ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα με λυχνίες κενού του μέλους NIKOLAS66

Ηλιακά συστήματα και υποβοήθηση θέρμανσης?
Δείξτε μας το πως εξοικονομεί κανείς με τον ήλιο
NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 65 times
Been thanked: 17 times
Status: Offline

Εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα με λυχνίες κενού του μέλους NIKOLAS66

Postby NIKOLAS66 » 07 Apr 2015, 22:25

Την Παρασκευή 3 Απρ. 2015 κάτω απο ένα συννεφιασμένο, έτοιμο να βρέξει ουρανό, ξεκίνησε ο τεχνικός με βοηθό εμένα να στήνει το σκηνικό της τοποθέτησης ηλιακού με λυχνίες.
Επιλέχθηκε ηλιακός με 150 λίτρα νερό, χωρίς την ύπαρξη αντιψυκτικού για τον χειμώνα μιάς και η λειτουργία αλλά και η μόνωση του δοχείου του συγκεκριμένου ηλιακού δεν το χρειάζεται.
Είναι ανοιχτού κυκλώματος, διπλής ενέργειας.
Επέλεξα να τον τοποθετήσουμε στο έδαφος, επάνω σε βάση, και όχι στα κεραμίδια για να γίνεται άμμεσα ο έλεγχος αλλά και η συντήρηση του.
Το μειονέκτημα της σύνδεση στο έδαφος είναι ότι μεγάλωσε η απόσταση των σωληνώσεων προς το υπόγειο του σπιτιού όπου υπάρχει ο συλλέκτης με το ζεστό και κρύο νερό για την παροχή σε δύο ορόφους.
Απόσταση σωλήνων απο ηλιακό έως υπόγειο : 25 μέτρα πήγαινε και 25 μέτρα έλα, σύνολο 50 μέτρα.
Φυσικό είναι να υπάρχουν λόγω διαδρομής απώλειες θερμοκρασίας νερού, ιδίως τον χειμώνα ,αλλά και τώρα με τις θερμοκρασίες που έχει έξω.
Για το καλοκαίρι δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα διότι οι θερμοκρασίες που ανεβάζουν οι λυχνίες θα εξισοροπούν τις απώλειες διαδρομής και θα είναι αρκετά ζεστό το νερό για μπάνιο 4 ατόμων.
Μερικά τεχνικά χαρακτηριστικά για τον συγκεκριμένο ηλιακό: τιτανίου με επίστρωση σμάλτου πορσελάνης στους 900 βαθμούς, 2,7 mm πάχος εσωτερικά, μόνωση 55 mm με 45 kgr/τμ πολυουρεθάνη, λυχνίες 3ης γενιάς Φ 58 πάχους 2,0mm, αντοχή σε χαλάζι 30m αντοχή σε παγωνιά -40 βαθμούς, συντελεστής απορροφητικότητας >96%, μέσο μεταφοράς θερμότητας : μή τοξικό υγρό Αμερικανικής πατέντας (δεν λένε τι ακριβώς είναι)
Τοποθετήθηκε ψηφιακός θερμοστάτης στο καζάνι για να ελέγχω την θερμοκρασία του νερού μέσα απο το σπίτι , αλλά και για να δίνει εντολή σε τρίοδη ηλεκτροβάνα για αυτόματη αλλαγή θέρμανσης μέσω της αντίστασης. ( αυτό θα το κάνει όταν την αγοράσω, προς το παρόν οικονομία )
Προσπαθώ να ανεβάσω φωτογραφίες απο την συναρμολόγηση της σιδεροκατασκευής και της βάσης του ηλιακού αλλά τα αρχεία είναι μεγάλα και δεν τα δέχεται.
Αφού φτιάχτηκε η σιδεροκατασκευή και βιδώθηκε επάνω της η βάση του ηλιακού , αλφαδιάστικε και άνοιξα στο έδαφος πελματάκια για την σταθεροποίηση της, έριξα τσιμέντα και ξεκίνησε η σύνδεση του καζανιού με τα μονωμένα τουμποράματα με polifoam trocellen και η τοποθέτηση των 16 λυχνιών.
Πανεύκολη η σύνδεση στον οποιονδήποτε που πιάνουν τα χέρια του, άλλωστε το προσπέκτ παρότι στην Αγγλική ήταν κατατοπιστικότατο.
Ο καιρός μας τα χαλούσε, δυνατός Βαρδάρης με χιονόνερο που έπεφτε παροδικά, με συννεφιά και ένα ήλιο παιχνιδιάρη που μία έβγαινε και δέκα κρυβόταν.
Παρόλες τις αντίξοες συνθήκες το έργο τελείωσε, ελέγχθηκε για διαροές, συνδέθηκε και ελέγχθηκε ο ψηφιακός θερμοστάτης, ήπιαμε ένα τελευταίο ζεστό καφέ και αναχώρησε ο τεχνικός τον οποίο συγχαίρω πρώτα για την ευγένεια και καλωσύνη του και μετά για την εργασία του.
Την επομένη το πρωί παρότι έκανε κρύο, 7 βαθμούς, είχε ήλιο και συννεφιά. Όλη την μέρα ο καιρός πήγαινε έτσι, ήλιο -σύννεφα και θερμοκρασία μέχρι 12 βαθμούς.
Το νερό στο καζάνι στις 12 που είδα το θερμόμετρο ήταν στους 40 βαθμούς, στις 15:00 47 βαθμούς, και στις 19:00 53 βαθμούς.
Το ίδιο βράδυ άνετα κάναμε μπάνιο μόνο 2 άτομα, όπως έγραψα στην αρχή η απόσταση των 50 μέτρων σωληνώσεων ρίχνει κατα πολύ την θερμοκρασία.
Σήμερα Μ. Τρίτη που είχαμε καλύτερη ηλιοφάνεια, αλλά και κρύο, ( η εξωτερική θερμοκρασία επηρεάζει και τις λυχνίες αλλά και τους συμβατικούς συλλέκτες στην απόδοση ) το θερμόμετρο στο καζάνι έδειξε : 12:00 45 βαθμούς 16:15 57 βαθ. 16:47 58 βαθ. 17:45 61 βαθ. και 19:06 65 βαθ. Έχω φωτογραφίες απο τις θερμοκρασίες αλλά θα δω πως μπορώ να τις ανεβάσω.
Με αυξημένη την θερμοκρασία στο καζάνι κάναμε μπάνιο 2 πιο άνετα και ο τρίτος στο τελείωμα με δροσερό.
Κόστος ηλιακού 900 ευρώ, έξτρα: σιδεροκατασκευή 50 ευρώ -σωληνώσεις μονώσεις 100 ευρώ -ψηφιακός θερμοστάτης 50 ευρώ- εργασία 100 ευρώ, σύνολο 1.200 ευρώ. Εγγύηση 10 χρόνια για καζάνι και λυχνίες πλήν σπάσιμο λυχνιών απο ισχυρά καιρικά φαινόμενα.
Το έργο έγινε μέσω του προγράμματος Εξοικονομώ κατ οίκον.
Επιχειρώ ξανά να ανεβάσω φώτο.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 71 times

