ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ενεργειακό φυτό "Ευκάλυπτος"

Ναι και φυσικά! Μιλάμε για πράσινη ενέργεια!
Γουστάρουμε βιοενέργεια και θέλουμε να προχωρήσει!
xrysafis72
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 28 times
Been thanked: 30 times
Status: Offline

Re: Ενεργειακό φυτό "Ευκάλυπτος"

Postby xrysafis72 » 03 Jul 2015, 03:46

achaiapellet wrote:εχουμε βγαλει ειναι πολυ γυαλιστερο εχει πολυ καλη καυση και λιγη σταχτυ βγηκε πολυ σκληρο και αυτο γιατι δεν εχω την καταλληλη μητρα στην πρεσσα συντομα θα βγαλω με την αναλογη μητρα και θα ειναι πιστευω καταλληλο και για σομπες που εχουν πιο ευαισθητους κοχλιες . Φυσικα δεν δουλεψαμε φυλλα

αρα απο οτι καταλαβα συγκαταλεγετε στα "σκληρα" ξυλα!!!μπορειτε να μου πειτε επισης ποσα κιλοβατ μοτερ εχει η πελλετομηχανη και την ωριαια παραγωγη εχετε σε πευκο -ελατο και τη σε ευκαλυπτο
Υ.Γ ευχαριστω για της κατατοπιστηκες απαντησης σας!!
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

achaiapellet
Νέος και ωραίος
Been thanked: 4 times

Postby achaiapellet » 05 Jul 2015, 15:35

η πρεσσα ειναι 30 κιλοβατ σε ελατο σκετο εχουμε 410 με 430 κιλα την ωρα πευκο σκετο δεν εχουμε δουλεψει οπως και ευκαλυπτο εχουμε δουλεψει ευκαλυπτο και πευκο μαζι σε αναλογια 70 ευκαλυπτο 30 πευκο και παει πολυ καλα 450 εως 470 κιλα σε λιγες μερες θα κανω δοκιμη με μια μητρα που ετοιμαζω για σκετο ευκαλυπτο παντως να ξερεις πως ολα αυτα δεν ειναι τοσο ευκολα οπως τα γραφω εχουμε κανει πολλες δοκιμες και εχουμε ταλαιπωρηθει παρα παρα πολυ και υπαρχουν πολλες λεπτομεριες και παραμετροι που παιζουν σημαντικο ρολο

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 05 Jul 2015, 23:47

achaiapellet wrote:η πρεσσα ειναι 30 κιλοβατ σε ελατο σκετο εχουμε 410 με 430 κιλα την ωρα πευκο σκετο δεν εχουμε δουλεψει οπως και ευκαλυπτο εχουμε δουλεψει ευκαλυπτο και πευκο μαζι σε αναλογια 70 ευκαλυπτο 30 πευκο και παει πολυ καλα 450 εως 470 κιλα σε λιγες μερες θα κανω δοκιμη με μια μητρα που ετοιμαζω για σκετο ευκαλυπτο παντως να ξερεις πως ολα αυτα δεν ειναι τοσο ευκολα οπως τα γραφω εχουμε κανει πολλες δοκιμες και εχουμε ταλαιπωρηθει παρα παρα πολυ και υπαρχουν πολλες λεπτομεριες και παραμετροι που παιζουν σημαντικο ρολο

ευχαριστω και πολλη για της 'ευθεις" απαντησης σας!!!!γνωριζω το αντικειμενο πιστευω πολλη καλα(κατασκευη πελλετ)μια και ασχολουμε εδω και 2 χρονια!!!σε θεμα πελλετ ξυλου ειμαι ιμιεπαγγελματιας και εχω αναπτηξη δικη μου αυτοματη γραμμη παραγωγης,και ψαχνωμαι για διαφορα ξυλα και διαφωρες τεχνικες για την κατασκευη της μητρας που ειναι το Α και το Ω παρασκευη των πελλετ!η υγρασιες για μενα ερχονται σε δευτερη μοιρα!!!και παλι μπραβο για την ενασχοληση σας με το πελλετ
Υ.Γ.οταν θα βγαλετε πελλετ απο ευκαλυπτο περιμενω να μας πειτε εντυπωσεις απο την παραγωγη και της καυση!!!και κατι τελευταιο καμποιοι μπηκαν στο χωρος και φυγανε τρεχωντας :twisted: ειναι δυσκολο ο πρωτογενεις τομεας παραγωγης δεν ειναι δημοσιουπαλληλικη η ανευθηνη ιδιωτικη θεση με καθαρο μεροκαματο!!!
ΑΓΡΟΤΗ-ΜΕΤΑΠΟΙΗΤΗΣ ΖΩΤΡΟΦΩΝ ΚΑΙ ΠΕΛΛΕΤΟΦΤΙΑΧΤΗΣ.ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΜΕ "ΜΕΙΩΝΕΙ"ΑΠΛΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΠΟΙΟ ΔΥΝΑΤΟ
Image

