ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Tiemme controllers ερωτησεις και ρυθμίσεις

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times
Status: Offline

Re: [Manual] Tiemme Fc810

Postby Χρηστος » 17 Nov 2016, 18:06

Βρε fenergy... αυτα που ρωτας, σημαινουν πως αυτος που σου τον πουλησε τον λεβητα δεν εχει ιδεα να σου τα εξηγησει.
Τι τα λεμε τοσα χρονια τα ιδια πραγματα :roll:
Δεν αγοραζουμε απο οπου να ναι 8-)
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 17 Nov 2016, 18:12

Μααα...Χρηστο...Δεν ειπα πουθενα οτι τον ρωτησα!!!Για να ειμαι ειλικρινης εδω μεσα σας θεωρω πολυ πιο ενημερωμενους απο οποιονδηποτε πωλητη-υδραυλικο!Εννοειται οτι θα τον παρω και αυτον τηλεφωνο να τον ρωτησω...αλιμονο!!Απλα επειδη αυτο εγινε πολλες φορες χθες απο το μεσημερι και μετα...τα μαγαζια ειχαν κλεισει οποτε ειπα να ρωτησω πρωτα εδω (που ετσι κι αλλιως θα ρωτουσα πρωτα εδω) και μετα να παρω το παιδι!

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 19 Nov 2016, 11:37

Θεοδωρε το βρηκα!Δε χρειαζεται να μου στειλεις τις ρυθμισεις!!ηταν πολυ ψηλα το βεντιλατερ καυσαεριων στο ignition και δεν μπορουσε να αναψει το πελλετ...απλα ξερεις τι θελω αν γνωριζεις??Εχω πχ το tiemme να μπαινει modulation στους 65...μετα,ποια παραμετρος ειναι αυτη που λεει να ξαναπαρει μπρος ας πουμε στους 60?

cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times

Postby cosmic » 19 Nov 2016, 23:38

Αν το εχεις στους 65 να μπαινει modulation, ρυθμιζεις τους βαθμούς που θα κανει modulation πχ 8, θα παει τα νερα στους 73 και θα σβησει, σωστα?

Και θα ξαναπαρει μπροστα στους 65 -(μειον) την ρυθμιση διαφορικου που εχεις πχ 5 βαθμούς, θα ξαναπαρει στους 60. Εσενα τωρα ετσι οπως ειναι ποτε ξαναναβει?

Αν ειναι το ιδιο, τοτε TP04 ....ih24 και βαλε το διαφορικο που θελεις (συνηθως 3-5 βαθμους)
Eco-Heating .....everything about energy & heating

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 20 Nov 2016, 01:23

Οκ το πιασα..εν εχω δει ποτε αναβει παλι αλλα αυτο που λες ειναι οποτε αυριο θα το δοκιμασω να σαι καλα!

cosmic
Admin

Re: Tiemme controller ερωτησεις Και ρυθμίσεις

Postby cosmic » 20 Nov 2016, 11:58

τι εκανες τελικα? ταιριαξε η ρυθμιση? για πες πως ακριβως δουλευει τωρα?

fenergy
Πελλετοκαύστης

Re: Tiemme controllers ερωτησεις και ρυθμίσεις

Postby fenergy » 20 Nov 2016, 12:40

Θεοδωρε το μονο που εκανα ειναι να μπω στο μενου και να βαλω το IH24 στο 5 (ενω ηταν στο 15!!)...ακριβως δεν εχω παρατηρησει πως ανεβοκατεβαζει θερμοκρασια...το μονο σιγουρο ειναι οτι το χω ρυθμισει στους 65 και οταν φτανει μπαινει modulation...θελω να πειραματιστω αρκετα παντως μιας και πιστευω οτι μπορω να βρω καλυτερες ρυθμισεις απο τις ηδη υπαρχουσες...πχ στο modulation ισως να κατεβασω λιγο κοχλια και αερα για να γινει λιγο πιο οικονομικο...αν εχεις καμια προταση...οτιδηποτε βασικα πες μου.Ευχαριστω!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 20 Nov 2016, 19:31

fenergy wrote:Θεοδωρε το μονο που εκανα ειναι να μπω στο μενου και να βαλω το IH24 στο 5 (ενω ηταν στο 15!!)...ακριβως δεν εχω παρατηρησει πως ανεβοκατεβαζει θερμοκρασια...το μονο σιγουρο ειναι οτι το χω ρυθμισει στους 65 και οταν φτανει μπαινει modulation...θελω να πειραματιστω αρκετα παντως μιας και πιστευω οτι μπορω να βρω καλυτερες ρυθμισεις απο τις ηδη υπαρχουσες...πχ στο modulation ισως να κατεβασω λιγο κοχλια και αερα για να γινει λιγο πιο οικονομικο...αν εχεις καμια προταση...οτιδηποτε βασικα πες μου.Ευχαριστω!

