ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Winter is coming!!!!

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times
Status: Offline

Winter is coming!!!!

Postby erimitis » 28 Sep 2015, 19:21

Πρωτη φορα που τοσο νωρις επεσε τοσο πολυ η θερμοκρασια.Αν συνεχιση ετσι μεχρι 10 οκτ θα αναψουμε

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 26 times
Been thanked: 40 times

Re: Winter is coming!!!!

Postby obelix » 28 Sep 2015, 21:23

Αττική πέρσι τέτοια εποχή είχαμε άναψε πάντως, φέτος είναι μια χαρα
Αντωνης

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 59 times
Been thanked: 12 times

Postby NIKOLAS66 » 28 Sep 2015, 21:28

Η θερμοκρασία πέφτει, αλλά με τις τιμές πέλλετ τι γίνεται ?
Για Θεσσαλονίκη χαμηλές τιμές για τα 2 μεγάλα πολυκαταστήματα πότε περίπου να περιμένουμε ?
Αλλά και εκτός των 2, υπάρχει προσφορά από άλλον προμηθευτή ?

erimitis

Postby erimitis » 28 Sep 2015, 22:16

Νικο ακομα τιποτα απ τα πολυκαταστηματα.Εδω παντως ειμαστε στα 200 +φπα οι τιμες και νομιζω εκει θα μεινουν με το πετρελαιο αμα κατεβει.
Φετος παω χαλαρα για 4 τονους

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 29 Sep 2015, 09:42

Καλημέρα σε όλους, Erimiti δεν γνωρίζω το μικρό σου όνομα, οπότε σε αποκαλώ με το nick name σου (άνευ παρεξήγησης).
Και εγώ βρήκα στα 200 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, πρώτη χρονιά θα κάψω και δεν έχω άποψη για ποιότητες και μάρκες.
Για τους 4 τόνους που γράφεις ότι θα κάψεις, σε πόσα τετραγωνικά -τι εσωτερική θερμοκρασία-μέγεθος μπόιλερ για ΖΝΧ- περιοχή- KW μηχανήματος ?
Εγώ υπολόγισα χοντρικά - για διώροφο 120 τμ κάτω και 60 τμ πάνω, μπόιλερ 200 λίτρα , μόνωση 5 cm εξωτερική , κεραμοσκεπή με πλάκα χωρίς μόνωση, πανταχόθεν εκτεθειμένο στον βαρδάρη, και εσωτερική θερμοκρασία 22-24 βαθμούς - ότι θα κάψω από 15 Οκτ. έως και τέλη Απρ. 2016, 5 έως 6 τόνους.
Είναι καλά ? να τ΄ αφήσω ?

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 29 Sep 2015, 10:39

NIKOLAS66 wrote:Καλημέρα σε όλους, Erimiti δεν γνωρίζω το μικρό σου όνομα, οπότε σε αποκαλώ με το nick name σου (άνευ παρεξήγησης).
Και εγώ βρήκα στα 200 ευρώ χωρίς ΦΠΑ, πρώτη χρονιά θα κάψω και δεν έχω άποψη για ποιότητες και μάρκες.
Για τους 4 τόνους που γράφεις ότι θα κάψεις, σε πόσα τετραγωνικά -τι εσωτερική θερμοκρασία-μέγεθος μπόιλερ για ΖΝΧ- περιοχή- KW μηχανήματος ?
Εγώ υπολόγισα χοντρικά - για διώροφο 120 τμ κάτω και 60 τμ πάνω, μπόιλερ 200 λίτρα , μόνωση 5 cm εξωτερική , κεραμοσκεπή με πλάκα χωρίς μόνωση, πανταχόθεν εκτεθειμένο στον βαρδάρη, και εσωτερική θερμοκρασία 22-24 βαθμούς - ότι θα κάψω από 15 Οκτ. έως και τέλη Απρ. 2016, 5 έως 6 τόνους.
Είναι καλά ? να τ΄ αφήσω ?

