ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Εδώ μιλάμε για υλικά σύνδεσης λέβητα- σόμπας
Υδραυλικά-καμινάδες και ότι άλλο χρειαζόμαστε!
stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 103 times
Been thanked: 72 times
Status: Offline

Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby stergiosbik » 19 Oct 2017, 23:57

Και προφανως θα κρυωνουν πιο γρηγορα.Αυτα τα καταλαβαινουμε κι εμεις που ειμαστε ασχετοι.
Το θεμα ειναι,εχουν αξιοπιστια;Παρουσιαζουν τιποτα αλλα προβληματα;

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 72 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 30 Jan 2018, 17:41

Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum!

Σε υδραυλικη εγκατασταση θερμανσης με 150 περιπου λιτρα νερο,εχω δοχειο διαστολης 8αρι απλα αυτο βρισκεται μεσα σε λεβητακι compact οποτε ειναι δυσκολο καπως να αφαιρεθει..θα μπορουσα απλα να προσθεσω ακομα ενα στην εγκατασταση Η να βγαλω το 8αρι και να βαλω ενα αλλο?Επισης τι προβληματα μπορει να μου προκαλεσει το μικροτερο δοχειο διαστολης?

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 35 times
Been thanked: 160 times

Postby Χρηστος » 30 Jan 2018, 18:07

fenergy wrote:Καλησπερα σε ολα τα παιδια του forum!

Σε υδραυλικη εγκατασταση θερμανσης με 150 περιπου λιτρα νερο,εχω δοχειο διαστολης 8αρι απλα αυτο βρισκεται μεσα σε λεβητακι compact οποτε ειναι δυσκολο καπως να αφαιρεθει..θα μπορουσα απλα να προσθεσω ακομα ενα στην εγκατασταση Η να βγαλω το 8αρι και να βαλω ενα αλλο?Επισης τι προβληματα μπορει να μου προκαλεσει το μικροτερο δοχειο διαστολης?

θα το παρουμε αναποδα στις ερωτησεις σου φιλε μου...
Το δοχειο διαστολης μπαινει για να παραλαμβανει τις διαστολες του νερου κατα την θερμανση του.
Επομενως αν εχεις μικρο δοχειο, αυτο που θα συμβαινει κατα τη θερμανση του νερου θα ειναι μια αυξηση και της πιεσης.
Αυτο ειναι ολο...συνεπεια της αυξησης της πιεσης μπορει να ειναι και το ανοιγμα της βαλβιδας ασφαλειας του λεβητα...συνηθως ειναι 3bar.
Αλλο προβλημα που μπορει να σου συμβει, ειναι διαφορες μικροδιαρροες σε διακοπτες καλοριφερ, σε συλλεκτες με βανες κτλ.
Τωρα στην ερωτηση αν μπορεις να το αφησεις το μικρο δοχειο μεσα στο λεβητα...ναι μπορεις να το αφησεις απλα θελει τον ετησιο ελεγχο αν εχει αερα μεσα...αν δεν εχει και ειναι στο μηδεν πρεπει να το συμπληρωνεις με πιεση 0,2 με 0,3 bar χαμηλοτερα απο την ρυθμισμενη πιεση του πληρωτη παντα με κρυα εγκατασταση.
Τελειωνωντας θα σου προτεινω να βαλεις ενα 18αρι δοχειο στον τοιχο...σε οποιο σημειο του λεβητοστασιου εχεις χωρο... και θα ειναι προσβασιμο για ελεγχο.
Το 8αρακι ειναι μικρο για τον ογκο των νερων σου...επειδη το δοχειο διαστολης ανηκει στα ασφαλιστικα συστηματα του λεβητοστασιου...μια μικρη υπερβολη στο μεγεθος δεν μας χαλαει.
Εγω θα το εβγαζα το 8αρακι εντελως, γιατι συνηθως ειναι και πανω απο τον καυστηρα με οτι αυτο συνεπαγεται σε ενα σπασιμο.
Το 18αρι δοχειο απλα θα το συνδεσεις ευκολα με ενα τουμποραμα φ16 βαζοντας ενα ταφ στην εκκενωση του λεβητα...μια χαρα ειναι εκει.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 72 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 30 Jan 2018, 18:33

Σ ευχαριστω πολυ Χρηστο για την αμεση απαντηση!

