ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Πέλλετ 2018-19

Έχεις όρεξη για Offtopic?Σου αρέσει το κουτσομπολιό?
Εχεις ένα θέμα με την πλάκα? Μπές στο καφενέ κι ελεύθερα...
stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 109 times
Been thanked: 72 times
Status: Offline

Re: Πέλλετ 2018-19

Postby stergiosbik » 22 May 2018, 22:42

obelix wrote:Καθηστε να δείτε που εδώ στην Αθήνα θα ψωνίζουμε φθηνότερα λόγο λερου :shock:

Kατι πηρε τ' αυτι μου οτι φετος το Leroy δεν θα πολυδουλεψει πελλετ και μακροπροθεσμα ισως το κοψει τελειως!

obelix
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 30 times
Been thanked: 48 times

Postby obelix » 23 May 2018, 19:31

Για να δούμε
Δεν τους έχω τόσο χαζούς
Αντωνης

Χρηστος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 35 times
Been thanked: 161 times

Postby Χρηστος » 24 May 2018, 10:09

Πρόεδρος Πρατηριούχων στο ΘΕΜΑ 104,6: Αν δεν μειωθούν οι ειδικοί φόροι, η βενζίνη θα φτάσει τα 2,5 ευρώ

«Και λίγα πληρώνουμε τώρα, θα δούμε μεγαλύτερες αυξήσεις» δήλωσε ο Γιώργος Ασμάτογλου
Έκκληση για μείωση των ειδικών φόρων στα καύσιμα καθώς σε διαφορετική περίπτωση η τιμή της βενζίνης θα φτάσει και τα 2,5 ευρώ απηύθυνε μέσω του ΘΕΜΑ 104,6 ο πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Πρατηριούχων Εμπόρων Καυσίμων (ΠΟΠΕΚ) Γιώργος Ασμάτογλου.

«Να μειωθούν οι ειδικό φόροι αλλιώς να αφήσουμε τη βενζίνη να φτάσει στα 2,5 ευρώ» είπε χαρακτηριστικά προσθέτοντας ότι «θεωρούμε σίγουρα ότι θα έχουμε υψηλότερες τιμές».

Όσον αφορά την αύξηση ειδικά στα νησιά, όπου ήδη η αμόλυβδη έσπασε το φράγμα των 2 ευρώ το λίτρο, ο κ. Ασμάτογλου το απέδωσε και στην αύξηση των συντελεστών ΦΠΑ «γιατί η βενζίνη επιβαρύνεται και με τα μεταφορικά».

Ο πρόεδρος της ΠΟΠΕΚ εξήγησε ότι πέρσι τέτοια περίοδο η τιμή του πετρελαίου ήταν 49 ευρώ το βαρέλι και τώρα έχει φτάσει τα 80 ευρώ εκτιμώντας ότι «και λίγα πληρώνουμε γιατί θα δούμε και μεγαλύτερες αυξήσεις επειδή μας ανησυχεί η καστασταη στο Ιράν.

Σύμφωνα με τον ίδιο, ωστόσο, «δεν υπάρχει αισχροκέρδεια σε βάρος του καταναλωτή. Ο κάθε πρατηριούχος επειδή θέλει να είναι βιώσιμος θέλει να πουλήσει το προϊόν του το φτηνότερο δυνατόν» ζητώντας σε κάθε περίπτωση «να υπάρξει εξυγίανση της αγοράς και να μην υπάρχει αθέμιτος ανταγωνισμός».

Τα ορυκτα καυσιμα σε οποια χωρα κυβερνα το ΔΝΤ δεν πλησιαζονται απο την μεσαια ταξη...ειναι καταγεγραμμενο σε τουλαχιστον 30 χωρες πριν ερθουν στην Ελλαδα.
Αν συνηπολογισουμε τις συγκυριες της τιμης τους παγκοσμιως το κοκτειλ γινεται εκρηκτικο.
Γνωσεις δεν εχω Φωτη μου...απλως μαθαινω απο την ιστορια...η οποια δειχνει το μελλον πολλες φορες.
Σε καθε περιπτωση σεβαστη η γνωμη σου για αυτο και συζηταμε...δεν γινετε να λεμε ολοι το ιδιο :D

Πρεπει να φυλαξετε την Πιστη μας και να την στερεωσετε. Διοτι όταν επιασαμε τα αρματα, ειπαμε πρωτα υπερ πιστεως και υστερα υπερ πατριδος.
Θεοδωρος Κολοκοτρωνης

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 175 times
Been thanked: 100 times

Postby Vagelis » 24 May 2018, 23:21

erimitis wrote:Βαγγέλη να τους πεις να τσιμπήσουν ενα μαλλιαρό!!!!
Βλακες ε βλακες

fotisBasm wrote:Γελαν και οι πετρες , οσο εκτιμω τον φιλο Χρηστο , εγω συνεχιζω να λεω οτι αεριο και παλι αεριο ,

Καλα τα λετε..
ομως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και στη δικη μου φαση, δεν εχω επιλογες.
6,5€ το τσουβαλι το εχουν εδω.

σημερα πηγα για ερευνα αγορας στις μεταφορικες εταιριες.
50€ η παλετα.

αρα, για το Α1 θελω: 271+50=321€
δλδ, 4,46€ / 15Kg.

ειναι μονοδρομος.

