ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Αντλία ακαθάρτων υδάτων

Τι ποιο ωραίο από το σπίτι και τον κήπο μας?
Δείξτε το σπίτι ή τον κήπο σας στο eco-heating
akapsali
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Status: Offline

Αντλία ακαθάρτων υδάτων

Postby akapsali » 01 Feb 2015, 18:50

Καλησπέρα

Εμαι απο Γιάννενα και Λόγω της υψηλης βροχοπτωσης αυτές τις μερες θελω να αγοράσω μια αντλια ακαθάρτων για να βγάζω νερα απο φρεατιο βάθους 2,5 μ που εχω σπιτι μου και αποσταργγιζει τα ομβρια νερα καθώς και νερα που προερχονται απο την ανοδο του υδροφορου οριζοντα.
Ηδη υπάρχει μια αντλια 750 W με εξοδο 3/4 αλλα με τις τελευταιες συνθηκες με δυσκολία τα καταφερνε
Επισης πάντα ειχα μια εφεδρική ιδιας ισχυος αλλά μου καηκε
Ετσι ειμαι σε αναζήτηση άμεσα μια αντλίας 1,5 hp με εξοδο >1,5 ''
Δεν χρειαζομαι να εχει κοπτήρες αφου τα τα νερα ειανι μονο βροχινα αλλά να μην κολήσει ομως και απο κανενα χαλικάκι που μπορει να υπάρχει στον πυθμενα

Εχω βρει μια Makita Αντλία ακαθάρτων υδάτων PF 1110 αλλά δεν ξερω αν ειναι καλη. Εχει καποιος εντυπωσεις απο αυτή την αντλια ? Εχει καποια άλλη προταση δοκιμασμενη και σχετικα οικονομική ?

cosmic
Admin
Has thanked: 283 times
Been thanked: 212 times

Re: Αντλία ακαθάρτων υδάτων

Postby cosmic » 01 Feb 2015, 19:06

Προσωπικά δεν γνωρίζω για την υποβρύχια, αλλά όσα εργαλεία έχουμε Makita είναι κορυφαία!!! Και μιλάμε για επαγγελματική χρήση στο εργοστάσιο!

Το καλύτερο και πιο γνωστό μαγαζί για αντλίες, κυκλοφορητές κτλ στην Θεσσαλονίκη ειναι αυτό http://garifallas.gr μπορείς αν θέλεις να πάρεις μια γνώμη και απ αυτούς!

Υγ.Πραγματικά μεγάλο πρόβλημα φέτος η άνοδος του υδροφόρου από τις τόσες βροχες!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Postby fousk_mech » 01 Feb 2015, 22:10

Ένα άλλο μαγαζί στη Θεσ/κη, είναι ο Μαρκιμιχάλης.

Έχει τις αντλίες TSURUMI Ιαπωνέζικες. Απλά κορυφή.... ειδικά οι λυμάτων με κοπτήρες.

http://www.marcopumps.gr/gr/index.html

Δες και τις DΑB. Υπάρχουν και μονοφασικές, πολύ καλές. Αν θες να αποφύγεις τα ατυχήματα, βάζεις την αντλία μέσα σε ένα κουβά με τρύπες, ή σχισμές ή ότι άλλο θες, που μπορείς να τις κάνει με τροχό ή με τρυπάνι, και βάζεις γύρω-γύρω ένα δίχτυ για να μην περνάνε σκουπίδια.

Θέλει όμως προσοχή και επιθεώρηση το δίχτυ-σίτα για να μη φράξει.

akapsali
Νέος και ωραίος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Postby akapsali » 03 Feb 2015, 10:52

οντως οι DAB ειναι πολυ καλές
Εχω μια μονφασική Σειρα Nova εδω κσι 12 χρόνια και δεν εχει πάθει τιποτα

Return to “Το σπίτι και ο κήπος μας”