ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-SM

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
antykil
Νέος και ωραίος
Status: Offline

ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-SM

Postby antykil » 05 Jan 2015, 16:42

Μετά από παρότρυνση του συντοπίτη cosmic, θα ξεκινήσω την παρουσίαση του τζακιού που τοποθέτησα.
Θα'θελα να τονίσω πως δεν έχω σχέση με το αντικείμενο και ότι έμαθα ψάχνοντας στο ίντερνετ
και από τον καλό φίλο Μπάμπη που ασχολείται και έκανε την τοποθέτηση μ'εμένα βοηθό του.

Το σπίτι μου (εικόνα 1) 114τμ καθαρά, οροφοδιαμέρισμα στον πρώτο, χωρίς να εφάπτεται με άλλη οικοδομή.
Στον δεύτερο κλειστό διαμέρισμα χωρίς θέρμανση και στο ισόγειο ίδια κατοικία, με ελάχιστη θέρμανση.
Έτος κατασκευής το 2000 με εξωτερική μόνωση μπλέ σκληρό φελιζόλ 5αρι στο τούβλο και ακολούθως ο σοβάς.

Εντός το διακοσμητικό τζάκι ή μάλλον η ψησταριά (εικόνα 2) που αρχικά υποβοηθούσε το πετρέλαιο
(οι 3τόνοι μες το νερό και δεν ζεσταινόμασταν) .
Τα τελευταία 3-4 χρόνια σκεφτόμουν για την αλλαγή χωρίς να το αποφασίζω, μέχρι που φέτος (καλοκαίρι '13) έγινε.
Πάντα υποστήριζα και υποστηρίζω πως η καλύτερη λύση είναι μέσω των καλοριφέρ για την ομοιόμορφη φθηνή θέρμανση,
γι'αυτό και έτεινα σε ατομικό λέβητα πέλετ ή τζακολέβητα. Ήταν και είναι ακόμη για μένα απαγορευτικά λόγω κόστους των,
της μακρινής απόστασης του τζακιού από την κεντρική σωλήνα και της επένδυσης του τζακιού.

Έτσι αποφάσισα να βάλω ενεργειακή κασέτα για να μη χαλάσει και να παραμείνει η ίδια επένδυση και την οποία έψαχνα για μήνα τουλάχιστον πάντα στο ίντερνετ, καταλήγοντας σ'αυτή λόγω ομορφιάς, ντιζάιν, τιμής ως προς την απόδοση, 4αρων βιντυλατέρ, εγγύησης.

Εδώ θα ήθελα αρχικά ως απάντηση, την βοήθειά σας για το πως ανεβάζω φωτογραφίες.
Τελευταία επεξεργασία από 1 και antykil, έχει επεξεργασθεί 7 φορά/ες συνολικά

cosmic
Admin
Has thanked: 277 times
Been thanked: 206 times

Re: ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-MN4L

Postby cosmic » 05 Jan 2015, 16:46

μπορείς να τις ανεβάζεις πχ εδω http://tinypic.com/

και να μας βάζεις τα λινκ που ειναι για φορουμ με copy paste
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 05 Jan 2015, 17:22

Δημοσίευσηαπό cosmic » 05 Ιαν 2015, 16:46

μπορείς να τις ανεβάζεις πχ εδω http://tinypic.com/

και να μας βάζεις τα λινκ που ειναι για φορουμ με copy paste

Ευχαριστώ!

Image
Εικόνα 1

Image
Εικόνα 2

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 05 Jan 2015, 18:46

Image
Ένα μήνα μέτρα-ψάξε, ψάξε-μέτρα κασέτα να ταιριάζει δεν έβρισκα, παρά αυτή.
Πείτε το ότι κόλλησα σ'αυτή, αλλά θα έπρεπε να βγεί το παλιό μαντεμένιο τζάκι και
να παρθεί 10εκ. το κούτελο του μαρμάρου για να την χωρέσει στο ύψος.
Εδώ τα τεχνικά χαρακτηριστικά της : http://www.estiagreen.gr/45-%CE%A4%CE%B ... -18kW.html

Αρχές Οκτώβρη την παρέλαβα και σε μια βδομάδα λειτούργησε. Μια βδομάδα τρέξιμο, κλείσε με νάυλα το χώρο εργασίας,
ξήλωμα του μαντεμιού και κατέβασμα στο υπόγειο, ευτυχώς η φούσκα (ινοξ) βγαίνει εύκολα, φτιάξε βάση, πάρε υλικά, ξεκόλλα και κατέβασε το μαρμάρινο κουτί για κόψιμο ανέβασέ το ξανά, κόψε τη φούσκα για περσίδες, κόψε το γρανίτη δεξιά που βρίσκεται η τν για να κατέβουν καλώδια μηχανήματα κάτω της, τρέξε για μεταλλική κορνίζα, στοκάρισε, βάψε καθάρισε και ιδού :
Image
Κάτω από το τζάμι ρουφάει εσωτερικό αέρα και τον βγάζει ζεστό πάνω από το τζάμι και τους αεραγωγούς.
Image
Image
Image
Έβγαλα ένα αεραγωγό από τους δύο που μπορείς, πίσω από το τζάκι, μέσα από το μικρο wc προς το χωλ(τούβλο ενδιάμεσα).
Πρώτον δεν ξέρω αν θα χωρούσε και ο δεύτερος, και δεύτερο που αλλού να τον οδηγούσα πέρα από την ίδια ψευδοροφή καθώς δεσμευόμουν από τα δοκάρια. Έτσι έστειλα πιο γρήγορα ζέστη προς τα δωμάτια, δεν μπορώ να πω υπερβολική αλλά οι 20° που πιάνει το βορινό, είναι υπέρ αρκετοί για τον ύπνο.

