ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Winter is coming!!!!

Για δείξτε μας πως ζεσταίνετε το σπιτικό σας!
Ολοι οι τρόποι καλοδεχούμενοι...
NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 59 times
Been thanked: 12 times
Status: Offline

Re: Winter is coming!!!!

Postby NIKOLAS66 » 01 Dec 2015, 21:15

Χρήστο, αλλά και Θοδωρή και Φώτη, όπως και οποιονδήποτε άλλο φίλο που θέλει να απαντήσει :
έχω μία απορία (την οποία έθεσα και σε άλλο φόρουμ) σχετικά με την σωστή λειτουργία του λέβητα πέλλετ.

Θα ήθελα να μου πείτε τον τρόπο που δουλεύουν οι λέβητες σας όταν πιάσουν την θερμοκρασία που επιλέγετε, δηλ. εάν για παράδειγμα έχετε τον λέβητα σας με επιθυμητή θερμοκρασία 62 βαθμούς και πιάσει ο θερμοστάτης χώρου την επιλεγόμενη θερμοκρασία π.χ 22 βαθμούς , κλείνει η ηλεκτροβάνα των σωμάτων και αφού ξεπεράσει ο λέβητας το διαφορικό που έχετε θέσει, σβήνει εντελώς ο λέβητας ή σιγοκαίει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία των νερών απο το γύρισμα του κυκλοφορητή και ξαναπαίρνει μόλις πιάσει το κάτω διαφορικό των 62 βαθμών ??

Ο δικός μου κάνει αυτό ακριβώς που περιγράφω, δηλ. σβήνει και ανάβει μόλις πιάσει το κάτω διαφορικό.
Έτσι όμως έχω πολλά ανάμματα ( περίπου 12 με 15 στο 24ωρο) και φοβάμαι για την διάρκεια ζωής της αντίστασης.
Είναι σωστός αυτός ο τρόπος λειτουργίας ??

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Postby fotisBasm » 02 Dec 2015, 09:22

Ετσι δουλεύει σε εμένα οπως το λες, και εγώ εχω 12αναμματα την μέρα , η αντίσταση με βγάζει μια σεζον κ κατι ψιλά (περίπου 2150 αναματα), το αλλο που ρωτάς ειναι δυσκολο εως αδύνατο, πως αφού πιασει θερμοκρασία περα του διαφορικου να σιγοκαιει ; παράδειγμα έχουμε 62 βαθμούς και 10 διαφορικο πιανει θερμοκρασία το σπίτι και κλείνει η ηλεκτροβανα, συνεχίζει να δουλεύει μεχρι τους 72 ο λεβητας μετα; και λιγο να σιγοκαει θα στα παει τα νερα στους 80και φευγα βαθμούς

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Re:

Postby NIKOLAS66 » 02 Dec 2015, 09:44

fotisBasm wrote:Ετσι δουλεύει σε εμένα οπως το λες, και εγώ εχω 12αναμματα την μέρα , η αντίσταση με βγάζει μια σεζον κ κατι ψιλά (περίπου 2150 αναματα), το αλλο που ρωτάς ειναι δυσκολο εως αδύνατο, πως αφού πιασει θερμοκρασία περα του διαφορικου να σιγοκαιει ; παράδειγμα έχουμε 62 βαθμούς και 10 διαφορικο πιανει θερμοκρασία το σπίτι και κλείνει η ηλεκτροβανα, συνεχίζει να δουλεύει μεχρι τους 72 ο λεβητας μετα; και λιγο να σιγοκαει θα στα παει τα νερα στους 80και φευγα βαθμούς

Καλημέρα Φώτη, κι όμως έτσι ακριβώς δουλεύει όπως στο περιγράφω. Πιάνει το σπίτι την θερμοκρασία που ζητώ, κλείνει η ηλεκτροβάνα και επειδή το διαφορικό είναι μεγάλο, φτάνει έως αυτό η θερμοκρασία, ούτε βαθμό παραπάνω, και αρχίζει ο λέβητας τα φυσήματα για την διαδικασία σβησίματος. Ο κυκλοφορητής του λέβητα δουλεύει και γυρνάει το νερό εντός του μέχρι να ζητηθεί κάποια παροχή ή εάν δεν υπάρξει κατανάλωση φτάνει μέχρι τους 55 βαθμούς και ξαναπαίρνει μπρός.
Αν υπάρχει κάποιο λάθος εδώ παρακαλώ να το αναφέρεται για να το διορθώσω.