Φυσικά και πρέπει στο modulation να κατεβαζει τροφοδοσία και αέρα - όπως πχ στην κλίμακα 1 ή και λιγότερο αν αντεχει και ανεβαζει θερμοκρασία!

Παρακολούθησε σε κάποια φάση το πως ακριβώς δουλευει και ενημέρωσε με για να δούμε αν μπορουμε να τον ρυθμίσουμε καλύτερα!

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 03 Dec 2016, 11:38

Καλημερα Θεοδωρε!

Μετα απο καποιες ρυθμισεις και παρακολουθηση εχω μια εικονα για το πως δουλευει αλλα και καποιες αποριες.1-2 μερες που ειχε κρυο ειχα τα νερα στους 75 και το χα βαλει οταν τα φτανει να μπαινει modulation (Α01=1) οπου εκει εκανα τη ρυθμιση που μου ειπες (ΙΗ24=5) οποτε οταν παει στους 69 ξαναμπαινει σε run mode....

το προβλημα μου ομως ειναι να ρυθμισω τη φλογα σωστα...οι εργοστασιακες ρυθμισεις δε μου αφηναν καθολου μα καθολου κλινκερ αλλα ουσιαστικα δεν εβλεπες σχεδον καθολου φλογα μιας και το βεντιλατερ ηταν αρκετα ψηλα με αποτελεσμα να βλεπεις 2-3φλογιτσες να βγαινουν απο το τασακι με πολυ μεγαλη δυναμη...οταν χαμηλωσα τον αερα...ναι μεν βλεπω φλογα καλη τωρα,αλλα εχω αρκετο κλινκερ...ειδικα στο modulation που δεν ξερω στο ποσο να το ρυθμισω (το χω χαμηλα πολυ).

Οταν μπορεσεις πες μου τι ρυθμισεις σε κοχλια και αερα εχεις βαλει εσυ καθως και κατι ακομα αν γνωριζεις...Αυτο το παραδειγμα που εγραψα πανω ισχυει οταν ο θερμοστατης ζηταει ζεστη...οταν δεν ζηταει ζεστη ομως το modulation παραμενει και κατω απο τους 69...μπορει να φτασει και 50 πχ...υπαρχει τροπος να ξαναμπαινει σε run mode χωρις να το ζηταει ο θερμοστατης?

Ευχαριστω!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 04 Dec 2016, 11:24

fenergy wrote:Καλημερα Θεοδωρε!

το προβλημα μου ομως ειναι να ρυθμισω τη φλογα σωστα...οι εργοστασιακες ρυθμισεις δε μου αφηναν καθολου μα καθολου κλινκερ αλλα ουσιαστικα δεν εβλεπες σχεδον καθολου φλογα μιας και το βεντιλατερ ηταν αρκετα ψηλα με αποτελεσμα να βλεπεις 2-3φλογιτσες να βγαινουν απο το τασακι με πολυ μεγαλη δυναμη...οταν χαμηλωσα τον αερα...ναι μεν βλεπω φλογα καλη τωρα,αλλα εχω αρκετο κλινκερ...ειδικα στο modulation που δεν ξερω στο ποσο να το ρυθμισω (το χω χαμηλα πολυ).

τι θερμοκρασια καυσαεριων ειχες με την αρχικη ρυθμιση και τι θερμοκρασια τωρα που το αλλαξες? Και σε τι σκαλα δουλευεις τον καυστήρα?

Σχετικά με το αλλο, 99,9% σου έχουν συνδέσει τον θερμοστάτη στο κοντρόλερ - πράγμα που εγώ δεν εχω - οποτε πρεπει να κατσω να διαβασω τις ρυθμισεις σε ολο το manual για να βγαλω ακρη αν μπορουμε και πως τωρα να το αλλαξουμε

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”