ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Τι ειναι το φυσικό αέριο

Η μπλέ φλόγα στο σπίτι σας...
Συστήματα & γνώμες εγκαταστάσεων-εξοπλισμού
vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Τι ειναι το φυσικό αέριο

Postby vega » 19 Oct 2014, 20:33

Image

Το Φυσικό Αέριο είναι ένα μείγμα καυσίμων αερίων που βρίσκεται σε κοιλότητες του υπεδάφους, συνήθως μαζί με άλλα ορυκτά καύσιμα. Είναι μείγμα ενώσεων διαφόρων στοιχείων, με το μεθάνιο κυρίαρχο συστατικό. Πριν διατεθεί για χρήση υφίσταται μια επεξεργασία κατά την οποία διαχωρίζονται και κατακρατούνται ποικίλα ανεπιθύμητα συστατικά και ενώσεις από τη μάζα του.

Το τελικό προϊόν το οποίο συλλέγεται και μεταφέρεται με αγωγούς από τον τόπο εξόρυξης προς την τελική κατανάλωση, είναι απαλλαγμένο από υδρατμούς, από βαρύτερους του μεθανίου υδρογονάνθρακες, και άλλα στοιχεία και ενώσεις.
Υπάρχουν τεράστια καταμετρημένα αποθέματα Φυσικού Αερίου. Τα μεγαλύτερα είναι της Ρωσίας τα οποία φθάνουν στο ένα τρίτο περίπου των παγκόσμιων αποθεμάτων. Άλλες μεγάλες ποσότητες βρίσκονται στο Ιράν, στο Κατάρ και στη Σαουδική Αραβία. Είναι αέριο του οποίου η σύσταση διαφέρει ανάλογα με το τόπο προέλευσής του. Είναι ελαφρύτερο του αέρα και άοσμο, για λόγους όμως ανίχνευσης σε περίπτωση διαρροής προστίθεται σε αυτό ουσία η οποία του προσδίδει χαρακτηριστική οσμή.

Το Φυσικό Αέριο σήμερα είναι το πλέον περιζήτητο καύσιμο εξαιτίας της υψηλής θερμογόνου δύναμης, της μειωμένης περιβαλλοντικής επιβάρυνσης και της αποδοτικής του καύσης. Θεωρείται η καθαρότερη πηγή ενέργειας μετά τις Ανανεώσιμες, λόγω της ποιότητας της καύσης του και της χαμηλής περιεκτικότητας των καυσαερίων του σε ρυπογόνες ουσίες. Έχει πλέον επικρατήσει ως το κατεξοχήν καύσιμο των πόλεων που θέλουν να σέβονται το περιβάλλον και τους πολίτες τους. Βρίσκει ευρύτατη εφαρμογή στο σπίτι για το μαγείρεμα και τη θέρμανση νερού και χώρων, στον κτιριακό τομέα για την κεντρική θέρμανση, στις μεταφορές και στις συγκοινωνίες, στη βιοτεχνία, στη βιομηχανία και στην ηλεκτροπαραγωγή. Ειδικά στην ηλεκτροπαραγωγή τα τελευταία χρόνια παρουσιάζεται μεγάλη διείσδυση του Φυσικού Αερίου. Με δεδομένο το δίκτυο μεταφοράς και διανομής εγκαθίστανται πολλές νέες μονάδες παγκόσμια, παράλληλα δε προγραμματίζεται η αντικατάσταση παλαιότερων ρυπογόνων μονάδων άλλων τεχνολογιών με Φ/Α.

FEI
Νέος και ωραίος

Re: Τι ειναι το φυσικό αέριο

Postby FEI » 02 Jan 2015, 16:17

είναι επικίνδυνο;

lingfee
Νέος και ωραίος

Postby lingfee » 02 Jan 2015, 20:10

Βασικα ηθελα να ρωτησω κατι που το εχω καιρο απορια. Εμεις σαν οικογενεια στο σπιτι εχουμε τηλεθερμανση και μας φαινεται αρκετα οικονομικη θερμανση γενικα. Αλλα καποιοι αλλοι εχω ακουσει που λενε οτι το φυσικο αεριο ειναι ακομα πιο οικονομικο απο την τηλεθερμανση. Τελικα τι ισχυει? Ειναι καποιος που να εχει εμπειρια και απο τις δυο μεθοδους θερμανσης που να εχει βγαλει συμπερασμα και να μου πει την γνωμη του. Ευχαριστω!

