ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Παθητική κατοικία

Μόνωση, το Α και το Ω ενός σπιτικού! Λύσεις και
προτάσεις για να γλυτώσετε ενέργεια- χρήμα!
bivis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times
Status: Offline

Παθητική κατοικία

Postby bivis » 20 Oct 2015, 13:37

Ευχαριστώ κατ' αρχήν για ένα τέτοιο ζεστό καλωσόρισμα :)
Περιληπτικά μπορώ να σας πώ τα εξής:

Μία παθητική κατοικία έχει την επένδυσή της στο κέλυφος του σπιτιού, δηλαδή στα κουφώματα και στις μονώσεις που πρέπει να έχουν συγκεκριμένους συντελεστές ώστε να πιστοποιηθεί ως παθητική κατοικία.
Τα νούμερα που απαιτούνται για κατοικίες πχ στην Βόρεια Ελλάδα σε πάχος μόνωσης είναι μεγάλα.... αλλά μην τρομάζετε ...το κόστος που επιπλέον καλείτε να πληρώσει κάποιος που κατασκευάζει μία τέτοια κατοικία είναι περίπου 4-8% παραπάνω, δηλαδή τίποτε μπροστά την απόσβεση που θα κάνει κάποιος από την πρώτη κιόλας μέρα λειτουργίας του.

προτείνω να κάνετε μία έρευνα γκουγκλάρωντας την παθητική κατοικία και εάν και εφόσον μπορώ να βοηθήσω στο καταστσκευαστικό κομμάτι να τεθούν εδώ οι όποιες απορρίες να τις λύνουμε άμεσα !

Δυστυχώς ο χρόνος μου είναι περιορισμένος αλλά θα ελέγχω τακτικά και είναι χαρά μου άν μπορώ να βοηθήσω ή έστω μεταπίσω κάποιον που σκέφτεται να χτίσει σπίτι να το κάνει βάση των δικών μου προδιαγραφών και να έχει μια ποιοτικότερη ζωή στην συνέχεια και μεγάλη οικονομία στην τσέπη του !

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Re: Τζακια.. μυθοι και πραγματικοτητες!

Postby fenergy » 20 Oct 2015, 14:14

Πολυ ενδιαφερον θεμα η παθητικη κατοικια αλλα πως πραγματικα μπορει να υλοποιηθει κατι τετοιο?Τι εννοω...αν ο τυπος που υπολογιζει τις απωλειες σε ενα σπιτι ειναι Χ επι Ψ επι Ω για παραδειγμα οπου ενας συντελεστης ειναι τα τετραγωνικα η κυβικα μετρα,ο δευτερος η εξωτερικη θερμοκρασια ή η διαφορα θερμοκρασιας μεσα απο εξω και ο τριτος συντελεστης να ειναι η τιμη K σαν συντελεστης του καθε υλικου (οπου σ αυτον κυριαρχο ρολο παιζει η τιμη του συντελεστη λ που ειναι ο συντελεστης διαπερατοτητας του καθε μονωτικου υλικου) τοτε καταλαβαινουμε οτι για να μηδενιστει ο παραπανω τυπος θα πρεπει τουλαχιστον μια απο αυτες τις μεταβλητες να μηδενιστει...δηλαδη το λ με λιγα λογια...Ποια ειναι αυτα τα υλικα,οσο παχος και να εχουν,που εχουν τιμη λ μηδεν?Η μηπως κανω εγω καποιο λαθος στο συλλογισμο μου?Οντως πολυ ενδιαφερον θεμα!

