ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

προβλημα εναυσης σε καυστηρα πελλετ

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
tho67
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times
Status: Offline

προβλημα εναυσης σε καυστηρα πελλετ

Postby tho67 » 28 Jan 2016, 14:51

Θελω την βοηθεια σας.Εχω προβλημα εναυσης στον καυστηρα μου από τον Οκτωβριο μηνα ,βγαζει αλαρμ αντιστασης 1 φορα την βδομαδα ή κάθε 2 μερες., Δεν αναβει την αρχικη δοση.Η αντισταση φαινεται να μην λειτουργει γιατι φυσαει –φυσαει το μοτερ του καυστηρα και τα πελλετ δεν αναβουν 5,6 μαυριζουν λιγο.Εχω κανει και αλλαγη της αντιστασης και το προβλημα συνεχιζεται.Αυτο συνεβει ενώ ολη την σεζον περυσι ηταν όλα καλα.Εχω παιξει ολες τις δοσολογιες στην αρχικη δοση,καθαρισα καυστηρα,καμιναδα,μοτερ καυσαεριων ,κοχλια,σιλο πελλετ .Τωρα εβγαλα το ανεμιστηρακη καυσαεριων μηπως αυτό δημηιουργει καποιο προβλημα στον χωρο καυσης.Μπορω να κοιταξω κατι αλλο;

stathis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 3 times

Re: προβλημα εναυσης σε καυστηρα πελλετ

Postby stathis » 28 Jan 2016, 15:21

Δώσε μας λεπτομέριες.
Πχ για να σου μπλοκάρει απο θερμική αντίσταση έχεις θέμα ελκυσμού.
Για να σου βγάζει βλέβη Α01 έχεις θέμα αντίστασης ή αρχικού πέλλετ (δεν είναι αρκετό).
Είναι πολλά γινε πιο σαφής.

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 162 times

Postby cosmic » 28 Jan 2016, 15:33

Δηλαδη όλα είναι καθαρά, έχεις ελκυσμό και δεν έχεις αλλάξει χρόνο τροφοδοσίας αρχικής ρίψης ή τον αέρα κατα την διαδικασία έναυσης???

Ποιο πελλετ καις? και θύμησε μας και τον λέβητα - κοντρολερ σου για να δούμε και τις ρυθμίσεις παρέα
Eco-Heating .....everything about energy & heating

tho67
Νέος και ωραίος

Postby tho67 » 28 Jan 2016, 17:58

Όταν άρχισε το πρόβλημα τον Οκτώβριο δεν είχα πειραξει ρυθμίσεις έναυσης αρχικης δοσης πελλετ (μετα εβαλα διαφορες μηπως φταιει αυτο,τίποτα ως προς αυτό)ουτε τον αέρα κατά την έναυση δεν τον έχω πειράξει καθόλου ,είναι τα εργοστασίου,έχω μοτεράκι καυσαεριων στην έξοδο οπότε υπάρχει σίγουρος ελκυσμός.Βλέποντας το προβλήματα τον Οκτώβριο ,μέσα Δεκεμβρίου βάζω κεραμική αντίσταση, ανάβει πολύ πιο γρήγορα ,αλλά κάποιες φορές όπως είπα βγαζει αλαρμ.Πελλετ pelewood,Schweighofer, kastamonu,με όλα έσβηνε.Πως πέρυσι δεν υπήρξε πρόβλημα,και φέτος ξαφνικά....καυστήρα ς effecta supra 30 σε λέβητα tangra.bg

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 162 times

Postby cosmic » 28 Jan 2016, 18:21

το πελλετ που εκαιγες περυσι γενικως ηταν πιο ψιλοκοκκο?
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times

Postby Χρηστος » 28 Jan 2016, 18:45

Αλλαξε εγκεφαλο καυστηρα...
Θεωρω πως η πλακετα εχει το πρόβλημα.
Αν ο αντιπρόσωπος ηταν σοβαρος θα το ειχε λυσει.
Τα υπολοιπα μερη του καυστηρα είναι εξαιρετικης και προσεγμενης ποιοτητας και δυσκολο να εχουν ελλατωμα.
Στην πλακετα με τις αλλοπροσαλες τασεις της Ελλαδας ισως κατι να εσκασε...μια λεπτομερεια...ισως μια δίοδος...μια μικρη αντισταση...ένα θυριστορ... μπορει να κανει την λειτουργια του καυστηρα προβληματικη.
Μην μου πεις πως ειχες σταθεροποιητή τασης;;;
Ευχομαι καλα ξεμπερδέματα.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 25 times
Been thanked: 30 times