NIKOLAS66
Πελλετοκαύστης

Re: Re:

Postby NIKOLAS66 » 02 Dec 2015, 09:48

NIKOLAS66 wrote:
fotisBasm wrote:Ετσι δουλεύει σε εμένα οπως το λες, και εγώ εχω 12αναμματα την μέρα , η αντίσταση με βγάζει μια σεζον κ κατι ψιλά (περίπου 2150 αναματα), το αλλο που ρωτάς ειναι δυσκολο εως αδύνατο, πως αφού πιασει θερμοκρασία περα του διαφορικου να σιγοκαιει ; παράδειγμα έχουμε 62 βαθμούς και 10 διαφορικο πιανει θερμοκρασία το σπίτι και κλείνει η ηλεκτροβανα, συνεχίζει να δουλεύει μεχρι τους 72 ο λεβητας μετα; και λιγο να σιγοκαει θα στα παει τα νερα στους 80και φευγα βαθμούς

Καλημέρα Φώτη, κι όμως έτσι ακριβώς δουλεύει όπως στο περιγράφω. Πιάνει το σπίτι την θερμοκρασία που ζητώ, κλείνει η ηλεκτροβάνα και επειδή το διαφορικό είναι μεγάλο, φτάνει έως αυτό η θερμοκρασία, ούτε βαθμό παραπάνω, και αρχίζει ο λέβητας τα φυσήματα για την διαδικασία σβησίματος. Ο κυκλοφορητής του λέβητα δουλεύει και γυρνάει το νερό εντός του μέχρι να ζητηθεί κάποια παροχή ή εάν δεν υπάρξει κατανάλωση φτάνει μέχρι τους 55 βαθμούς και ξαναπαίρνει μπρός.

Εδώ δεν έκανα σωστή διατύπωση : σβήνει εντελώς ο λέβητας ή σιγοκαίει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία των νερών απο το γύρισμα του κυκλοφορητή

fotisBasm
Moderator
Has thanked: 29 times
Been thanked: 45 times

Re: Re:

Postby fotisBasm » 02 Dec 2015, 12:52

NIKOLAS66 wrote:
NIKOLAS66 wrote:

Εδώ δεν έκανα σωστή διατύπωση : σβήνει εντελώς ο λέβητας ή σιγοκαίει μέχρι να πέσει η θερμοκρασία των νερών απο το γύρισμα του κυκλοφορητή

Κατι δεν μου άρεσε ετσι οπως τα λες. Παρε με τηλ να τα πούμε καλύτερα

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 02 Dec 2015, 13:38

Παιδες απο τελος Οκτ μεχρι σημερα αντε να εκαψα 500 κιλα και πολυ λεω με θερμοκρασια 22-23 βαθμους.
Φετος παει πολυ καλα

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 13 Dec 2015, 10:13

Ο χειμωνας ηρθε και μας δειχνει τα δοντια του.Καιρος ηταν ομως.Μεγιστη θερμοκρασια 12 βαθμους.Ο λεβητας παει τεζα

johnym30
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 5 times
Been thanked: 9 times

Postby johnym30 » 13 Dec 2015, 16:11

Εγώ μέχρι τώρα έχω κάψει γύρο στα 800 κιλά για 300 τ.μ. από τέλη Οκτώμβρη, με θερμοκρασίες στο διαμέρισμα το δικό μου στους 22 (έχω τη μπέμπα) και στα πάνω σπίτι, ισόγειο 21 και 1ος τα υπνοδωμάτια 19.Περιοχή Πάτημα Χαλανδρίου κάτω από Πεντέλη.
Καλά δεν είναι;;.

cosmic
Admin
Has thanked: 251 times
Been thanked: 178 times

Postby cosmic » 13 Dec 2015, 18:07

Κοντευω και εγώ να κλείσω τον πρώτο τόνο! μεχρι το τέλος της εβδομάδας θα τελειωσει και καπου εκει θα κανω το 1ο καθαρισμα για την σεζον ;)
Το ύψος του ανθρώπου ξεκινάει από τα πόδια
και φτάνει μέχρι το κεφάλι.
Από εκεί και πάνω ξεκινάει το ανάστημά του.

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 26 times
Been thanked: 40 times

Postby obelix » 13 Dec 2015, 19:12

Εγώ έχω κάψει 270 κιλά από μέσα Οκτωβρη με θερμοκρασία του κάτω ορόφου 23 και πάνω 21 και κάτι με τη σομπα να δουλεύει καθημερινά τουλάχιστον 12-13 ώρες.
Σήμερα έκανα και ένα πιο καλό καθάρισμα, έλυσα από μπροστά και χρησιμοποιησα κομπρεσέρ αέρα με σκουπα μαζι.νομίζω είναι ο καλύτερος τρόπος. Δεν μένει τίποτα.
Αντωνης

Return to “Παρουσιάστε τον τρόπο θέρμανσης του σπιτιού σας”