ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Πατεντα σε ανοιχτο τζακι by Vagelis

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 171 times
Been thanked: 95 times
Status: Offline

Πατεντα σε ανοιχτο τζακι by Vagelis

Postby Vagelis » 12 Jan 2015, 17:46

επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι, καταφευγουμε πολλες φορες σε λυσεις αναγκης με τα λιγοτερα εξοδα.

στο σπιτι, 130 τ.μ, ειχα παντα θερμανση με πετρελαιο, αλλα πλεον εχει παροπλιστει μεχρι να πεσει στα 20$ το βαρελι :lol: :lol: :lol:
στα υπνοδωματια των παιδιων (2) εχω εγκαταστησει απο ενα 9αρι κλιματιστικο inverter κορυφαιας εταιριας.
στο σαλονι/καθιστικο εχω βαλει ενα 18αρι inverter της ιδιας εταιριας.
στο δικο μου δωματιο εχω ενα 12αρι τυπου on/off (αναβει πολυ πολυ σπανια).

κανενα παραπονο απο την αποδοση τους και την καταναλωση τους, πραγματικα.
το 18αρι κλιματιστικο δεν εχει χρειαστει να δουλεψει μαζι με το τζακι, απλα για δυο χρονιες που δεν πηρα ξυλα, με εσωσαν.

απ' οταν βρηκα καλη τιμη για ξυλα (καλη τιμη για τα εδω δεδομενα), δουλευω το τζακι.
το κακο ειναι οτι στο πανω μερος του σπιτιου που ειναι τα δωματια των παιδιων, δεν μπορει να παει ζεστη απο το τζακι
κι ετσι, δουλευουν τα κλιματιστικα εκει.
ομως επειδη τα πραγματα ζορισαν αρκετα, ειπα να ψαξω να δω πως μπορω να αξιοποιησω καλυτερα και χωρις πολλα εξοδα
το ανοιχτο τζακι μου, που ετσι κι αλλιως καει πολυ συχνα.
η ιδεα ηταν να τροφοδοτω με ζεστο αερα το χωρο.

εφτιαξα ενα πλαισιο στον πατο του τζακιου απο στρατζαριστο 20mm ωστε να κατσει πανω του μια λαμαρινα επενδεδιμενη με πυροτουβλο (θα δειτε παρακατω).
η παραλληλογραμμη τρυπα στη μεση προϋπηρχε για να μπαινει εκει το δοχειο σταχτης και να ερχεται και λιγος αερας απ'εξω
καθως επικοινωνει με σπιραλ Φ100 με τηλεχειριζομενο εξωτερικο μοτερ.
Image

το κενο αναμεσα στα υπαρχοντα πυροτουβλα και το σιδερενιο πλαισιο (κοκκινη γραμμη) γεμιστηκε με πυροκολλα
για σφραγιση των κενων και επισης εκλεισε με λαμαρινα το κενο της βασης του τζακιου με παραλληλη οδευση του εξωτερικου
αερα μεσα στο τζακι με επεκταση του σπιραλ.
Image

χτιστηκαν με μικρα πυροτουβλα, τοιχωματα που θα οδηγουν τον αερα σε δυο διαδρομες (κοκκινες γραμμες)
Image

κατασκευαστηκε το πλαισιο απο λαμαρινα και τοποθετηθηκαν πανω της τα τουβλα.
Image

εδω ειναι τοποθετημενα ολα και μολις εγινε και αρμολογηση
Image

εδω ειναι τελιωμενο.
διακρινεται η θυριδα διαφυγης του θερμου πια αερα με τη μονη διαφορα οτι στα κοκκινα πλαισια προστεθηκαν
δυο μικρα τουβλακια για να μη φαινεται το σιδερο.
Image

αυτη ειναι σημερινη φωτο
εξω 2.6 βαθμους, μεσα 20.5
Image

καθε κριτικη δεκτη
:roll: :roll: :roll:
Image

panos
Νέος και ωραίος

Re: Πατεντα σε ανοιχτο τζακι

Postby panos » 12 Jan 2015, 20:00

το ανεβασες ρε θηριο ? δεν κρατηθηκες ! :lol: :lol: :lol:
επειδη το εχω δει να λειτουργει, οντως αποδιδει πολυ θερμο αερα στο χωρο :mrgreen:

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times

Re: Πατεντα σε ανοιχτο τζακι by Vagelis

Postby erimitis » 12 Jan 2015, 20:17

βαγγο πολυ καλο αλλα αφου πιανουν τα χερια σου ρε φιλε και εχεις και εργαλεια γιατι δεν κανει και κατι να το κλεισεις μπροστα?
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 12 Jan 2015, 20:28

να το μετατρεψω σε δλδ σε κλειστου τυπου ?
λεω ''κλειστου τυπου'' και οχι ''ενεργειακο'' επειδη αυτος ο ορος σημαινει αλλα πραγματα.

