ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra με αδρανειας 2000lt

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
lefteris
Νέος και ωραίος
Has thanked: 7 times
Been thanked: 8 times
Status: Offline

Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra με αδρανειας 2000lt

Postby lefteris » 25 Jan 2015, 12:54

Γειά σας

Στη διπλοκατοικία που είναι ταυτόχρονα και κύρια κατοικία (συνολικά 280τ.μ.) έχω εγκαταστήσει Ξυλολέβητα πυρόλυσης Astra G50MES με laddomat 21-100 και 2 δοχεία αδρανείας χ 1000λτ σε σειρά με σερπαντίνα για ηλιοθερμία μελλοντικά (με 2 κλειστά δοχεία διαστολής των 150λτ). Επιπρόσθετα συνδεδεμένο μπόιλερ 2πλης 200λτ για ΖΝΧ με δοχείο διαστολής μπλέ 24 λτ.
Παράλληλη συνδεση με λέβητα πετρελαίου που προυπήρχε (και έχει να δουλέψει 4 χρόνια τώρα -πλην όμως δοκιμάζεται καθε χρόνο).
Ηλεκροβάνες αυτονομίας σε κάθε όροφο και 3 θερμοστάτες siemens pid ( 2 rev24 και 1 rev13)
θερμοκρασίες σταθερά 22.0 σε όλους τους ορόφους 24ωρες για όλη τη σεζόν.
Τροφοδοσία στον 270λτ θαλαμο καύσης κάθε 3 μέρες στις ήπιες θερμοκρασίες, 1 φορά τη μέρα τις μέρες που διανείουμε (1 καρότσι περίπου), και 2 φορές max στα πολλά κρύα.
Συνολικη κατανάλωση σεζόν μ.ο. τα τελευταία 4 χρόνια 15-16 τόνους ( όταν ήταν φρέσκο το ξύλο και το οποιό αποθηκεύεται για 2 περίπου σεζόν - παραπάνω η ατσαλιά και το σαράκι κάνουν μεγαλύτερη ζημιά).
Κέρδος σε σχέση με το πετρέλαιο 3-4 χιλίαδες το χρόνο μ.ο (έκαιγα 5000λτ το χρόνο)...παλιές εποχές.

Απαιτήσεις - Μειονεκτήματα:
- λίγος χρόνος καθημερινά για τροφοδοσία ή και για αναμμα εαν απαιτείται και 1 καθάρισμα στάχτης τη βδομάδα ή ανα 1 τόνο περ. ξύλα . Γέμισμα - άναμμα το κάνει και η γυναίκα που λέμε...
- χώρος που απαιτείται για αποθηκευση ξύλου και λεβητοστάσιο (υπήρχε αρκετός διαθέσιμος σε εμένα).
- Κόστος που αναλόγως του λέβητα και των υπολοίπων υλικών αλλά και του συνεργείου εγκατάστασης μεταβάλεται σημαντικά...(εξού και η απόσβεση της ''επένδυσης'' θα πάρει από 1 εως και 3 χρόνια).
- στάχτη...για ξύλο μιλάμε...
- κάπνα μόνο στο άναμμα (που μπορεί να είναι και 1 τη βδομάδα) για λίγα δευτερα 30'' - 2΄ οι πυρόλυσης.
- ανταλλάκτικά που απαιτούνται στους λέβητες πυρόλυσης:
Κάθε περίπου 4-5 χρόνια τα πυρότουβλα (ραγίζουν και υποχωρούν).
Λοιπά μέρη απλά δεν χαλάνε εύκολα. βεντιλατέρ και controller-πίνακας ελέγχου που καλό είναι να ξέρεις που να τα βρείς...όταν τα χρειαστείς.
Εγγυήσεις ...μεγάλο θέμα καθώς πολλοί είναι οι κατασκευαστές από το εξωτερικό...και επίσημοι αντιπρόσωποι τις περισσότερες φορές δεν υφίστανται.

Το σημαντικότερο όλων είναι ο εγκαταστάτης (όπως έκανα και εγώ)...και γιαυτό το άφησα και τελευταίο για να ''μείνει στο μυαλό του υποψήφιου αγοραστή - μελλοντικού χρήστη''.
Καλό είναι να δεί κάποιος (γιατί το ξέρω στην Ελλάδα είμαστε και δύσκολα πέρνουμε από λόγια) και να πάρει πρώτα ενα μηχανολόγο-μηχανικό και ας δώσει κάτι παραπάνω και να κάνει σωστή εγκατάσταση παρά να έχει προβλήματα μετά.
Τα επιπρόσθετα χρήματα που θα δώσει θα τα βγάλει στη συνέχεια και με το παραπάνω αποσβένοντας την εγκατάστασή του.
Για τα υπόλοιπα συνδέσεις - κολλήσεις -κ.α. είχα πάρει στην κυριολέξία 2 υδραυλικούς μεροκάματο αφού τους είδα και από κοντά απο αγγελία σε εφημερίδα, και ας μην είχαν ξανα-ακουμπήσει ξυλολέβητα στη ζωή τους .