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 57 times
Been thanked: 44 times

Postby stergiosbik » 20 Oct 2015, 20:59

fenergy wrote:Πολυ ενδιαφερον θεμα η παθητικη κατοικια αλλα πως πραγματικα μπορει να υλοποιηθει κατι τετοιο?Τι εννοω...αν ο τυπος που υπολογιζει τις απωλειες σε ενα σπιτι ειναι Χ επι Ψ επι Ω για παραδειγμα οπου ενας συντελεστης ειναι τα τετραγωνικα η κυβικα μετρα,ο δευτερος η εξωτερικη θερμοκρασια ή η διαφορα θερμοκρασιας μεσα απο εξω και ο τριτος συντελεστης να ειναι η τιμη K σαν συντελεστης του καθε υλικου (οπου σ αυτον κυριαρχο ρολο παιζει η τιμη του συντελεστη λ που ειναι ο συντελεστης διαπερατοτητας του καθε μονωτικου υλικου) τοτε καταλαβαινουμε οτι για να μηδενιστει ο παραπανω τυπος θα πρεπει τουλαχιστον μια απο αυτες τις μεταβλητες να μηδενιστει...δηλαδη το λ με λιγα λογια...Ποια ειναι αυτα τα υλικα,οσο παχος και να εχουν,που εχουν τιμη λ μηδεν?Η μηπως κανω εγω καποιο λαθος στο συλλογισμο μου?Οντως πολυ ενδιαφερον θεμα!

Δεν υπαρχει μονωτικο υλικο με μηδενικο λ.Εκτος φυσικα απο το κενο αερος!!! :mrgreen:
Απο αυτα που καταλαβαινω και τα λιγα που ξερω το παθητικο σπιτι εχει τοσο λιγες απωλειες που εκμεταλλευεται και την παραμικρη θερμοτητα για να κρατα ζεστο το σπιτι.Απο τις ακτινες του ηλιου μεχρι και την ιδια την θερμοκρασια του σωματος μας.Αλλα κακα τα ψεμματα.Μια εστια θερμανσης εστω και πολυ μικρη θα χρειαστει.Βεβαια μιλαμε για αστειες καταναλωσεις.
Να φανταστεις οτι μια σοφιτα 100τ.μ. που φτιαχνω τωρα στο πατρικο μου,εχει αναγκες 7 kw συμφωνα με τον μηχανολογο.Απλως εβαλα καποια καλη μονωση.Σκεψου τωρα ενα παθητικο σπιτι τι χρειαζεται!

bivis
Νέος και ωραίος

Postby bivis » 20 Oct 2015, 23:05

Για να σας δώσω ένα παράδειγμα απο το δικό μου σπίτι.
Η μόνωση που έχω βάλει είναι απο τον ΡΙΖΑΚΟ και συγκεκριμένα:

Πιστοποιημένο Κοφτό Γραφιτούχο Αυτοσβενύμενο Διογκωμένο Πολυστυρένιο (EPS)

Συντελεστής Θερμικής Αγωγιμότητας
EPS 150 λ = 0,031 W / mK
EPS 100 λ = 0,031 W / mK
EPS 80 λ = 0,032 W / mK
Θερμική Αντίσταση για πάχος d=50mm
EPS 150 R = 1.613m2 K/W
EPS 100 R = 1,613 m2 K/W
EPS 80 R = 1,563 m2 K/W

πιο σκληρή βέβαια για το υπόγειο λίγο πιο μαλακή για το ισόγειο

το πάχος της μόνωσης για την στέγη μου είναι 40 πόντοι και για το υπόλοιπο σπιτι 20 πόντοι με τούβλο της ΚΕΒΕ το ορθομπλόκ των 25 πόντων για να έχετε μία εικόνα για τί μονώσεις μιλάμε !
και το σπίτι υπόψην είναι στην Κοζάνη που εδώ έχουμε 6 μήνες χειμώνα και άλλους 6 βαρυχειμωνιά :)

Έτσι και αλλιώς νομίζω ότι και σύμφωνα με την Ευρωπαική οδηγία απο το 2021 τα σπίτια στην Ελλάδα υποχρεωτικά θα χτίζονται έτσι !