Αυτο θα κανω λοιπον,θα βγαλω το παλιο και θα βαλω ενα 25αρι καινουργιο...Χρηστο υπαρχει περιπτωση λογω μικρου ΔΔ να μη ζεσταινονται σωστα τα τελευταια σωματα καλοριφερ σε δισωληνιο παντα?

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 30 Jan 2018, 19:11

fenergy wrote:Χρηστο υπαρχει περιπτωση λογω μικρου ΔΔ να μη ζεσταινονται σωστα τα τελευταια σωματα καλοριφερ σε δισωληνιο παντα?

Οχι δεν υπαρχει περιπτωση...κατι αλλο συμβαινει.
Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

meletis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Postby meletis » 31 Jan 2018, 05:39

Ήθελα να ρωτήσω, πέρσι μου άνοιξε η βαλβίδα ασφαλείας στο ξυλολέβητα.
Ήρθε ο υδραυλικός την άλλαξε και τη σύνδεσε στην αποχέτευση ,
Έδωσε νερά και έφυγε.
Πάντα με ζεστά νερά η πίεση στο αυτόματο πλήρωσης ήταν στο 1.7Bar.
Έχει γίνει παράλληλη σύνδεση με το λέβητα πετρελαίου, δεν το χρησιμοποιώ.
Τώρα η πίεση με ζεστά νερά είναι στο 2.2 Bar.
Τέλος όσες φορές έχει έρθει δεν τον έχω δει να μετράει τα δοχεία διαστολής.
Υπάρχουν 1 12lt του μποιλερ , 1 80λτ απο την μεριά του πετρελαιου, και προσθέσαμε και 1 50lt όταν εβαλα το ξυλολέβητα.
Αυτά πως τα μετράνε τη πίεση , με κρύα εγκατάσταση απο οτι εχω διαβάσει και με 1 απλό αερόμετρο.
Κομπρεσέρ αέρος έχω στην αποθήκη απλώς δεν εχω ασχοληθεί.
Επιπλέον η καπνοδόχος του ξυλόλεβητα (2 μέτρα) μέχρι να συνδεθεί στην κεντρική καπνοδόχος , είαν ατσαλοσπιράλ, αλλά αμόνωτη. Είδα στον γείτονα που την είχε τυλίξει με πετροβάμβακα. Δέν μου τα είπε κανένας στην αρχή που έβαλα το ξυλολέβητα. Καλό θα κάνει να την τυλίξω; , για να αποφύγω τις υγροποιήσεις;
Με νευριάζουν γιατί μόνο λεφτά παίρνουν και δεν σε ενημερώνουν απο εξ αρχής, ειδικά ο υδραυλικός. Δέν ήταν ο ίδιος που μου έκανε την εγκατάσταση αρχές του 2001 , έχει πάρει σύνταξη. Τόσα χρόνια που έκανε τους ετήσιους έλεγχους ο προηγούμενος δεν είχα κανένα πρόβλημα

Χρηστος
Πελλετοκαύστης

Postby Χρηστος » 01 Feb 2018, 12:19

meletis wrote:Τέλος όσες φορές έχει έρθει δεν τον έχω δει να μετράει τα δοχεία διαστολής.
Υπάρχουν 1 12lt του μποιλερ , 1 80λτ απο την μεριά του πετρελαιου, και προσθέσαμε και 1 50lt όταν εβαλα το ξυλολέβητα.
Αυτά πως τα μετράνε τη πίεση , με κρύα εγκατάσταση απο οτι εχω διαβάσει και με 1 απλό αερόμετρο.

Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα γιαυτο οι περισσοτεροι συναδελφοι δεν ασχολουνται με τα δοχεια διαστολης.
Προσωπικα θεωρω πως το 90% των δοχειων ειναι μη ρυθμισμενα.
Τα δοχεια διαστολης για να τα μετρησεις πρεπει να μηδενισεις αρχικα την πιεση στην εγκατασταση θερμανσης.
Ο τροπος ειναι κλεινοντας τον πληρωτη και αδειαζοντας νερα απο την εκκενωση του λεβητα μεχρι το μανομετρο του πληρωτη δειξει μηδεν.
Εννοειτε πως δεν χρειαζεται να αδειασει ολη η εγκατασταση της θερμανσης...μονο στο λεβητα θελουμε να πεσουμε στο μηδεν.
Ακολουθως μετρας με απλο αερομετρο ποσο αερα εχουν μεσα.
Η πιεση που πρεπει να εχουν τα δοχεια πρεπει να ειναι 0,2 με 0,3 bar χαμηλοτερα απο την πιεση που πρεπει να εχει ο πληρωτης με κρυα νερα στην εγκατασταση.
Αν τα δοχεια εχουν νερο μεσα... πρεπει να υπολογισεις οτι φουσκωνοντας την μεμβρανη με κομπρεσερ απο καπου πρεπει να αποχετευσεις το πλεοναζον νερο...αρα η εκκενωση του λεβητα πρεπει να ειναι ανοιχτη.
Ο αλλος τροπος για να βαλεις αερα στα δοχεια ειναι να τα αποσυνδεσεις εντελως και να τα φουσκωσεις οπου σε βολευει εσενα.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