Η παραπάνω εγκατάσταση από ότι αποδείχθηκε είναι συνήθως η εξαίρεση και όλοι κοιτάμε να ''κόψουμε'' ότι μπορουμε. Έτσι λοιπόν δυστηχώς σε πολλές έχω δει ''εκπτωσεις'' που τελικά δεν αποβαίνουν σε καλό...

Για οποιαδήποτε απορία - βοήθεια -παρατήρηση στη διάθεσή σας.

Φιλικά Λευτέρης

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Re: Ξυλολέβητας πυρόλυσης Astra με αδρανειας 2000lt

Postby cosmic » 25 Jan 2015, 14:06

Καλές και ζεστές χρονιές να σας προσφέρει φίλε Λευτερη!!!

Ανέβασε καμια φωτό από το λεβητοστάσιο και κανα βιντεο αν εχεις να δουμε τον κατω θάλαμο!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

lefteris
Νέος και ωραίος

Postby lefteris » 25 Jan 2015, 15:15

lefteris
Νέος και ωραίος

Postby lefteris » 25 Jan 2015, 15:39

Και κάποιες φώτο από την εγκατάσταση
Attachments
PA070145.JPG
PA070009.JPG
PA070008.JPG
PA070005.JPG
PA070004.JPG

vega
Moderator
Has thanked: 8 times
Been thanked: 34 times

Postby vega » 29 Jan 2015, 12:19

lefteris wrote:Το σημαντικότερο όλων είναι ο εγκαταστάτης (όπως έκανα και εγώ)...και γιαυτό το άφησα και τελευταίο για να ''μείνει στο μυαλό του υποψήφιου αγοραστή - μελλοντικού χρήστη''.
Καλό είναι να δεί κάποιος (γιατί το ξέρω στην Ελλάδα είμαστε και δύσκολα πέρνουμε από λόγια) και να πάρει πρώτα ενα μηχανολόγο-μηχανικό και ας δώσει κάτι παραπάνω και να κάνει σωστή εγκατάσταση παρά να έχει προβλήματα μετά.
Τα επιπρόσθετα χρήματα που θα δώσει θα τα βγάλει στη συνέχεια και με το παραπάνω αποσβένοντας την εγκατάστασή του.
Για τα υπόλοιπα συνδέσεις - κολλήσεις -κ.α. είχα πάρει στην κυριολέξία 2 υδραυλικούς μεροκάματο αφού τους είδα και από κοντά απο αγγελία σε εφημερίδα, και ας μην είχαν ξανα-ακουμπήσει ξυλολέβητα στη ζωή τους .

Η παραπάνω εγκατάσταση από ότι αποδείχθηκε είναι συνήθως η εξαίρεση και όλοι κοιτάμε να ''κόψουμε'' ότι μπορουμε. Έτσι λοιπόν δυστηχώς σε πολλές έχω δει ''εκπτωσεις'' που τελικά δεν αποβαίνουν σε καλό...

Για οποιαδήποτε απορία - βοήθεια -παρατήρηση στη διάθεσή σας.

Φιλικά Λευτέρης

Το μεγαλύτερο μου ερώτημα θα ήταν γιατί τόσα έξοδα επενδεδυμένα επάνω στο καυσόξυλο και όχι στο πέλλετ.
Αλλά σαν τεχνίτης με ενδιαφέρει το θέμα της εγκατάστασης, που εάν έχω καταλάβει καλά πρέπει να είχες πλήρη άποψη και τεχνικές γνώσεις πως έπρεπε να γίνει η συνδεσμολογία [εγκατάσταση] και με τι υλικά [ακόμα και με το σχέδιο του μηχανολόγου] και απλά δεν ήθελες να λερώσεις τα χέρια σου.....μόνο έτσι μπορώ να εξηγήσω το "τεχνικός με μεροκάματο από εφημερίδα"

Ετσι συμφωνώ. Σε διαφορετική περίπτωση σίγουρα θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα με το λεβητοστάσιο.

lefteris
Νέος και ωραίος

Postby lefteris » 29 Jan 2015, 17:28

Ευχαριστώ για τα σχόλιά σου φίλε μου.

