ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Σύστημα βεβιασμενης κυκλοφορίας

Ηλιακά συστήματα και υποβοήθηση θέρμανσης?
Δείξτε μας το πως εξοικονομεί κανείς με τον ήλιο
fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 71 times
Been thanked: 19 times
Status: Offline

Σύστημα βεβιασμενης κυκλοφορίας

Postby fenergy » 18 Sep 2018, 10:20

Καλημέρα σε όλους! Θέλω να αγοράσω ένα σύστημα βεβιασμενης κυκλοφορίας με boiler με 2 σερπαντινες για ήλιο και λεβητα πετρελαίου.Γνωριζει κάποιος να μου πει κάποια αξιόπιστη εταιρεία καθώς και τι άλλο να προσέξω; Ευχαριστώ πολύ!

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 34 times
Been thanked: 158 times

Re: Σύστημα βεβιασμενης κυκλοφορίας

Postby Χρηστος » 18 Sep 2018, 21:49

Στην βεβιασμενη κυκλοφορια το σημαντικοτερο ειναι οι γραμμες απο το κιτ μεχρι τους ηλιακους συλλεκτες...το κιτ ειναι δευτερευον σημασιας.
Στους σωληνες, 2 ειναι οι επιλογες...η χαλκος η ανοξειδωτη σωληνα ευκαμπτη.
Προσωπικα προτιμω ανοξειδωτη σωληνα ευκαμπτη με μονωση και καλωδιο για το αισθητηριο περασμενο κι αυτο εργοστασιακα.
Δες εδω...
http://www.ydrogaz.gr/efkabti-anoxidoti ... sis-nerou/

Αν βαλεις σε συστημα βεβιασμενης κυκλοφοριας οποιαδηποτε αλλη σωληνα... στην πρωτη διακοπη ρευματος με ηλιοφανεια, θα εχουν οι σωληνες καπου 150 βαθμους.
Ετσι οποιοδηποτε πλαστικο χρησιμοποιησεις θα λιωσει για να μην πω θα χυθει.
Πεφτει πολυ γελιο οταν παω σε βλαβες με αυτες τις κατασκευες...νομιζουν οι περισσοτεροι με ενα κιτ και λιγα μετρα τουμποραμα θα κανουν βεβιασμενη κυκλοφορια.
Προσωπικα δεν θα εβαζα ποτε κατι τετοιο σπιτι μου...κλασικο ηλιακο και μονο αυτον.
Ολα εξαρτωνται απο τον ηλιο ...οχι απο το ρευμα.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 71 times
Been thanked: 19 times

Re: Σύστημα βεβιασμενης κυκλοφορίας

Postby fenergy » 19 Sep 2018, 09:11

Χρήστο Σ ευχαριστώ πολύ! Ίσως τελικά κατευθυνθω κι εγω προς ηλιακό τριπλης.. Έχεις κάποια προτιμιση για το υλικό του θερμοδοχειου; στο πατρικο μου, εδώ και 35 χρόνια το inox του μαλτεζου καλά κρατεί και χωρις ουδεμια συντήρηση αλλά τα καινούργια glass μου είπανε ότι έχουν μέσα επίστρωση τιτανιου και ειναιεπιο ανθεκτικά... Επίσης σκεφτομαι να βάλω στην είσοδο του κρυου ένα έξτρα ανοδιο μαγνησίου με βανες μπρος πίσω για να αλλάζει. Οποιαδήποτε πληροφορία δεκτή!

Return to “Ηλιακά”