ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Λέβητας Pellet VESTA 40 Kw της Progetto pellets

Ολοκληρωμένες λύσεις σε λέβητες βιομάζας!
Δείξτε μας τον καυστήρα-λέβητα που έχετε ή θέλετε
cosmic
Admin
Has thanked: 233 times
Been thanked: 164 times
Status: Offline

Re: Λέβητας Pellet VESTA 40 Kw της Progetto pellets

Postby cosmic » 03 Dec 2014, 19:34

Καλοδουλευτο ο νεος λέβητας, γιατι ουσιαστικά τώρα έχεις καινούργιο λέβητα!!! Και μπράβο στον κ. Αβράμογλου (Φώνη) για την άμεση εξυπηρετηση και πλήρη κάλυψη της ζημίας!

Αλήθεια Κώστα τον παλιό τον κρατησες ή επιστράφηκε στην εταιρία?
Eco-Heating .....everything about energy & heating

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times

Postby KOSTAS VESTA » 03 Dec 2014, 21:31

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΘΑ ΕΚΑΝΑ ΠΟΛΛΑ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΜΕ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΧΕΔΙΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ.ΜΟΥ ΤΟΝ ΖΗΤΗΣΑΝ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟΝ ΚΟΛΛΗΣΟΥΝ ΤΑ ΜΑΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΑΦΟΥ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ ΕΥΤΥΧΩΣ!!!!!!!!!!!!!!!!ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΕ ΛΕΒΗΤΑ ΣΑΤΟΥΡΝ ΑΝΟΞΕΙΔΩΤΟ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΜΑΜΙΣΙΟ ΚΟΝΤΡΟΛΕΡ-ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΧΩΡΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΩΡΙΤΗ ΚΑΖΑΝΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ?ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ Η ΝΑ ΤΟ ΠΑΛΕΨΩ ΜΕ ΣΧΕΔΙΟ ΣΤΟ ΠΑΓΚΟ ΜΟΥ????

cosmic
Admin

Postby cosmic » 03 Dec 2014, 21:56

λογικό απο την μία να το παρουν πίσω, αλλα κρίμα οντως...

στον σατουρν και σε οποιον λεβητα και να ειναι το να καταργησεις τον πίνακα και να βάλεις δικά σου αναλογικα όργανα ή ότι άλλο θέλεις φυσικα και γίνεται! Δεν είναι κάτι το δύσκολο και μιας και είσαι και ηλεκτρολόγος θα το πετύχεις στανταρ!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 22 Dec 2014, 21:02

Κώστα εδώ και μέρες το σκέφτομαι. Πρέπει φίλε να ανεβάσεις την θερμοκρασία του κυκλοφορητή! Γυρνας τα νερά πολύ χαμηλά και ο λεβητας τρωει θερμικα σοκ συνέχεια. Υπάρχει μια περιπτωση να φταίει κι αυτό ή να βοήθησε γι αυτο που έγινε!

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times

Postby Χρηστος » 22 Dec 2014, 21:43

Κωστα μην το παρεις στραβα...
Οι Ελληνικοι λέβητες πετρελαιου, αποδειχτηκαν σκυλια στο κομματι της αντοχης - μακροζωίας.
Τρυπιο λεβητα πετρελαιου πριν την 20ετια δεν ειδα πουθενα και σε κανεναν...μονο στα κιτουραμια τρυπαει ο καδος σε 5 με 10 χρονια κατά μεσο ορο.
Απορω... πως ενώ τρυπησε σε 2 με 3 χρονια από την αγορα... τον δικαιολογεις κιολας.
Ο λέβητας του γαμπρου μου είναι ιδιος με τον δικο σου και δουλευει 4 χειμωνες ηδη.
Τον 2ο χρονο εμφανισε διαρροη (πορο) στην εξωτερικη λαμαρινα στην εξω πλατη του λεβητα.
Επειδή είναι ηλεκτρολόγος και πιανουν τα χερια του τον κολλησε μονος του 2 φορες (εξωτερικα).
Θεωρεις λογικο να τον διαφημισω τον λεβητα;;;
Α-Π-Α-Ρ-Α-Δ-Ε-Κ-Τ-Ο να συμβαινει κατ αρχην.... και να το δικαιολογούμε κιολας.

