ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Λέβητας Baumyl Energy 40 kw by Cosmic

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
cosmic
Admin
Has thanked: 283 times
Been thanked: 212 times
Status: Offline

Λέβητας Baumyl Energy 40 kw by Cosmic

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:20

Καλησπερα,

Θα ξεκινησω να μοιραστω μαζι σας ενα ταξιδι...Ενα ταξιδι που αρχισε πριν περιπου δυο με δυομιση χρονια! Ενα ταξιδι που με εφερε και στην παρεα των forum!

ΣΤΟ ΨΗΤΟ!

Για το αρχειο,θα ηθελα να αναφερω οτι απο το 2008 η οικογενεια μου και εγώ διαμενουμε σε μια μεζονετα 3 οροφων και 180 μ2 σε Δυτικο προαστειο της Θεσσαλονικης με αρκετα πιο ψυχρο κλιμα και υγρασια. Οι 'αναγκες' του σπιτιου μαζί με το μποιλερ ειναι περίπου 30.000 cal.
Βλεποντας και κρινοντας απο τα τοτε τεκτενομενα, ειχα αποφασισει οτι θα πρεπει να στραφω σε εναλλακτικη μορφη θερμανσης και να απαγκιστρωθω απο το πετρελαιο. Ετσι αγορασα τοτε μια μεγαλη για την αμαθεια μου σομπα - λεβητα. Φυσικα η αποτυχια ηταν δεδομενη απο την αρχη, αλλα το παιδεψα οσο μπορουσα, αρχιζοντας δειλα δειλα να ενημερώνομαι, να διαβαζω, να ασχολουμαι και στην συνεχεια να κατασκευαζω και να βελτιωνω το τοτε συστημα. Η αναζητηση μου κατα καιρους με εκανε να δω αρκετα μηχανηματα, να θαυμασω αλλα (απιαστα σε χρηματα για μενα) να σκοτωθω με υπερασπιστες αλλων υπερτιμημενων, να αναφερω αληθειες που τοτε κανεις δεν ηθελε να ακουσει και αντιστοιχα εμπορος φυσικα να πει.

Για να μην σας κουρασω απο εχθές το βραδυ και μετα από πολύ μεγάλη περιπετεια φεραμε τον ξυλολλεβητα 40 Kw της Baumyl Energy (Ελληνικής κατασκευής) στο σπιτι.

Image"

Μετα από πολυ μεγάλη δυσκολία (χαλασε ο γερανος, τους πηγα σπιτι χωρις φωτα στο αμαξι, δεν εμπαινε ο λεβητας στο υπογειο με αλλο γερανο που ηρθε λογω ιδιομορφιας του χωρου της αυλης) τελικα ο λεβητας μπηκε στην θεση του στο υπογειο του σπιτιου.

Στο σημειο αυτο θα ήθελα προσωπικα να ευχαριστησω τον κ. Θοδωρο, ιδιοκτητη της εταιριας, καθως δεν περιμενα να ασχοληθουν 3 ανθρωποι μεχρι τις 12.30 την νυχτα για να βαλουν τον λεβητα μου στο χωρο του.

Μετα λοιπον απο την τοποθετηση του λεβητα στην θεση του, σειρα θα ειχε ο τελικος ελεγχος των προμηθειων και των υλικων που ειχα ήδη αγορασει, καθως και ο τελικος σχεδιασμος της εγκαταστασης που θα ακολουθουσε. Ετσι λοιπον επιασα τις 2.30 το βραδυ...

Ετσι λοιπον εφτασε το κρισιμο σημειο, Η ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΛΕΒΗΤΑ!

Σας παραθετω λοιπον φωτογραφιες απο την εγκατασταση που καναμε μαζί με τον ξαδερφο μου, τον οποιο και ευχαριστω επισης!

Ζητω συγνωμη που δεν εβγαλα κατα την διαρκεια, αλλα βιαζομασταν να τελειωσουμε και δεν στεκομασταν λεπτο. Ασε που ο γυρω χωρος ειχε γινει.... Η ολη εγκατασταση ξεκινησε στις 10 το πρωι και τελειωσε μετα το αναμα του λεβητα περιπου στι 3 το μεσημερι. Φωτογραφιες λοιπον, και επανερχομαι με περισσοτερα σε οτι αφορα το πρωτο μπουρλοτο, τα αποτελεσματα και τις μετατροπες που εγιναν στον λεβητα και τις μετατροπες που θα ακολουθησουν!

Image

Τριοδη ESBE, επιστροφες λεβητα
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

cosmic
Admin

Re: Λέβητας Baumyl Energy 40 kw by Cosmic

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:21

TΟ ΠΡΩΤΟ ΜΠΟΥΡΛΩΤΟ!