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 70 times

Postby erimitis » 06 Jul 2015, 00:38

Χρυς και πολυ βρωμα ρε φιλος

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Re:

Postby xrysafis72 » 06 Jul 2015, 08:12

erimitis wrote:Χρυς και πολυ βρωμα ρε φιλος

ναι φιλε πολλη σκονη ,για αυτο και εκανα την κλειστου τυπου γραμμη παραγωγης.τωρα πιστευω οτι μπορουμε να δουλευουμε με το κουστουμακι!!!σαν τους αγροτες με τα θερια τρακτερ τα αιρ κοντισιον και τα τρικουφερτα!!!
Image

achaiapellet
Νέος και ωραίος

Postby achaiapellet » 06 Jul 2015, 20:58

και η δικια μας κλειστου τυπου ειναι , ειδα καποτε μια ανοιχτου και γινοταν χαμος απο σκονη και πριονιδι. θα εχετε νεα οταν βγαλω σκετο ευκαλυπτο

achaiapellet
Νέος και ωραίος

Postby achaiapellet » 06 Jul 2015, 20:59

ποσα κιλα παραγωγη εχεις και τι πρεσσα?

achaiapellet
Νέος και ωραίος

Postby achaiapellet » 06 Jul 2015, 21:03

ειναι παρα πολλοι αυτοι ποθ προσπαθησαν και τα παρατησαν και πηγαν χαμενα τα λεφτα τους χρειαζετε πολυ υπομονη και επιμονη και παρα μα παρα πολυ σκεψη ειδικα το βραδυ με καθαρο μυαλο για να δινεις λυσεις σε προβληματα που αφορουν την ποιοτητα κια την ωριαια παραγωγη!!! δυσκολη δουλεια!!! το κανεις επαγγελματικα?

xrysafis72
Πελλετοκαύστης

Postby xrysafis72 » 07 Jul 2015, 01:17

επαγγελαματικα το κανω σε ζωοτροφη με βασει το τριφλιλι μια και εχουμε παραγωγη καμια 150.000 κιλα ,συμπληρωνουμε και 10%καλαμποκι,κριθαρι,και ηλιοσπορο πρωτογενες(δικη μου παραγωγης και αυτα).τωρα σε πελλετ καυσιμου εγω βγαλει καποια τονακια σε ελατο και κανα 3 τονους βραστη οξεια(πολλη πεθαμενο ξυλο λεμε!!!χαχαχ)η παραγωγη σε ελατο με την 15 κιλοβαττ πρεσσα ειναι απο 150 κιλα μεχρι 200.σε οξια ασε πεφτουμε ραγδεα σε 70 με 90 κιλα και το μοτερ στα ορια (σε αμπερ απο 32 και πανω)εχω ανοιχτου τυπου πρεσσα με κινηση στην μητρα,και φετος αξιοθεικα να την κλεισω με θεαματικα αποτελεσματα απο ολες της παραμετρους(το κατασκευασε και ενας ακομα επαγγελματιας πελλετοφτιαχτη με την λιγη βοηθεια μου)!!!και ολη η μικρη βιοτεχνουλα δεν εχει ξεπεραση τα 10.000 ευρω με πολλη και απολυτη προσωπικη εργασια σε κατασκευες και ερευνες σε ευρωπαικα και οχι μονο φορουμ!!!
Υ.Γ πιστευω δεν θελει κοπο θελει ΤΡΟΠΟ το πελλετ!!!
Image

achaiapellet
Νέος και ωραίος

Postby achaiapellet » 07 Jul 2015, 23:24

μπραβο χαιρομαι για την προσπαθεια σου να ξερεισ παντως ο ευκαλυπτος ειναι πολυ δυσκολο ξυλο παρα μα παρα πολυ σκληρο και με μεγαλες διαφορες στη σκληροτητα και απο τοποθεσια σε τοποθεσια και αν ειναι κορμος η τα κλαδια του ο κορμος ειναι απιστευτα σκληρος οποτε θελεις και ερθεις προς τα μερη μου ελα να μασ δεις

Return to “Ενέργεια από βιομάζα”