ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Λέβητας Baumyl Energy 40 kw by Cosmic

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times
Status: Offline

Re: Λέβητας Baumyl Energy 40 kw by Cosmic

Postby cosmic » 30 Oct 2015, 13:29

και μετά από τόσο καιρό είχαμε και το πρώτο πρόβληματακι χτες... ο κοχλίας στοπ ξαφνικά. Δοκιμή περιστροφής με το χέρι αδύνατη,το μοτέρ να ξεκινά αλλά να μην κανει πληρη περιστροφή και να ζεσταινεται.

Λύση : Αδειάζουμε το σιλό, βγάζουμε τον κοχλία μας και ξανα δοκιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν το γεμιζουμε πάλι το σιλό, καθώς δεν ξέρουμε αν θα συνεχισει να συνεργάζεται ο κοχλίας...

Συνέχεια : Μετά απο τρελό μανίκι να αδειάσω το σιλό και κατά την 2η εναυση ο κοχλίας σταματούσε και το μοτέρ ζεσταινόταν. Αντε πάλι βγάλσιμο των 1-2 σακιων που έριξα μέσα και ξανα μανα καθάρισμα του κοχλία!

Το επόμενο πρωί ξανα δοκιμές με φρέσκο πέλλετ κι όχι αυτό που είχε ήδη μέσα και ο κοχλίας δούλεψε κανονικά - έφυγα για την δουλειά με την απορεία να δώ τι έχει γίνει το απόγευμα??!!

πιθανές αιτίες :
1) To μοτέρ του κοχλία είναι στα τελευταία του
2) το πρόσμικτο που έριξα για να μην έχω υπολείματα κάνει να κολάει ο κοχλίας!

Ένα από τα δύο παίζει και θα το έχω καταλάβει λογικά μέχρι το βράδυ.
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 60 times
Been thanked: 47 times

Postby stergiosbik » 30 Oct 2015, 19:08

cosmic wrote:και μετά από τόσο καιρό είχαμε και το πρώτο πρόβληματακι χτες... ο κοχλίας στοπ ξαφνικά. Δοκιμή περιστροφής με το χέρι αδύνατη,το μοτέρ να ξεκινά αλλά να μην κανει πληρη περιστροφή και να ζεσταινεται.

Λύση : Αδειάζουμε το σιλό, βγάζουμε τον κοχλία μας και ξανα δοκιμές. ΠΡΟΣΟΧΗ! δεν το γεμιζουμε πάλι το σιλό, καθώς δεν ξέρουμε αν θα συνεχισει να συνεργάζεται ο κοχλίας...

Συνέχεια : Μετά απο τρελό μανίκι να αδειάσω το σιλό και κατά την 2η εναυση ο κοχλίας σταματούσε και το μοτέρ ζεσταινόταν. Αντε πάλι βγάλσιμο των 1-2 σακιων που έριξα μέσα και ξανα μανα καθάρισμα του κοχλία!

Το επόμενο πρωί ξανα δοκιμές με φρέσκο πέλλετ κι όχι αυτό που είχε ήδη μέσα και ο κοχλίας δούλεψε κανονικά - έφυγα για την δουλειά με την απορεία να δώ τι έχει γίνει το απόγευμα??!!

πιθανές αιτίες :
1) To μοτέρ του κοχλία είναι στα τελευταία του
2) το πρόσμικτο που έριξα για να μην έχω υπολείματα κάνει να κολάει ο κοχλίας!

Ένα από τα δύο παίζει και θα το έχω καταλάβει λογικά μέχρι το βράδυ.

Αυτο δεν το πιασα.Τι προσμικτο εννοεις και που;

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Oct 2015, 20:57

Tελικα ο κοχλιας - το μοτερ φανηκε οτι δεν εχει θεμα! σημερα δουλεψε ολη την μερα (οταν επερνε δηλαδη) κανονικα, αφου επιτηδες ανεβασα τους θερμοστατες.

ΑΡΑ εχω ενα σιλο σε σακια που πρεπει να ξαναπελεταριστει για να εξαφανιστει η σκονη που εριξα!

υγ. Στεργιο το προσμικτο ειναι απο τα μυστικα του επαγγελματος :lol: . Στην παραγωγη πελλετ σαν συστατικο βοηθα στο να μην βγαινει κλινκερ. στο να το ριξεις απο πανω στα πελλετ, σου φρακαρει τον κοχλια! :evil:

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 59 times
Been thanked: 12 times

Postby NIKOLAS66 » 30 Oct 2015, 22:20

Για να μάθουμε και εμείς οι ψιλοσχετικοί : 1. το πέλλετ που έχει κάποιο θέμα από την παραγωγή μπορεί να ξαναμπεί στην μηχανή του κιμά και να βγεί κανονικό ?
2. σε αρκετά τσουβαλάκια που έχω υπάρχει χοντρή σκόνη- τρίμματα. Αυτά τα αφήνω να πέφτουν στην δεξαμενή και να καίγονται ή θέλουν κοσκίνισμα?
3. Θοδωρή, το μοτέρ του μικρού κοχλία (καυστήρα) μετά από κάποια ώρα λειτουργίας αρχίζει και καίει υπερβολικά.
Ο κατασκευαστής γράφει θερμοκρασία λειτουργίας 15 - 60 βαθμούς, αλλά εγώ το πιάνω και τσουρουφλάει.
Έχει δουλέψει 20 μέρες, να άρχισε να παραδίδει πνεύμα από τόσο νωρίς ?

