ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Kiturami Pellet KRP 25

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times
Status: Offline

Re: Kiturami Pellet KRP 25

Postby Χρηστος » 07 Jan 2016, 22:43

erimitis wrote:
Κατσαβιδακι λοιπον ρυπουλα και τσουν βγηκε το οργανακι παρα εξω.Τωρα λοιπον οι αποκλισεις απο αυτο που μετραει ειναι πολυ μικρες αρκει να σας πω οτι οταν εκανα αλλαγη τους θερμοστατες απο 23 που εδειχνε πηγα στο 21 καλο εεεεε !!!!!

Ότι και να εκανες... δεν ξερω καλως η κακως... ο θερμοστάτης παραμενει ιδιος.
Αν ειχε 1 βαθμο διαφορικο πριν, 1 εχει και τωρα.
Το διαφορικο δεν μπορεις να το αλλαξεις σε καμια περιπτωση αν δεν σου το επιτρεπει ο ιδιος ο θερμοστάτης.

Στο κομματι της επιλογης του λεβητα... βρισκω σαν επαγγελματιας λανθασμενη την επιλογή του αγοραζω λεβητα με γνωμονα το να εχει και επιλογή ΖΝΧ.

Οι επιλογες σε αυτό το ερωτημα είναι a priori μηδενικες...δηλαδή η κιτουραμι η σατουρν (εχει κι αλλα πολύ πολύ ακριβοτερα)
Ταπεινη μου γνωμη αυτά τα δυο τιποτα το ιδιαιτερο σαν μηχανήματα...στην 5ετια περιπου πιστευω θα τρυπησει ο καδος του και προσωπικα δεν τα δουλευω.
Τα ηλεκτρονικα του δεν θελω να τα συζητησω ;)

Η αποκλειστικη επιλογη του αγοραζω λεβητα με ενσωματωμενο ΖΝΧ αποκλειει αυτόματα πολυ καλυτερους λέβητες.
Εκτος αυτου ενα μποιλερ 100 λιτρα σαν και αυτό...http://www.alphaclimagr.gr/p.Skyland-MT ... 85333.html
εχει 180 ευρω περιπου.

Συγκρινετε η σερπαντινα ΖΝΧ του λεβητα (που θελει χημικο καθαρισμο για να μην βουλωσει από αλατα κάθε 2 χρονια και 70 ευρω)...με την ποσοτητα ζεστου νερου των 100 λιτρων ενός μποιλερ σε οποια θερμοκρασια θελουμε εμεις;;;
Ουτε για αστειο.

Και για να σκεφτεστε από τωρα το αμεσο μελλον...η κυρια επιλογή μας για ΖΝΧ δεν θα εχει μποιλερ και ηλιακα...
Αντλιες θερμότητας ζεστου νερου χειμωνα καλοκαιρι...τωρα μια αντλια πχ της Ariston εχει 800 ευρω και σε 2 - 3 χρονια θα εχει κανα 400αρι από ότι ακούγετε στην αγορα.

http://stegienergy.gr/product/ariston-nuos-evo/

Όλα είναι θεμα επιλογων ;)
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 25 times
Been thanked: 43 times

Postby fotisBasm » 07 Jan 2016, 23:51

Χρηστος wrote:
erimitis wrote:
Κατσαβιδακι λοιπον ρυπουλα και τσουν βγηκε το οργανακι παρα εξω.Τωρα λοιπον οι αποκλισεις απο αυτο που μετραει ειναι πολυ μικρες αρκει να σας πω οτι οταν εκανα αλλαγη τους θερμοστατες απο 23 που εδειχνε πηγα στο 21 καλο εεεεε !!!!!

Ότι και να εκανες... δεν ξερω καλως η κακως... ο θερμοστάτης παραμενει ιδιος.
Αν ειχε 1 βαθμο διαφορικο πριν, 1 εχει και τωρα.
Το διαφορικο δεν μπορεις να το αλλαξεις σε καμια περιπτωση αν δεν σου το επιτρεπει ο ιδιος ο θερμοστάτης.

Στο κομματι της επιλογης του λεβητα... βρισκω σαν επαγγελματιας λανθασμενη την επιλογή του αγοραζω λεβητα με γνωμονα το να εχει και επιλογή ΖΝΧ.