ΥΓ. θοδωρη εννοείτε πως φταιει ΚΑΙ αυτό...βαρεθηκα να το λεω ειλικρινα...όταν οι 9 στους 10 συνδεουν τουν πελλετολεβητα όπως ακριβως αυτόν του πετρελαιου (απολυτο on - off))... και όχι μονιμο stand by με τον κυκλοφορητή στους 50 με 55.
Ολοι οσοι εχουν λειτουργια σαν τους πετρελαιολεβητες...στην 5ετια το πολύ θα τρυπησουν...
Χωρις να θελω να κοροιδεψω καποιον...θα γινω καυστικος...
θα γελασει και το παρδαλο κατσικι φιλε με αυτά που γινονται (και θα συνεχισουν αυξανομενα)...και δεν υπαρχει ΠΛΕΟΝ καμια αγνοια...μονο προσωπικη επιλογή και εγωισμος.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 23 Dec 2014, 22:49

ΧΡΗΣΤΟ καλησπερα.καταρχην δεν κανω καμμια διαφιμηση(δεν τον γεννησε η μανα μου) απλα αναφερα οτι η εταιρια την 3η μερα μου ειχε καινουργιο καζανι με πληρωμενω γερανο μεταφορικη.την αντικατασταση την εκανα μονος μου με τον υδραυλικο(φιλος πανω απ ολα).εγω δεν ηθελα να μπω στη διαδικασια να τον κολλησω οπως ο γαμπρος σου(αν και μπορουσα) διοτι 5 χρονια εγγυηση εχει.εχω αλλα 5 απο τον καινουργιο καζανι αν θα ξανατρυπησει ξανα αλλαγη .επειδη διαβαζω να δουλευει ο λεβητας σε stadbay και οχι οn/off οταν θα λειπω απο το σπιτι γιατι να δουλευει και να κραταει ζεστα τα νερα?τι θα κερδισω αν λειψω 2 3 4 5 μερες απο το σπιτι να τρωει πελλετ για να μην παθει θερμικα σοκ?ο κυκλοφωριτης και να τον βαλω 50- 55(45 τον εχω τωρα και νερα να πιασουν 65 δεν εχω μποιλερ για νερο χρησης) βαθμους θα παει τα νερα ο λεβητας εως 60-65 και το σπιτι θα πιασει απο θερμοστατη και στο 54 αντι για 44 θα κοψει εχω χασει 10 βαθμους που θα γυριζε νερα ο κυκλοφωριτης!!!!!!! και να σου πω και το αλλο σε SATURN πετρελαιο λεβητα της μανας μου στον 7 χρονο τρυπησε το καζανι(καθε χρονο καθαρισμος απο καυτιρτζη αλλαγη το ανοδιο φιλτρο πετρελαιου μπεκ )δεν ηταν το ινοχ.αυτος δουλευε stadbay κι ομως τρυπησε και ειχε 5 χρονια εγγυηση και δεν συμφερε να γινει διοτι το καζανι ειχε 800 συν μαστορικα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 107 times

