φυσικα - με φθίνουσα πορεία!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 27 times
Been thanked: 42 times

Postby obelix » 28 Dec 2015, 18:47

Δε θα ξεχάσω που έκανα έρευνα πριν 3 και χρόνια
Στη περιοχή μου εδώ γύρω πρέπει να υπήρχαν πάνω από 6-7 μαγαζιά. Άκουγα ότι να ναι, θυμάμαι όμως ότι είχα πει πεισθεί να βάλω επειδή όλοι τις είχαν σε λειτουργία στα μαγαζιά τους.
Ο τελευταίος που πήγα μου είχε πει το εξής και φυσικά με έπεισε
Πρέπει να έρθω να δω το σπίτι, να μετρήσω και να σου βγάλω 2-3 λύσεις. Είχα ξεκινήσει για υδραυλική και όντως ο άνθρωπος που έδωσε μια φθηνή και μια πιο ακριβή λύση. Ο υδραυλικος που είχε όμως ήταν για το φουτσο και με απέτρεψε από υδραυλική.
Πήγα στην ακριβή και ύστερα από 3 χρόνια είμαι 100% ικανοποιημενος, βέβαια μου περνά από το μυαλό να κοιτάξω μπας και βγάλω ακρη για υδραυλικη επειδη κανω μια επέκταση στο σπίτι για το 3 μέλος που θα έρθει.
Αντωνης

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 29 Dec 2015, 01:15

Παιδια ενας απο τους λογους που επελεξα kiturami ηταν οτι ο κεντρικος εισαγωγεας ειναι θεσσαλονικη ο μαστορας μενει στο διπλανο χωριο και δουλευουν 24/365
Οπως ειπε και ο Τεο το πελλετ θελει πειραματα για αυτο επιλεγεις σωστο λεβητα να μην σε τρωει το λεβητοστασιο

vega
Moderator

Postby vega » 27 Nov 2016, 13:40

Δεκέμβριος 2016...ένας χρόνος μετά το αρχικό μου πόστ σε αυτό το θέμα.

Η κατάσταση με το service των σομπών συνεχίζεται και έχει πάρει τρομακτικές διαστάσεις. Οι κάτοχοι σομπών πέλλετ, που προστέθηκαν τώρα και αυτοί που έχουν αγοράσει μεταχειρισμένες από χέρι, τραβάνε τα μαλλιά τους από απόγνωση.

Για να δούμε τι θα γίνει στην συνέχεια.

theodore16
Νέος και ωραίος

Postby theodore16 » 02 Jan 2017, 20:25

καλησπέρα , έχω μια σόμπα-λέβητα edilkamin tresor που έχει βγάλει πολλά προβλήματα ,δεν μου την άλλαξαν το καλοκαίρι πριν λήξει η εγγύηση γιατί ο υπεύθυνος τεχνικός δε συναίνεσε , είμαι απογοητευμένος από το επίσημεο σέρβις της εταιρίας , ωστόσο αυτός ασχολείται με αυτή τη μάρκα οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να την ξέρει.
Φέτος δούλεψε για ενάμιση μήνα και τώρα παρουσιάζει πρόβλημα στο άναμμα . Γνωρίζετε κάποιον που να μπορεί να ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη σόμπα ή η λειτουργία τους είναι αρκετά παρόμοια ώστε κάποιος ικανός και σοβαρός μπορεί να ασχοληθεί με μια άλλη μάρκα

cosmic
Admin
Has thanked: 256 times
Been thanked: 181 times

Postby cosmic » 03 Jan 2017, 09:29

theodore16 wrote:καλησπέρα , έχω μια σόμπα-λέβητα edilkamin tresor που έχει βγάλει πολλά προβλήματα ,δεν μου την άλλαξαν το καλοκαίρι πριν λήξει η εγγύηση γιατί ο υπεύθυνος τεχνικός δε συναίνεσε , είμαι απογοητευμένος από το επίσημεο σέρβις της εταιρίας , ωστόσο αυτός ασχολείται με αυτή τη μάρκα οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να την ξέρει.
Φέτος δούλεψε για ενάμιση μήνα και τώρα παρουσιάζει πρόβλημα στο άναμμα . Γνωρίζετε κάποιον που να μπορεί να ασχοληθεί με τη συγκεκριμένη σόμπα ή η λειτουργία τους είναι αρκετά παρόμοια ώστε κάποιος ικανός και σοβαρός μπορεί να ασχοληθεί με μια άλλη μάρκα

Καλως ήρθες!!!

Θέλεις να μας πείς ποιο ακριβώς πρόβλημα σου παρουσιάζει, έτσι ώστε να σε βοηθησουμε να το λύσεις? Επίσης σε ποια περιοχή μένεις?
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

vega
Moderator

Postby vega » 03 Jan 2017, 21:46

theodore16 καλησπέρα.

Οντως ένας σοβαρός και ικανός τεχνικός όπως αναφέρεις θα μπορούσε να λύσει προβλήματα σε μια σόμπα που δεν γνωρίζει, αλλά αυτό θα μπορούσε να γίνει στο εργαστήριο του, και όχι να "ψάχνεται" στο σπίτι του πελάτη.
Ακόμα και το πιο απλό, στο να βγάλεις τα πλαϊνά καπάκια, εάν δεν γνωρίζεις θα πρέπει να ψάχνεις που είναι οι βίδες. Και αυτό δεν είναι καθόλου σωστό και τίμιο για έναν υπεύθυνο τεχνικό.

Στο θέμα σας τώρα, δεν καταλαβαίνω πραγματικά γιατί δεν έχουν "στήσει" το μηχάνημα να δουλέψει σωστά.

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”