δεν το εκλεισα επειδη δε θα πετυχαινα τιποτε αλλο απο το να χασω τη θαλπωρη της φωτιας και την ακτινοβολια του πυροτουβλου.
δλδ, απο τη στιγμη που δε θα μπορουσα να ενσωματωσω τις τεχνολογιες ενος οντως ενεργειακου τζακιου, γιατι να το κλεισω ?

εκτος αν καταλαβα λαθος την ερωτηση
Image

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 72 times

Postby erimitis » 13 Jan 2015, 16:30

Σωστα καταλαβες φιλε βαγγο.Αν το κλεισεις θα εχεις πολλα καλα οπως οικονομια στα ξυλα φιλε
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 13 Jan 2015, 18:45

τι να κλεισω και τι ν' αφησω .....?
ειναι φθηνο ανοιχτο τζακι 11 ετων, χωρις προδιαγραφες και προβλεψη για να χρησιμοποιηθει για κυρια θερμανση.
οταν το εβαλα, μπηκε απλα για ομορφια και αντε κανα βραδακι να καιμε μερικα κουτσουρα για χαλαρωση.
ελα ντε που εγινε αναγκη το τζακι και πλεον ψαχνουμε να αξιοποιησουμε το καθετι !!!

τα λεφτα που θα πεταξω στο να το κλεισω, με τον ποιο σωστο τροπο και τα καλυτερα υλικα,
λεω να τα δωσω ωστε να συμπληρωσω το κονδυλιο για την εγκατασταση μια και καλη, μιας σομπας πελλετ.

απο την αλλη, ειναι και το θεμα του τι θα καταφερω
δλδ, θα καταφερω να ρυθμιζω σωστα την καυση ή θα καταληξω απλα να εχω ενα κλειστο τζακι ?
δεν ξερω, μαλλον παω για σομπιτσα κι εγω :D

*** για κασσετα ουτε λογος, εδωσα διαστασεις και φωτο σε εταιρια, εκαναν μελετη οι ανθρωποι
και μου την εστειλαν... κυριοι .. αλλα επεσα ξερος.
5000+ για πληρη εγκατασταση κασσετας χαχαχαχα.. οχι παιδια, δεν κερδισα εγω το τζοκερ :lol: :lol: :lol:
Image

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times

Postby vega » 14 Jan 2015, 10:26

Φίλε μου προφανώς κάτι σου έχει ξεφύγει στο όλο σου σκεπτικό για το ενεργειακό τζάκι. Βέβαια το τάλιρο που σου ζήτησαν είναι μια αφορμή να διαγράψεις μια και έξω το ενεργειακό τζάκι από το μυαλό σου.

Απλά δεν θα σου έγραφα τα παραπάνω εάν έβλεπα ότι δεν "πιάνουν τα χέρια σου"

Ξαναδες το θέμα "ενεργειακό τζάκι" ;) ;)

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 14 Jan 2015, 19:23

αν και θα βγουμε εκτος θεματος...
''ενεργειακη'' καλείται η συσκευη που αποδιδει ενεργεια περισσοτερη απο εκεινη που καταναλωνει.
ο βαθμος αποδοσης της συσκευης καθοριζεται απο ολους τους παραγοντες που λαμβανουν μερος στην παραγωγη και την καταναλωση της ενεργειας.

ενα ανοιχτο τζακι, αν το κλεισεις μπροστα, το καθιστας αυτοματα ενεργειακο ?
το γεγονος οτι θα καις οντως λιγοτερα ξυλα ειναι αληθεια, αλλα αυτο δε φτανει για το χαρακτηρισω ''ενεργειακο''.

για κασσετα, ειπαμε.. ουτε λογος... το ΤΕΛΙΚΟ ποσο που απαιτειται ειναι απαγορευτικο, καλυτερα να το γκρεμισω
και να βαλω ενα ενεργειακο τζακι απο την αρχη, χωρις πατεντες αυτη τη φορα.

τι ακριβως εχω χασει ?
θα με βοηθουσε να μαθω, ειλικρινα, επειδη δεν εχω ιδιαιτερες γνωσεις στο θεμα.
καθε κριτικη δεκτη ;)
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 281 times
Been thanked: 211 times

Postby cosmic » 14 Jan 2015, 19:50

Τίποτα στην φύση δεν μπορεί να απόδοσει περισσότερη ενέργεια απ ότι καταναλώνει! Αν υπήρχε τέτοια συσκευή τοτε θα είχαμε λύσει το ενεργειακό πρόβλημα... Κοινώς ενέργεια από το τίποτα δεν μπορεί να υπάρξει! Υπάρχουν βέβαια συσκευές και μηχανήματα που αγγίζουν σχεδόν το ισοζύγιο, αλλά όχι στο 100%.