Αφου λοιπον τεσταραμε οτι δεν εχουμε διαρροη πουθενα, ειπαμε να συνδεσουμε τα ηλεκτρολογικα μας και το σπιραλ και να βαλουμε φωτια! Αγχωμενος εγω για το αν η καμιναδα θα τραβηξει, αν θα γεμισουμε καπνους το σπιτι (Βλεπε customia Νο1 - Κωνος μειωσης διαμετρου απο 150 σε 130), αν δεν θα αποδοσει ο λεβητας, αν αν αν...

Τελικα ο λεβητας μετα από μια αποτυχημενη προσπαθεια (λογω προσαναματος) στην δευτερη πειρε μπροστα και επιτελους αρχισαμε να βλεπουμε στο ματακι τις φλογες. Μεγαλη πρακτικοτητα, δεν χρειαζεται να ανοιγεις πορτα για να δεις αν εχεις φλογα!

Ανοιξαμε το πανω καπακι και ειδαμε τον καπνο να περναει απο τις 2 διαδρομες και μετα απο τα τουμπο. Η κατω πορτα κλεινοντας ανεβαζει μια λαμα που εμποδιζει τα καυσαερια να οδηγηθουν αλλιως.(Customia Νο3)

Τα καυσιμα που μπηκαν μεσα ηταν λιγα προσαναμματα, δυο μπρικετες και 4 κουτσουρα ( οχι μεγαλα 3 οξια και 1 μεσες).

Η πορτα ανοιγε προς εκπληξης μου, χωρις να μας πεθαινει ο καπνος, εβγαζε μεν αλλα ελαχιστο, η θερμοκρασια αρχισε να ανεβαινει... Ω, τι εκπληξη φτασαμε τους 60, περιμενε να δοκιμασουμε την τριοδη!

Ω! συνεχιζει να ανεβαινει, μετα απο λιγο φτασαμε τους 80. Ρε μαλ@κα εχεις ανοιξεις τις ηλεκτροβανες στους οροφους σκεφτομαι? Ναι απανταει το μυαλο μου και οι 3 ανοιγμενες ειναι!

Τελικα ο λεβητας πετυχε το μεγιστο των 83 βαθμων με τα συγκεκριμενα καυσιμα, με τους τρεις οροφους να περνουν από τα 105 λιτρα του συνεχεια νερο (30 βαθμους οι θερμοστατες).
3Conclusion : Πιστευω οτι συμπεριφερθηκε πολυ καλα σε αυτην την πρωτη δοκιμη! Μένει λοιπον να περασουμε στην customia με το βεντιλατερ που θα ρυθμιζεται βασει της θερμοκρασιας του νερου. Αυτο σχεδιαστηκε και πολυ συντομα θα ειναι ετοιμο. Η Baumyl θα μου αλλάξει την πόρτα ή για πιο γρήγορα ίσως ανοιξουμε την δικιά μου. *Για τον λογω αυτο και δεν βλεπετε το κλασικο αλυσιδακι με την βαλβιδα.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ

1) 2 θερμοστατικες 3bar 90 βαθμων
2) UPS για τον κυκλοφορητη
3) Σερμπαντινα λεβητα με θερμοστατικη

ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΛΕΒΗΤΑ

1) Τριοδη ESBE 55 βαθμους

Κόστος εγκαταστασης :

1) Τριοδη ESBE 90 Euro
2) θερμοστατικες βανες ασφαλειας (90-3 bar) 35 Εuro
3) Κυκλοφορητης - βγηκε απο του πετρελαιου και εκει μπηκε αλλος κοστος 100 Εuro
4) Βανες 1 1/4, βανα αποστραγγισης, εξαεριστικο,μαστοι, σωληνες και ρακορ υπολογιστε κανα 70 Euro
5) Σωληνες, γωνιες, ταφ δεν θυμαμαι ακριβως αλλα κανα 40 Euro
6) Ηλεκτροβανες υπηρχαν
7) Δοχειο διαστολης 50αρι υπηρχε
8 UPS υπηρχε.
9) Εργασια τοποθετησης : κουραση & Σουβλακια, γυρο,μπυρες για εμενα και τον ξαδερφο!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:21

Image

Και η μετατροπη ξεκινησε τοποθετοντας βεντιλατερ 180 m3 στην κατω πορτα.

Image

και το εσωτερικο, όπου μπηκε μια λαμα που θα στελνει τον αερα προς τα επανω!

Σε αναμονη του κοντρολερ από Πολωνια!

Μεχρι τοτε και αν χρειαστει λειτουργια με φυσικο ελκυσμο!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:22

Επανερχομαι μιας και το κεφαλαιο ξυλολεβητας εχει τελειωσει για μενα... ΘΕΤΙΚΑ!!!

Τα κοντρολερς απο την Tech ηρθαν και σημερα ασχοληθηκα στην δουλεια με το σεταρισμα τους! Παραγγελθηκαν 2 μοντελα, ενας απλος για εναν φιλο και ενας ZPID για εμενα.