Οι επιλογες σε αυτό το ερωτημα είναι a priori μηδενικες...δηλαδή η κιτουραμι η σατουρν (εχει κι αλλα πολύ πολύ ακριβοτερα)
Ταπεινη μου γνωμη αυτά τα δυο τιποτα το ιδιαιτερο σαν μηχανήματα...στην 5ετια περιπου πιστευω θα τρυπησει ο καδος του και προσωπικα δεν τα δουλευω.
Τα ηλεκτρονικα του δεν θελω να τα συζητησω ;)

Η αποκλειστικη επιλογη του αγοραζω λεβητα με ενσωματωμενο ΖΝΧ αποκλειει αυτόματα πολυ καλυτερους λέβητες.
Εκτος αυτου ενα μποιλερ 100 λιτρα σαν και αυτό...http://www.alphaclimagr.gr/p.Skyland-MT ... 85333.html
εχει 180 ευρω περιπου.

Συγκρινετε η σερπαντινα ΖΝΧ του λεβητα (που θελει χημικο καθαρισμο για να μην βουλωσει από αλατα κάθε 2 χρονια και 70 ευρω)...με την ποσοτητα ζεστου νερου των 100 λιτρων ενός μποιλερ σε οποια θερμοκρασια θελουμε εμεις;;;
Ουτε για αστειο.

Και για να σκεφτεστε από τωρα το αμεσο μελλον...η κυρια επιλογή μας για ΖΝΧ δεν θα εχει μποιλερ και ηλιακα...
Αντλιες θερμότητας ζεστου νερου χειμωνα καλοκαιρι...τωρα μια αντλια πχ της Ariston εχει 800 ευρω και σε 2 - 3 χρονια θα εχει κανα 400αρι από ότι ακούγετε στην αγορα.

http://stegienergy.gr/product/ariston-nuos-evo/

Όλα είναι θεμα επιλογων ;)

Χρησταρα , πες τον eirimiti πως το εχω εγω στο σπίτι μου να μαθενει.

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 08 Jan 2016, 09:10

ενταξει η ερωτηση μου τωρα ειναι off topic αλλα επειδη τωρα που διαβασα την απαντηση του φιλου Χρηστου εμαθα οτι υπαρχουν αντλιες θερμοτητας ΖΝΧ θα θελα να ρωτησω...για ποιο λογο ακριβως στο αμεσο μελλον θα χρησιμοποιουνται κυριως τετοιες αντλιες και οχι μποιλερ και ηλιακα?

fotisBasm
Moderator

Postby fotisBasm » 08 Jan 2016, 10:00

fenergy wrote:ενταξει η ερωτηση μου τωρα ειναι off topic αλλα επειδη τωρα που διαβασα την απαντηση του φιλου Χρηστου εμαθα οτι υπαρχουν αντλιες θερμοτητας ΖΝΧ θα θελα να ρωτησω...για ποιο λογο ακριβως στο αμεσο μελλον θα χρησιμοποιουνται κυριως τετοιες αντλιες και οχι μποιλερ και ηλιακα?

1.δεν χρειαζεσε καμιναδες (προβληματα ελκυσμου)
2.δεν χρειαζεσε αποθηκευση πελλετ/ξυλου
3.ευκολη λειτουργια
4.οικονομικοτερη καταναλωση
5.λειγοτερη συντηρηση
6.δεν εχεις τρεις και λιγο καθαρισμα λεβητα
και αλλα που δεν μου ερχονται

ΥΓ , εαν περναει και αεριο απο το σπιτι σου συνδιασεις την καινουργια daikin που ειναι λεβητας αεριου και αντλια θερμοτητας ,αστο αντε γεια ειναι
Eco-Heating .....everything about energy & heating

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times

Postby erimitis » 08 Jan 2016, 10:49

Χρηστο δεν αχω κανενα λογο να σε αμφησβιτησω και οπως ξερεις απο τον αντιλογο μαθαινουμε ολοι.
Απλα να προσθεσω δυο παρατηρησεις μου.Η επιλογη λεβητα με μποιλερ ΖΝΧ ηταν μονοδρομος λογο του χωρου που εχω στο λεβητοστασιο.Οι λεβητες που εχουν αυτη την δυνατοτητα οπως και εσυ ειπες ειναι πολυ περιορισμενεοι και ισως οχι οι καλυτερες επιλογες της αγορας βεβαια οτι εγινε εγινε.
Αυτα που λες για αντιες θερμοτητας ΖΝΧ δεν τα γνωριζω και η τεχνολογια εξελισσεται και αυτο ειναι καλο.

