ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Κουφώματα PVC vs ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ !!!

Μόνωση, το Α και το Ω ενός σπιτικού! Λύσεις και
προτάσεις για να γλυτώσετε ενέργεια- χρήμα!
Ddim
Νέος και ωραίος
Status: Offline

Re: Κουφώματα PVC vs ΑΛΟΥΜΙΝΙΟΥ !!!

Postby Ddim » 26 Jan 2015, 22:47

Αγαπητέ φίλε ακριβός έτσι έγινε

Ddim
Νέος και ωραίος

Postby Ddim » 26 Jan 2015, 22:48

Έτσι δεν ρώτησα τι και πως και την πάτησα

jupiter40
Νέος και ωραίος

Postby jupiter40 » 19 Feb 2015, 10:52

Εγώ έχω αλουμινίου με διπλή θερμοδιακοπή και διπλά τζάμια με επίστρωση και είμαι πολύ ευχαριστημένος!

akapsali
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Postby akapsali » 19 Feb 2015, 16:40

Εγω εχω αλουμινου ETEM σειρα ????? χωρίς θερμοδιακοπή και Τζαμι διπλο 12mm αν θυμάμαι καλά.

Αν και κατασκευαστικα δεν παρουσιασαν προβλημα ειμαι απολυτα δυσαρεστημενος διοτι εχω υγροποιήσεις πάνω στο αλουμινιο αλλά και στο τζάμι

Βεβαια παιζει ρολο και το η τοποθετηση του τζαμιου, δυστυχώς οταν τοποθετουν τα τζάμια δεν βάζουν αποστάτες περιμετρικα με αποτελεσμα το τζαμι να εφαπτετε απολυτα στο αλουμινιο μεταφεροντας το κρυο στο αλουμινιο.
Επίσης συχνα δεν χρησιμοποιουν περιμετρικά λάστιχο στεγανοποιησης αλλά σιλικονη με αποτελεσμα το τζαμι και παλι να ακουμπα το αλουμινιο
Το σωστό θα ηταν το τζάμι να μην ακουμπα πουθενα με το αλουμινια ,αλλα να περιβαλετα απο λαστιχο και αποστάτες

Οταν τα τοποθετουσα το εψαξα για PVC αλλά ειχα ενδοιασμους με το θεμα της αντοχής τους στον χρονο

mdrouga
Νέος και ωραίος
Been thanked: 1 time

Postby mdrouga » 19 Feb 2015, 23:06

Στην Ελλάδα έχω ακούσει ότι καλύτερα είναι να βάλεις αλουμινίου, διότι λόγω υψηλών θερμοκρασιών το Καλοκαίρι μπορεί να σκευρώσουν. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι αλήθεια αυτό.

Return to “Μόνωση & εξοικονόμηση”