Το πρωτο σοκ, ανοιγουμε τα κοντρολερς και βλεπουμε Πολωνικα για γλωσσα :evil: , απευθειας τηλεφωνο Πολωνια για να μας καθοδηγησουν για την αλλαγη της γλωσσας, οπως και εγινε!

Ο απλος εχει 2 αισθητηρες θερμοκρασιας νερου, την φισα για το βεντιλατερ και δυο καλωδια για κυκλοφορητες. Σεταριστηκε αρκετα πιο δυσκολα απο τον δικο μου η αληθεια ειναι...

Και ερχομαι στον ZPID! Φανταστικος κοντρολερ!!! :woohoo:

Πολλες περισσοτερες ρυθμισεις και επιλογες, όπως και πληροφοριες πχ βλεπεις θερμοκρασιες καυσαεριων.

Image

Ο λέβητας και το κοντρολερ!

Image

Ενδειξη οθονης!

Image

Το ματακι που βλεπω την φλογα, ποια φλογα δηλαδη που εχει σβησει...χαχαχα!

Λοιπον παιδες, εχω μονο καλα να πω για τον ξυλολεβητα και την λειτουργια με το κοντρολερ!!!

Μεγιστη θερμοκρασια καυσαεριων σε 95% λειτουργιας ταχυτητας βεντιλατερ ειδα 150 βαθμους!
Η φλογα σβηνει εντελλως και επανερχεται αφου πεσουν οι βαθμοι και ανοιγει σταδιακα και ΟΧΙ ΑΠΟΤΟΜΑ το βεντιλατερ. ΑΝ ανοιγε αποτομα θα γεμιζαμε καπνους.

Απο τις 8 που αναψα τον λεβητα και τραβαω νερα εχω ανεβασει 3 βαθμους ολο το σπιτι και πιστευω οτι το επομενο γεμισμα θα πρεπει να γινει μετα απο πολλες ωρες!!!

Ειμαι κατενθουσιασμενος!

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:22

Και σιγα να μην εμενα στασιμος, αν και το αποτελεσμα μεχρι τωρα με δικαιωσε!

Ετοιμο και το Δοχειο Αδρανειας 500 λτ από παλιό τανκ αερα αμμοβολης!

Image

Λαμαρινα χοντρη και κατασκευη για ΠΟΛΛΑ BAR!!! Εσωτερικο πεντακαθαρο, καθως δουλευε αερα και λαδωνοταν. Ανοιχτηκαν αλλες 3 τρυπες και μπηκαν μουφες, στο συνολο ετσι εχουμε 8 παροχες + εξαεριστικο επανω και βανα αδειασματος κατω.

Δοκιμη σημερα και αυριο με αερα και νερο και ακολουθει τριψιμο και βαψιμο! Στο σπιτι μονωση με πετροβαμβακα και ολες οι απαραιτητες συνδεσεις οταν καβατζαρουμε κανα φραγκο για τα ψιλα που θα χρειαστει για να μπει!

Βαρος βεβαια αρκετο! Δυο ατομα με το ζορι το κανουν κουμαντο...

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:23

Image

Και το μπαφερ-ακι ειναι ετοιμο και φρεσκοβαμμενο!

Αυριο μπαινουν ολα τα απαιτουμενα (βανες, θερμομετρα, εξαεριστικο και πιθανως και πιεσομετρο) για την συνδεση του, καθως και η μονωση.
Και περιμενουμε να βολεψει δρομολογιο να φυγει για το σπιτι! :cheer:

Νομιζω οτι εγινε καλη δουλεια στο τριψιμο και βαψιμο του. Ενα χερι ασταρι και δυο χερια χρωματακι.

Και έτσι και με την μόνωση και όλα τα παρελκόμενα του (βανες, θερομετρα, εξαεριστικο) :

Image

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:23

Σημερα ηρθε ο Χρηστος8 και βαλαμε το δοχειο! Δεν θα αναφερθω στην δουλεια που εκανε ο φιλος Χρηστος γιατι ισως τον αδικησω! Θα αναφερθω μονο στο αποτελεσμα.

Ο baumyl αν και με φρακαρισμενη καμιναδα (Το καταλαβα αφου τον αναψα -ειχα πολλες μερες να τον αναψω) ανεβασε σχετικα γρηγορα και ευκολα το δοχειο με 15 κιλα μπρικετες στους 95 βαθμους (απο 15 που ηταν λογο πληρωσης). αναγκαστικα εστειλα νερα στα σωματα για να το κατεβασω λιγο. :woohoo:
Ο χρονος που χρειαστηκε ηταν περιπου 2 ωρες απο την αναφλεξη αν θυμαμαι καλα.