meletis
Πελλετοκαύστης

Re: RE: Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby meletis » 10 Feb 2018, 05:55

Χρηστος wrote:
meletis wrote:Τέλος όσες φορές έχει έρθει δεν τον έχω δει να μετράει τα δοχεία διαστολής.

Δεν ειναι τοσο απλο το θεμα γιαυτο οι περισσοτεροι συναδελφοι δεν ασχολουνται με τα δοχεια διαστολης.
Προσωπικα θεωρω πως το 90% των δοχειων ειναι μη ρυθμισμενα.
Τα δοχεια διαστολης για να τα μετρησεις πρεπει να μηδενισεις αρχικα την πιεση στην εγκατασταση θερμανσης.
Ο τροπος ειναι κλεινοντας τον πληρωτη και αδειαζοντας νερα απο την εκκενωση του λεβητα μεχρι το μανομετρο του πληρωτη δειξει μηδεν.
Εννοειτε πως δεν χρειαζεται να αδειασει ολη η εγκατασταση της θερμανσης...μονο στο λεβητα θελουμε να πεσουμε στο μηδεν.
Ακολουθως μετρας με απλο αερομετρο ποσο αερα εχουν μεσα.
Η πιεση που πρεπει να εχουν τα δοχεια πρεπει να ειναι 0,2 με 0,3 bar χαμηλοτερα απο την πιεση που πρεπει να εχει ο πληρωτης με κρυα νερα στην εγκατασταση.
Αν τα δοχεια εχουν νερο μεσα... πρεπει να υπολογισεις οτι φουσκωνοντας την μεμβρανη με κομπρεσερ απο καπου πρεπει να αποχετευσεις το πλεοναζον νερο...αρα η εκκενωση του λεβητα πρεπει να ειναι ανοιχτη.
Ο αλλος τροπος για να βαλεις αερα στα δοχεια ειναι να τα αποσυνδεσεις εντελως και να τα φουσκωσεις οπου σε βολευει εσενα.
Σε ευχαριστω για τη απαντηση.
Εφοσον εισαι υδραυλικος θα μπορουσα να εχω 1 τροπο επικοινωνιας , να σε ρωτησω 4-5 πραγματα.
Γιατι αυτος που το ανελαβε , του εχω πει να ερθει, και ολο δεν ερχεται.
Μας γραφει κανονικοτατα!!
Μονο οταν πηρε τα λεφτα στο χερι.
Ο ιδιος επιμενει οτι ο λεβητας που εχω βαλει ειναι μικρος για το σπιτι.
Το εχουν και αλλοι ακριβως ιδιο και απολαμβανουν τη ζεστη.
Και οι κατοικιες ειναι με πλακα και χωρις μονωση κατασκευης 1980
Εμενα ειναι προσεγμενο σε μονωση 5 αρι Dow και σκεπη και δεν απολαμβανω τη ζεστασια.Το εφτιαξα το 2002.
Δυστυχως πετρελαιο δεν μπορω να το χρησιμοποιησω λογω κοστους.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

cosmic
Admin
Has thanked: 286 times
Been thanked: 214 times

Postby cosmic » 10 Feb 2018, 08:58

Και γιατι δεν βαζεις εδω τα ερωτηματα σου, μπας και βοηθηθει και κανας αλλος?
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

meletis
Πελλετοκαύστης

Re: RE: Re: Ερωτησεις τεχνικης φυσεως

Postby meletis » 10 Feb 2018, 09:15

cosmic wrote:Και γιατι δεν βαζεις εδω τα ερωτηματα σου, μπας και βοηθηθει και κανας αλλος?
Θα τα γραψω το απογευμα που θα εχω λιγο χρονο.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Return to “Υλικά σύνδεσης”