Postby Χρηστος » 24 Dec 2014, 14:23

Κωστα δεν καταλαβες...διαφημιση σαφως και δεν εκανες τον λεβητα σου...όλα καλα μεχρι εδώ.
Το να ανεβαζουμε ενα Ελληνικο προιον όμως... τονιζοντας ότι ο αντιπρόσωπος εδωσε λυση σε 3 μερες...αυτό ελειπε να μην εδινε...υποχρεωμένος είναι.
Αυτό που καλως κανει ο αντιπρόσωπος... ΔΕΝ κανει καλο τον λεβητα σε καμια περιπτωση...τρυπησε την τριτη χρονια...μην το αγνοεις γιατι αυτό είναι το ζητουμενο.
Το θεμα για να γινει καλο το προιον του είναι να μην τρυπησει...και δυστυχως δεν είναι το πρωτο ( να με συμπαθας... ομως εχοντας τοποθετησει δεκάδες ξερω καλυτερα).
Αυτά αφορουν το πρωτο σκελος της απαντησης σου...οσον αφορα το δευτερο...
Εσυ ρωτας τι θα κερδισεις με το stand by...εγω πριν αντιστρέψω την ερωτηση σου σου απαντω...
Μα θα κερδισεις τον λεβητα σου και την μακροζωια του...ο βαθμος αποδοσης του θα αυξηθει τουλαχιστον ενα 10% - 15% ...λυπάμαι αν δεν θες να το καταλάβεις...ολοι οι πελλετολεβητες στην Ευρωπη με stand by δουλευουν.
Τι θα χασεις με το stand by μονιμα... σε 5 μερες που θα λείπεις από το σπιτι;;;
Αν ο λέβητας εχει τις στοιχειώδεις μονωσεις, και βρισκεται σε ένα λεβητοστασιο αξιοπρεπες και κλειστο... max 5 κιλα την ημερα.
Αυτά τα 25 κιλα πελλετ είναι λιγοτερο από 2 τσουβαλια...αν το σπιτι κατοικείται, δεν υφίστανται ουτε προστιθενται στην συνολικη καταναλωση μιας και ο αυξημένος βαθμος αποδοσης τα υπερκαλυπτει.
Αν σε ενδιαφερει η γνωμη μου ομως, όχι δεν εχει τις μονωσεις που πρεπει ο λέβητας.
Οσο για τον σατουρν...συμφωνούμε...ισχυει ότι ειπα και για τα κιτουραμια.
Μονο που δεν είναι Ελληνικα...αναφερθηκα στους Ελληνικούς πετρελαιολεβητες, και οι σατουρν όπως και οι κιτουραμι είναι Κορεατικοι και τα καζανια τους είναι σαν τενεκεδακια.
Ελληνικο πετρελαιολεβητα τρυπιο... πριν την 20 ετια δεν εχω δει.

Αυτά φιλε Κωστα... σου τα λεω χωρις να σε ξερω, και να εχω κανενα οφελος...σκεψου το.
Καλα Χριστούγεννα.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 24 Dec 2014, 15:10

ΦΙΛΕ ΧΡΗΣΤΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ ΙΣΑ ΙΣΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΑΝ ΜΑΣΤΟΡΑΣ.ΔΕΝ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ ΚΑΘΟΛΟΥ Ο ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ Η ΕΤΑΙΡΙΑ.ΟΤΙ ΘΕΛΩ ΜΙΛΑΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ.ΣΤΑ 6000 ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο 5-6 Ο ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΡΥΠΗΣΕΙ ΑΥΤΟ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΕΩ.ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΒΑΛΩ STANDBY ΠΟΣΟ ΘΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΤΑ ΝΕΡΑ ?ΑΝ ΚΑΙΕΙ ΕΩΣ 5 ΚΙΛΑ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!!!!!!ΤΙΣ ΜΟΝΩΣΕΙΣ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΜΕ ΠΕΤΡΟΒΑΜΠΑΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ.ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ MODE STANDBY MENU 5 (ON ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗON/OFF) Η ΘΕΛΕΙ ΕΠΙΛΟΓΗ OFF ΓΙΑ STANDBY? Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΓΝΑ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ!ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ 3 ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ!!!!!!!!ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΥΓΕΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΕΥΧΟΜΑΙ. :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 04 Jan 2015, 17:39

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ .ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΠΕΛΛΕΤ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕ 21-22 ΒΑΘΜΟΥΣ 46 ΤΣΟΥΒΑΛΙΑ χ 15ΚΙΛΑ=690 ΚΙΛΑ.ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΧΙΟΝΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΩΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΗΓΕ :) :)

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης

Postby KOSTAS VESTA » 08 Jan 2015, 16:33

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΗΜΕΡΑ ΕΓΙΝΕ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΑΠΟ ΜΕΤΑΛΙΚΗ ΣΕ ΚΕΡΑΜΙΚΗ.ΧΡΟΝΟΣ ΦΛΟΓΑΣ 3 ΛΕΠΤΑ ΑΠΟ START ΕΝΩ ΠΡΙΝ 6-7 ΛΕΠΤΑ.ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝTΩΝΗ ENERGY FOOTPRINT.

Return to “Λέβητες & καυστήρες Pellet / βιομάζας”