ΜΕ ΤΗΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΔΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ!!! JOIN US NOW!

ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ->(viewforum.php?f=5) ΓΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΤΟΥΜΕ !!!

Tεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων

Συζητήσεις για πάνελς υπερύθρων καθώς και για
άλλων ηλεκτρικών συσκευών οπως a/c
Φιλιππακόπουλος
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times
Status: Offline

Re: Tεχνολογία θέρμανσης υπερύθρων

Postby Φιλιππακόπουλος » 19 Dec 2014, 15:49

4 ωρες κατανάλωση για θέρμανση στην καβάλα ??????? θέλετε να μας δειξετε μια φωτο του λογαριασμου σας χωρις τα στοιχεία σας μονο τετραγωνικά και KWh ???

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Postby fousk_mech » 19 Dec 2014, 17:46

Επειδή έχω ήδη πει αρκετά, δε θα πω και άλλα.

Παρέθεσα στοιχεία και πρόχειρους αλλά ευσταθείς υπολογισμούς, σύμφωνα με τα οποία τα όσα λέτε και ισχυρίζεστε, ΔΕΝ ευσταθούν. Η λογική, και πολύ περισσότερο η ΦΥΣΙΚΗ λένε τα αντίθετα.

Εσείς από την άλλη, μας λέτε ότι η εμπειρία σας και η πράξη, είναι αντίθετα από τη λογική, τη φυσική, και τη μετάδοση θερμότητας.

Τι να πω... καλή συνέχεια....

stergiosbik
Πελλετοκαύστης
Has thanked: 101 times
Been thanked: 71 times

Postby stergiosbik » 19 Dec 2014, 17:56

Τσαμπα αγχωνεσαι.Αφου στο ειπα.Ο καθενας στην Ελλαδα εχει το ακαταλογιστο.
Μπορει να λεει οτι του κατεβει στην κεφαλα περνόντας μας για "Αμερικανακια"!
Α δε σας το ειπα!Μολις ανακαλυψα στην πραξη οτι 1+1=3.Δε πα να λενε τα μαθηματικα οτι 1+1=2.Εγω το διαπιστωνω καθημερινα οτι δεν ισχυει αυτη η Μαθηματικη πραξη!

lingfee
Νέος και ωραίος

Postby lingfee » 30 Dec 2014, 15:44

Εμενα παντως ενα φιλος μου που εχει πανελ υπερυθρης θερμανσης δεν εμεινε ευχαριστημενος δεν του κανει και πολυ δουλεια στα 60τετραγωνικα.

miknak
Νέος και ωραίος

Postby miknak » 30 Dec 2014, 22:06

Για το θέμα της κατανάλωσης δεν θα μπώ καν στην αντιπαράθεση διότι νομίζω ότι είναι αυτονόητο ότι δεν συμφέρει το πάνελ. Όμως ακόμα και να ήταν σε επίπεδα πετρελαίου ή έστω 20% οικονομικότερο δεν βλέπω το λόγο να καταφύγεις σε θέρμανση με υπέρυθρες όταν δεν έχεις το ποιό σημαντικό που δίνει η μεταφορά θερμότητας με επαγωγή: την θαλπωρή!!
Θέρμανση λοιπόν ακριβή και χωρίς "ζεστασιά", καλύτερα να βάλεις A/C που τουλάχιστον είναι πολύ οικονομικότερο.

Maria Charatsiari
Νέος και ωραίος

Postby Maria Charatsiari » 30 Dec 2014, 22:46

Ευτυχώς διαβάζοντας όλα τα παραπάνω το ξανασκέφτηκα για τα πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης.Με βγάλατε από τα περιττά έξοδα!

lingfee
Νέος και ωραίος

Postby lingfee » 30 Dec 2014, 23:20

Και εγω καποια στιγμη το ειχα ψαξει πολυ το θεμα για την υπερυθρη θερμανση αλλα μετα απο πολλα αρθρα και συγκρισεις που ειχα διαβασει κατεληξα οτι οντως δεν αξιζει καθολου σε σχεση με τις αλλες μεθοδους θερμανσης.

nemesisam
Νέος και ωραίος

Postby nemesisam » 31 Dec 2014, 18:20

συμφερουν ομως..

Gianna Christaki
Νέος και ωραίος

Postby Gianna Christaki » 01 Jan 2015, 17:47

Προς fousk_mech
Εγω ειμαι μια απλή αγρότισσα και γνωριζω ελαχιστα πραγματα πάνω στο θέμα. Κοιταζω να ενημερωθω για τα υπέρ και τα κατά συστημάτων θέρμανσης για του μπαμπά μου το σπίτι. '
Ακόμα και δίκιο να εχεις ο τρόπος που απαντάς σε κανει να το χασεις. Λίγη ευγένεια δεν βλάπτει.. Όσο για την ορθογραφία του καθενός ρωτα πριν προσβάλλεις τον αλλον. Κρίμα ειναι!!!
Καλή χρονια!!!!

fousk_mech
Πελλετοκαύστης
Been thanked: 5 times

Postby fousk_mech » 01 Jan 2015, 20:05

Γιάννα,

Μόνη σου εξήγησες γιατί πρέπει να είμαι επικριτικός. Δηλώνεις αγρότισσα, συνεπώς γνωρίζεις τα αγροτικά θέματα. Άρα, οφείλεις όταν γράφεις κάτι σχετικό με τα αγροτικά, να έχουν λογική, και γενικά να μπορείς να τα υποστηρίξεις με επιχειρήματα.

Επειδή κάποιος που "ψάχνεται" με τα αγροτικά, μπορεί να διαβάσει τα γραφόμενά σου, ε... πως να το κάνουμε, οφείλεις να γράφεις πράγματα που στέκουνε.

Ο λόγος που είμαι τόσο "επικριτικός" προς το συνάδελφο Μηχανολόγο-Μηχανικό, είναι γιατί αναφέρει πράγματα που ΔΕ στέκουνε με βάση τους κανόνες της τέχνης και της επιστήμης. Του λέμε ότι δεν είναι δυνατόν να έχει τις "αποδόσεις" που αναφέρει, πάντα βάσει της φυσικής, της μετάδοσης θερμότητας κλπ, και αυτός μας αναφέρει ότι έχει παρατηρήσει διαφορετικά πράγματα, ή ότι η "πράξη δείχνει άλλα".
Ε... να με συγχωρείς, αλλά σε κανένα Πολυτεχνείο δε διδάσκουν ότι η πράξη διαφέρει από τη θεωρία.

Αν εσύ βασιστείς στα γραφόμενά του και επενδύσεις ένα σημαντικό ποσό σε κάτι που δεν αποδίδει τα όσα υπόσχεται, τι θα κάνεις?
Θα μαλώνεις εμένα που είμαι "αγενής"?

Σχετικά με την ορθογραφία τώρα, να με συγχωρείς, αλλά θεωρώ τραγικό επιστήμονας που έχει τελειώσει Πολυτεχνείο, να κάνει αυτά τα λάθη στην ορθογραφία. Τελεία. Είναι η άποψή μου αυτή.

Καλή Χρονιά σε όλους.

Return to “Πάνελς υπερύθρων”