Σε ότι αφορά λοιπόν γενικά τις συσκευές θέρμανσης η οφελούμενη ενέργεια = Καταναλώμενη ενέργεια - απώλειες της συσκευής

Τι είναι οι απώλειες της καύσης? Μα φυσικά τα καυσαέρια (σημαντική ενέργεια που χάνεται) + η στάχτη

Ας τα παρουμε όμως τα πραγματα από την αρχή τους! Σε ένα τζάκι ή ξυλολέβητα έχουμε ως καύσιμο το ξύλο, το οποίο από μόνο του έχει αρκετές ιδιαιτερότητες σε σχέση με τα ορυκτά καύσιμα. Αρχικά θα πούμε ότι η παραγόμενη θερμική ενέργεια από την καύση του είναι πολύ μικρότερη και είναι εξαρτημένη από συγκεκριμένες χημικές αλλά και μηχανικές ιδιότητες του ιδιου - χαρακτηριστικά πχ υγρασία, είδος ξύλου, βαρέα μέταλλα στο έδαφος του δέντρου κτλ

Με την καύση λοιπόν επιτυγχάνουμε να 'βγαλουμε' θερμική ενέργεια την οποία και η κάθε συσκευή θελουμε να εκμεταλευτει! Εδώ μπαίνει η διαφορά ανάμεσα σε ένα 'ενεργειακό' τζάκι και σε ενα απλό.
Στην περίπτωση του απλού ο βαθμός απόδοσης είναι πολύ χαμηλός, καθώς όχι μόνο δεν υπάρχει εναλλάκτης συγκράτησης της ενέργειας (ο θερμοθάλαμος ουσιαστικά ένας εναλλάκτης ενέργειας είναι) που παράγεται, όχι μόνο η ενταση της καύσης δεν ρυθμιζεται για εξοικονομηση όταν δεν θελουμε άλλη ζέστη αλλά έχουμε και το φαινόμενο να μας διαφεύγει αέρας μέσα από το σπίτι μέσω της καμινάδας, ο αέρας αυτός ισοδυναμεί με αέρα που εισέρχεται στο σπίτι μας και φυσικά είναι κρύος! Κοινώς ότι ζεσταίνουμε στον χώρο μας μέσω ακτινοβολίας (και καμιάς συγκράτησης ενέργειας) αλλά και αντίστοιχα συνεχή ροή φρέσκου αέρα - στις περιπτώσεις που τα σπίτια κλείνουν ερμητικά βλέπουμε το φαινόμενο το τζάκι να καπνίζει!

Σχετικά με τα ενεργειακά δεν θα μιλησω εδώ, γιατί θα γίνει σεντονάρα το ποστ! τα έχω γραψει εκει που πρεπει!

Όμως αυτό που μπορεί κανείς να κάνει αν πιάνουν τα χέρια του και έχει όρεξη ειναι να κλείσει το ανοιχτό τζάκι με μια πορτα και να κάνει έναν εναλλάκτη (κι αυτό που έκανε ο Βαγγέλης εναλλάκτης είναι), ο οπόιος όμως να πέρνει αρκετά μεγαλύτερη ενέργεια από τις φλόγες και την ακτινοβολία τους. Με τον εναλλάκτη αυτόν θα ζεσταίνει αέρα και θα τον διοχετεύει στον χώρο του! Το τζάκι ΔΕΝ θα γίνει ενεργειακό σε καμια περιπτωση, αλλά θα μπορέσει να ανεβάσει σημαντικά τον βαθμό απόδοσης του!!!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 14 Jan 2015, 20:37

Θοδωρη, ειλικρινα σ' ευχαριστω για τη γνωση που προσφερεις.

εχω αλλη πληροφορηση σχετικα με την καταναλωση και την αποδιδομενη ενεργεια,
η οποια φυσικα μπορει να ειναι εσφαλμενη, επειδη ειναι ενας κοσμος που δεν εχω εξερευνησει καθολου...
και συγκεκριμενα εχω στο νου μου ενα κλιματιστικο με βαθμο αποδοσης 4.
αυτο δε σημαινει (γενικα) οτι καταναλωνει 1 για να παραξει 4 ή καλυτερα να το ξεχασω το θεμα ??? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Image

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”