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Postby cosmic » 02 Jan 2015, 20:21

lingfee wrote:Βασικα ηθελα να ρωτησω κατι που το εχω καιρο απορια. Εμεις σαν οικογενεια στο σπιτι εχουμε τηλεθερμανση και μας φαινεται αρκετα οικονομικη θερμανση γενικα. Αλλα καποιοι αλλοι εχω ακουσει που λενε οτι το φυσικο αεριο ειναι ακομα πιο οικονομικο απο την τηλεθερμανση. Τελικα τι ισχυει? Ειναι καποιος που να εχει εμπειρια και απο τις δυο μεθοδους θερμανσης που να εχει βγαλει συμπερασμα και να μου πει την γνωμη του. Ευχαριστω!

Επειδή έχει τύχει κι εγώ να ζήσω στην Κοζανη που ειχαμε τηλεθέρμαση -ήταν τοτε τουλαχιστον ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης εντός της πόλης. Το αέριο επέτρεψε μου να πω ότι είναι πιο άκριβο, αλλά και στο άμεσο μέλλον θα το δούμε μάλλον να εκτοξεύεται
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

lingfee
Νέος και ωραίος

Postby lingfee » 02 Jan 2015, 23:13

Χαχα και εγω στην Κοζανη κατοικω εδω μαζι με τους γονεις ξανα, αναγκαστικα λογω ανεργιας.. :P Εσεις πως και ετσι, εισασταν για σπουδες εδω παλιοτερα? Απλα ειχα ακουσει κυριως απο ατομα στην Θεσσαλονικη εκει που εχουν φυσικο αεριο οτι ειναι πιο οικονομικο αλλα και εγω δεν το πολυ πιστευα...

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2015, 23:27

Ναι φίλε ήμουν 4 χρόνια στο ΤΕΙ, όπως και ο Φιλιππακοπουλος.

θα σε παρακαλέσω στον ενικο. Θοδωρής

lingfee
Νέος και ωραίος

Postby lingfee » 02 Jan 2015, 23:42

Ωραια, αν και απο αλλους φοιτητες εδω εχω ακουσει οτι δεν τους πολυ αρεσει η Κοζανη, αλλα ενταξει οταν περνας φοιτητης σε μια πολη ο στοχος ειναι οι σπουδες και οχι η διασκεδαση. ;) Απλα απο σεβασμο στους μεγαλυτερους παντα μιλαω στον πληθυντικο. Χαρηκα πολυ Θοδωρη εγω ονομαζομαι Αλεξανδρος. Ευχαριστω πολυ για τις πληροριες και εδω και σε αλλα θεματα του forum.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 02 Jan 2015, 23:51

Εγώ πέρασα σούπερ στην Κοζάνη! Είχα καλη παρέα βλέπεις. Και μην φανταστεις ότι ηλικιακα έχω ξεφύγει, στα 34 ειμαι...οχι γιατι αλλοι θα βγουν να κοροιδεψουν μετα!

Αλέξανδρε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια! Προσπαθούμε για το καλύτερο - Το φορουμ ανήκει σε ιδιώτες (χωρίς καμία εμπορική-οικονομική εκμετάλλευση!), απευθυνομαστε σε ιδιώτες και θα πολεμήσουμε για να περνουμε προσφορές και δώρα όπως καλή ώρα το τζάκι.

Έστω και έναν συνανθρωπο να βοηθήσουμε θεωρώ οτι θα έχω πετύχει προσωπικά τον στόχο μου!

xristina 37
Νέος και ωραίος

Postby xristina 37 » 05 Jan 2015, 16:13

στην καρδιτσα που εχουν φυσικο αεριο είναι πολύ οικονομικο!

faih1987
Νέος και ωραίος

Postby faih1987 » 05 Jan 2015, 23:43

Εγώ δε βρίσκω το αέριο τόσο οικονομικό... ειδικά την πρώτη χρονιά που βάλαμε και δεν είχαμε ιδέα τι έπαιζε από τιμές μας βγήκε ο κούκος αηδόνι!

Return to “Φυσικό αέριο”