ένα τεράστιο ζήτημα επίσης είναι κατά πόσο χρειάζεται να ρίχνεις λεφτά στο σπίτι γιατί ως γνωστόν μία μονοκατοικία συμβολίζεται και ως τρύπιοσ κουμπαράς, δηλ. σύνέχεια βάζεις λεφτά και ώφελος μηδέν. Οι παθητικές κατοικίες λένε οι στατιστικές ότι βάζεις τα μισά λεφτά που έβαλες για να χτίσεις το σπίτι σε βάθος χρόνου 50 έτη ενώ στα συμβατικά σπίτια θέλεις τα διπλάσια απο ότι έβαλες για να το χτίσεις !

το ρεζουμέ πιστεύω είναι ότι κανείς δεν νοιαζόταν για τον προσανατολισμό του σπιτιού του, όλοι θέλανε φάτσα στον δρόμο χωρίς να υπολογίσουνν ανοίγματα που θα τους επιφέρουν ενεργειακά κέρδη ! όσο για την μόνωση... η μεγαλύτερη που βάζουν και σήμερα οι εργολάβοι είναι αυτή των 8cm στην καλύτερη περίπτωση και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι η κλασική η ντάου (DOW).

μακάρι κάποιος να πάρει ιδέες απο εδώ και να επωφεληθεί

bivis
Νέος και ωραίος

Postby bivis » 20 Oct 2015, 23:07

όσο για αυτά που λέχθησαν περί μηδενικο λ , ναι δέν υπάρχουν το δικό μου σπίτι έχει ανάγκη απο 1,2 ΚW το οποίο οπως είπε καποιος είναι αστείο νούμερο, χρειάζομαι για την Κοζάνη συγκεκριμένα περίπου 180 ευρώ για ολόκληρο τον χειμώνα μου και αυτο χωρίς να καίω τζάκι φυσικά !

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 66 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 21 Oct 2015, 08:45

Μεγαλη υποθεση πραγματικα να θες 1.2 kw για ενα σπιτι το χειμωνα και μαλιστα σε μια τοσο κρυα περιοχη της Ελλαδος.Φιλε Bivis περιμενουμε νεα και στην πραξη να δουμε πως δουλευει κατι τοσο πρωτογνωρο (τουλαχιστον για μενα).

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 21 Oct 2015, 18:49

bivis wrote:Για να σας δώσω ένα παράδειγμα απο το δικό μου σπίτι.
Η μόνωση που έχω βάλει είναι απο τον ΡΙΖΑΚΟ και συγκεκριμένα:

Πιστοποιημένο Κοφτό Γραφιτούχο Αυτοσβενύμενο Διογκωμένο Πολυστυρένιο (EPS)

Συντελεστής Θερμικής Αγωγιμότητας
EPS 150 λ = 0,031 W / mK
EPS 100 λ = 0,031 W / mK
EPS 80 λ = 0,032 W / mK
Θερμική Αντίσταση για πάχος d=50mm
EPS 150 R = 1.613m2 K/W
EPS 100 R = 1,613 m2 K/W
EPS 80 R = 1,563 m2 K/W

πιο σκληρή βέβαια για το υπόγειο λίγο πιο μαλακή για το ισόγειο

το πάχος της μόνωσης για την στέγη μου είναι 40 πόντοι και για το υπόλοιπο σπιτι 20 πόντοι με τούβλο της ΚΕΒΕ το ορθομπλόκ των 25 πόντων για να έχετε μία εικόνα για τί μονώσεις μιλάμε !
και το σπίτι υπόψην είναι στην Κοζάνη που εδώ έχουμε 6 μήνες χειμώνα και άλλους 6 βαρυχειμωνιά :)

Έτσι και αλλιώς νομίζω ότι και σύμφωνα με την Ευρωπαική οδηγία απο το 2021 τα σπίτια στην Ελλάδα υποχρεωτικά θα χτίζονται έτσι !

ένα τεράστιο ζήτημα επίσης είναι κατά πόσο χρειάζεται να ρίχνεις λεφτά στο σπίτι γιατί ως γνωστόν μία μονοκατοικία συμβολίζεται και ως τρύπιοσ κουμπαράς, δηλ. σύνέχεια βάζεις λεφτά και ώφελος μηδέν. Οι παθητικές κατοικίες λένε οι στατιστικές ότι βάζεις τα μισά λεφτά που έβαλες για να χτίσεις το σπίτι σε βάθος χρόνου 50 έτη ενώ στα συμβατικά σπίτια θέλεις τα διπλάσια απο ότι έβαλες για να το χτίσεις !

