ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Θέρμανση τριών επιλογών ενέργειας.

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 137 times
Been thanked: 87 times
Status: Offline

Θέρμανση τριών επιλογών ενέργειας.

Postby Vagelis » 19 Jul 2015, 16:45

στο παρον θεμα θα παρουσιασω περιληπτικα τους τρεις τροπους θερμανσης που εχω αποκτησει με τα χρονια
ετσι ωστε να εχω τη δυνατοτητα, αναλογα με τις τρεχουσες τιμες των καυσιμων (πελλετ - πετρελαιο - ρευμα),
να επιλεγω τι με συμφερει καθε σεζον.

αρχικα, το σπιτι ξεκινησε με μονη πηγη ενεργειας τον καυστηρα πετρελαιου DELTA AVC 25.000 kcal
Image
ο οποιος ειχε ενσωματωμενο μποϊλερ.
μας αφησε ομως μολις στον ενα χρονο λειτουργιας χωρις μποϊλερ, καθως περνουσε πιεση δικτυου
μεσα στα σωματα με αποτελεσμα να καταργησουμε το ενσωματωμενο μποϊλερ.
δουλευει μια χαρα ως σκετος λεβητας κλειστου κυκλωματος.

ταυτοχρονα, εξ'αρχης λειτουργουσε και παλιο ανοιχτου τυπου τζακι, το οποιο εκανε πολυ καλη δουλεια
στο καθιστικο, αλλα απο τη μια η καταναλωση του και απο την αλλη το οτι ολο το αλλο σπιτι κρυωνε,
μας εκανε να το χρησιμοποιουμε πιο πολυ ως ''χαλαρωτικο'' και οχι ως θερμαντικο μεσο :D
και τελικα... απο ετσι:
Image

το καταντησαμε ετσι:
Image
αφου το γκρεμισαμε για να μπει η σομπα στη θεση του.

στη συνεχεια, μετα απο χρονια, προστεθηκαν 4 κλιματιστικα, 3 mitsubishi inverter (ενα 19800 και δυο 9000+) & ενα Samsung 12.000 on/off.
ετσι οι χωροι που κυριως μας ενδιαφερουν, τα υπνοδωματια και το καθιστικο, ειναι καλυμενοι απο ψυξη / θερμανση.

φετος, μετα απο πολλες αλλαγες αποφασεων, λογω οικονομικων, φτασαμε στην αγορα μιας υδραυλικης σομπας πελλετ.!!!
στις προθεσεις μας ηταν η αγορα μιας αναγνωρισμενης μαρκας, δοκιμασμενης, για να αποφυγουμε κακοτοπιες.
αυτο σταθηκε αδυνατον, επειδη το διαθεσιμο ποσό επρεπε να μοιραστει σε πολλα κομματια. :?
ετσι, η επιλογη μιας σομπας ελληνικης κατασκευης , φανταζε μονοδρομος.

αποκτησαμε στην ελληνικη ΙΟΛΗ 27kw (+3kw στο χωρο).
Image
(εκτενεστερη παρουσιαση της σομπας θα γινει σε αλλο νημα.)

αυτη τη στιγμη εχει διατηρηθει αυτουσιο το συστημα πετρελαιου και εχει προστεθει παραλληλα (με αυτοματισμους) η σομπα πελλετ.
το γεγονος οτι ηθελα να διατηρησω ολες τις λειτουργιες του συστηματος πετρελαιου, αλλα και να προσθεσω την επιλογη λεβητα πελλετ,
με οδηγησε στην εφαρμογη ενος συστηματος διαχειρισης με PLC της schneider.
εναν ελεγκτη δλδ, που ''βλεπει'' εισοδους και ενεργοποιει εξοδους.

Image
Image

μεσω του υπολογιστη μου, σχεδιαζω τις συνδεσμολογιες και τις φορτωνω στο PLC.

Image

η προμηθεια καυσιμου ! (αλλη πονεμενη ιστορια... :lol: )
ως γνωστον, το πετρελαιο μεχρι αυτη τη στιγμη που γραφονται αυτες οι γραμμες, ειναι στα υψη
με αποτελεσμα στη νησιωτικη ελλαδα να φτανει (τιμες τελος σεζον) το 1,40€/lt .
το πελλετ απο την αλλη, αγγιζει τα 5,40€/σακί 15 κιλων.
μιλαω παντα για τα ακριβοτερα που υπαρχουν εδω, το Premium της ALFA WOOD (εως 5,10€) και το Schweighofer (εως 5,40€)

