ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τζακια.. μυθοι και πραγματικοτητες!

Τα ενεργειακά τζάκια του φορουμ μας!
Γιατί το ξύλο έχει το γούστο του και μας ζεσταίνει!
cosmic
Admin
Has thanked: 231 times
Been thanked: 161 times
Status: Offline

Re: Τζακια.. μυθοι και πραγματικοτητες!

Postby cosmic » 31 Dec 2014, 18:27

nemesisam wrote:Τα ηλεκτρικα ειναι ενεργειακα;

όχι τα ηλεκτρικα ειναι μονο για να τα βλεπεις μέχρι να σου έρθει η ΔΕΗ και το σταματησεις κι αυτο :D
Eco-Heating .....everything about energy & heating

miknak
Νέος και ωραίος

Postby miknak » 01 Jan 2015, 13:13

Φιλιππακόπουλος wrote:3) Οταν επιλέγουμε να αγοράσουμε μια εστία φροντίζουμε η εστία για την καύση των ξύλων να έχει δυνατότητα να παίρνει αέρα απο έξω .Σύμφωνα με το πρότυπο BImSchG 2 που ισχύει εδώ και 2 χρόνια σε Αυστρία Γερμανία Πολωνία και σιγά σιγά το ενσωματώνουν και άλλες χώρες ο αέρας για την καύση πρέπει να πηγαίνει κατευθείαν απο έξω με σωλήνα στο τζάκι και όχι αφήνοντάς τον απο κάτω όπως κάνουν αρκετοί τζακάδες .φυσικά δεν το έχουν και σαν επιλογή πολλά τζάκια που υπάρχουν στην αγορά .

Αρα σύμφωνα με αυτό το πρότυπο λίγα τζάκια πλέον στην ελληνική αγορά ανταποκρίνονται. Επειδή τους Γερμανούς σε τέτοια θέματα τους εμπιστεύομαι καλό είναι να εφαρμόζουμε τις οδηγίες.

Gianna Christaki
Νέος και ωραίος

Postby Gianna Christaki » 01 Jan 2015, 17:19

Γεια σας,
εγω εχω ενα ενεργειακο τζάκι, το θεμα ειναι οτι για να καλύψω ενα σπιτι 120τ.μ.(μεζονετα0 σε περιπτωσεις πολυ κρυου (που ευτυχως στην Ιεράπετρα δεν ειναι πολλές τετοιες μερες) χρειαζομαι πάρα πολλά ξυλα. Καταναλωνω περιππου 5 τόνους το χρονο....
δουλευει πολλες ωρες μιας και εχω μωρο παιδι και θελω ο χώρος να ειναι ζεστος , αλλά το κουβάλημα ειναι σκοτωμα....
Απο την αποδοση του σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ ευχαριστημενη αφου εχω ζεστο νερο πάντα στο θερμοσιφωνα και χρησιμοποιω πετρελαιο οταν δεν εχω ξυλα ή δεν προλαβαινω να ανεβάσω ξυλα..
η μαμα μου εχει ανοικτο παλιου τυπου τζακι, καταναλωνουμε τα ιδια ξυλα και εκεινη στα υπνοδωματια χρεισιμοποιει air-contition γιατι το τζακι της ζεσταινει τον χωρο τοπικα....

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 6 times

Postby Φιλιππακόπουλος » 01 Jan 2015, 20:36

προς miknak
και όμως πολλά τζάκια το έχουν σαν δυνατότητα αλλά δεν το γνωρίζουν αυτοί που το πουλάνε ή δεν το λένε στον πελάτη για να μην του ανεβάσουν το κόστος και τον χάσουν !!

προς gianna christaki
οι 5 τόνοι που λες στην ιεράπετρα τους ακούω για πάρα πολλούς ειδικά αν κρίνουμε απο τους τελευταίους 2 χειμώνες !!εγώ είμαι στους πρόποδες της Πάρνηθας και με καλή σχετικά μόνωση καίω 1,5 τόνους το χρόνο για 135 τ.μ και 200 λίτρα ζεστό νερό !
το τζάκι σου μπορώ να υποθέσω οτι είναι ενα με καμιναδα Φ250??

mpoumpis

Postby mpoumpis » 02 Jan 2015, 13:13

Σε μια κατοικία πρώτου ορόφου όπου δεν υπάρχει προηγούμενη εγκατάσταση είναι εύκολο να τοποθετηθεί ενεργειακό τζάκι;