Eσυ θα κανεις 2-3 πραγματακια που θα μειώσουν κατακόρυφα την καταναλωση :

1) Θα έχεις συνεχόμενη θέρμανση - ο λέβητας πάντα ανοιχτός και σταθερή θερμοκρασία στους χώρους. Ετσι ο λέβητας θα αναπληρώνει μόνο τις απώλειες σου και δεν θα ζεσταίνει απο την αρχη το σπίτι συνέχεια.
2) Εφόσον έχεις συνεχόμενη θερμανση θα βάλεις τον λέβητα σε χαμηλή ισχύ - θα το δεις στην πραξη
3) Αν μπορείς θα πας τωρα να πάρεις πετροβάμβακα 5cm και θα τους ριξεις κουβερτα πάνω στην πλακα (κάτω από τα κεραμίδια). Είναι φτηνή λύση - αλλά αποδιδεί παρα πολυ καλα ( οι απώλειες από το ταβάνι είναι περίπου το 40% των συνολικών) . Προυπόθεση είναι οτι δεν εχεις εισροες νερου στην πλάκα - σε αυτην την περιπτωση ρίχνεις πολυστερίνη εξηλασμενη (μπλε)

Τελος οι 6 τον που λες ειναι υπερβολικοι και θα δεις οτι θα παιξεις λογικά και εσύ στου 4 πανω κατω..
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

erimitis

Postby erimitis » 29 Sep 2015, 15:17

Αν κανεις αυτα που λεει ο Θοδωρης ομως ολα οσα λεει θα εισαι στους 5 τονους αλλα θα εισαι αρχηγος 23 βαθμους αυτο λογιζω ζεστη εγω και 24/7 φιλος.
Εγω ειμαι Λητη σπιτι 120 τετραγωνικα 2 πλακες με μονωση στην πλακα της σκεπης και εξωτερικη μονωση στον πανω οροφο 5 ποντους.
Δημητρης χαρηκα

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 29 Sep 2015, 16:52

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας ( Θοδωρή και Δημήτρη).
Μια διευκρίνιση ο Δημήτρης ( γειά σου Δημήτρη, χάρηκα και εγώ), τι εννοείς με το : αυτο λογιζω ζεστη εγω και 24/7 φιλος.

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Postby fotisBasm » 29 Sep 2015, 19:48

Ο φιλος Νίκος έχει το opop , νικο θα τον βαλεις σε mode : stand by ,και σε module 10%-100% θα τον ρεγουλαρεις πρωτα στο 100% και μετα στο 10% και θα εισαι αρχηγος

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Postby NIKOLAS66 » 29 Sep 2015, 20:42

Γειά σου Φώτη δάσκαλε !!!!!
Ο biopel δεν έχει το δικό σου μενού, το αρχαίο. :D
Μιλάμε για πρωτοποριακά λογισμικά, λογάριθμο PID inverter και δεν συμμαζεύετε.
Πέρα από την πλάκα Φώτη, είναι πολύ διαφορετικές οι ρυθμίσεις μας και ανάλογα με τις απαιτήσεις σε θέρμανση επιλέγει τα KW στα οποία θα δουλέψει.
Δεν μπορώ να επέμβω και να του καθορίσω πότε και με πόσα θα δουλεύει, ξεκινά με 3-4 KW , φτάνει στα 28-30 kw και μόλις πιάσει την επιθυμητή θερμοκρασία ξεκουράζεται στα 1-2-3 KW. Συντηρεί τα νερά στους βαθμούς που θέλω και ανάλογα την υστέρηση ξαναπαίρνει εμπρός.
Δουλεύει αυτόματα ο μηχανισμός καθαρισμού των διαφραγών και πέφτει ω σαν πούδρα η στάχτη από τα τοιχώματα.
Και άλλα πολλά που αν τα γράψω θα σε κουράσω.( και θα θελήσεις να αλλάξεις τον δικό σου) :lol:

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”