Εχει να μου δωσει κανενας καποια αλλη λυση ή προταση ?
Image

erimitis
Τρελαμένος Πελλετοκαύστης
Has thanked: 4 times
Been thanked: 73 times

Re: RE: Re: Πέλλετ 2018-19

Postby erimitis » 26 May 2018, 16:23

Vagelis wrote:
erimitis wrote:Βαγγέλη να τους πεις να τσιμπήσουν ενα μαλλιαρό!!!!
Βλακες ε βλακες

fotisBasm wrote:Γελαν και οι πετρες , οσο εκτιμω τον φιλο Χρηστο , εγω συνεχιζω να λεω οτι αεριο και παλι αεριο ,

Καλα τα λετε..
ομως καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη και στη δικη μου φαση, δεν εχω επιλογες.
6,5€ το τσουβαλι το εχουν εδω.

σημερα πηγα για ερευνα αγορας στις μεταφορικες εταιριες.
50€ η παλετα.

αρα, για το Α1 θελω: 271+50=321€
δλδ, 4,46€ / 15Kg.

ειναι μονοδρομος.

Εχει να μου δωσει κανενας καποια αλλη λυση ή προταση ?
Vaggo για Λήμνο είναι? Απλα πες πόσες παλέτες θέλεις για να δω τι μπορούμε να κάνουμε.

Sent from my Lenovo P1m using Tapatalk
Εριμιτις
Πρωην τζακοκαμενος τωρα πελλετοφτιαγμενος

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 175 times
Been thanked: 100 times

Postby Vagelis » 11 Jun 2018, 16:53

λοιποοοοον....

αφου εβαλα κατω και σταθμησα ολα τα δεδομενα, πηρα την αποφαση.
πριν απ'ολα, να ευχαριστησω τον φιλο μας το Μητσαρα τον Ερημιτη, για την επικοινωνια που ειχαμε
και για τη διαθεση να βοηθησει με καθε τροπο..
ενα παραπονο εχω.. δεν ειπε να μου πληρωσει εκεινος τα πελλετ για φετος χαχαχαχαχχα !!! :lol:

στο θεμα μας !

ζητησα και ελαβα προσφορες απο ΑΛΦΑ και Mytherm
τα πελλετ της ΑΛΦΑ, τα εχω ηδη δοκιμασει και τα ξερω.
τα πελλετ της Mytherm, μου ειναι παντελως αγνωστα και τα φοβαμαι.
οι τιμες τους, πολυ καλυτερες εκεινες της ΑΛΦΑ.

για φετος, λογω οικονομικης στενοτητας, προτιμησα να ''εμπλακω'' με το Α2 της ΑΛΦΑ.
πηρα την τιμη των 260€/1080Kg για 3 παλλετες. => 260€x3=780€
δλδ, 72x15kg=1080kg => 1080kgx3=3240kg
780€ + μτφ 127€ απο Θεσ/νικη-Λημνο = 907€

907€/216 σακια= 4,20€/σακι

εχω και καμια 25ρια σακια Σβαϊ, για την αρχη του χειμωνα.. καλα ειμαστε.

Μια παρατηρηση (νομιζω σημαντικη)
στις συνομιλιες μας με τον υπεθυνο πωλησεων της ΑΛΦΑ, δεν αναφερθηκε ποτέ στο οτι το πελλετ θα ηταν περσινο.!!!
οι συσκευασιες ειναι με barcode ΜΑΙΟΣ 2017 και η καθε παλλετα εχει ενα ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ χαρτακι που λεει ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2018.!!!
απο σκονη τα σακια.. πολυ πραμα..
καποιος δουλευει καποιον εδω, αλλα αν καιει καλα στη σομπα, μικρο το κακο.
Image

Pasxalis
Νέος και ωραίος
Been thanked: 2 times

Postby Pasxalis » 15 Jun 2018, 12:01

Εγω εκαψα απο τοv virgin απο myrherm και ηταν οτι καλυτερο φετος με κλειστα ματια αν και δεν πηρα τιμες ακομα.

cosmic
Admin
Has thanked: 288 times
Been thanked: 215 times

Postby cosmic » 15 Jun 2018, 20:48

Pasxalis wrote:Εγω εκαψα απο τοv virgin απο myrherm και ηταν οτι καλυτερο φετος με κλειστα ματια αν και δεν πηρα τιμες ακομα.

ενημέρωσε μας αν θελεις οταν παρεις τιμές!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 44 times

Postby vega » 09 Jul 2018, 15:03

Χώθηκε στην ζωή μας ο Ιούλιος, και αρχίσαμε όλοι μας αντί σκεφτόμαστε για διακοπές, μπάνια, μπιτσόμπαρα, και λικνισμένα κορμιά που καλύπτουν τα επίμαχα σημεία του σώματος με κομμάτι πανί λιγότερο απο μια πιθαμή, να ψαχνόμαστε για πέλλετ.

3η χρονιά που καίω στις δύο σόμπες των δύο σπιτιών το alfa pellet το πράσινο με την ελληνική σημαία. Τις δύο πρώτες σακιά σακιά από το practiker, και την τελευταία από έμπορο του χωριού πάλι σακιά, αλλά τα έφερε αυτός στο σπίτι......μεγάλη ευκολία.

Φέτος σκέφτομαι να πάρω 3 παλέτες εξ αρχής, όσες και οι ανάγκες μας. Αλλά πρέπει να βρω μεταφορέα με ράμπα, γιατί με τα χέρια από καρότσα τόσο πράμα θα με στείλει στον ορθοπεδικό. :D

τώρα...εάν με ρωτήσετε για τιμές και πόσο τα αγόρασα, ούτε που θυμάμαι, αλλά και ελάχιστα με ενδιαφέρει, γιατί όταν ψωνίζεις σακί σακί δεν ψάχνεσαι για τιμές.

Return to “Χαλαράααα”