ΔΕΝ είμαι μηχανολόγος - υδραυλικός - εγκαταστάτης :)

Έχω φτιάξει 2-3 τζάκια, τα έχω παρουσιάσει σε άλλο φορουμ, αλλά πάντα ως ιδιώτης, που απλά πιάνουν τα χέρια του. Αν ήταν να κόλλαγα τις σωληνώσεις του λεβητοστασίου μου...ακόμα και τώρα θα προσπαθούσα να κλείσω τις τρύπες μετά από 4 χρόνια.
Σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κάποιος να αντικαταστήσει εναν επαγγελματία, αλλἀ ακόμη και αν τα καταφέρνει θα του πάρει χρόνο - κόστος (ίσως και λόγω λαθών ) και το αποτέλεσμα μπορεί να μην είναι το σωστό.

Δεν είναι για εμένα το θέμα το αν θα λερώσω ή όχι τα χέρια μου. Απλά όταν ξεκινάς την κατασκευή κάτι σύνθετου που αποδεδειγμένα στην περιοχή μου ( και μιλάω για όλο το νομό Λάρισας) δεν υπάρχει κάποιος που να μπορούσε να κάνει σωστά μια τέτοια εγκατάσταση, δεν θα το διακινδύνευα περισσότερο με λάθη και στα πιο απλά. Στο κάτω - κάτω έτσι επέλεξα...

Στην περἰπτωσἠ μου τώρα :
α.Είχα διαβάσει αρκετά και δει από κοντά κάποιες αντίστοιχες εγκαταστάσεις.
β.Υπολόγισα τις ανάγκες θέρμανσης και επέλεξα την τελική, μιας και ήμουν μεταξύ πελλετ και ξύλου.
γ.Συζήτησα με τον φίλο μηχανολόγο, πρίν -κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την εγκατάσταση.
δ.Η διαδικασία επιλογής-αγοράς υλικών δεν έγινε βεβιασμένα αλλά υπήρχε αρκετός χρόνος -πάνω από εξάμηνο (έρευνα αγοράς=συμπίεση κόστους). Η δε εγκατάσταση έγινε Ιούνιο μήνα.
ε.Αφου έγινε η εγκατάσταση και δοκιμάστηκε και όλα καλά (οι υδραυλικοί δε στα 55-65 χρόνια έκαστος έκαναν καλή δουλειά - να λέμε και ότι υπάρχουν και πραγματικοί επαγγελματίες στο είδος τους).
στ Κλείστηκε από εμένα και τον πατέρα μου, με σιδηροκατασκευή -πάνελ -ηλεκτρολογικά-φώτα-πόρτα για είσοδο παλέτας με παλετοφόρο χειρός.

Στην επιλογή πελλετ ή ξύλο οι παράγοντες επιλογής είναι πολλοί και διαφορετικοί για τον καθένα μας.
Αν έχει ο καθένας διαθέσιμο το ξύλο ή όχι.
Αν έχει πρέσα για πέλλετ και αφθονη πρώτη ύλη.
Αν έχει χώρο για αποθήκευση.
Αν θα έχει στην αντίστοιχη φθηνή τιμή πέλλετ στο μέλλον ή ξύλο λόγω υπερβολικής ζήτησης πρώτης ύλης πέλλετ ή υλοτομίας...
Αν τα μεταφορικά -ισοτημία θα συμφέρει...
Αν θα είναι έυκολη η μεταφορά - τροφοδοσία.

...και πολλά άλλα που ισως δεν θυμάμαι τώρα..'ισως και να μην ξέρω τελικά, σταθμἰζονται από τον καθένα μας και επιλέγει.

Off topic.

Μου θύμισες το γιατί υπαρχουν αρκετές μάρκες αυτοκινήτων και διαφορετικά μέσα μεταφοράς...γιατί απλά είμαστε διαφορετικοί άνθρωποι και διαφορετικά σκεφτόμαστε.
Σε 100 ανθρώπους μπορεί να αρέσει ενα αυτοκίνητο και να σου λένε ότι αυτό είναι το καλύτερο, αν εσένα με το που κάθεσαι στο τιμόνι ...νοιώθεις άβολα...ενω σε ένα άλλο νοιώθεις άνετα...δεν σε νοιάζει τι θα πούνε οι άλλοι 100.

Οn toppic again.

Γι' αυτό και μιλώντας προσωπικά πάντα για τον εαυτό μου και μόνο,
δεν κατακρίνω κάποιον που επέλεξε μια σόμπα για να ζεσταθεί και ας έχει μεζονέτα ....αυτό διάλεξε...το γιατί...ποιος ξέρει τι στράβωσε...από εκεί και πέρα το τί μπορεί να κάνει για να το βέλτιώσει ή και να το αντικαταστήσει , αν θέλει βοήθεια ...εδώ είμαστε. ;)
Αν από την άλλη επένδυσε και πάνω από 20.000 ευρώ για εγκατάσταση με ξύλο...ναί υπάρχουν και αυτές... είναι σαν να ήθελε κάποιος την ferrari που καιει ξύλο. Τραβηγμένο μεν ...αλλά ήταν επιλογή του και τελικώς γούστο του και καπέλο του.

