ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times
Status: Offline

Re: Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Postby cosmic » 24 Jul 2016, 22:21

Αισθητηρα θα έχεις εναν στην εξοδο του μπαφερ προς το σπιτι και ενα στα επιστρεφομενα απο αυτό. Ο κυκλοφορητης του μπαφερ θα παρει εντολή από τον διαφορικό θερμοστάτη!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 22 times
Been thanked: 112 times

Postby Χρηστος » 24 Jul 2016, 23:58

Βρε fenergy ποσα θες να με τρελανεις;;;
Εχεις δει πολλα σπιτια χωρις εσωτερικο θερμοστατη χωρου;;;
Απο ποτε οι θερμοστατικες κεφαλες εκτελουν χρεη εσωτερικου θερμοστατη χωρου;;;
Ξεκινα απο μια σωστη βαση κατ αρχην και μετα το συζηταμε το τι θες να κανεις.
Προσωπικα ηδη σου εχω απαντησει οσα ρωτας στα προηγουμενα μου ποσταρισματα περιγραφοντας την εγκατασταση μου.
Ο inverter ο κυκλοφορητης ειναι αχρηστος αν ειναι να μεταφερει τα νερα απο τον λεβητα στο ΔΑ...εδω εχεις σταθερο φορτιο.
Η χρησιμοτητα του ειναι για τα σωματα σε συναρτηση με το μεταβαλλομενο φορτιο λογω των θερμοστατικων διακοπτων.
Ασε στην ακρη το ΔΑ και κανε μια απλη συνδεση του λεβητα με την εγκατασταση σου λεβεντη μου χρησιμοποιωντας...
ναι χρειαζεται και εσωτερικος θερμοστατης
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 25 Jul 2016, 13:19

Χρηστο σορρυ αν ρωταω και καμια βλακεια,ελπιζω να καταλαβαινεις οτι προσπαθω να μαθω καποια πραγματα που με ενδιαφερουν και προσπαθω να αντλω πληροφοριες απο μηχανολογικα βιβλια κυριως αλλα και απο δω απο το eco-heating.gr.

Σε οσα σπιτια εχω παει,ολα εχουν εσωτερικο θερμοστατη κανενα ομως απο αυτα δεν εχει θερμοστατικες κεφαλες στα σωματα και πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω ποια η λειτουργια του θερμοστατη χωρου απο τη στιγμη που το καθε δωματιο εχει προρυθμιση μιας συγκεκριμενης θερμοκρασιας..αν πχ εχω εγω τις κεφαλες στους 21 βαθμους,το θερμοστατη χωρου στους ποσους θα τον εχω??Γιατι προφανως αν τον εχω χαμηλοτερα ειναι σα να αχρηστευω τις κεφαλες αφου παντα αυτες θα ειναι ανοιχτες,αν τον εχω υψηλοτερα τοτε αυτος δε θα μπαινει ποτε στο OFF μιας και θα κλεινουν οι κεφαλες πιο πριν απο αυτον...Αν λοιπον εχω βαλει εγω θερμοκρασια λεβητα 70 βαθμους,καποια στιγμη θα κλεισει και η τελευταια κεφαλη οποτε θα μπει ο λεβητας σε stand by...σε ολο αυτα ο θερμοστατης χωρου που ακριβως χρειαζεται??

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 25 Jul 2016, 14:46

Θα σου εξηγησω πως λειτουργει για να καταλαβεις...
Στον χωρο που θα μπει ο θερμοστατης χωρου μην βαζεις θερμοστατικη κεφαλη στο, η στα σωματα που τον επηρεαζουν αμεσα...
Επιλεγουμε για αυτο τον λογο συνηθως το ψυχροτερο σημειο του σπιτιου...
Επιλεγω απο τον θερμοστατη πχ 23 βαθμους...ο θερμοστατης χωρου στο σημειο αυτο θα ανοιξει πρωτος και θα κλεισει τελευταιος σε σχεση με τις θερμοστατικες κεφαλες στους υπολοιπους χωρους.

Καταλαβαινεις οτι εδω επεμβαινουν οι θερμοστατικες κεφαλες στους χωρους οι οποιοι θα ζεσταινονται πρωτοι και θα κλεινουν σιγα σιγα...
Δηλαδη η οικονομια με απλα λογια γινεται, γιατι οι θερμοτεροι χωροι δεν ζεσταινονται με 24 η 25 η και 26 βαθμους αφου επεμβαινουν οι θερμοστατικες κεφαλες και κλεινουν στην επιθυμητη πχ 23.
Αντιθετα ο χωρος που ειναι ο ψυχροτερος συνεχιζει να ζεσταινεται, και επειδη δεν εχει θερμοστατικη θα κλεισει τελευταιος μονο μεσω του θερμοστατη χωρου.

Εννοειται πως οταν επιλεγεις θερμοκρασια απο τον θερμοστατη χωρου στους 23... δεν μπορεις να επιλεγεις στους υπολοιπους χωρους 30.
Το αντιθετο γινεται και καποιους χωρους μπορεις να τους εχεις και χαμηλοτερα απο τους 23 σε οποια θερμοκρασια επιθυμεις.