cosmic
Admin

Postby cosmic » 30 Oct 2015, 22:24

NIKOLAS66 wrote:Για να μάθουμε και εμείς οι ψιλοσχετικοί : 1. το πέλλετ που έχει κάποιο θέμα από την παραγωγή μπορεί να ξαναμπεί στην μηχανή του κιμά και να βγεί κανονικό ?
2. σε αρκετά τσουβαλάκια που έχω υπάρχει χοντρή σκόνη- τρίμματα. Αυτά τα αφήνω να πέφτουν στην δεξαμενή και να καίγονται ή θέλουν κοσκίνισμα?
3. Θοδωρή, το μοτέρ του μικρού κοχλία (καυστήρα) μετά από κάποια ώρα λειτουργίας αρχίζει και καίει υπερβολικά.
Ο κατασκευαστής γράφει θερμοκρασία λειτουργίας 15 - 60 βαθμούς, αλλά εγώ το πιάνω και τσουρουφλάει.
Έχει δουλέψει 20 μέρες, να άρχισε να παραδίδει πνεύμα από τόσο νωρίς ?

1. Ναι μπορει
2. καλυτερα να μην μπαινει η σκονη.
3. Μην σε στενοχωρει μπορει κι ετσι να δουλευει - αλλα οπως και να εχει θα φανει συντομα και φυσικα εισαι εντος εγγυησης!

kosi
Νέος και ωραίος
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Postby kosi » 30 Oct 2015, 22:53

θοδωρή δεν ήξερα που να το βάλω και έτσι το έβαλα εδώ σοροί, ασ ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά σήμερα κούμπωσα ένα ups στην σόμπα,και το απόγευμα ηπα να την δοκιμάσω,κόβο το ρεύμα και όλα ok την κρατάει μια χαρά μετά πατάω το off για να σβήσει ομαλά μέχρι εκεί καλά στο μπινάκα γραφή final clining αλλα ο κοχλίας συνεχίσει να ρίχνει pellet περίμενα δυο τρία λεπτά και το ποτηράκι "σκεδον" γέμισε,και αποφάσισα να σηκώσω το ρεύμα και την έσβησα όπως κάθε φορα που την σβiνo.αμa την άφηνα τι θα γινόταν θα συνέχισε για 15 λεπτά να ρίχνει pellet η θα σταματούσε κάποια στιγμή,άραγε θα σταματούσε πριν να κλίση το ups,ξέρει κανένας να απάντηση.

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 30 Oct 2015, 23:01

Εμ Τεο μαγκες με κοκταιλ πελλετ μου θες.
Τωρα πελλετοφραπεδουμπα αυριο να στανιαρεις.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 31 Oct 2015, 08:03

kosi wrote:θοδωρή δεν ήξερα που να το βάλω και έτσι το έβαλα εδώ σοροί, ασ ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά σήμερα κούμπωσα ένα ups στην σόμπα,και το απόγευμα ηπα να την δοκιμάσω,κόβο το ρεύμα και όλα ok την κρατάει μια χαρά μετά πατάω το off για να σβήσει ομαλά μέχρι εκεί καλά στο μπινάκα γραφή final clining αλλα ο κοχλίας συνεχίσει να ρίχνει pellet περίμενα δυο τρία λεπτά και το ποτηράκι "σκεδον" γέμισε,και αποφάσισα να σηκώσω το ρεύμα και την έσβησα όπως κάθε φορα που την σβiνo.αμa την άφηνα τι θα γινόταν θα συνέχισε για 15 λεπτά να ρίχνει pellet η θα σταματούσε κάποια στιγμή,άραγε θα σταματούσε πριν να κλίση το ups,ξέρει κανένας να απάντηση.

μια δοκιμη θα σε πεισει.. κανεις δεν ξερει πως θα συμπεριφερθει, καθώ δεν ειναι λογικο να συνεχιζει να δουλευει ο κοχλιας στην φαση σβησιματος

cosmic
Admin

Re:

Postby cosmic » 31 Oct 2015, 08:33

erimitis wrote:Εμ Τεο μαγκες με κοκταιλ πελλετ μου θες.
Τωρα πελλετοφραπεδουμπα αυριο να στανιαρεις.

Ασε την πατισα, πανε τζαμπα 150 και βαλε κιλα πελλετ.. θα προσπαθησω να τα καψω σιγα σιγα ή να επιστραφουν για πελλεταρισμα και παλι

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Postby fotisBasm » 31 Oct 2015, 10:55

kosi wrote:θοδωρή δεν ήξερα που να το βάλω και έτσι το έβαλα εδώ σοροί, ασ ρωτήσω και εγώ κάτι ρε παιδιά σήμερα κούμπωσα ένα ups στην σόμπα,και το απόγευμα ηπα να την δοκιμάσω,κόβο το ρεύμα και όλα ok την κρατάει μια χαρά μετά πατάω το off για να σβήσει ομαλά μέχρι εκεί καλά στο μπινάκα γραφή final clining αλλα ο κοχλίας συνεχίσει να ρίχνει pellet περίμενα δυο τρία λεπτά και το ποτηράκι "σκεδον" γέμισε,και αποφάσισα να σηκώσω το ρεύμα και την έσβησα όπως κάθε φορα που την σβiνo.αμa την άφηνα τι θα γινόταν θα συνέχισε για 15 λεπτά να ρίχνει pellet η θα σταματούσε κάποια στιγμή,άραγε θα σταματούσε πριν να κλίση το ups,ξέρει κανένας να απάντηση.

Εγω θα σου προτεινα να αφαιρεσης το ups άχρηστο ειναι , ποιο πολυ ζημια μπορει να γινει , επεισης η φ50 σωληνα εισαγωγης αερα βγαλτην εξω απο το σπιτι οποτε και φρεσκο αερα θα εχεις και σε περιπτωση διακοπης ρευματος δεν θα κανει επιστροφη καπνας απο την εισαγωγη αερα.
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”