ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Οικιακο φιλτρο νερου

Το περιβάλλον μας εκπέμπει SOS
Save the planet!!!
stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 108 times
Been thanked: 72 times
Status: Offline

Οικιακο φιλτρο νερου

Postby stergiosbik » 13 Oct 2015, 12:20

Συζητωντας με εναν φιλο γιατρο για το ποσιμο νερο μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιουμε φιλτρο νερου για το χλωριο και τα νιτρικα (φυτοφαρμακα).Του ανεφερα οτι υπαρχουν και τα εμφιαλωμενα,αν και δεν τα χρησιμοποιω,και μου ειπε οτι ολα ειναι για τα σκουπιδια λογω πλαστικης συσκευασιας και κυριως λογω κακης μεταφορας και αποθηκευσης τους.
Με εβαλε σε σκεψεις ο παπαρας.Βρηκα αυτο στο ιντερνετ http://www.aquaphor.gr/modern.html που φαινεται καπως καλο.Εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο με οριο τα 100 ευρω μαζι με το φιλτρο;

cosmic
Admin
Has thanked: 288 times
Been thanked: 214 times

Re: Οικιακο φιλτρο νερου

Postby cosmic » 13 Oct 2015, 12:35

stergiosbik wrote:Συζητωντας με εναν φιλο γιατρο για το ποσιμο νερο μου ειπε οτι πρεπει οπωσδηποτε να χρησιμοποιουμε φιλτρο νερου για το χλωριο και τα νιτρικα (φυτοφαρμακα).Του ανεφερα οτι υπαρχουν και τα εμφιαλωμενα,αν και δεν τα χρησιμοποιω,και μου ειπε οτι ολα ειναι για τα σκουπιδια λογω πλαστικης συσκευασιας και κυριως λογω κακης μεταφορας και αποθηκευσης τους.
Με εβαλε σε σκεψεις ο παπαρας.Βρηκα αυτο στο ιντερνετ http://www.aquaphor.gr/modern.html που φαινεται καπως καλο.Εχει κανεις να προτεινει κατι αλλο με οριο τα 100 ευρω μαζι με το φιλτρο;

Στέργιο υπόψιν οτι τα Νιτρικά δεν αφαιρουνται με τετοιου ειδους φιλτρα, αλλά με αντιστροφη οσμωση - που σημαινει πανω απο 100 Ε και φιλτρο με 2-3 σταδια :shock: .
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 13 Oct 2015, 12:59

Αρα ακυρο αυτο το φιλτρο.
Αυτο εδω τοτε Θοδωρα κανει δουλεια; http://olympusplus.gr/eshop/?product=%C ... E%BF%CF%85

Αναφερει οτι ειναι και για νιτρικα.

cosmic
Admin
Has thanked: 288 times
Been thanked: 214 times

Postby cosmic » 13 Oct 2015, 13:02

stergiosbik wrote:Αρα ακυρο αυτο το φιλτρο.
Αυτο εδω τοτε Θοδωρα κανει δουλεια;http://olympusplus.gr/eshop/?product=%CE%B4%CE%B9%CF%80%CE%BB%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BD%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%8D-olympus-%CE%AC%CE%BD%CF%89-%CF%80%CE%AC%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85

Αναφερει οτι ειναι και για νιτρικα.

Δες καλύτερα αυτο! και στάσου στο ανα πόσα λίτρα πρέπει να αλλαζεις για τα νιτρικα!

http://olympusplus.gr/eshop/?product=%C ... E%BF%CF%85
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ' όνομά μας
Της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
Τα πάθη μας, τις λύπες, τα δεινά μας, άραγε υπήρξαμε ποτέ στα όνειρα μας?

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 13 Oct 2015, 13:12

Αφου αυτο ρε Θοδωρε ειναι το ιδιο.Απλως εχει 1 φυσιγγα παραπανω για τα αλατα και εχει φιλτρα που αλλαζουν ανα 7000 λιτρα.
Αυτο που εδειξα πριν εχει φιλτρα που αλλαζουν ανα 4100 λιτρα αλλα ειναι και πιο φθηνα.

fenergy
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 72 times
Been thanked: 19 times

Postby fenergy » 13 Oct 2015, 13:17

Φιλε Στεργιο φιλος μου με μαγαζι στη θεσσαλονικη με φιλτρα νερου μου ειπε οτι αμα το νερο εχει νιτρικα θες οσμωση.αυτο σημαινει 3 μπουκαλες,φιλτρο οσμωσης και το εξτρα το φιλτρο για την γευση.Το τονιζω ομως μονο για νιτρικα!Γενικα μου χει πει με 2 μπουκαλες για το νερο της θεσσαλονικης εισαι μια χαρα

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 13 Oct 2015, 13:27

Επισης αυτο που ποσταρε ο Θεοδωρος με αυτο που ποσταρεις εσυ ειναι διαφορετικο.Για να καταλαβεις σ αυτες τις μπουκαλες μεσα υπαρχουν φιλτρα διαφορετικης διαπερατοτητας.Στο πρωτο υπαρχει το φιλτρο πολυπροπυλενιου μου ειναι για χωματα και σκονες κλπ,επειτα στη δευτερη μπουκαλα βαζεις φιλτρο ενεργου ανθρακα,κατα προτιμηση block οχι σκονη με διαπερατοτητα πχ 1 μικρο και στην τριτη μπουκαλα βαζεις φιλτρο παλι ενεργου ανθρακα 0.8 μικρα πχ.Αν εχεις αντιστρωφη οσμωση τοτε η μεμβρανη οσμωσης φιλτραρει 0.0001 μικρα πραγμα που σημαινει οτι συγκρατει τα παντα.Εγω που εχω οσμωση στο σπιτι παρατηρησα οτι οταν αλλαζω συχνα το φιλτρο παροχης της υδρευσης που ειναι στο ρολοι,τοτε το φιλτρο της πρωτης μπουκαλας (πολυπροπυλενιο) που αλλαζει και πιο συχνα απ ολα δε βρωμιζει τοσο συχνα.

stergiosbik
Πελλετοκαύστης

Postby stergiosbik » 13 Oct 2015, 13:30

Λαρισα ειμαι.Με τοσα φυτοφαρμακα που εχουν πεσει στον καμπο ειναι μαλλον απιθανο να μην υπαρχουν νιτρικα.

fenergy
Πελλετοκαύστης

Postby fenergy » 13 Oct 2015, 13:33

Για Λαρισα δεν εχω γνωμη,δε γνωριζω.Παντως αν εχει νιτρικα το νερο καλο θα ειναι να δεις και την οσμωση.

Vagelis
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 175 times
Been thanked: 100 times

Postby Vagelis » 13 Oct 2015, 13:50

επιβεβαιωνω οτι το ποσιμο νερο θελει αντιστροφη οσμωση, για την απορριψη του 99+% των επιβλαβων στοιχειων.
επισης, αν στο οικιακο δικτυο υπαρχει και δεξαμενη με πιεστικο, τοτε απαραιτητη ειναι και η λαμπα UV.
αν η πιεση του δικτυου μας, ειναι κατω απο 3 bar, τοτε απαραιτητη ειναι η τοποθετηση αντλιας πιεσης στο συστημα καθαρισμου.

απο τοτε που εβαλα στο σπιτι ενα συστημα 7 σταδιων, εχω σωθει κυριολεκτικα. ;)
Image

Return to “Περιβαλλοντικά θέματα”