το ρεζουμέ πιστεύω είναι ότι κανείς δεν νοιαζόταν για τον προσανατολισμό του σπιτιού του, όλοι θέλανε φάτσα στον δρόμο χωρίς να υπολογίσουνν ανοίγματα που θα τους επιφέρουν ενεργειακά κέρδη ! όσο για την μόνωση...η μεγαλύτερη που βάζουν και σήμερα οι εργολάβοι είναι αυτή των 8cm στην καλύτερη περίπτωση και στις περισσότερες περιπτώσεις είναι η κλασική η ντάου (DOW).

μακάρι κάποιος να πάρει ιδέες απο εδώ και να επωφεληθεί

Aν μου δειξει καποιος εναν εργολαβο που να εχει βαλει απο μονος του 8 ποντους μονωση εγω θα κατσω να με γα...σει!!! :lol:

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 21 Oct 2015, 18:53

bivis wrote:όσο για αυτά που λέχθησαν περί μηδενικο λ , ναι δέν υπάρχουν το δικό μου σπίτι έχει ανάγκη απο 1,2 ΚW το οποίο οπως είπε καποιος είναι αστείο νούμερο, χρειάζομαι για την Κοζάνη συγκεκριμένα περίπου 180 ευρώ για ολόκληρο τον χειμώνα μου και αυτο χωρίς να καίω τζάκι φυσικά !

Πολυ φοβαμαι οτι σε συνεχομενες παγωνιες θα χρειαστει κατι παραπανω απο το 1,2 kw.
Βεβαια παλι το κοστος θα ειναι αστειο γιατι αντιστοιχα τα αλλα σπιτια θα χρειαζονται επισης αυξημενα kw.

bivis
Νέος και ωραίος

Postby bivis » 05 Nov 2015, 14:11

Σε συνεχόμενες παγωνιές θα χρειαστεί κάτι... αλλά να φανταστείς παραγγειλα το lotus unico 11 με πάρα πολύ καλές ιδιότητες στεγανότητες και οι αποδόσεις του είναι απίστευτες, όπως απίστευτες είναι και οι απαιτήσεις για ξύλο... οπότε εγώ κατέληξα στο τζάκι... το οποίο αν του δώσω μία μπουρλότο δεν πάει να μου ρθουν πολικές αρκούδες εγώ μεσα θα της χαζεύω με κοντομάνικο^^

bivis
Νέος και ωραίος

Postby bivis » 05 Nov 2015, 14:18

fenergy wrote:Μεγαλη υποθεση πραγματικα να θες 1.2 kw για ενα σπιτι το χειμωνα και μαλιστα σε μια τοσο κρυα περιοχη της Ελλαδος.Φιλε Bivis περιμενουμε νεα και στην πραξη να δουμε πως δουλευει κατι τοσο πρωτογνωρο (τουλαχιστον για μενα).

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10153080951966540&set=ms.c.eJxlzMENACAMQtGNDF9bo~%3Bsvpt4MTTi9AIgcWtrJTYYav0yXadIVRfznindQEXwFr3MAKAcgBg~-~-.bps.a.10152341974101540.1073741836.562851539&type=3&theater

Στο σημείο που ενώνετε η σκεπή με τον τοίχο φαίνεται το πάχος της μόνωσης, οπότε καταλαβαίνετε ότι δύσκολα να περάσει κάτι.

είμαι στην φάση των μετρήσεων αεροστεγανότητας
Μιά πρόχειρη...:
https://www.facebook.com/liakosmelkat/photos/a.903050616379734.1073741828.267318113286324/1107456872605773/?type=3&theater

Τα συμπεράσματα δικά σας !

Return to “Μόνωση & εξοικονόμηση”