Για τον υπολογισμό του κόστους και τη σχέση τιμής ξύλου προς πέλλετ θα απαντούσα ότι και με δεδομένη κατανάλωση 9-10 τόννων πέλλετ το κόστος θα ήταν τουλάχιστον 2200 ευρώ/σεζόν (με μια τιμή 240/τονο για μέση-καλή ποιότητα)...(σε μικρότερες ανάγκες είναι και μικρότερη η διαφορά οπότε και συμφέρει περισσότερο) . Οπότε αν επιπρόσθετα εξοικονομείς π.χ επιπλέον 900-1000 ευρώ/το έτος δεν είναι και λίγα.
Αν υπολογίσεις με ακόμη και 140/τόνο με ποιότητα αμφίβολη, τα θέματα αβαριών - θερμιδικής απόδοσης αλλάζουν (παραδείγματα έχω πολλά στη γειτονιἀ μου) :lol:
Στην εγκατάσταση δε, για αντίστοιχο αποτέλεσμα με πελλετ, ενδεχομένως θα απαιτούνταν και πάλι δοχείο αδράνειας - για τη επιτευξη μικρών διακιμάνσεων θερμοκρασίας που έχω τώρα.

Δεν εννοώ σε καμία περίπτωση και δεν ισχυρίζομαι ότι έχω τον καλύτερο συνδιασμό -αποδοσης-τιμής.

Κάποιος με ένα λέβητα των 700 ευρώ θα μου έλεγε ότι και πάλι θα ζεσταθώ και θα κάνω απόσβεση σε 2 μήνες. Θα είχε δίκιο...αλλά το αν θα έκαιγα τη σεζόν 40 τόνους και θα έβαζα κρεβάτι στο λεβητοστάσιο και ξυπνητήρι για να φορτώνω... :roll: τι να το κάνω...

Απλά με τις δικές μου παραμέτρους και απαιτήσεις θέρμανσης και έχοντας μη πρόβλημα στη τροφοδοσία των 1-2 την ημέρα - υπάρχει διαθεση από όλους τους ιδιοκτήτες :P , για εμένα η επιλογή απέδωσε. Η απόσβεση έγινε σε λιγότερο από 1 1/2 χρόνο και συνεχίζουμε... :D

cosmic
Admin

Postby cosmic » 29 Jan 2015, 17:52

Μπράβο Λευτέρη για το τελευταίο ποστ!! ειλικρινα είναι η όλη ουσία επιλογής εναλλακτικής θερμανσης μαζεμένη σε ένα ποστ...

lefteris
Νέος και ωραίος

Postby lefteris » 29 Jan 2015, 18:08

Ευχαριστώ θεοδωρή

Αν και πολλές φορές είχα ενδειασμούς αν έγραψα ή γράφω... πολλά και θα έπλητα τον φίλο Vega στην ανάγνωση ή θα ήμουν εκτός θέματος ή θα άνοιγα μάχη... :lol: είπα να τολμήσω...

Στη δουλειά μπορεί να είμαστε(τουλάχιστον για εμένα) ''fight's on'' αλλά όλοι μας δεν γράφουμε νομίζω εδω για να ''παρεξηγηθούμε'' αλλά για να μάθουμε ;)

Δεκτικός πάντα σε κάθε προσπάθεια για να γίνουμε ''σοφότεροι'' αλλά και καλύτεροι σε αυτά που μπορούμε να έχουμε να λέμε στα γεράματά μας ότι κάναμε, όταν ήμασταν ''μικροί'', ακόμα και στα λάθη, γιατί από αυτά θα μάθουμε περισσότερα...πάντα με λίγη καλή θέληση.

cosmic
Admin

Postby cosmic » 29 Jan 2015, 18:37

Ο Δημητρης ειναι ερωτευμενος με το πελλετ και του φαινεται περιεργο οταν βλεπει εγκαταστασεις σαν την δικια σου με καύσιμο ξυλο! :lol:
Οσον αφορά την εγκατασταση... θα σας πω τι εκανα κι εγω. Μελέτησα, ρωτησα, έμαθα το πως πρεπει να συνδεθει ενας ξυλολεβητας, συγκεντρωσα όλα τα σωστά υλικά και έκανα μόνος την εγκατασταση (η μόνη διαφορα μας Λευτερη)! Και ειλικρινα απ αυτα που βλεπω και ακουω τρια χρόνια μετα ξερω ότι τον σύνδεσα πολύ καλύτερα απο πολλους υδραυλικους και μηχανολογους. :lol:

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”