ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Ψησταριά σούβλες αυτοματισμοί

Γιατί άνθρωπος χωρίς hobby, είναι σαν άλογο
χωρίς ποδήλατο...
vega
Moderator
Has thanked: 10 times
Been thanked: 43 times
Status: Offline

Ψησταριά σούβλες αυτοματισμοί

Postby vega » 19 Oct 2014, 20:53

Πάει καιρός τώρα που προσπαθώ να φτιάξω ένα σύστημα που να γυρίζουν στην ψησταριά μου πολλές σούβλες με ένα μοτέρ.

Υπάρχουν 2 τρόποι:

Ο ένας είναι με κεντρικό ελικοειδές γρανάζι σε οριζόντια θέση, όπου επάνω σε αυτό "κουμπώνουν" οι σούβλες που στην άκρη τους υπάρχει ένα απλό γρανάζι...φυσικά ιδίου βήματος.
Η μέθοδος αυτή βρίσκεται σε όλες τις επαγγελματικές ψησταρίες και πρόσφατα κυκλοφόρησε στην αγορά ένα σετ τέτοιων γραναζιών ελαφρού τύπου για τις οικιακές ψησταριές. Το κόστος του σετ όμως δεν ήταν διόλου ευκαταφρόνητο.

Ο δεύτερος και πιο διαδεδομένος τρόπος είναι με αλυσίδα και γρανάζια απο τροχού ποδηλάτου. Υπάρχουν ορισμένες δυσκολίες στην κατασκευή αυτή, που εάν τις ξεπεράσει κανείς θα έχει για πάντα μια αξιόλογη πάμφηνη κατασκευή που θα την ζηλεύουν όλοι.

Στην παρούσα φάση έχω συλλέξει τα βασικά στοιχεία [γρανάζια] και απομένει η μελέτη και η τελική φάση της κατασκευής.

Οσοι πιστοί....ελάτε μαζί μου, παρακολουθώντας αυτό το θέμα μέχρι την ολοκλήρωση του.

KOSTAS VESTA
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 3 times

Re: Ψησταριά σούβλες αυτοματισμοί

Postby KOSTAS VESTA » 28 Nov 2014, 23:45

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ.Η ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΨΗΝΟΥΝ Η ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΨΗΜΕΝΑ Η ΤΑ ΨΗΝΕΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΤΟΤΕ ΣΚΑΕΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΝΑ ΨΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΚΑΡΒΟΥΝΑ!ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ!!!!!!!!!!)!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cosmic
Admin
Has thanked: 280 times
Been thanked: 207 times

Postby cosmic » 28 Nov 2014, 23:47

ΚΩΣΤΑΣ VESTA 40KW. wrote:ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ ΤΡΟΠΟΙ.Η ΤΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΨΗΝΟΥΝ Η ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙΣ ΨΗΜΕΝΑ Η ΤΑ ΨΗΝΕΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΓΙΑ ΣΕΝΑ(ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΒΩ ΨΗΣΤΑΡΙΑ ΤΟΤΕ ΣΚΑΕΙ Ο ΓΕΙΤΟΝΑΣ ΝΑ ΨΗΣΕΙ ΣΤΗ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΚΑΡΒΟΥΝΑ!ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΞΕΧΝΑΕΙ!!!!!!!!!!)!!!!!!!ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑ :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

και απ οτι εχουμε δει στο facebook, την γεμιζεις συχνα την ψησταρια!

Ασε που οπως λες και εσυ....Σε βλέπει η χολιστερινη και αλλαζει δρομο :D
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας άραγε υπήρξαμε ποτε; Στα όνειρα μας!

Gianna Christaki
Νέος και ωραίος

Postby Gianna Christaki » 01 Jan 2015, 18:02

υπάρχει και η παραδοσιακη χειροκινητη ψησταρια, που μαζευόμαστε και κανουμε βάρδιες το γυρισμα της σουβλας!!
Και η αληθεια ειναι οτι περναμε τέλεια.... κάθε φορά!!!!

faih1987
Νέος και ωραίος

Postby faih1987 » 05 Jan 2015, 17:55

Γιατί όχι 2 ή 3 μοτέρ; Εμείς έτσι κάνουμε! Τα στριμώχνουμε λίγο να μην κουνιούνται κι όλα καλά!!

Πφφφ! Καλά τα Χριστούγεννα αλλά άντε να ανοίξει λίγο ο καιρός να βάλουμε καμιά σούβλα έξω ε; :mrgreen:

GOMPLITSA
Νέος και ωραίος

Postby GOMPLITSA » 06 Jan 2015, 16:08

Μονο οι Ελληνες θα το σκεφτοταν

http://www.youtube.com/watch?v=4d4mcIopE-k

Return to “Hobbies”