Πιστεύω διατήρησα ως είχε την αρχική εικόνα του τζακιού χωρίς τεράστιες εμφανείς παρεμβάσεις.
Όσοι έρχονται δεν βλέπουν διαφορά παρά μόνο στη ζέστη και στην έκπληξη ότι προέρχεται από εκεί.
Απ'αύριο με τις καύσεις κλπ.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 05 Jan 2015, 18:54

Ωραίος o antykill!!! Πολύ μου αρέσε το αισθητικό κομμάτι, σίγουρα είναι ο αγαπημενος τοιχος του σπιτιου αυτος ε?

Υγ. πες μας και το ονομα σου για να μιλαμε πιο ευκολα

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 05 Jan 2015, 19:01

Όντως με την tv δίπλα, ταινίες μέχρι το πρωί!
Αντύπας.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 05 Jan 2015, 19:05

Ωραίος ο Αντύπας λοιπον!

Θοδωρής

nikgio
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Postby nikgio » 05 Jan 2015, 22:34

Αντύπα, Χρόνια Πολλά και καλές ζέστες.
Συγχαρητήρια πολύ όμορφη δουλειά. Και εγώ έχω την Salgueda, αλλά την Helios 800, και είμαι πολύ ευχαριστημένος.
Δύο ερωτήσεις: α) Στη θέση του σπιράλ δεν μπορούσε να μπει σωλήνα inox?. Ένα θέμα με τα σπιράλ το έχω και β) Έχεις ελέγξει αν όντως έχει τέσσερα βεντιλατέρ ή δύο?. Στο ρωτάω αυτό επειδή τρεις γνωστοί μου που την έχουν, έχει δύο, και επειδή εμφανίζεται σε διάφορα sites που την πουλάνε με δύο ή με τέσσερα. Στην επίσημη ιστοσελίδα http://www.salgueda.com/dfiles/salgueda2011.pdf την αναφέρει με δύο. Doble juego de ventiladores con dos velocidades.

Νίκος
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

antykil
Νέος και ωραίος

Postby antykil » 07 Jan 2015, 05:04

Χρόνια Πολλά Νίκο.
α) Την ίδια ερώτηση έκανα στο φίλο που την τοποθέτησε. Η απάντησή του: είναι καλύτερα διότι, και της καμινάδας και των αεραγωγών είναι ιταλικά, διπλού τοιχώματος με το εσωτερικό λείο (τα είδα). Επίσης πόσες φαλτσογωνίες και ευθείες θα χρειαζόμουν για τον αεραγωγό μέχρι την περσίδα; μέτρησα 6 τουλάχιστο γωνίες και 4 ευθείες.
β) Κι εγώ ήμουν μεταξύ της Helios και της Insert 800 GV. Δεν ξέρω αν εσείς τη SALGUEDA τη βρήκατε να τη δείτε εδώ στη Βόρειο Ελλάδα; εγώ πουθενά! έφαγα το ιντερνετ... μόνο Αθήνα έβλεπα να την εμπορεύονται.
Στο κατάστημα που διάλεξα τους ζάλισα στα τηλέφωνα.Δύο πολλοί καλοί κύριοι εξυπηρετικότατοι (πως να μη την πάρεις μετά).
Μου λέει ένας τους, υπάρχει και η AERO ίδια με τη HELIOS, με μόνη διαφορά στην πόρτα όλη από γυαλί και 4 βεντιλατέρ!!!
Και τώρα που το έθεσες βλέπω στα χαρτιά της πως την ονομάζουν E860-SM, AERO 800 NEGRO SIN MARCO-Μάλλον πρέπει να αλλάξω τον τίτλο θέματος.
Προφανώς είναι αναβάθμιση αυτής που φαίνεται στη σελ.17 pdf. Έχει 2 σε κάθε πλευρά.
Θα ανέβουν φωτογραφίες και άλλα περισσότερα να πούμε γι αυτή.

nikgio
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: ΚΑΣΕΤΑ SALGUEDA AERO 800 ή ref. E860-SM

Postby nikgio » 07 Jan 2015, 07:42

Για τον αεραγωγό δεν τίθεται θέμα για το σπιράλ. Μεταφέρεις απλώς θερμό αέρα, που δεν έχει όμως καμία σχέση με την καμινάδα, όσον αφορά την θερμοκρασία που αναπτύσεται. Στην καμινάδα είναι η "ένστασή" μου. Ως "παθών¨, το ξαναλέω. Τέλως πάντων. Όσο για την SALGUEDA εδώ στις Σέρρες υπάρχει αντιπρόσωπος που την εμπορεύεται και την είχε τοποθετημένη να καίει οπότε μπόρεσα να την δω στην πράξη. Όσο για την AERO προφανώς είναι αναβάθμιση αυτής που φαίνεται στη σελ.17 pdf και δεν έχει ενημερωθεί το pdf. Και μια και αναφέρεις "εδώ στη Βόρειο Ελλάδα", αν επιτρέπεται, από ποια περιοχή είσαι?
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινά από τα πόδια και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”