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης

Postby Φιλιππακόπουλος » 02 Jan 2015, 13:29

αυτό εξαρτάτε απο πολλούς παράγοντες αλλά κατά κύριο λόγο απο το πόσους ορόφους είναι το κτίσμα αν επιτρέπεται βάση κανονισμού πολυκατοικίας να μπει εξωτερικά καμινάδα !!

giorgosmania
Νέος και ωραίος

Postby giorgosmania » 02 Jan 2015, 14:39

κυριε Φιλιππακόπουλε σε παρακολουθω εδω και δυο χρονια μεσω των δημοσιευσεων σε αλλο φορουμ και σε βρισκω πολυ σωστο και αληθινο, οσο για τα τζακια kratki ειχα στειλει email στην εταιρια και ζητουσα το κοστος μεταφορας και αγορας για να μου το στειλουν, απο πολωνια, αυτοι εδωσαν το τηλεφωνο στον αντιπροσωπο στην ελλαδα, μιλησα μαζι του και μου ειπε μια εξωφρενικη τιμη τον καιρο εκεινο πριν 4 χρονια περιπου, τα χρονια περασαν συμμετηχα σε πολλες κληρωσεις τις kratki με την ελπιδα το ονειρο μου να γινει πραγματικοτητα, δυστηχως τιποτα εχω δωσει πολλα λεφτα σε διαφορους περαματισμους σομπα πελλετ air continsion φετος εβαλα ξυλολεβητα αλλα στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι ενα τζακι kratki και zuzia χαχαχαχαχαχαχαχ α η λαχταρα μου για να το αποκτησω, η λαχταρα μου φτανει μεχρι που εχω χαλασει το μισο παλιο τζακι και εχω ετοιμασει την φουσκα με πετροβαμαβκα μεχρι που ξεστομησες το αγνωστο μεχρι τωρα izol τελος παντων μικρο το κακο α ξεχασα να σου πω οτι σε μια τοπικη εκθεση μολις ειδα το zouzia αρχισα να αναλυω τα χαρακτηριστικα στον φιλο μου, σηκωθηκε ο εκθετης και μου ειπε........αντιπρωσοπος εισαι χαχαχαχα τελως παντων δεν ξερω γιατι στα γραφω ολα αυτα ισως γιατι εγω εχασα το τρενο αλλα αξιζει τον κοπο να συνεχισεις ετσι να δινεις τα φωτα σου ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ

FEI
Νέος και ωραίος

Postby FEI » 02 Jan 2015, 16:01

Λατρεύω τα τζάκια, αν είναι και νέας τεχνολογίας που δεν επιβαρύνουν το περιβάλλον, ακόμα καλύτερα!

Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης

Postby Φιλιππακόπουλος » 02 Jan 2015, 16:12

κύριε Γιώργο σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και βλέπω ότι είστε και απο την γενέτειρα μου !!εκεί σπούδασα κιόλας !!ειδικά τα τελευταία χρόνια με τόσους πειραματισμούς που κάνατε θα είχατε βάλει μια zuzia19 νερού και θα σας είχε βγει ποιο φθηνά ..αν το αποφασίσετε κάποια στιγμή οι προσφορές που υπαρχουν μέσο το φόρουμ είναι πάντα καλές !!

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 04 Jan 2015, 22:52

Καλή Χρονιά σε όλους σας!
Για μένα θεωρώ ότι είναι, αφού ζεστάθηκα.
Μετά από 14 χρόνια ανοικτής μαντεμένιας εστίας που μου έτρωγε πάνω από 10 τόνους,
το Σεπτέμβρη έβαλα στη θέση της αυτή (χωρίς να διαφημίζω) :
http://www.bestprice.gr/item/2152528463 ... tem-prices και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
24ωρη καθημερινή λειτουργία από αρχές Οκτώβρη με εξωτερικές (Κιλκίς) μέχρι τώρα 15°με -7° και εντός 27° με 20° ανάλογα το σημείο του σπιτιού, μου έκαψε 4 τόνους (80€Χ4) αλλά χαλάλι.
Για περισσότερες λεπτομέρειες, διευκρινήσεις.... διαθέσιμος.

Return to “Ενεργειακά τζάκια”