στην προσπαθεια μου να βρω μια ακρη, ειτε με αγορα απο την ηπειρωτικη ελλαδα, ειτε μεσω εμπορου απο εδω,
εμπλεξα αναμεσα στις μεταφορικες εταιριες, που σου δινουν τιμη αναλογα κατα πως σε κοβουν...
δλδ, αλλος εδινε τιμη χωρις σου λεει οτι δεν περιλαμβανει τον ΦΠΑ, ωστε να ακουσεις την καμπανα, οταν εχεις φερει τις παλετες.
αλλος, ζητουσε να μεταφερεις 10-12 τονους για να παρεις μια τιμη κατω απο 50€/παλετα,
αλλος, δε σου ελεγε οτι θα ζητησει κι αλλα λεφτα για να τις φερει στο χωρο σου..
ελληνικες ομορφιες ....!!!!

τελικα, οι μεγαλες κατασκευαστικες εταιριες του χωρου, δειχνουν μαλλον να εχουν αφησει λιγακι στην ακρη τη λιανικη πωληση
και τον κοινο ιδιωτη αγοραστη, αφου μετα απο πολλα τηλεφωνα δεν καταφερα να κανω το αυτονοητο,
να πω θελω τοση ποσοτητα και να την παραλαβω.
(ενα μικρο παραπονο, επειδη ενιωσα οτι τα λεφτα του ιδιωτη δεν εχουν την ιδια αξια με αυτα του χοντρεμπορα)

αφου λοιπον ετσι παιζεται το παιχνιδι, ετσι θα το παιξω κι εγω...
βρηκα εναν που εφερε μια μεγαλη ποσοτητα, μου εδωσε περιθωρια διαπραγματευσης και της τιμης
κι ετσι σε μια μερα, μου εφερε στην αποθηκη μου 4.200 kg στην ακρως δελεαστικη τιμη (για το νησι) των 265€/1050kg
δλδ 3,78€/σακί !!! :D

Image
( αριστερα στη φωτο,
φαινεται ενα σακι που συσκευαστηκε πριν την πιστοποιηση και διαφερει απο τα αλλα, αυτο αγοραστηκε απο την τοπικη αγορα.)
η αποθηκη ειναι μια σιδηροκατασκευη που επενδυθηκε εσωτερικα με 5αρι φελιζολ και η αποδοση της ειναι εξαιρετικη,
μιλαμε για μια μειωση θερμοκρασιας της ταξης των 12+ βαθμων.
ελπιζω να επιδειξει και το χειμωνα τον ιδιο χαρακτηρα ! :lol: :lol: :lol:
Image

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Re: Θέρμανση τριών επιλογών ενέργειας.

Postby cosmic » 19 Jul 2015, 17:55

Γεια σου φίλε Βαγγέλη με τα ωραία σου! Αντε με το καλό λοιπόν να την ανάψετε και να σας ζεστάνει οικονομικα!

ασχολεισαι και προγραμματιζείς plc? και δεν μιλάς τοσο καιρο...χαχαχαχα :D

υγ. Μια παρατηρηση! το στοιβαγμα των αριστερων δεν ειναι κι οτι καλύτερο, αλλα θα μάθεις κι εσυ!
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 19 Jul 2015, 19:09

cosmic wrote:ασχολεισαι και προγραμματιζείς plc? και δεν μιλάς τοσο καιρο...χαχαχαχα :D

τωρα αρχισα, με την ευκαιρια της αγορας αυτης, ο ηλεκτρολογος μου με εβαλε στο κολπο μιας και το ψαχνει πολυ το θεμα
θα το μαθουμε κι αυτο... που θα παει ? :D

cosmic wrote:υγ. Μια παρατηρηση! το στοιβαγμα των αριστερων δεν ειναι κι οτι καλύτερο, αλλα θα μάθεις κι εσυ!

ναι ναι... αυτο ειναι σιγουρο, ξερω οτι ειναι λαθος στιβαγμενα, αλλα επρεπε σε ενα χωρο 2,10x2,10 να χωρεσω 4 τονους :lol:
αλλωστε αυτα θα φυγουν πρωτα, οταν με το καλο αρχισει ο χειμωνας.
Image

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 19 Jul 2015, 19:32

Βαγγο την αποθηκη εξωτερικα με τι την εντυσες

Vagelis
Πελλετοκαύστης

Postby Vagelis » 19 Jul 2015, 19:58

η αποθηκη ειναι μια κατασκευη απο στραντζαριστο και λαμαρινα.
εσωτερικα επενδυθηκε με φελιζολ
εκει ειχα παντα τα ξυλα μου οσο ειχα το τζακι
Image

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”