Postby erimitis » 07 Apr 2015, 23:54

Νικολα το εξοικονομω δεχεται και λεβητα αλλα και ηλιακο

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 165 times
Been thanked: 95 times

Re: Εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα με λυχνίες κενού.

Postby Vagelis » 08 Apr 2015, 07:57

εχω ενα αναλογο συστημα της calpak με 160lt δοχειο και μπορω να πω οτι κανει πολυ καλη δουλεια.
το καλοκαιρι ομως, αποδειχθηκε οτι πρεπει να περιοριζω με καποιο τροπο την εκθεση στον ηλιο
γιατι το εμβαπτιζομενο αισθητηριο θερμοκρασιας μου δειχνει 100 βαθμους και βραζει το συμπαν :D

καλοριζικο Νικολα.
Image

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Re:

Postby NIKOLAS66 » 08 Apr 2015, 20:39

erimitis wrote:Νικολα το εξοικονομω δεχεται και λεβητα αλλα και ηλιακο

Με το Εξοικονομώ έκλεισα και λέβητα πέλλετ, και εξωτερική θερμοπρόσοψη και αλλαγή σε πόρτα και κούφωμα με ηλεκτρικό ρολλό.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 08 Apr 2015, 20:51

Vagelis wrote:εχω ενα αναλογο συστημα της calpak με 160lt δοχειο και μπορω να πω οτι κανει πολυ καλη δουλεια.
το καλοκαιρι ομως, αποδειχθηκε οτι πρεπει να περιοριζω με καποιο τροπο την εκθεση στον ηλιο
γιατι το εμβαπτιζομενο αισθητηριο θερμοκρασιας μου δειχνει 100 βαθμους και βραζει το συμπαν :D

καλοριζικο Νικολα.

Βαγγέλη σε ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου, μακάρι να μου βγεί ανθεκτικός στο χρόνο και αποδοτικός.
Για την περίπτωση σου που βράζει το νερό το καλοκαίρι η πιο εύκολη λύση, εάν έχεις πρόσβαση, είναι να βγάζεις 2 έως 4 λυχνίες και θα έχεις την επιθυμητή θερμοκρασία και χωρίς να σου ανοίγει η θερμοστατική βαλβίδα.
Εγώ και γιαυτό τον λόγο τον έχω στο έδαφος για να τον ρεγουλάρω αναλόγως των συνθηκών.
Βλέπω ότι γράφεις Λήμνο, πέρασα εκεί 1 χρόνο, το 1987, πανέμορφα και άγρια μέρη, ιδανικά για ήρεμες και ήσυχες διακοπές.
Ξαναήρθα το 1989 αλλά και 2006, πολλά άλλαξαν την τελευταία φορά αλλά οι αναμνήσεις άσβεστες. Ο Καραγκιόζης υπάρχει ακόμη ??