Αρκετα καλα τα πηγαμε ως αποτελεσμα πιστευω. Χωραει λιγο βελτιωση στην μονωση του δοχειου γιατι στους 95 το ενοιωθα ζεστο (οχι υπερβολικα αλλα το ενοιωθες).
Κατεβασα τα νερα στους 85 και θα παρακολουθησω σημερα το κατα ποσο γρηγορα θα χασυον βαθμους.

Ενα μεγαλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στον φιλο Χρηστο που εκανε τα μαγικα του!!! ;)

Image

Χρησιμοποιησαμε ενα δευτερο δοχειο διαστολης 50 λτ (συνολο 100 μαζι με το αλλο που εχω), καθως και τον κυκλοφορητη που βγαλαμε απο του πετρελαιου μου.

Υγ. Τα ηλεκτρολογικα ειναι προχειρα, καθως την Δευτερα θα τα παρω στην δουλεια και να βαλω φλεξιμ και θερμοσυστολικα για ασφαλεια.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:24

Και λιαν συντομως ο ξυλολεβητας θα φοραει τον αντιστοιχο καυστηρα πελλετ του ιδιου κατασκευαστη Baumyl energy με δοχειακι αποθηκευσης περι των 15 x 15κιλων για μια καλη πιστευω αυτονομια Wink

Λιγες πληροφοριες για τον καυστηρα :

1) Aποδοση 15-35 Kcal
2) Πρωτογενης αλλα και δευτερογενη καυση (μετακαυση καυσαεριων)
3) Αυτοματος Καθαρισμος με αερα
4) Αυτοματος Καθαρισμος με ξυστρα για το οποιο κλινκερ παιξει απο κακο πελλετ

Σημερα πηγα τις πορτες του ξυλολεβητα για να γινει η τροποποιηση της μιας και να μπει ο καυστηρας και να παρω μια δευτερη για κατω. Ενδεχεται βεβαια να παρω και την πρωτη καινουργια και να κρατησω τις παλιες για την εναλλαγη σε ξυλο σε περιπτωση οποιας αβαριας του πελλετ ή απλα οταν θελησω ξανα? να καψω ξυλο.

Προμηθευτικα και τους 2 πρωτους τονους πελλετ και ετσι ειμαστε ετοιμοι για το πρωτο διαστημα του χειμωνα.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:25

Λοιπον απο το μεσημερι συνδεθηκαμε και πλεον εκαψα τα πρωτα μου pellet!!! :woohoo: :woohoo:

Πριν απο λιγο τελειωσαμε με το fine tuning του καυστηρα!

Για αλλη μια φορα θα ευχαριστησω δημοσια την εταιρια Baumyl, καθως σημερα επαθα την πλακα μου με αυτο που ειδα και την προσπαθεια των ανθρωπων οχι απλα να κανουν την δουλεια που πληρωσα, αλλα να δωσουν πολυ παραπανω!!!
Τι να πρωτοπω : μου εδωσαν μεγαλυτερο δοχειο πελλετ απ οτι ειχα παραγγειλει, βελτιωμενο καυστηρα σε σημεια για να ανταπεξελθει στο μεγαλο θαλαμο καυσης του ξυλολεβητα μου, tiemme controller - που επισης δεν ειχα παραγγειλει, απο το οτι μου καθαρισαν την καμιναδα γιατι ηταν βουλομενη, απο το οτι εχθες δουλευαν μεχρι τις 12 για να μου παραδωσουν σημερα και ηρθαν πρωι (ενω ο Μηχ. μηχανικος τους επρεπε να λειπει λογω οικογενειακων θεματων)!!!

Image

Το σετ της Baumyl!

Image

Πλαγια όψη

Image

Η μπούκα του καυστήρα

Και ένα βιντεο :

http://www.youtube.com/watch?v=ZEtHuON2EoQ

cosmic
Admin

Postby cosmic » 14 Oct 2014, 19:25

Τελειωσαμε και με το θεμα του δοχειου αδρανειας! :)

Image

Αλλους 5 ποντους πετροβαμβακα + εξωτερικα φυλλα αλουμινιου και εγινε κουκλι! Ενα ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ στην εταιρια που ασχολειται με μονωσεις ΡΙΖΟΣ ΑΘ. ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε. οπου μου εντυσαν το καζανι και εγινε σαν να βγηκε απο εργοστασιο! Αφιλοκερδως παρακαλω, λογω προηγουμενης συνεργασιας!

Επισης με τον Χρηστος8, τον οποιο και παλι ευχαριστω, καναμε και την καμιναδα οπως επρεπε να ειναι και τελειωσαμε οριστικα απο το θεμα λεβητας. Εκκρεμει μονο η πλακετα (πινακας αυτονομιας χωρις ορομετρηση) απο φιλο ηλεκτρονικο και τελειωσαμε οριστικα με την θερμανση του σπιτιου! ;)

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”