Postby obelix » 28 Jan 2016, 19:16

Ακριβώς το ίδιο έπαθα και εγώ από πέρσι σε φέτος αλλά σε σομπα.
Το μόνο που έκανα ήταν να αυξήσω το χρόνο της έναυσης και από τότε δεν βγάζει σφάλμα πότε,τις περισσότερες φορές αργεί να ανάψει.
Θεωρώ αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, ότι το πελλετ σου έχει υγρασία και γιαυτο δεν ανάβει εύκολα.
Αντωνης

tho67
Νέος και ωραίος

Postby tho67 » 28 Jan 2016, 19:58

Αυτό με τον εγκέφαλο του καυστήρα χρηστο ,μου το είπε ένας τεχνικό ς τους οτι πάθαινε το ίδιο σε έναν πελάτη του και ήρθαν από το εργοστάσιο στη Βουλγαρία και του κάναν αναβάθμιση στο πρόγραμμα ,αλλά λέω μην δεν είναι αυτό....και όσο για το σταθεροποιητή δεν έχω,και ο καυστηρας συνδεθηκε εκτος ρελε με δικιά του γραμμή γιατι δημιουργούσε βραχυκύκλωμα και έπεφτε η ασφάλεια.οπότε Χρήστο μέσα είσαι...
Και όσο για το πελλετ που λετε αφού δεν ανάβει καν ,λίγα μόνο καπνίζονται ,στην ουσία ή αντίσταση δεν δουλεύει .πέρυσι το πελλετ ήταν το pirin περίπου το ίδιο.

stathis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 3 times

Postby stathis » 28 Jan 2016, 21:41

Όλα καλά αυτά αλλά πάλι έχεται μία σημαντική παράλληψη.
Για να ανάβει καλά το πέλλετ πρέπει να έχεις αρκετή ποσότητα στην αρχή και φυσικά ο χρόνος που θα καεί εξαρτάται και απο το είδος του πέλλετ .
΄Πώς ξέρεις ότι το πέλλετ είναι υγρότερο απο ένα άλλο?
Και 2-3% περισσότερη υγρασία να έχει θα ανάψει το πέλλετ άν είναι μεγάλη ποσότητα στην αρχή.
Μετά , και καθώς μπαίνει στη κανονική λειτουργία δεν επηρεάζει τη φλόγα κα τόσο πολύ πλίν κάποια μείωση στις θερμίδες.
Πήρες βάρος ανά λεπτό?
Μέτρησες με αναλυτή μικρήκαι μεγάλη φλόγα?
Το καλό στη υπόθεση είναι είναι το βεντιλατέρ καυσαερίων που δημιουργεί συνεχώς υποπίεση στον θάλαμο.
Άν το βάρος /λεπτό ανέρχεται στα 330 γραμ τότε ισχύουν τα εργοαστασιακά. με κάποιες αλλαγές στις παραμετροποιήσεις καύσεως του αρχικού πέλλετ στον χρόνο και στη ποσότητα.
Τ03=51
τ04=10-11
Το τ06= 100 ή 150
και το τ07 = 15
Για το τ08=50 (εδώ μετράς και CO2 και μειώνεις σταδιακά.

τ09=2,5
Το ίδιο και στη μεγάλη ισχύ που ορίζεις απο την u2.
Tώρα για to Kontroller ισχείει ότι επηρεάζεται απο τις μεταβολές της τάσης αλλά άν κάωει κάτι θα αντιμετωπισθεί γενικότερα πρόβλημα όπως μπορεί να κολήσει και να μην σταματάει ο κοχλίας.
Τώρα άν είναι μην μπαίνει στην κανονική λειτουργία μπορεί να φταίει το ότι το ρελλέ της ψυχρής δεν δημιουργεί παρασητικότητα ή επαγωγή. και το μπερδεύει στο μάτι δεν διαβάζει φλόγα.
Άλλαξε το ρελλέ και κοίτα άν στη ψυχρή επαφή έχεις κοντά και άλλα καλώδα.

tho67
Νέος και ωραίος

Postby tho67 » 29 Jan 2016, 08:56

να τα παρουμε ενα ενα..αναλυτη κ βαρος /λεπτο κλπ δεν εχω κανει κατι.( πρεπει να ριχνει στο λεπτο γυρω στα 400 γρ παντως) την αρχικη δοση την εχω βαλει σε διαφορες τιμες και σε ολες τις τιμες εκτος απο τις φορες που βγαζει αλαρμ την αναβει πολυ γρηγορα,στο λεπτο που λειτουργει η αντισταση,πριν ξεκινησει να φυσαει.Οταν βγαζει αλαρμ το πελλετ στα 12 λεπτα που ειναι ο χρονος αρχικης εναυσης δεν το αναβει καθολου,μαυριζουν λιγα μερικα 5,6 μονο,και αυτο με 4-5 πελλετ που δοκιμασα το εκανε σε ολα(Δεν μπαινει στην κανονικη λειτουργια γιατι δεν φτανει στο σημειο-σταδιο να δει φλογα το φωτοκυταρο).Το πελλετ το αρχικο που επεσε και εβγαλε αλαρμ μετα οταν κανω επανεκινηση τον λεβητα,αυτο το ιδιο χωρις να πεσει το αλλο μεσα αφου ξαναριχνει, το αναβει κανονικά.
Με αυτα που σου λεω πρεπει να κοιταξω για το ρελε και την ψυχρη επαφη που μου γραφεις η οχι;
Οι τιμες που αναφερεις πρεπει να ειναι απο τον αλλο καυστηρα που βγαζει η tangra ton HP 30,στον δικο μου εχει to μενου tης effecta.Προς το παρον εχω βγαλει το μοτερ καυσαεριων μηπως μπερδευε την ολη κατασταση στην κατασταση να δω τι γινεται.
Πως μπορω να δω αν στον κοντρολερ εχει δημιουργηθει καποιο προβλημα;

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”