Περα απο τα παραπανω, ο θερμοστατης χωρου ειναι ηλεκτρολογικα η εντολη, που ανοιγει και κλεινει τον κυκλοφορητη η τις αυτονομιες - ηλεκτροβανες (αν υπαρχουν) προς τα σωματα.

Χωρις θερμοστατη πρακτικα αυτο που θα συμβαινει ειναι να δουλευει για παντα ο κυκλοφορητης γυρνωντας νερα στα σωματα.
Οι χρονοι που θα ειναι ολα τα σωματα - θερμοστατικες κεφαλες κλειστα θα ειναι μηδαμινοι.
Αυτο που θα γινεται ειναι μολις κλεισει η θερμοστατικη κεφαλη στο ψυχροτερο σημειο να ανοιγει σε καποιο αλλο σωμα το οποιο εκλεισε πρωτο.
Εν τω μεταξυ ο λεβητας δεν θα προλαβαινει να σβησει γιατι η διαδικασια σβησιματος διαρκει αναλογα τον λεβητα γυρω στο 10λεπτο.
Ενας δαπανηρος φαυλος κυκλος δηλαδη αφου δυσκολα θα δεις σε κατασταση stand by τον λεβητα σου οποιος κι αν ειναι αυτος.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 25 Jul 2016, 17:03

Καταλαβα τη λογικη Χρηστο και σ ευχαριστω...

Μιας και ομως η εγκατασταση θα γινει μια φορα γιατι να μην κανω κατι σαν και σενα,εννοω λεβητα stand by και οχι να σβηνει και εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?Πιστευω ενα ΔΑ θα βοηθησει την κατασταση.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: RE: Re: Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Postby fotisBasm » 27 Jul 2016, 13:34

fenergy wrote:Καταλαβα τη λογικη Χρηστο και σ ευχαριστω...

Μιας και ομως η εγκατασταση θα γινει μια φορα γιατι να μην κανω κατι σαν και σενα,εννοω λεβητα stand by και οχι να σβηνει και εφοσον υπαρχει αυτη η δυνατοτητα?Πιστευω ενα ΔΑ θα βοηθησει την κατασταση.

Μεγαλη ιστορια . Πιστεξε με ολα αυτα που λετε τα δοκιμασα . Εχω κανει τιςςςς αλλαγες ρυθμισεις και μαλιστα εχω κοντρολερ με φοβερο λογισμικο και με γραφιματα λειτουργιας στα λεω για να καταλαβεις ποσο το εψαξα .ΓΙΑ λεβητα στερεων καυσίμων ΠΟΥ εχει δυνατοτητα μοντουλεσιον ΑΞΙΖΕΙ να γινει χωρις δοχειο (εφοσον επαρκουν τα kw) και να μπουν μονο στα ζεστα δωματια θερμοστατικες κεφαλες και θερμοστατης χωρου με ρυθμιζομενο μικρο διαφορικο). ΚΑΝΕ αυτο που λεει ο χρηστος κ εγω και αστα τα αλλα . Και με το καιρο θα καταλαβεις τι εννοούμε
Eco-Heating .....everything about energy & heating

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 27 Jul 2016, 16:21

Οκ φιλε Φωτη ευχαριστω...θα το δοκιμασω φετος χωρις δοχειο και αν παει καλα θα το αφησω ετσι αλλιως του χρονου παμε για δοχειο...αληθεια,υπαρχουν λεβητες που δεν υποστηριζουν modulation?Πως το βρισκω αυτο?Εχει να κανει με το κοντρολλερ?Το συγκεκριμενο λεβητακι που θα παρω φοραει Tiemme επανω

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Re: RE: Re: Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Postby Χρηστος » 27 Jul 2016, 18:32

fotisBasm wrote: και να μπουν μονο στα κρυα δωματια θερμοστατικες κεφαλες και θερμοστατης χωρου με ρυθμιζομενο μικρο διαφορικο).

Φωτη εννοεις τα ζεστα δωματια υποθετω...
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 27 Jul 2016, 22:27

fenergy wrote:Οκ φιλε Φωτη ευχαριστω...θα το δοκιμασω φετος χωρις δοχειο και αν παει καλα θα το αφησω ετσι αλλιως του χρονου παμε για δοχειο...αληθεια,υπαρχουν λεβητες που δεν υποστηριζουν modulation?Πως το βρισκω αυτο?Εχει να κανει με το κοντρολλερ?Το συγκεκριμενο λεβητακι που θα παρω φοραει Tiemme επανω

ναι το Modulation εχει να κανει με το controller! Μην μασας τα tiemme το εχουν και έχουν και αρκετές επιλογές επιπρόσθετα. Ποιο tiemme φοράει και ποιον λέβητα πήρες ?
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: RE: Re: RE: Re: Συζήτηση για την θερμανση των σπιτιών μας

Postby fotisBasm » 27 Jul 2016, 23:36

Χρηστος wrote:
fotisBasm wrote: και να μπουν μονο στα κρυα δωματια θερμοστατικες κεφαλες και θερμοστατης χωρου με ρυθμιζομενο μικρο διαφορικο).

Φωτη εννοεις τα ζεστα δωματια υποθετω...

Οπ ναι ανάποδα το ειπα
Eco-Heating .....everything about energy & heating

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”