Στο θεμα του θερμοστατη τωρα οντως ο θερμοστατης συνεχιζει να εχει διαφορικο 1 και δεν αλλαξε τιποτα ομως οπως ειπα πλεον ειναι ευαισθητος και μετραει τις αυξομειωσεις που πριν δεν ανταποκτινοταν και δευτερον με την δικη σου παρεμβαση οπως ειπα να κατεβασω την θερμοκρασια ζεστων νερων εχω δει πολυ μεγαλη διαφορα.
Θα το αφησω ετσι για λιγο και εφοσον βρηκα ακρη με την ΚΙΤΟΥΡΑΜΙ και μαλιστα παιζει να υπαρχει και συστημα αλλαγης του σηματος οποτε θα παμε σε θερμοστατη μικροτερου διαφορικου.Βιαστικες κινησεις δεν χρειαζονται οτι ειναι να γινει να γινει μια και καλη.
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 08 Jan 2016, 10:51

fotisBasm wrote:
fenergy wrote:ενταξει η ερωτηση μου τωρα ειναι off topic αλλα επειδη τωρα που διαβασα την απαντηση του φιλου Χρηστου εμαθα οτι υπαρχουν αντλιες θερμοτητας ΖΝΧ θα θελα να ρωτησω...για ποιο λογο ακριβως στο αμεσο μελλον θα χρησιμοποιουνται κυριως τετοιες αντλιες και οχι μποιλερ και ηλιακα?

1.δεν χρειαζεσε καμιναδες (προβληματα ελκυσμου)
2.δεν χρειαζεσε αποθηκευση πελλετ/ξυλου
3.ευκολη λειτουργια
4.οικονομικοτερη καταναλωση
5.λειγοτερη συντηρηση
6.δεν εχεις τρεις και λιγο καθαρισμα λεβητα
και αλλα που δεν μου ερχονται

ΥΓ , εαν περναει και αεριο απο το σπιτι σου συνδιασεις την καινουργια daikin που ειναι λεβητας αεριου και αντλια θερμοτητας ,αστο αντε γεια ειναι

Αρχιζω πρωτα απο το τελευταιο (ΥΓ) να λεω-ρωταω (Υποψην το αρχικο ερωτημα ΠΑΝΤΑ ειναι γιατι στο αμεσο μελλον θα εχουμε αυτου του ειδους ζνχ) :D ...Αν απο το σπιτι σου περναει αεριο τοτε οι περισσοτεροι τουλαχιστον εχουν καυστηρα αεριου οποτε και ζνχ...αρκετοι απο τους υπολοιπους εχουν μια πηγη θερμανσης που ζεσταινει το ζνχ ...γιατι να δωσουν εξτρα λεφτα και οι πρωτοι και οι δευτεροι??

Παμε στα νουμερα
Για τα 1,2,3,5,6 παω πασο αλλα...μαλλον δε καταλαβα πως εννοει ο Χρηστος αυτο για το αμεσο μελλον...δηλαδη εννοει για εντελως νεες εγκαταστασεις η για προσθηκη ΖΝΧ σε μια παλια εγκατασταση?Αν ειναι το πρωτο οντως παω πασο,αν ειναι το δευτερο εχω πολλεεεεεες επιφυλαξεις.
4.....γιατι?Μειωνει τις τιμες η δεη η μηπως καταφεραν να βγαλουν ινβερτερ μηχανηματα που εχουν ιδιο βαθμο αποδοσης παντου?Γιατι αν καποιος απο καστορια-φλωρινα βαλει κατι τετοιο εγω λεω οτι δε θα κανει οικονομια κατα την ταπεινη μου αποψη.

fotisBasm
Moderator

Postby fotisBasm » 08 Jan 2016, 11:55

Εαν εχεις νυχτερινό ρευμα συμφέρει υβριδική αντλια θερμοτητας, με λιγα λογια η υβριδική αντλια δουλεύει ως εξης, τις μέρες που εχει 10 βαθμους και ηλιοφανεια δουλευει με ρευμα και οταν πεσει η θερμοκρασία και οταν ειναι νύχτα δουλεύει με αεριο στο λεω λιγο μπακαλιστικα να καταλαβεις. Μιλαμε για Θεσσαλονίκη και κατω, ασε την καστορια εκει δεν σώζονται , μονοδρομος το ξυλο

xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 29 times

Postby xrysafis72 » 08 Jan 2016, 12:40

χρηστο σε ενδοδαπεδια καλο ειναι να εχουμε θερμοστατες χωρου με μικρο διαφορικο(0,2)η μεγαλο(1) και για ποιο λογο?
Υ.Γεχουμε 2 θερμοστατες χωρου ,μια για υπνοδωματια και τουαλετα και μια για ενιαιο χωρο.θα χρειαζεται επαναρυθμηση η τετραοδη χειροκινητη βανα που την εχουμε ρυθμηση στους 45 βαθμου σχεδον λιγο πριν το σβησιμο του καυστηρα απο θερμοκραστατες χωρου.το αναμα σβησιμο απο μικρο διαφορικο του θερμοστατη λες να εχουμε αυξηση την θερμοκρασιας των 45 βαθμων!!!
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times

Postby Χρηστος » 08 Jan 2016, 20:14

fenergy θα σου εξηγησω τι εννοω.