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 08 Apr 2015, 21:07

κανω πια μια ευκολη λυση, ενα λευκο σεντονι (σαν αυτο της νυφης :lol: :lol: :lol: ) πανω στις λυχνιες και ειμαι ΟΚ.
το δικο μου συστημα ειναι απο τα πρωτα και αφαιρουνται μονο οι λυχνιες χωρις να διακοπτεται και η ροη του υγρου,
οποτε θα συνεχιζει να θερμαινεται το σωληνωσυστημα.
το δικο σου συστημα τι μαρκα ειναι και ποιο μοντελο ?

εδω, το ''εξοικονομω'' εχει μετατραπει σε μαρτυριο... εχω προσπαθησει 3 χρονιες συνεχομενα και οι τραπεζες μας κανουν τη ζωη δυσκολη,
λες και θελουν να παρεις αποκλειστικα καταναλωτικο δανειο και οχι το προγραμμα... δε θελω να πιστεψω κατι τετοιο :)

τα πραγματα εδω εχουν εξελιχθει (ξερεις... ηρθε η αναπτυξη :D )
ο Καραγκιοζης ζει (αν και υπερτιμημενος ως επιλογη, για μενα)
Image

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 08 Apr 2015, 21:22

Vagelis wrote:κανω πια μια ευκολη λυση, ενα λευκο σεντονι (σαν αυτο της νυφης :lol: :lol: :lol: ) πανω στις λυχνιες και ειμαι ΟΚ.
το δικο μου συστημα ειναι απο τα πρωτα και αφαιρουνται μονο οι λυχνιες χωρις να διακοπτεται και η ροη του υγρου,
οποτε θα συνεχιζει να θερμαινεται το σωληνωσυστημα.
το δικο σου συστημα τι μαρκα ειναι και ποιο μοντελο ?

εδω, το ''εξοικονομω'' εχει μετατραπει σε μαρτυριο... εχω προσπαθησει 3 χρονιες συνεχομενα και οι τραπεζες μας κανουν τη ζωη δυσκολη,
λες και θελουν να παρεις αποκλειστικα καταναλωτικο δανειο και οχι το προγραμμα... δε θελω να πιστεψω κατι τετοιο :)

τα πραγματα εδω εχουν εξελιχθει (ξερεις... ηρθε η αναπτυξη :D )
ο Καραγκιοζης ζει (αν και υπερτιμημενος ως επιλογη, για μενα)

Τι εννοείς λέγοντας : χωρίς να διακόπτεται η ροή του υγρού ? η κάθε σωλήνα έχει το δικό της υγρό και είτε είναι μέσα στο καζάνι είτε όχι δεν επηρεάζεται κάποια ροή.
Μάρκα Green Solar GS-150 .
Tο εξοικονομώ το πήρα πολύ γρήγορα από την Alpha αλλά πλέον είναι παγωμένο λόγω πλήρους απορρόφησης.
Οι προμηθευτές σε υποβάλλουν σε μαρτύρια.........

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 08 Apr 2015, 21:25

εννοω ακριβως αυτο, οτι βγαζω τη λαμπα, αλλα μενει και θερμαινεται ο χαλκοσωληνας που δεν αφαιρειται,
αρα εχω μικρο κερδος ετσι, ενω με το σεντονι ριχνω τη θερμοκρασια 20+ βαθμους
Image

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 08 Apr 2015, 21:34

Vagelis wrote:εννοω ακριβως αυτο, οτι βγαζω τη λαμπα, αλλα μενει και θερμαινεται ο χαλκοσωληνας που δεν αφαιρειται,
αρα εχω μικρο κερδος ετσι, ενω με το σεντονι ριχνω τη θερμοκρασια 20+ βαθμους

Δηλαδή λάμπα με χαλκοσωλήνα στο δικό σου δεν πάνε μαζί, εάν βγάλεις το γυαλί θα σου μείνει συνδεδεμένος ο χαλκός.
Και πως τότε βγάζεις μόνο το γυαλί ??????
Επανέρχομαι σε λίγο, πάω να απολαύσω το ζεστό νερό του λαμπάτου.

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 08 Apr 2015, 23:37

σωστα καταλαβες...
το ανεφερα ηδη οτι ειναι απο τα πρωτα συστηματα.
βγαινει το γυαλι, το οποιο περιβαλει το χαλκο, ο οποιος ειναι σταθερος στο κολεκτερ.
η αφαιρεση γινεται παρα πολυ ευκολα , αρκει να σηκωσεις σαν καπω αυτοκινητου ολο το συλλεκτη με τις λαμπες
υπο μια μικρη γωνια προς τα πανω.... απλα τραβας το γυαλι.

βρε οι λαμπες ειναι ΟΚ... το καζανι ειναι σπαστικο και πολυεξοδο..
ενσωματωνει σερπαντινα και αντισταση + ανοδιο.. ολα σε ενα και αν σου καει η αντισταση
το αλλαζεις ολο και δε σου φτανει μια 150αρα ευρωπουλακια.

το επαθα, αλλα επεσε πατεντα τρελη.. τελος παντων.. περασμενα ξεχασμενα :)
Image

Return to “Ηλιακά”