Προφανως και αν εχει καποιος λεβητα αεριου εχει και ζεστο νερο...αυτή είναι η μια εκδοχή που αφορα σχεδόν την μιση Ελλαδα.
Η άλλη μιση Ελλαδα όμως δεν εχει, και ουτε προκειτε να αποκτησει στο αμεσο μελλον.

Για μια καινουργια κατασκευη (που δεν εχει δωσει χρηματα καποιος για μποιλερ η ηλιακο) είναι ιδανικη η αντλια ΖΝΧ.
Αν ένα σπιτι σε χωριο (σαν το δικο μου) εχει ηδη ηλιακο και μποιλερ παλι συμφερει η αντλια γιατι καποια στιγμη το μποιλερ θα τρυπησει όπως και ο ηλιακος.

Από έναν ηλιακο... ξαναλεω σε 2 με 3 χρονια η αντλια θα είναι αρκετα οικονομικοτερη.
Ένα μποιλερ θα κοστιζει σχεδόν τα μισα λεφτα της αντλιας...γιατι όμως να προτιμήσεις μποιλερ;;;

Το μποιλερ αν ζεσταίνεται με οποιονδηποτε λεβητα θελει ενεργεια η οποια θα είναι στανταρ ακριβοτερη από την καταναλωση ρευματος μιας αντλιας.
Μιλαμε για μεσο ορο καταναλωσης 250 w περιπου στην αντλια...και φυσικα δεν δουλευει ολη τη μερα...φαντασου...

Την πρωτη αντλια θερμότητας ΖΝΧ την εβαλα με το αφεντικο μου όταν ακομη δουλευα υπάλληλος (το 2000) αγορασμενη από τον Μπατζογλου (turbosar) ...προτοπορος σε νεες τεχνολογιες.
Τοτε ειχαν οι 200αρες αντλιες πανω από 1 εκατομμυριο (3 χιλιαρικα)...μηδενικη συντηρηση και διαρκεια ζωης πανω από 20 χρονια.
Μιλαμε για καταπληκτικα μηχανήματα που δεν θελουν τιποτα... ζεστο - κρυο νερο και μια πριζα... όχι δυνατη... οπως κι ενα ψυγειο.

Ενα απολυτα κλειστο δωματιο με έναν καλο εξαερισμο φ300 μπορει να δωσει τον απαραιτητο αερα για να δουλεψει η αντλια.
Και Καστορια...και Φλωρινα και οπου γουστάρετε μπαινουν...είναι μονομπλοκ και αν σε ένα λεβητοστασιο που είναι όπως και να χει ζεστο, βαλεις και μια αντλια θα εχει τρελο βαθμο αποδοσης...το ΖΝΧ θα είναι σχεδόν τζαμπα.

Ενταξει το να καταργηθουν τα μποιλερ και τα ηλιακα ηταν οντως υπερβολή...όμως η ταση θα είναι αυτή που σας ειπα.

ΥΓ. Χρυσαφη εχω ηδη απαντησει...δες τι σπιτι εχεις.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 66 times

Postby erimitis » 21 Jan 2017, 09:22

Χτες καθαρισμό λέβητα. Λειτουργία συνεχόμενη απο 27 Δεκ μέχρι 19 Ιαν.Πραγματικα ο λεβητας άντεξε στα κρύα με μέγιστη κατανάλωση 4 τσουβαλακια για σχεδόν 24 ώρες λειτουργιας για όλο το σπίτι 220 τμ.
Χτες είδα τον λέβητα όπως δεν τον έχω ξαναδεί πραγματικα μιλάμε για πολύ βρώμα αλλά εκτιμώ οτι στο διάστημα αυτό έκαψε εναν τονο πελετ σιγουρα.
Το καλό είναι οτι δοκιμάστηκε και απεδείχθη παλικάρι σε ακραίες καιρικές συνθήκες.

Στάλθηκε από το Lenovo_P1m μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”